Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-05, 23:58   #16
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Al3xius\"
Cu motoru e nasol si daca iti sare un copil in fata...asa a patit prietena mea in Grecia...mergea cu scuteru si avea vreo 40(daca avea mai mult nush daca scapa asa \"ieftin\" ) si i-a sarit un puradel in fata...a incercat sa-l evite si a cazut....s-a ales doar cu cateva julituri si cu o zgarietura care nu se prea observa la scuter....daca era cu un motor nush ce se intampla...probabil ori ea ori pustiu...ori amandoi...nici nu vreau sa ma gandesc


Vb aia : in masina nu te ninge nu te ploua si poti sa faci unele chestii care nu le poti face pe motor(sex :P :P :P :P )


Daca ar fi sa-mi iau un scuter pt. oras mi-as lua asa ceva :




dar sa fie varianta de 125 cmc sau mi-as lua un ATV(All Terain Drive) :


Va rog faceti distinctia dintre ATV si QUAD in poza este un quad.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 00:02   #17
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

eu stiam ca ala e atv ...poate ma insel


daca ma insel imi cer scuze mai greseste omu :P
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 00:04   #18
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CT-87-ADY\"

Sunt caini maidanezi si pe acolo???
sunt si acum ii cam feresc cu gti-ul sa nu-l sparg.am luat un caine cu un saxo cup al unui prieten si a trebuit sai cumpar la om far.nici macar nu a murit javra.
am avut motor am cazut de vreo 2 ori si m-am potolit.am un prieten bolnav cu motoarele.am fost cu el pe motor cand ia iesit un caine in fata la 160-180 a trecut la cativa cm in fata noastra.am tras o spaima mai ales ca tipul a ridicat aproape motorul pe roata din fata.
aici cum e cald si iarna e plin de motoare de toate felurile si astia mi se par mai nebuni decat cei de acasa.
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 14:03   #19
CT-87-ADY

Stage 5
 
CT-87-ADY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 2,687
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Off-TOPIC:
Care`i diferentza dintre ATV si QUAD?
CT-87-ADY is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 14:10   #20
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

moto4 e marfa in teren.incercati si o sa vedeti.
nu incercati figuri prea mari cu el pe asfalt ca o muscati
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 14:25   #21
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CT-87-ADY\"
Off-TOPIC:
Care`i diferentza dintre ATV si QUAD?

Multumesc de intrebare!
Apreciez mult faptul ca ai intrebat, pentru ca la multi de aici e mai mare orgoliul decat dorinta de a cunoaste.
Arata asemanator si au aplicatii destul de apropiate insa ATV are 4x4 si
QUAD are 4x2 fiind mai sportiv decat utilitar.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 15:53   #22
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
[Apreciez mult faptul ca ai intrebat, pentru ca la multi de aici e mai mare orgoliul decat dorinta de a cunoaste.
Arata asemanator si au aplicatii destul de apropiate insa ATV are 4x4 si
QUAD are 4x2 fiind mai sportiv decat utilitar.[/b]

Daca te referi la mine, cu scuzele de rigoare, te contrazic ! sunt dispus sa-mi recunosc greseala...si eu stiam de quad-uri si atv-uri dar aveam impresia ca sunt unul si acelasi lucru...de fapt aveam impresai ca termenul de quad este mai popular.... in fine nimeni nu s-a nascut invatat !


P.S. : eu as alege varianta cu 4x4
__________________
Many Hearts But One Soul - ACS Ghost Racing Team !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 20:22   #23
lowrider

Stage 5
 
lowrider's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 543
Default

Interesant topic.Anul trecut mi se pusese pata sa imi iau motor,am inceput si scoala totul bine si frumos..Dar..am facut accident cu motorul eram pasager eu,fara casca ,echipament...ce mai eram kamikaze..Am scapat cu o arsura urata pe picior dupa forma tevilor de la toba(care asa a ramas) Acu dupa ce am scapat si am vazut si cati motociclisti au murit anul trecut din vina altora sau din vina lor mi s-a taiat definitiv.E fun dar te joci cu viata in fiecare zi cand mergi cu motorul asa ca raman pe 4 roti.Nu recomand vitezomanilor
lowrider is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 20:37   #24
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Am citit ce-ati scris pana acuma si am observat ca nu s-a pus deloc problema franelor. O motocicleta franeaza cu mult mai bine decat o masina in general. Motocicleta prinde viteze foarte mari intr-un timp foarte scurt dar totusi incetineste foarte bine in comparatie cu o masina stock sau nu exagerat de scumpa. Eu ma tot gandesc ca este foarte greu sa cumperi sau sa faci o masina sa ia suta in 3 sec pe cand o motocicleta cu aceleasi performante te costa in jur de 15000 de euro cu toate taxele incluse. Toata lumea a luat spaima motocicletelor pt ca se prezinta decat accidentele foarte nasoale in care normal ca respectivii s-au facut praf. Din punctul meu de vedere este cam acelasi lucru sa faci accident la viteze foarte mari si cu una si cu alta. Eu zic ca daca stii sa te stapanesti si poti fi foarte atent nu o sa patesti accidente nasoale.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 21:33   #25
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

PT Sebi : stiu ca exista o problema cu inmatricularea de quad-uri sau atv? dar am vazut in unele zone ..(Brasov) si prin moldova ca erau inmatriculate....Cum asa?


Vlad aici te contrazic..cel putin cat m-am dat pe motoare clandestine..si din ce mi-a pov tata care a avut mult timp si el si bunicamiu fiind pasionati in tinerete de motoare...Chiar dk are frane bune..dar gandeste-te ca nu este stabila deloc..acuma mai nou au ABSuri..la greutatea de 200kg a motorului la 140la ora sa ciupesti frana fata te arunca-n cap dk nu esti atent..iar spatele aluneci cu el...si nu-i neaparat nevoie sa fii tu de vina cam 80la suta din ce-am vazut accidente din cauza soferilor au fost care nu vad un motociclist ce merge cu viteza....si eu era sa-l iau pe unu cu aripa fata cand a aparut brusc langa mine da; l-am vazut in ultimul moment... ..cum a fost si nefericitul accident de anult trecut cand vinovatul a fost un politist..motorul e bomba..si eu trebuia sa am anul asta o aprilia de 250RS pt inceput..dar mai stau putin....mai formez reflexe..si oricum.....te schilodeste un chior din gresealla lui..
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 21:51   #26
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
Vlad aici te contrazic..cel putin cat m-am dat pe motoare clandestine..si din ce mi-a pov tata care a avut mult timp si el si bunicamiu fiind pasionati in tinerete de motoare...Chiar dk are frane bune..dar gandeste-te ca nu este stabila deloc..acuma mai nou au ABSuri..la greutatea de 200kg a motorului la 140la ora sa ciupesti frana fata te arunca-n cap dk nu esti atent..iar spatele aluneci cu el...si nu-i neaparat nevoie sa fii tu de vina cam 80la suta din ce-am vazut accidente din cauza soferilor au fost care nu vad un motociclist ce merge cu viteza....si eu era sa-l iau pe unu cu aripa fata cand a aparut brusc langa mine da; l-am vazut in ultimul moment... Embarassed ..cum a fost si nefericitul accident de anult trecut cand vinovatul a fost un politist..motorul e bomba..si eu trebuia sa am anul asta o aprilia de 250RS pt inceput..dar mai stau putin....mai formez reflexe..si oricum.....te schilodeste un chior din gresealla lui.. Evil or Very Mad
Sunt de acord cu tine in legatura cu stabilitatea. Eu am un filmulet in care un tip cu un motor belea incetineste in linie dreapta de la 280km/h la 110km/h in cam 6 sec. Nu-mi dau seama de distanta in care a franat dar eu zic ca a franat foarte tare. Asta s-a intamplat in linie dreapta dar in curbe daca este nevoit sa franeze brusc nu stiu cum procedeaza. In legatura cu soferii, nici nu sunt atenti si nici nu se respecta intre ei. Eu am avut neplacerea sa stau de vorba cu un tip din Ploiesti care are o dacie berlina de prin 95' si imi spunea la modul cel mai serios ca el are boala mare pe motociclisti si ca deobicei le taie fata, face ca da peste ei etc. Precizez ca acel tip are 28 de ani si se presupune ca este matur.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 21:57   #27
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

astia trebuie batuti da grav de tot..sa vina prin DT sa-i punem pe baieti la treaba
si chestia ca ala a franat asa rapid..avea vre-un obstacol neasteptat in fata? mai e si o treaba ca la drum e altceva..dar pe cand in BUC iti sare un pieton..copil de preferabil) in fata chiar cand nu te astepti..si atunci oricat de buna ar fi moto..ori cazi ori il iei....ori intri-n altu
ar trebui sa dea permisu intai cat A si pe urma sa-ti dea voie sa iei B ...
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 22:02   #28
lowrider

Stage 5
 
lowrider's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 543
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B 68 VLD\"
. Toata lumea a luat spaima motocicletelor pt ca se prezinta decat accidentele foarte nasoale in care normal ca respectivii s-au facut praf. Din punctul meu de vedere este cam acelasi lucru sa faci accident la viteze foarte mari si cu una si cu alta. Eu zic ca daca stii sa te stapanesti si poti fi foarte atent nu o sa patesti accidente nasoale.
La 80km/h cu masina mai ai o sansa..si sa stii ca 80%din accidente s-au produs din vina soferilor,anul trecut in Romania au fost parca 20 de accidente mortale cu motocicleta..asa ca nu e de joaca
lowrider is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 00:19   #29
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

hai ca sunteti tari.pai 20morti nu e nimic.cate persoane mor din cu totul alte cauze.hai sa nu mai trecem nici strada ca au murit multi asa
ne-am nascut cu toti ca sa murim
daca conducem cu viteza tot timpul suntem expusi la greselile altora fie in masina fie pe motor.e normal ca sunt unii neatenti dar se poate intampla sa nu aiba nici timp sa te vada daca vii tare.
in concluzie trebuie sa stim unde e loc sa o calcam si unde nu.si cel mai important lucru e sa poti anticipa cateodata unele situatii care apar in trafic.
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 01:03   #30
lowrider

Stage 5
 
lowrider's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 543
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"pauladrian\"
hai ca sunteti tari.pai 20morti nu e nimic.cate persoane mor din cu totul alte cauze.hai sa nu mai trecem nici strada ca au murit multi asa
Deci accidentele alea au fost mediatizate pe forumurile de specialitate(www.motociclism.ro,www.sbz.ro etc.)si mai fost si altele de care nu se stiu.In plus numar motociclistilor cred ca e sub 1% din numarul posesorilor de masini..fa si tu un calcul si mai pune si accidentele cu raniti..


P.S.http://www.motociclism.ro/forum/inde...5&showforum=14

asta ca sa iti faci o idee
lowrider is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -