Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-07, 12:10   #31
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by dan_m3 View Post
oricum in ~2 saptamini o sa primesc informatii noi despre m3 e92 vs. clk 63 amg black,...

la ce informatii noi te referi?? ca se cunosc timpii pe nurburgring daca despre asta e vorba..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 20-10-07, 22:33   #32
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

oricum, un M5 face un CLS 6.3 AMG varza, din toate punctele de vedere,...

0-200 Km/h 14,3 / 15,4 = 1 s
80-180 Km/h: in viteza 7 cu 1 sec mai rapida decit mirtanul in viteza 6 !
hockenheim: 1:16,8 s -1:18,5 s !!

in slalom: 66 / 62

frinare: 35,6 m / 39 m

sa asteptam duelul direct M3 / C 6.3 AMG


__________________
......... go hard or go home .........
!!! m3e30.com the one & only real M !!!
--- M3E30 CLUB MUNICH 4 REAL ---
............www.m3e30.com............

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 21:34   #33
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Parerea celui mai mare site auto american care a facut si primul test cu varfurile de gama de la Audi, Merc si BMW. Dupa cum ma asteptam Audiul e cel mai slab la acceleratii si a luat ca deobicei ultimul loc, urmat de Merc care sparge norma la acceleratii (doar atat) insa nu reuseste sa doboare M3-ul de pe prima pozotie, concluzia lor fiind : "The M3 wins because it is the best!"

http://www.caranddriver.com/comparis...08-bmw-m3.html

P.s. Pt. fanii Audi care cred ca RS4 e mai rapid la acceleratii decat M3-ul sa confrunte Test Sheet-urile din dreptul fiecarei masini!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 00:25   #34
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Parerea celui mai mare site auto american care a facut si primul test cu varfurile de gama de la Audi, Merc si BMW. Dupa cum ma asteptam Audiul e cel mai slab la acceleratii si a luat ca deobicei ultimul loc, urmat de Merc care sparge norma la acceleratii (doar atat) insa nu reuseste sa doboare M3-ul de pe prima pozotie, concluzia lor fiind : "The M3 wins because it is the best!"

http://www.caranddriver.com/comparis...08-bmw-m3.html

P.s. Pt. fanii Audi care cred ca RS4 e mai rapid la acceleratii decat M3-ul sa confrunte Test Sheet-urile din dreptul fiecarei masini!
Frumos articolul, l-am citit pana la capat cu sufletul la gura. A castigat m3-ul si pe motive destul de bine meritate, un alt lucru interesant sunt cifrele date pt C63 : 0-60mph 3.7s , e cu o secunda sub ce zice fabricantul iar pana la 150mph are avans 1.5s fata de m3 si 6.4 fata de RS. Sper sa mai apara si alte teste care sa confirme asta, ar ajunge astfel cel mai rapid AMG de pe piata.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 14:47   #35
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Parerea celui mai mare site auto american care a facut si primul test cu varfurile de gama de la Audi, Merc si BMW. Dupa cum ma asteptam Audiul e cel mai slab la acceleratii si a luat ca deobicei ultimul loc, urmat de Merc care sparge norma la acceleratii (doar atat) insa nu reuseste sa doboare M3-ul de pe prima pozotie, concluzia lor fiind : "The M3 wins because it is the best!"

http://www.caranddriver.com/comparis...08-bmw-m3.html

P.s. Pt. fanii Audi care cred ca RS4 e mai rapid la acceleratii decat M3-ul sa confrunte Test Sheet-urile din dreptul fiecarei masini!
Impresionant BMW-ul ca deobicei, iar rescrie istorie in domeniul masinilor sportive si pe deasupra mai are si meritul ca este si cel mai ieftin dintre cele trei! Jos palaria si pt Merc ca are asemenea acceleratii, cred ca ar fi fost mult mai inspirat daca ar fi avut transmisie manuala! La Audi nu prea am ce sa laud mai ales din cauza pretului ,poate interiorul si designul mai misto (doar decat al Mercedesului) dar nu prea are treaba cu celelalte doua!
pharaon is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 17:42   #36
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Chiar sunt curios ce timp vor scoate pe Nürburgring , dupa spusele celor de la C&D , AMG-ul la acceleratii e peste m3, franeaza mai bine dar pierde 0.0xxx sec. pe viraje... Cred ca va fi interesant
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 17:51   #37
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

pentru mine interesant va fi duelul dintre m3 sedan si c63 amg..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 21:25   #38
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Are cineva un c63amg ca eu vin cu m3 si lamurim exact.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 22:03   #39
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

pai ce ati putea lamuri ar fi pe 402 M...unde cred ca C63-ul e peste M(bineintels cu starturi/soferi echilibrati,diferenta de 2200 cmc isi spune cuvantul)...daca are cnv timpi ne nurburgring sa`i posteze ...oricum e interesant
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 23:51   #40
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Are cineva un c63amg ca eu vin cu m3 si lamurim exact.
Din cate stiu inca nu e disponibil pe piata, dar nu stiu cat de repede o sa apara vreunul , 90.000 E pt un C-class ? prea mult pentru mentalitatea romaneasca. Si daca o sa ajunga la noi , nu stiu daca o sa aiba un sofer pe masura sau dispus sa puna masina la bataie..
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 08:40   #41
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by anaconda_4badguys View Post
pai ce ati putea lamuri ar fi pe 402 M...unde cred ca C63-ul e peste M(bineintels cu starturi/soferi echilibrati,diferenta de 2200 cmc isi spune cuvantul)...daca are cnv timpi ne nurburgring sa`i posteze ...oricum e interesant
Nu are performantele m3-ului pe circuit e in alta zona masinanici cat rs4 nu scoate pe circuit.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 10:11   #42
MARIO_BMW

Stage 4
 
MARIO_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 219
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by CaparoT1 View Post
Va trebui sa adaugi jos la poza de la semnatura si ultimul M3, ca sa fie formatia completa.
Da...dar asa am luat poza cu astea 3, e30, e36 si e 46 va trebui sa editez si nu am timp :P oricum noul m3 este un monstru daca o sa reintroduca turbo...se termina cu tot

ontopic: daca ar fi sa aleg as alege m3-ul, placere care ti-o ofera este unica, pe circuit castiga 100% peste c 63 amg, distributia maselor, elasticitaea propulsorului etc...
__________________
BMW 530d-M\\\ BMW MOTORSPORT DTMPOWER.net...

Last edited by MARIO_BMW; 02-11-07 at 10:13.
MARIO_BMW is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 10:12   #43
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Eu zic ca farmecul e ca e aspirata uite si mergedesul a scos compresoarele la gama asta.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 10:17   #44
MARIO_BMW

Stage 4
 
MARIO_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 219
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Eu zic ca farmecul e ca e aspirata uite si mergedesul a scos compresoarele la gama asta.
corect, aspiratul este minunat, dar spuneam de turbo in sensul in care mai nou au venit tot felul de contestatari spunand ca RS6 nou va rupe gura pentr care 3 miliarde de cai putere, ei se uita doar la data sheet .. disconcordantele cu practica ( circuit, curse head to head etc) nu le iau in calcul dar ce sa facem ne-am obisnuit cu indivizii de pe acest forum..


ps: hei, quattro lovers ( safe shit ..) ati vazut cursa pe 402 m intre noul m3 si rs4? pe langa ca noul m3 castiga cu o lungime si jumatate de masina, startul tot lui ii apartine indiscutabil...este exploziv.
MARIO_BMW is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 10:26   #45
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by MARIO_BMW View Post
ps: hei, quattro lovers ( safe shit ..) ati vazut cursa pe 402 m intre noul m3 si rs4? pe langa ca noul m3 castiga cu o lungime si jumatate de masina, startul tot lui ii apartine indiscutabil...este exploziv.
cred ca te`ai uitat la alt film.si sebastian a zis ca rs4 e peste m3 pe 402 m in 80% din cazuri,in al 2 film plecarea e din mers,adica cei de pe m5board au facut in asa fel incat sa anuleze avantajele quattro,si bineinteles ca lucrurile stau altfel.Chestia asta e ceva de genu sa gasesti pe un site audi cursa rs4 vs m3 pe pista umeda,unde bineintels se joaca rs-ul cu m3-ul...ar fi bine sa se ramana la conditiile normale.start de la 0 km/h pe pista uscata,si vezi primult film unde rs castiga.Si in final sa nu uitam diferenta de vechime dintre rs si m,e normal sa fie ceva mai rapid m-ul
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -