Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-07, 13:10   #16
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

astra opc...pt ca mi se pare mult mai reusita si este f* rapida!
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 13:16   #17
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Aleg Astra OPC,e mult mai agresiva,mai puternica si mai rapida,mai brutala!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 17:19   #18
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

astra opc fara sa aud si masina cealalta.
este peste cu f mult!
law53 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 15:31   #19
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

OPC-urile sunt f performante!
de asa ceva avea nevoie opel neaparat!

astra opc imi place din toate pct de vedere, dar si st da bine.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 15:45   #20
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
astra fara discutie...uitati...https://www.youtube.com/watch?v=5a7ds...elated&search=

mi se pare peste la toate capitolele!
Pai din filmulet nu se vede ca Astra e mai rapida, a avut acceleratie ceva mai buna la start, pe treptele mici, in final fordul parte sa o fi depasit....dar poate ca trecusera deja pe finish.Curba insa nu stiu ce semnifica, faptul ca le poti ataca mai sigur (virajele) cu Fordul?Oricum la 225cp vs 240cp nu mi se pare o "victorie" atat de clara a Astrei.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 17:33   #21
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Well din pacate Ford a omis o chestie foarte importanta care ar fi avut un succes cred eu si anume tractiunea integrala.Dat fiind ca are si 5 cilindri consider ca are un potential de marire a puterii motorului mai buna ca concurenta.Daca intr-adevar o sa apara si asa o varianta (evident mai scumpa -max 3500E),atunci ar fi un pion serios pentru Subaru Impreza si Mitsubishi Lancer.Acuma insa apare intrebarea: propulsorul de la Volvo face fata modificarilor serioase asa cum cele 2 mentionate mai sus....
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 14:17   #22
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Se anunta un nou Ford RS, din pacate nu stiu care varianta va fi valabila, s-a anuntat una de 300cp, 2.5l, 4x4, iar cealalta versiune de anunt ar fi de 2.5l, 280cp si FWD, care ar insemna de fapt o risipa pentru asemenea motor.Orice diferential i-ai pune, orice antirului si suspensii, 280cp tot vor fi o problema spinoasa ptr o transmisie doar pe fata.
Revenind la vechiul RS: Astra nu i-ar face fata deloc, si ma refer la teste de circuit...nu stiu, mie mi se pare de-a dreptul pacat sa compari asemenea masini la ceva atat de banal si nerelevant precum liniutele.Exista pe piranha.excom.com un film cu un test Top Gear, test de circuit in care RS-ul de 212cp (au fost versiuni care ieseau din fabrica si cu peste 20cp in plus insa), spulbera literalmente Subaru WRX (dar presupun ca era varianta de 225cp...totusi o integrala deci) si o Honda Type R.Timpii au fost 1.33.xx ptr RS, 1.38.xx ptr Honda, 1.39.xx ptr Impreza.Se cam poate concluziona ca acel Impreza ar fi trebuit sa aiba minim 240cp ca sa fie cat de cat aproape, iar STI-ul de 265cp probabil ar fi batut RS-ul la mai putin de 1s.De fapt timpul RS-ului a fost egal cu al unui Noble, al acestuia este adevarat insa, pe ud.
O sa pun si linkul direct spre film, dar nu-l am chiar acum la indemana, trebuie facut insa user pe site ca sa poti descarca...merita insa, contine de la sezoane intregi de F1, WRC, pina la tot ce tine de masini sport, de strada etc

Last edited by carutasu; 23-10-07 at 14:19.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 15:03   #23
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Se anunta un nou Ford RS, din pacate nu stiu care varianta va fi valabila, s-a anuntat una de 300cp, 2.5l, 4x4, iar cealalta versiune de anunt ar fi de 2.5l, 280cp si FWD, care ar insemna de fapt o risipa pentru asemenea motor.Orice diferential i-ai pune, orice antirului si suspensii, 280cp tot vor fi o problema spinoasa ptr o transmisie doar pe fata.
Revenind la vechiul RS: Astra nu i-ar face fata deloc, si ma refer la teste de circuit...nu stiu, mie mi se pare de-a dreptul pacat sa compari asemenea masini la ceva atat de banal si nerelevant precum liniutele.Exista pe piranha.excom.com un film cu un test Top Gear, test de circuit in care RS-ul de 212cp (au fost versiuni care ieseau din fabrica si cu peste 20cp in plus insa), spulbera literalmente Subaru WRX (dar presupun ca era varianta de 225cp...totusi o integrala deci) si o Honda Type R.Timpii au fost 1.33.xx ptr RS, 1.38.xx ptr Honda, 1.39.xx ptr Impreza.Se cam poate concluziona ca acel Impreza ar fi trebuit sa aiba minim 240cp ca sa fie cat de cat aproape, iar STI-ul de 265cp probabil ar fi batut RS-ul la mai putin de 1s.De fapt timpul RS-ului a fost egal cu al unui Noble, al acestuia este adevarat insa, pe ud.
O sa pun si linkul direct spre film, dar nu-l am chiar acum la indemana, trebuie facut insa user pe site ca sa poti descarca...merita insa, contine de la sezoane intregi de F1, WRC, pina la tot ce tine de masini sport, de strada etc
1 lucru, eu cred ca esti un flamer, o clona al unuia din useri care nu are cohones sa imi dea identitatea !

opc-ul este cea mai rapida din casa sa, deci stie sa ia curbele f bn !
sa te uiti la clasarile opc-ului pe circuite sa vezi ca mai bn clasata decat multe alte masini care au pedigri !

+ la 240 cp daca calci acceleratia f tare normal ca iese din curba !
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 15:11   #24
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Am gasit si linkul http://piranha.excom.us/details.php?id=16492 , deci RS, 2l, Zetec, 212cp (imi inchipui ca o versiune cu 20cp mai puternica facea mai mari ravagii).Turul este foarte detaliat filmat si cu telemetrie complecta (viteze, acceleratii, g-urile suportate in viraje).5-6s diferenta, oricum, pe circuit inseamna enorm,pe un singur tur, saptamani.Vitezele in viraje si pe liniile drepte erau foarte apropiate de ale acelui Noble (dar repet, testul cu Noble a fost pe ud), aceasta masina pe acelasi circuit (in alt filmulet cu teste insa de-al lui Top Gear), pe uscat, fiind la bataie cu Gallardo.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 15:20   #25
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
opc-ul este cea mai rapida din casa sa, deci stie sa ia curbele f bn !
sa te uiti la clasarile opc-ului pe circuite sa vezi ca mai bn clasata decat multe alte masini care au pedigri !

+ la 240 cp daca calci acceleratia f tare normal ca iese din curba !
Fratioare, daca tie iti place OPC-ul si este ceva mai puternica, si arata mai bine (pt unii) asta nu inseamna ca si noi trebuie sa fim de acord cu tine, nu?!
Desi am auzit ca sasiul ar fi facut (cica) de Lotus, nu ia curbele ca un ST nici in cele mai ude vise, stai linistit... De curiozitate, stie cineva timpii de la TopGear la masinile astea?
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 15:21   #26
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

NOS-ule, nu sunt clona nimanui si nu ma tem de nimeni sa-mi "dezvalui identitatea".Pina una alta tu-mi spui acolo niste pareri personale, eu am venit cu un link deocamdata.Vino si tu cu unul in care se spune ca gtc bate rs-ul pe circuit, cu timpi& stuff si din care sa desprind citatul "e cea mai tare din clasa sa"
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 00:48   #27
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
NOS-ule, nu sunt clona nimanui si nu ma tem de nimeni sa-mi "dezvalui identitatea".Pina una alta tu-mi spui acolo niste pareri personale, eu am venit cu un link deocamdata.Vino si tu cu unul in care se spune ca gtc bate rs-ul pe circuit, cu timpi& stuff si din care sa desprind citatul "e cea mai tare din clasa sa"
8:35 - BMW M3 E36 Coupe, 321 hp [citation needed]
8:36 - Opel Astra OPC, 240 PS/1355 kg, Manuel Reuter (mfr., Oct 2005), sport compact record holder > citeste si plangi !

http://en.wikipedia.org/wiki/Nordsch...test_lap_times

si inca un film mai mult decat sugestiv :https://www.youtube.com/index?&sessio...xyNOKLOSfkwHTh !

Last edited by 3TURBOnos; 24-10-07 at 00:53.
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 00:56   #28
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

m3-ul este mai rapid ca opc-ul cu 1 sec !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

st-ul nici nu apare in lista !

+ opc are 2.0 l si 240 cp, pe cand fordul are 2.5 225 cp...+ motor de volvo !

asa ca...sah-mat .
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 01:04   #29
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Lol! Omu, vb de TopGear, nu de ... Nurburgring. Acolo, poti sa intri cu un motor de 1.8T sub o capota de... trabant. Tot trabant scrie ca a intrat...
Asa, la TopGear/FifthGear avem certitudinea ca sunt masinile stock.
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 01:28   #30
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by Zyx View Post
Lol! Omu, vb de TopGear, nu de ... Nurburgring. Acolo, poti sa intri cu un motor de 1.8T sub o capota de... trabant. Tot trabant scrie ca a intrat...
Asa, la TopGear/FifthGear avem certitudinea ca sunt masinile stock.
daaaaaaaaaaaaaa? pai stock e si acel opc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -