Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-05, 13:56   #91
darcu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 80
Default

mai documentativa si voi despre motorul Wankel .... daca 30 vi se pare mult sa vedeti cat consuma un RX-7 ... oricum 30 pare cam mult pentru un consum mediu ... oricum e vb. mai mult de un consum de varf ... am mers cu un grand cherokee disesel si cum apasai oleaca mai tare acc. cum se ducea consumu` la peste 30 ... da ala era consum de varf de pe comp. de bord ...
darcu is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 15:42   #92
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

daca nu va obositi sa cititi si voi toate posturile.... ce sa-i faci... am zis ca e consum de mers sportiv... asa ia 22-23
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 20:18   #93
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

daca intelegi putin franceza si engleza, vezi ca ti-am pus pe pagina 5 un link. Propietari de RX-8 au declarat ca masina ia 14-15. RX7-TT la fel.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 19-05-05, 00:10   #94
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

22-23 consum mediu...nici m5-ul (E39 5000cmc V8 400hp) nu ia atat...consum pe computer de bord am vazut si 99 la plecare asa ca nu e nici o mirare nu trebuie sa va speriati...inclusiv la diesel pe instant 99
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 11:05   #95
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

mergi tu cu m5-ul ala prin oras vre-o suta doua de kilometri si dupa asta vii si-mi spui te rog cat consuma. tin sa mentionez din nou pentru leneshii care nu s-au obosit sa citeasca tot, dar se obosesc sa manance ciuperci: mazda nu are computer de bord si nu este vorba de nici un consum instant aici...
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 11:43   #96
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default

Nu inteleg de ce vi se pare mare consumul? Un Sti in cox ia cam 35%, mers normal cam 17, si in carte da vreo 10 consumu.....
ERY is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 07:51   #97
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

am mers altfel nu ziceam nu? alergat intr-una cu sportul pus m5-ul consuma 31-32...mers combinat alergat si normal consum intre 18-22
zGb is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 10:31   #98
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

eu mai jos de 22 n-am prea scos.. si afara am mers o singura data...nu prea am treaba in afara orasului cu masina asta
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 15:38   #99
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default

Azi am cautat intr-o revista proba mazdei rx-8.este probata impreuna cu un nissan 350 z.si sa trecem la lucrurile importante adica la consum.
mazda nissan
extraurban(km/litru) 8.45 9.96
autostrada 7.09 9.27
in oras 6.21 7.52
90 km/ora constant 10.76 12.6
120 km/ora constant 8.61 10.44
la limita 2.13 3.612

Se observa ca in toate imprejurarile mazda consuma mai mult decat nissan-ul chiar daca acesta are un motor 6 in v de 3500 cmc si 280 de cai putere mazda probata este varianta de 231 de cai.Interesant este consumul la limita chiar daca cei din revista nu precizeaza limita asta dar este interesant consumul 2.13 km cu un litru adica aproape 50 la suta.eu unul nu as baga atata benzina intr-o masina.numai bine
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 22:07   #100
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

cu 10 litri merg in jur de 45-47km... nu foarte departe de acei 6km pe litru declarati acolo pentru oras..
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 00:44   #101
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

pai tu ziceai ca in oras iti ia 30%

6.21 km la litru inseamna un consum de 16.1 l/100km. Cam de parte de cei 30 de care zici tu.

Ziceai ca afara iti ia 22.

Lor le-a luat 11.6 la 120 km/h constant. Iarasi departe de al tau 22.

deci cum e de fapt?
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 09:43   #102
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

22-23 in oras la mers tarait, 30 la mers nervos, 18 afara
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 18:00   #103
Manelistu` Sef

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 9
Default Va salut!

Imi plac RX-7 si RX-8 si m-am documentat si despre motoare. Aduc cateva argumente:
1. se stie ca, desi motorul Wankel are 2x600 cmc, el corespunde unui motor cu piston de ~2600 cmc.

2. nu mai stiu unde am citit asta, dar era ceva oficial, nu vreo parere de pe vreun forum sau ceva.

3. am vazut de exemplu pe cardomain, cum multi proprietari de RX-8 se plang de consum, unii ziceau ca o vor vinde din cauza asta.

4. intr-un catalog am vazut consum mediu la RX-7 de 18%, deci nici RX-8 nu e departe, chiar daca s-a imbunatatit motorul.

5. la Opel Omega V6 2500cmc computerul de bord arata pana la 39% si nu are nici pe departe puterea lui RX-8.

Avand in vedere toate astea, tind sa cred ca RX-8 poate sa consume 30% in momente de forja. Asta depinde si de tipul de benzina, atentie mie cu benzina de la OMV imi lua cu ~1L mai putin decat cu benzina din alta parte, e cea mai buna benzina, evident cu pret pe masura.
Manelistu` Sef is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 18:34   #104
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

2x600 ?

stiam de 2x1300
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 20:59   #105
Manelistu` Sef

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 9
Default

Quote:
Originally Posted by \"cioli17\"
2x600 ?

stiam de 2x1300
Pardon, am gresit. E vorba de 2x650. Doamne fereste sa fie 2x1300 ca ar avea consum de avion la 4-500 cai. Ideea este ca motorul este foarte fiabil, cu o mica exceptie, apex seal-urile (\"segmentii\" din varfurile fiecarui rotor) nu tin foarte mult, tin mai putin decat segmentii de la un motor cu piston, dar este cam singurul punct slab al motorului. In plus, se zice ca nu exista motor care sa functioneze atat de \"lin\" in timpul acceleratiei, si aici nu ma refer la vibratii. Cine nu este deranjat de consumul usor ridicat, va fi cu siguranta incantat de feeling-ul unui motor in care poti avea incredere.
Manelistu` Sef is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -