Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-05, 18:29   #121
Mr. Enrich

Stage 2
 
Mr. Enrich's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 36
Default

Mama, ce poate sa zica asta...22% daca te tirasti...
Pur si simplu, nu se poate. Daca ar fi asa, Mazda USA ar fi pusi la colt si ar avea proces dupa proces, mai mult, ar avea interdictie la vinzari. Intereseaza-te ce-s alea norme de poluare SULEV si fa un calcul cam ce emisii ar avea un motor care consuma \"normal\" 22-23% urban. Si dup'aia o sa vezi de ce nu se poate.
Mr. Enrich is offline   Reply With Quote
Old 01-07-05, 23:24   #122
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

te invit sa pui de 500.000 benzina si sa mergem sa te tarasti cum vrei tu cu masina... sa schimbi la 2000 daca vrei. si daca iti ia peste 20, atunci imi mai pui tu de 500.000 de mii benzina... ce zici?
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 00:19   #123
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

Putere motor CP/rot/min 231 / 8200
Capacitate cilindrica Cc 2616
Cuplu motor Nm/rot/min 211 / 5500
Consum L/100 Km
- urban 15.8
- extra urban 8.9
- mixt 11.4



Putere motor CP/rot/min 192 / 7000
Capacitate cilindrica Cc 2616
Cuplu motor Nm/rot/min 220 / 5000
Consum L/100 Km
- urban 15.1
- extra urban 8.3
- mixt 10.8



nush cine minte cum face de nu coincid datele furnizate de zarathustra nu intzleg daca el zice ca consuma atata si pe site scrie cu totul altceva...
daca nu ma inshel ii potzi da in judecata ptr date eronate...
nu cred ca mazda a avut kef de glume cand a furnizat aceste date pe site-ul lor oficial...
nu intzeleg faza asta...nu vreau a jignesc sau sa pun la coltz pe nimeni dar ceva aici nu miroase a bine...kiar nu imi dau seama care cum si in ce fel...!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 00:46   #124
ozzy

Stage 3
 
ozzy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 89
Default

haideti mai oameni buni, poate ca mai umfla si el putin, si aia de la mazda au mintit un pic....ce naiba acum chiar sa il luati la bataie pt un 30%???poate fiecare a pus un 20% de neadevar in vorbe...poate de fapt lu pustiu ii mananca doar 25 dar a rotunjit, poate aia de la mazda au inregistrat un consum de 16-17....acuma ce diferenta mai e intre 17 si 25???
cine a auzit de AR stie ca testele de consum se fac cu benzina super-speciala, super-aditivata, reglaje supreme la calculatoare si avansuri....piloti speciali care toata viata lor nu au facut alceva decat sa incerce sa faca o masina sa consume cat mai putin posibil...am vazut dacii care luau 15-20% in conditiile in care erau in garantie si carburatorul facea vizite saptamanale la carfil...pur si simplu se intampla, si OZN-uri exista dar nu are nimeni vreunul in curte nu?
ozzy is offline   Reply With Quote
Old 03-07-05, 00:37   #125
Yonut21
Banned

Stage 5
 
Yonut21's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 977
Member of:
[Crazy Drivers]
[DACIA]
[FORD]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"zarathustra\"
e de vanzare.... cine vrea sa-l cumpere ca sa se convinga?
Zi si pretul nu numai din gura. Poate il cumpara un prieten de-al meu care e innebunit dupa Mazda mai ales RX8.
Yonut21 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-05, 12:44   #126
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

36.000 euro... poti sa-i spui ca ia 15%... se convinge mai tarziu...
masina are 5500 km.
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 15:08   #127
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

may qumatru,te certi cu baietii pe aici aiurea...asta e cu RX8-ul,ia NISSAN-ul sau A4-le si treci la sentimente mai umane...

cand qumatru se refera la mazda ca nu are computer de bord,face uz de terminologia din toate ofertele auto : computer de bord=indicator consum instantaneu,mediu,autonomie,medie viteza,etc...deci omul nu are cum sa vada un consum mediu pe bord...asta ca sa lamurim un lucru

masina este a lui,exista,se afla,se gaseste,nu avem de-a face cu un alt caz carlo-rs-gti-stx-16valve-nfs-sms-http-kompressor-sti-vr6-cdi-cgi-did-tdi, masina fuge destul de bine,m-a dat si pe mine o data pe Copou,ne-am \"dat\" putin si la iesire din oras,doar ca eu eram pe 2 roti si a fost mai mult o distractie...


cat despre consumul mediu de carburant declarat de producator,o mica dezvaluire:la motorul de 1.9 TDI de 90CP,care a echipat prima generatie de golf4,consumul mediu declarat era 3.9litri/100km*...oare de ce?

* la 70km/h,pe drum drept,in treapta a 5-a (floricele pe campii,hai sa ne taram,copii)
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 15:57   #128
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"zarathustra\"
te invit sa pui de 500.000 benzina si sa mergem sa te tarasti cum vrei tu cu masina... sa schimbi la 2000 daca vrei. si daca iti ia peste 20, atunci imi mai pui tu de 500.000 de mii benzina... ce zici?
hihi, in cazul asta eu fac pariu cu tine ca poate sa consume 10% ... m-am suit o data la volanul unui RX-8 dar era cu motorul oprit, si ... tare mi-ar fi placut sa fie pornit

stai pe langa Barbarosa prin zona pe acolo(nu cunosc prea bine Iasi-ul)? ti-am vazut masina o data cand am fost in Iasi ...
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 16:02   #129
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Imi place de voi ca tot il bagati in seama pe-asta cu rahatul lui de consum! Nu inteleg care este problema?! Care are dreptate? Eu zic ca este clar cine are nu? Sau poate se mai trezesc 2 ca le consuma masinile 1000l / km !
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 20:57   #130
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B 68 VLD\"
Imi place de voi ca tot il bagati in seama pe-asta cu rahatul lui de consum! Nu inteleg care este problema?! Care are dreptate? Eu zic ca este clar cine are nu? Sau poate se mai trezesc 2 ca le consuma masinile 1000l / km !
in cazu asta ar trebui sa mearga cu cisterna dupa mashina
noi am bagat in seama ptr. ca dupa mine nu mi se parea adevarat ce a zis kiar daca el stie ca asa e...mi se pare foarte mult cat consuma...acum adevaru este undeva la mijloc nu mai are rost sa dezbat aceashi treaba care a fost dezbatuta pana acum...
:P
orlando is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 10:44   #131
Pacatosu

Stage 4
 
Pacatosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 215
Member of:
[PORSCHE]
Default

[/b]discutam aiurea pentru nimic. el zice ca consuma atat...noi nu...altii da...parerile difera...fiecare vine cu argumente...ala zice ca minte ala ca nu e adevarat...ca e ca el...pina nu se face un test de fata cu cativa din cei ce au dezbatut aici nu se va sfarsi niciodata povestea. asa ca nu mai are rost topicul.
Pacatosu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-06, 23:39   #132
Schumi

Stage 2
 
Schumi's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 58
Default

Imi pare rau ca am vazut atat de tarziu topicul asta. Si in incheierea lui as vrea sa spun ca suntetzi cam multi p-aici care aveti cu 1,2,3 ani mai mult decat zarathustra si il numitzi pusti, copil, etc. Avetzi cu 3 ani in plus si va credetzi cu 10 mai desteptzi. Asta una la mana. Doi, sunt p-aci oameni care nu s-au dat in viata lor cu un RX-8, habar n-au cum arata inauntru si se mira de mama focului ca n-are computer de bord, de zici ca s-a dat vreo lege internationala ca toate masinile mai noi de 2000 sa fie echipate cu computer de bord. Ei bine va miratzi degeaba. Am un prieten f bun care are un RX-8 si va garantez ca NU are computer de bord, deci nu afiseaza consum instantaneu & stuff. In plus fata de asta fratesu a reusit sa goleasca un revervor de benzina umplut ochi in doar 200km prin Bucuresti. Calcultatzi si voi cam cat la suta vine asta. Va spun eu ca in jur de 25%. Nu vad de ce facetzi comparatzii lipsite de sens cu masini V8, V10, V10000. E asa de greu de inteles ca acest motor functioneaza dupa alte reguli?? Si daca omu spune ca i-a consumat 30% nu avetzi nici un motiv sa nu il credetzi, masina aia urca lejer la 9000 rpm, am vazut cu ochii mei! Nu vad dc tinetzi neaparat sa spunetzi ca se da mare cu consumul, etc. Cred ca suntetzi invidiosi...Have a nice day!
__________________
See ya on the road!!! Seat Leon 1.9 TDI 110 CP - BZ 86 LUK
Schumi is offline   Reply With Quote
Old 13-01-06, 00:23   #133
NOS

Stage 5
 
NOS's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 381
Default

.... pacat ca pe acest subiect 99% sunt polemici.

Cred ca ar fii fost mai indicat ca in materie de consum sa spuna ce au de spus posesorii de RX-8 care ar stii (teoretic macar) cel mai bine.
__________________
Norocul este mult in lumea asta mare... s-a impartit egal, dar nu la fiecare
NOS is offline   Reply With Quote
Old 13-01-06, 14:31   #134
Schumi

Stage 2
 
Schumi's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 58
Default

Asta zic si eu...fiecare isi da cu parerea aci, cand cel mai bine stiu cat consuma un RX-8 cei CARE AU UN RX-8...it's very simple..duuuhh
Schumi is offline   Reply With Quote
Old 13-01-06, 17:34   #135
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default

CItzi meseriasi aici ! In loc sa puna unul muschiul sa dea click pe forum-ul alaora cu RX-8 si sa dea un search.

http://www.rx8club.com/showthread.ph...el+consumption
Quote:
First Tank = 16.5mpg
Last Tank = 15.5mpg

Pre-REVi average = 18.5 mpg

Mixed driving, Driving 'normal' most of the day, with one or three WOT-to-redline runs per day, in gears 1 and 2.
Si probabil asta este cel mai bun

CUMULATIVE HAS MILEAGE THREAD
http://www.rx8club.com/showthread.ph...el+consumption

Cam alea de sus sint numerele raportate in general.
Iar tabelul cu conversii
http://www.4wdworld.com.au/tipstricks/fuelconv.htm

US EPA Fuel Rating
http://www.fueleconomy.gov/feg/2001c...f.jsp?id=20621
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -