Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-07, 01:54   #31
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by 3TURBOnos View Post
daaaaaaaaaaaaaa? pai stock e si acel opc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Da?!?!? Te cred... sa ma scuzi! )
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 02:21   #32
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Opel astra GTC OPC clar ! Ex: Contabilul cu ST de BC ...
P.C. parca ST are sound-ul un pic mai salbatic.
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 02:54   #33
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by 3TURBOnos View Post
8:35 - BMW M3 E36 Coupe, 321 hp [citation needed]
8:36 - Opel Astra OPC, 240 PS/1355 kg, Manuel Reuter (mfr., Oct 2005), sport compact record holder > citeste si plangi !

http://en.wikipedia.org/wiki/Nordsch...test_lap_times

si inca un film mai mult decat sugestiv :https://www.youtube.com/index?&sessio...xyNOKLOSfkwHTh !
Bun, deci daca tu crezi ca m-ai convins cu asta reluam calculele: pe 8min si jumatate de circuit (luam media intre 2 referinte), opc bate Honda Typer cu 11s, in timp ce pe circuitul de pe Top Gear Fordul bate aceeasi Honda cu 5s pe un tur de 1 min si jumatate.Deci inmultit cu 5 (cu indulgenta, de cate ori incape un min si jumatate in 8 si jumatate) daca pastram proportia, intre Ford si Honda ar fi ~ 25s, adicatelea 14s intre Ford si Astra OPC.Asa ca nu plang.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 03:24   #34
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Iarasi (nu stiu de ce nu m-a lasat sa editez postul anterior, sa nu trebuiasca sa incep un altul)...tu compari strict caii putere la numar si crezi ca iese lozul castigator default asa.Eh, nu intotdeauna pusca, un evo8 de 400cp (fq400) a batut pe circuit un Murcielago de 575cp (vezi link).Oricum de acolo lipseau destule masini (Enzo, GLK GTR...care bat McLarenul pe circuit, chiar daca nu pe linie dreapta...si totusi...nu-s competitive ptr ca nu sunt pe acolo in lista? )

http://www.clipfish.de/player.php?vi...J8MTA1Mg%3D%3D

Vorbeam de RS, despre ST inca nu am adunat destule date, doar deduc ca e generatie mai noua a RS-ului, deci nu ar putea sa se comporte mai rau.Oricum, sunteti ceva de speriat, va ambalati degeaba ca niste copii, NOS parca ma indoiesc ca are varsta scrisa in profil, daca nu coincide opinia mea cu a lui, neaparat sunt flamer sau clona (plus ca vad ca i se stie de frica pe aici, oamenii "nu-i dau indentitea" , tu te ambalezi cu litere de 5 cotzi...mare risipa de energie.

@Referitor la film (linkul care l-ai dat), nu am gasit nici o trimitere directa, sunt multe acolo si nu stiu la care te referi.Chiar sunt curios sa-l vad (fara gluma acuma, eram curios, in sensul bun, ne-tendentios, sa vad despre ce e vorba).
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 03:49   #35
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

http://www.fastestlaps.com/index.php...=45c462fdc7c6f

uite comparatie directa la Hockenheim intre cele 2 (OPC '02 si RS).Vad ca OPC '02 sta mai bine decat versiunea OPC simplu.

http://www.fastestlaps.com/index.php...=458d5fc827e78

Iar aici este comparatia intre OPC si ST.Deci iata ca si daca nu a aparut pe lista de la Nurburgring, nu inseamna ca e de aruncat.Linkurile sunt tot din Wikipedia derivate.
Cu ocazia asta are si Zyx un raspuns aproximativ in legatura cu timpii de circuit ai ST-ului.

Apropo, ce este Opel Astra G model?

Last edited by carutasu; 24-10-07 at 03:53.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 04:16   #36
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Bun, intr-un final, documentandu-ma cat am putut de bine am gasit cele mai edificatoare linkuri (banuiesc ca despre OPC'05 ar fi vorba)

http://www.fastestlaps.com/index.php...=45c462fdc7c6f
asta este vs RS, unde este practic o egaliate aproape la overall 3 pct in final diferenta ptr Astra (dar de mentionat ca sunt 212cp vs 240).

http://www.fastestlaps.com/index.php...=458d5fc827e78
asta este vs ST, unde intr-adevar ST-ul o cam ia urat.

Deci conform acelui breviar de teste (complet, as spune), intr-adevar ar rezulta ca Astra bate ST-ul.

Am solicitat adminului stergerea posturilor anterioare (sau macar 33 si 34) ptr ca nu mai sunt necesare.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 01:27   #37
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Bun, intr-un final, documentandu-ma cat am putut de bine am gasit cele mai edificatoare linkuri (banuiesc ca despre OPC'05 ar fi vorba)

http://www.fastestlaps.com/index.php...=45c462fdc7c6f
asta este vs RS, unde este practic o egaliate aproape la overall 3 pct in final diferenta ptr Astra (dar de mentionat ca sunt 212cp vs 240).

http://www.fastestlaps.com/index.php...=458d5fc827e78
asta este vs ST, unde intr-adevar ST-ul o cam ia urat.

Deci conform acelui breviar de teste (complet, as spune), intr-adevar ar rezulta ca Astra bate ST-ul.

Am solicitat adminului stergerea posturilor anterioare (sau macar 33 si 34) ptr ca nu mai sunt necesare.
Felicitari pt. documentatie! Astra a iesit mai rapida condusa probabil de un pilot de curse si nu de un amator care nu cred ca s-ar descurca asa de bine, pt ca e f. wild la comportament! De aceea e f. challenging sa conduci un OPC, chestie pe care eu o apreciez! De aceea englezii ii spun Manic Astra si mai spun ca e doar pt impatimiti.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 16:23   #38
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Pai testele se fac cu piloti.Cei de la Top Gear de exemplu au licenta de piloti si in numeroase cazuri baga si campioni de Touring Car.Masinile trebuiesc duse la limita ca sa ai rezultate relevante.
Singurul lucru care m-a mirat este de ce in acea lista de pe Wikipedia nu era inclus si ST-ul in lista, ptr ca in acel versus apare testat ( pe Nordschleite)

Last edited by carutasu; 26-10-07 at 16:28.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 16:50   #39
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
http://www.fastestlaps.com/index.php...=45c462fdc7c6f

Apropo, ce este Opel Astra G model?
Probabil se refera la Opel Astra G OPC. Si cred ca Bertone OPC, mai precis. Daca va uitati are exact aceiasi timpi cu Opel Astra Coupe Turbo si din ce am vazut asa era numit Bertonele desi exista si varianta Astra G OPC simplu care e tot coupe. In rest, cand zic OPC simplu cred ca se refera la Astra H OPC.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo

Last edited by algorunescu; 26-10-07 at 16:53.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 17:50   #40
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by algorunescu View Post
Probabil se refera la Opel Astra G OPC. Si cred ca Bertone OPC, mai precis. Daca va uitati are exact aceiasi timpi cu Opel Astra Coupe Turbo si din ce am vazut asa era numit Bertonele desi exista si varianta Astra G OPC simplu care e tot coupe. In rest, cand zic OPC simplu cred ca se refera la Astra H OPC.
Astra G-OPC este doar versiunea in 3 usi,nu Bertone,iar dc. in linkul ala era trecut Astra opc '02 inseamna ca e vorba de modelul anterior 2.0 Turbo-200cp/250NM acc. 0-100=7,5s vit. max 240km/h(1250kg)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	astra opc-1.jpg
Views:	118
Size:	95.9 KB
ID:	377536   Click image for larger version

Name:	opel astra opc-3.jpg
Views:	84
Size:	129.2 KB
ID:	377537  
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 18:23   #41
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

inca un topic facut de nenea amfetamina din ciclul sa denigram Fordul, la un search simplu pe acest forum se va observa unde acest"a" amfetamina a postat, se mai poate observa ca orice zice este antiFORD cu tenta de flame si in multe cazuri cu necunoasterea masinilor implicate in versus ....

discutia pe acest topic este clar subiectiva si plina de flameuri, atacuri la persoana si nimic constructiv, multi au postat de dragul de a contoriza un post si in necunostinta de cauza, am gasit iar expresia "masina americana facuta de nemti" ceea ce denota o persoana care nu are nici o treaba cu acest forum sau cu masinile in general.

eu nu o sa imi dau cu parerea ca unii din voi care au mai participat la discutii despre alte hot-hatchuri imi stiu deja optiunea si motivele, si nu la modul ca asa imi place, ca asa am auzit, ca asa am citit pe un site ...etc, insa trag o concluzie - sunt persoane care au postat aici cu masini modificate si masini sport ce nu detin Forduri insa le acorda un vot mare de incredere, in special acestui Focus ST .... asta ar trebui sa dea de gandit.

drum liber si sa fie o discutie cat mai constructiva.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 19:11   #42
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Astra G-OPC este doar versiunea in 3 usi,nu Bertone,iar dc. in linkul ala era trecut Astra opc '02 inseamna ca e vorba de modelul anterior 2.0 Turbo-200cp/250NM acc. 0-100=7,5s vit. max 240km/h(1250kg)
Da, dar stii ca era si Bertone OPC (cel 2.0 turbo avea 192 cp si opc-ul 200), iar Bertonele tot in familia Astra G este inclus din ce am vazut. Naiba stie la care din ele se refera. Oricum ca performante cred ca erau cam tot pe acolo deci nu cred ca e prea important care din modele era.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 05:49   #43
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
inca un topic facut de nenea amfetamina din ciclul sa denigram Fordul, la un search simplu pe acest forum se va observa unde acest"a" amfetamina a postat, se mai poate observa ca orice zice este antiFORD cu tenta de flame si in multe cazuri cu necunoasterea masinilor implicate in versus ....

discutia pe acest topic este clar subiectiva si plina de flameuri, atacuri la persoana si nimic constructiv, multi au postat de dragul de a contoriza un post si in necunostinta de cauza, am gasit iar expresia "masina americana facuta de nemti" ceea ce denota o persoana care nu are nici o treaba cu acest forum sau cu masinile in general.

eu nu o sa imi dau cu parerea ca unii din voi care au mai participat la discutii despre alte hot-hatchuri imi stiu deja optiunea si motivele, si nu la modul ca asa imi place, ca asa am auzit, ca asa am citit pe un site ...etc, insa trag o concluzie - sunt persoane care au postat aici cu masini modificate si masini sport ce nu detin Forduri insa le acorda un vot mare de incredere, in special acestui Focus ST .... asta ar trebui sa dea de gandit.

drum liber si sa fie o discutie cat mai constructiva.
Eh, sa nu o luam chiar asa in tragic..nu-i poti lua unei masini ce este al ei, indiferent cate topicuri faci.Pot sa ma apuc sa scriu (ca doar e o tara libera) 'jde pagini despre cat e de prost bmw-ul, prin asta nu devine nici mai prost nici mai bun, va fi tot pur si simplu....bmw.Am incercat sa ma documentez cat mai bine si sa fiu cat mai obiectiv in parerea finala, de aceea am aratat o situatie complecta, un scor obtinut de fiecare masina in urma unui maldar de teste, care au dat o medie finala.Daca era sa ma iau numai dupa Nurburgring....dimpotriva, ar fi fost o minge ridicata la fileu, ST-ul avand acolo un timp cu 93 de sutimi mai jos (care insa la 8 min si jumatate de cursa.....tot egalitate se numeste (poate fi chestie de mici inexactitati de pilotaj)...strict pe testul respectiv).Au fost insa si teste unde a pierdut, asta insa neinsemnand deloc ca nu e o masina remarcabila, pur si simplu a avut oponent puternic.
Fara indoiala insa Ford va ramane o masina buna, fiabila si funy to drive.Garantat ca nimanui care va apuca sa o conduca nu ii va displacea si nu va dezamagi.Eu astept cu interes noul RS si daca va fi 4x4, probabil ca va fi urmatoarea mea masina.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 09:15   #44
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Eh, sa nu o luam chiar asa in tragic..nu-i poti lua unei masini ce este al ei, indiferent cate topicuri faci.Pot sa ma apuc sa scriu (ca doar e o tara libera) 'jde pagini despre cat e de prost bmw-ul, prin asta nu devine nici mai prost nici mai bun, va fi tot pur si simplu....bmw.Am incercat sa ma documentez cat mai bine si sa fiu cat mai obiectiv in parerea finala, de aceea am aratat o situatie complecta, un scor obtinut de fiecare masina in urma unui maldar de teste, care au dat o medie finala.Daca era sa ma iau numai dupa Nurburgring....dimpotriva, ar fi fost o minge ridicata la fileu, ST-ul avand acolo un timp cu 93 de sutimi mai jos (care insa la 8 min si jumatate de cursa.....tot egalitate se numeste (poate fi chestie de mici inexactitati de pilotaj)...strict pe testul respectiv).Au fost insa si teste unde a pierdut, asta insa neinsemnand deloc ca nu e o masina remarcabila, pur si simplu a avut oponent puternic.
Fara indoiala insa Ford va ramane o masina buna, fiabila si funy to drive.Garantat ca nimanui care va apuca sa o conduca nu ii va displacea si nu va dezamagi.Eu astept cu interes noul RS si daca va fi 4x4, probabil ca va fi urmatoarea mea masina.

Sa speram ca va fi 4x4...desi cam greu...
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 09:21   #45
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by Prince_Igor View Post
Well din pacate Ford a omis o chestie foarte importanta care ar fi avut un succes cred eu si anume tractiunea integrala.Dat fiind ca are si 5 cilindri consider ca are un potential de marire a puterii motorului mai buna ca concurenta.Daca intr-adevar o sa apara si asa o varianta (evident mai scumpa -max 3500E),atunci ar fi un pion serios pentru Subaru Impreza si Mitsubishi Lancer.Acuma insa apare intrebarea: propulsorul de la Volvo face fata modificarilor serioase asa cum cele 2 mentionate mai sus....
Am auzit despre Volvo ca ar fi cam sensibile si de asemenea despre motorul si transmisia de pe Focus ST ca ar fi oarecum la fel de sensibile...O sa va pot raspunde saptamana viitoare cand o sa incep sa modific pe ici colo cate ceva...Oricum, stock nu e rau iar eu sunt foarte multumit. Cat despre tractiune integrala...cam ai dreptate. Ar fi trebuit sa o gandeasca si pt Focus ST pentru ca il poti duce foarte usor in 300HP si deja e multicel doar pentru tractiune fatza. Noroc ca au reusit-o la partea cu stabilitatea.
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -