Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-05, 12:43   #31
Gsx_18

Stage 3
 
Gsx_18's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 110
Default

Pai asai cu motorcicleta esti mai expus unei accidentari, da si masina e vulnerabila la viteze mari. Mai bine te controlezi si mergi cu o viteza mai mica atat timp cand esti in oras sau oriunde unde is si alti soferi. Asta e valabil si pt masina.
Si nu ziceti ca motorcicleta nui practica. Io stau in cluj si vad ca in orele de varf sa circuli cu masina mai ales prin centru ii dezastru mai repede mergi pe jos, asa ca in acest caz o motorcicleta ii perfecta. Sau sa mergi la scoala , cu masina te costa mult ca na consuma mult in scimb cu o motorcicleta ii mai echonomic, bine nu vb. amu de Goldwind, V-Rod sau FJR 1300 care consum mult pt o motorcicleta.
Deci io is pe partea motoarelor , is mai ieftine, consuma mai putin , dak esti atent si poti s-o stapanesti nu prea risti sa te accidentezi, si is si mai placute de condus, si si atragi fetele cu ia mai bine decat cu o masina oarecare
__________________
Don\'t drink and drive, get high and fly...
[img] http://www.geocities.com/tazman_net/SEGN.JPG [/img]
Gsx_18 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 13:52   #32
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

asta cu agatzatul fetelor asha e. toate intorc privirea dupa un motor turat, pe cand dupa o mashina nu se prea uita ca poate o fluiera, o ia vre-unul cu japca. motorul bate din punctul asta de vedere
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 16:43   #33
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Daca facem o mica analiza ne dam seama ca la motociclete nu sta treaba ca la masini. Adica lumea care-si cumpara motor abuzeaza de potentialul acesteia pe cand la masini deloc. Multa lume isi cumpara super masini si merg ca draq cu ele. Sunt foarte multi la noi cu sute de cp carora nici macar nu le place viteza. Ei isi cumpara un sl 55 amg ca sa-l aiba. Deh, da bine rau cand se plimba cu 30km/h prin Romana noaptea si o gramada de gagici se uita la ei.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 23:09   #34
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default

Eu unul ma simt mai in sigurantza pe motor decat intr-o cusca metalica... plus ca pe motor ai casca, si costum care costa uneori cat jumate din motor...
E marfa si in masina, mai ales iarna :P
Iar riscul unui accident s-a aratat ca esti de 16 ori mai mare in cazul unui motociclist...
Off-topic, eu nu prea am vazut tipe care sa saliveze la masini... poate nu m-am uitat atent... :P
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 07:51   #35
RaveBoy

Stage 5
 
RaveBoy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 302
Member of:
[AfterDark Racing]
Default

Daca ai un motor tare nici nu mai ai nevoie sa iti dai casca jos pt ca fetele vor fi coada .... daca il mai si turezi ..... sunt deja ude
RaveBoy is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 18:29   #36
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"^MAtrix^\"
Eu unul ma simt mai in sigurantza pe motor decat intr-o cusca metalica... plus ca pe motor ai casca, si costum care costa uneori cat jumate din motor...
E marfa si in masina, mai ales iarna :P
Iar riscul unui accident s-a aratat ca esti de 16 ori mai mare in cazul unui motociclist...
Off-topic, eu nu prea am vazut tipe care sa saliveze la masini... poate nu m-am uitat atent... :P
cred)ce frumos ar fi sa stai la semafor sa te ia unu din spate ca nu i-au tinut franele..si deodata din cerul senin al verii ajungi intr-o gaura neagra)
in masina esti mult mai protejat...Tabla se repara...dar viata...mai greu si k sa fi total sigur tragi rollcage inauntru si gata
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 19:15   #37
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

asta e nasol si in masina.
am fortat o data un semafor pe un bulevard iar dupa intersectie unul sa gasit sa opreasca si eu veneam lansat cu vreo 90-100.am inceput sa franez si in acelasi timp sa ma uit in stanga daca il pot depasi dar aveam unul in stanga si am franat sa intru dupa el pe banda2 nestiind ca sa mai bagat unul dupa mine si ca il am in spate.era in spatele meu la vreo 20-30m.dupa ce a trecut asta din dreptul meu i-am dat 2 si am iesit sa depasesc masina din fata.aveam vreo 30 la ora si am ramas ingrozit cand am vazut in oglinda interioara cum se indreapta spre mine o masina in plina viteza care intro secunda am vazuto trecand pe trotuar prin dreapta mea.
pot sai multumesc si acum ca nu a dat in mine aveam 3fete in spate si doar 2 tetiere care nu cred ca ar fi suportat oricum impactul.cred ca mi-ar fi mutat din loc bancheta spate.
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 19:18   #38
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

NASPA DAR ORICE S-AR ZICE...RARE SUNT CAZURILE CAND O MASINA VS MOTO SCAPA MOTOCICLISTUL FARA SA FIE SCHILODIT...
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 19:38   #39
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

mmda ai dreptate vezi la mine aici e vara tot timpul,iarna minim 15-16grade si tot nu vreau motor.am avut si ma mai prindea ploaia.
la 80 simti picaturile de ploaie ca si cum ar fi ceva solid.o musca sau ma rog albina in vizorul de la casca face un zgomot de zici ca e piatra.
aveam plasticul fumuriu la casca si noaptea era nasol.am vazut o data o caramida pe jos in ultimul timp si am strans bine ghidonul sa nu cad.
e oricum mai riscant.
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 19:41   #40
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

pai mi-a pov tata din peripetiile lui pe motor...
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 19:54   #41
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

sti reclama de la orbit
viata e scurta gustul e lung
cam asa ceva e si pe motor.
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 20:19   #42
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default hmm

eu am avut un accident de motor cu mine in rolul principal si sunt totusi ferm convins ca am nevoie de un alt motor. nu sunt obsedat dar senzatiile sunt total diferite fata de masina. e ca si cum ai compara o portocala cu un strugure: amandoua sunt fructe dar gustul e total diferit
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 20:47   #43
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

da sunt de acord.senzatia pe motor nu are comparatie.
eu unul ma consider nebun si sunt ferm convins ca pentru mine motorul e sinucidere.
la motor un calcul gresit la un viraj sau un pic de neatentie pot fi fatale.
eu am simtit pe pielea mea astea.
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 24-02-05, 12:16   #44
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

stii cum cred eu ca e kestia cu motorul?
atunci cand ai bani sa-ti cumperi un motor performant, ai probabil si o oarecare masina. motorul te plimbi cu el, faci figuri prin oras, te duci la intalniri de bikeri cu el, iti plimbi femeia ( a ta sau a altuia ), iar cand e iarna sau cand ploua sau cand iti aduci familionul de la tara, te urci in masina si rezolvi problema. de asta spuneam eu ca sunt kestii diametral opuse
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-02-05, 17:17   #45
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default

Asa este: auto' este mult mai utilitara decat moto', nesiguranta pe motor cand aud ,eu conduc de 9 ani motoare si nu am nici cea mai mica zgarietura si nu am simtit nici o nesiguranta in toti acesti ani.
SPORT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -