Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-05, 20:37   #1
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default AUTO VS MOTO

Exprimati parerile voastre Auto vs Moto [modificate,nemodificate,toate clasele]
SPORT is offline   Reply With Quote
Old 26-01-05, 20:40   #2
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Sunt doua lucruri total diferite. 2 roti vs. 4 roti (parca mai era un pool facut pe forum, cu numele asta).

Cu 2 roti e belea s-o arzi vara, la mare, la gagice, chestii, vrajeli, iar cu 4 roti o arzi de pe 1 ianuarie pana pe 31 decembrie.

Motorul, dupa parerea mea, e mai periculos decat masina. E mult mai furios decat o masina, dar si mult mai nesigur. Ai cazut la o viteza mai mare... ai dat-o in balbaiala.

PS: editeaza-ti profilul si pune varsta corect, ca nu ma lasa sufletul sa cred ca ai 78 de ani
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 26-01-05, 20:56   #3
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default VS

Normal ca sunt foarte diferite dar noi aici doar nu mergem cu ele doar facem un pic de comparatie si eu pana de curand nu le comparam dar am mai vb. pe acest site cu unu'[auto este mai..] cu altu'motoeste mai ...] si tot ajungeam la Auto vs Moto e acum este topic pentru asa ceva.
SPORT is offline   Reply With Quote
Old 26-01-05, 23:35   #4
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


Unde intra vehiculele cu 3(trei) roti?
Criterile de comparatie care sunt?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 26-01-05, 23:48   #5
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default VS

Criteriile si le stabileste fiecare din punctul lui de vedere [pret,performante,accesibilitate piese, bla bla bla etc] si 3 roti depinde cu caroserie la auto si cele fara la moto ,eu cred ca stie fiecare sa faca diferenta intre un motor pe 3 roti si un autoturism pe 3 roti.Si oricum din acest ,,VS' astea 2 lipseau un triciclu si masina lu' Nea Been,daca cineva le compara este treaba ,,SAU''[sa le compare cine il opreste?]
SPORT is offline   Reply With Quote
Old 27-01-05, 13:47   #6
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Cam fortata comparatia, dar in fine. Merg pe varianta 4 roti, mai putin vara in oras, unde as prefera un scuter ceva mai performant. 2 roti iti ofera adrenalina, intr-adevar, dar siguranta 0.
  Reply With Quote
Old 27-01-05, 13:59   #7
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

as dori sa am cateva saptamani sau o vara, un motor sa imi fac damblaua, dar totusi decizia finala ramane masina.
nesiguranta si faptul ca este un mijloc de locomotie sezonier, este un mare minus.
plus ca pierde si la utilitate in ce priveste volum de incarcare si numar de pasageri.
damblaua as vrea sa mi-o fac pt a vedea ce poate, pt ca sunt sigur ca un motor poate mult mai mult decit o masina.
pe de alta parte poate sunt si influentat de accidentele de care aflu, care in privinta motociclistilor......cam 99% deznodamantul este cel mai sumbru.
personal am un mare respect pentru cei care pe 2 roti pot sa stapaneasca o herghelie de cai care cateodata e mai mare decat avem noi pe masini.
dar cred ca trebuie si un gram de nebunie.
COObra is offline   Reply With Quote
Old 27-01-05, 16:23   #8
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default

Sunt multe de spus dar o sa spun pe scurt.
Pe ambele merita sa le detii, mie in oras mi se pare ideal un motor, si chiar si in afara adica pe autostrada Bucuresti-Pitesti, fara intersectii, decat tu motoru si drumu si sa vezi acolo senzatie. Problema e ca trebuie sa fii foarte dar foarte atent la tot ce se petrece in jurul tau, si de asta merita sa mergi decat cand vrei sa ajunge repede undeva in oras (nu sa-i dai blana, dar nu mai stai la cozile interminabile de masini) si cand vrei sa te simti bine, ii dai pe autostrada.
Apoi masina, la care nu stiu daca se poate spune ceva, suntem pe un forum dedicat masinilor si toti le iubim asa ca masina ramane principala, dar 3000 de E nu mi se pare mult pt. un motor nu foarte puternic dar nici lenes, nu foarte nou dar nici vechi, si cred ca merita sa ai unu langa masina. Si categoria A se ia cel mai usor (asta daca esti destul de descuiat sa treci de sala) eu am luat din prima dar inca nu am motor asa ca cine se ofera sa imi dea si mie un R1 asa pt. o tura.
__________________
luca is offline   Reply With Quote
Old 27-01-05, 17:11   #9
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

am avut de ales intre masina si motor, si am ales masina
poti merge cu ea mereu (chiar daca e rwd), nu te ploua, esti mai protejat in caz de ceva, cu masina gropile se simt doar la buzunar, cu motocicleta risti sa cazi.

sincer daca eram undeva in California, Australia. as fi optat pentru o motocicleta, dar pt Romania masina mi se pare o alegere mai buna

OFFtopic la misto: cu masina poti sa cari porcul de craciun, daca ai chef poti sa te apuci de taximetrie cu motorul mai greu
200SX is offline   Reply With Quote
Old 30-01-05, 22:46   #10
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING

Cred ca e cel mai bine de ales atunci cand le ai pe amandoua.
Am masini si am si cel mai puternic motor de serie din lume cu toate astea nu pot contesta suprematia automobilului.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 31-01-05, 19:13   #11
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default VS

Sigur ca amandoua este ideal sa le ai,caci eu le am dar daca as avea de ales este evident AUTO si cu nesiguranta pe motor mmmm eu nu simt nici o NESIGURANTA cand ma dau cu motoru'.
SPORT is offline   Reply With Quote
Old 04-02-05, 13:56   #12
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

eu am avut o motocicleta sovietica (ij pt cei care stiu), si vreau sa va spun ca mergea foarte frumos cu 180 ( probabil ca era mai putin si dadea vitezometrul eroare, da orishicum ) si toate au fost bune si frumoase pana cand am fost cu niste prieteni si am urcat raraul cu motoarele, iar seara, la intoarcere ne-a prins ploaia , iar inainte de bicaz un mosh cu un gaz pe care il depaseam a facut stanga si m-a facut zob. de atunci prefer sa simt sub mine un scaun comfortabil de masina si 4(patru) roti .
oricum toata kestia tine de feeling-ul personal, si de ceea ce vrei de la respectivul mijloc de locomotie
cu 2 roti nervoase si carenate frumos s-ar putea sa impresionezi mai usor populatia feminina de pe o raza de 2 km, dar cand o sa vrei sa aduci muraturile alea de la tara de la mamaie, si pe unkiu costica la nepoteii lui dragi, o sa fie muuult mai indicata o motorizata pe 4 roti.
parerea mea ca motocicleta este un mijloc de transport accesoriu, mai mult de placere/ figuri decat practic
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-02-05, 02:17   #13
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

am multa experienta la volan si putina pe motor.
pe motor senzatia e tare.
riscul e mai mare din cauza ca prinde viteza pe distante scurte si ne expunem soferilor neatenti care au impresia ca circula singuri pe drum.asta e valabil si intro masina cu performante bune iese omul pe stanga sa o arda si se mai trezeste cate unul sa iasa si el in timp ce e depasit.
la viteze mari sunt periculoase ambele,masina din cauza comfortului cred ca da un sentiment de siguranta inselator.
tabla e subtire la orice masina si la viteza mare se face praf la fel ca un motor.
cu motorul avem in plus riscul de a ne trezi in fata cu o javra de caine fiind neplacut contactul mai ales cu solul.
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 12-02-05, 09:13   #14
CT-87-ADY

Stage 5
 
CT-87-ADY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 2,687
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"pauladrian\"
am multa experienta la volan si putina pe motor.
pe motor senzatia e tare.
riscul e mai mare din cauza ca prinde viteza pe distante scurte si ne expunem soferilor neatenti care au impresia ca circula singuri pe drum.asta e valabil si intro masina cu performante bune iese omul pe stanga sa o arda si se mai trezeste cate unul sa iasa si el in timp ce e depasit.
la viteze mari sunt periculoase ambele,masina din cauza comfortului cred ca da un sentiment de siguranta inselator.
tabla e subtire la orice masina si la viteza mare se face praf la fel ca un motor.
cu motorul avem in plus riscul de a ne trezi in fata cu o javra de caine fiind neplacut contactul mai ales cu solul.
Sunt caini maidanezi si pe acolo???
CT-87-ADY is offline   Reply With Quote
Old 12-02-05, 14:56   #15
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Cu motoru e nasol si daca iti sare un copil in fata...asa a patit prietena mea in Grecia...mergea cu scuteru si avea vreo 40(daca avea mai mult nush daca scapa asa \"ieftin\" ) si i-a sarit un puradel in fata...a incercat sa-l evite si a cazut....s-a ales doar cu cateva julituri si cu o zgarietura care nu se prea observa la scuter....daca era cu un motor nush ce se intampla...probabil ori ea ori pustiu...ori amandoi...nici nu vreau sa ma gandesc


Vb aia : in masina nu te ninge nu te ploua si poti sa faci unele chestii care nu le poti face pe motor(sex :P :P :P :P )


Daca ar fi sa-mi iau un scuter pt. oras mi-as lua asa ceva :




dar sa fie varianta de 125 cmc sau mi-as lua un ATV(All Terain Drive) :

__________________
Many Hearts But One Soul - ACS Ghost Racing Team !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -