Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pe care ati prefera-o?
faţă 0 0%
spate 0 0%
integrală 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-11, 00:16   #571
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

tractiunea fata este doar o conjunctura necesara societatii in care traim...restul masinilor "serioase" sunt spate si/sau 4wd...parerea mea
petreals is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 00:31   #572
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Cand iti duci copilul dimineata la scoala, pe zapada, ma indoiesc ca vrei sa ai "masina adevarata rwd". E un moment cand nu iti doresti "senzatii de sofer adevarat".
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 02:02   #573
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Cand iti duci copilul dimineata la scoala, pe zapada, ma indoiesc ca vrei sa ai "masina adevarata rwd". E un moment cand nu iti doresti "senzatii de sofer adevarat".
Daca ai gume de iarna bune si nu esti kamikaze, nu ai nici o emotie cu rwd. Daca ai vazut in Rocky 4 parca, cand se bate cu rusu ala urias, il duc in creierii muntilor la o cabana sa se antreneze. Ghici cu ce masini : Mercedesuri de alea Cobra, fara absolut nici un sistem gen esp, dsc, tsc, plm. Doar ca aveau lanturi, mergeau prin troiene fara greata. Voi chiar credeti ca nemtii sunt idioti? E plina Germania de masini cu RWD in toate zonele si circula si iarna si vara. Numai la romanii care nu au avut rwd in viata lor am auzit povesti de astea cu probleme la condus iarna rwd. Sau la soferii praf, aia au probleme iarna cu absolut orice masina.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 02:07   #574
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Sau la soferii praf, aia au probleme iarna cu absolut orice masina.
Din pacate sunt multi.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 02:20   #575
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Stiu, dar din fericire nu prea avem ierni grele, daca e zapada pe strazi o saptamana pe an cumulat e mare lucru, cel putin in orase

. Daca am avea ierni ca in Finlanda, s-ar adapta la mediu soferii, ca in Finlanda, aia sunt obisnuiti sa conduca pe gheata.

Intamplator, eu scoala de soferi am facut-o iarna, cu zapada pe jos si nu stiam sa conduc absolut de loc, m-a luat aproape de la zero instructorul. M-a ajutat chestia asta cred, nu am avut complexe cand a venit vorba de gheata-zapada niciodata, toate sedintele am condus pe zapada si nu mi s-a parut nimic deosebit, doar mergi mai incet ca de obicei, conduci preventiv si nu bruschezi masina absolut deloc. Nu e mare filosofie.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 02:28   #576
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Sunt si la noi drumuri pe care nu prea le dezapesesc. De exemplu Slatina-Draganesti. Da` acolo la cum se face drumul, poti sa mergi si cu touareg de dakar, tot pe unde vrea drumul te duci.

Anul trecut am patit de doua ori, in acelasi loc, sa fuga masina de cur destul de rau pe zapada de 1cm maxim la 30-40 km/h. Dar masina (un e39) avea gume all-season. In schimb, niciodata cu fwd.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 02:29   #577
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Cu RWD nu merge sa o arzi vitejeste cum faci cu FWD, daca nu ai gume dedicate poti sa te arzi mult mai usor decat cu FWD. FWD este mai iertatoare din punctul asta de vedere.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 10:09   #578
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Sunt si la noi drumuri pe care nu prea le dezapesesc. De exemplu Slatina-Draganesti. Da` acolo la cum se face drumul, poti sa mergi si cu touareg de dakar, tot pe unde vrea drumul te duci.

Anul trecut am patit de doua ori, in acelasi loc, sa fuga masina de cur destul de rau pe zapada de 1cm maxim la 30-40 km/h. Dar masina (un e39) avea gume all-season. In schimb, niciodata cu fwd.
Cu e46, cauciucuri noi, intra dsc-ul si intr-a 4-a dar totusi imi permiteam sa ma joc pe A2, singur la -12C si 80km/h. Imi placea sa vad cum isi face dsc-ul datoria.
Inainte aveam rezerve fata der rwd dar acum abia astept zapezile si circul controlul trctiunii oprit dar dsc-ul activat, asa e si distractiv si in siguranta pentru ca totusi intervine si asupra tractiunii daca masina tinde sa iasa de sub control.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 10:36   #579
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Stiu, dar din fericire nu prea avem ierni grele, daca e zapada pe strazi o saptamana pe an cumulat e mare lucru, cel putin in orase

. Daca am avea ierni ca in Finlanda, s-ar adapta la mediu soferii, ca in Finlanda, aia sunt obisnuiti sa conduca pe gheata.

Intamplator, eu scoala de soferi am facut-o iarna, cu zapada pe jos si nu stiam sa conduc absolut de loc, m-a luat aproape de la zero instructorul. M-a ajutat chestia asta cred, nu am avut complexe cand a venit vorba de gheata-zapada niciodata, toate sedintele am condus pe zapada si nu mi s-a parut nimic deosebit, doar mergi mai incet ca de obicei, conduci preventiv si nu bruschezi masina absolut deloc. Nu e mare filosofie.
Usor de zis, dar cand vezi ca vine un berbec peste tine oricat de incet si preventiv ai conduce tot se produce inevitabilul.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 00:01   #580
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

eu tin sa te contrazic din propria experienta.
unchiul meu a fost plecat in norvegia 6 luni, timp in care mi-a lasat bmw 530d pe mana sa nu rugineasca. buna si frumoasa masina, destul de sportiva, dar cand a venit iarna am ramas uluit cat de greu se descurca pe zapada, desii era echipata cu nokian de iarna. chiar nu stiu ce altfel de anvelopa mai buna de iarna sa existe.
il chemam pe taicamiu cu opelul sa ma tracteze din oras, pt se intepenea destul de des.

vreau sa zic ca nu bruscam masina, mergeam usor, ma depaseau daciile chiar, era destul de frustrant cu bmw asta si am avut timp destul sa ma invat cu ea. nu era singurul bmw pe care il condusesm, mai ales ca 530d "devenise" masina mea. mergeam zilnic cu el si ma invatasem cu el perfect.

imi place tractiunea spate dar nu iarna. nici mercedes-ul iarna nu este mare branza.

daca ar fii sa am doar o masina mi-as alege un 4x4, gen xd 4matic, quattro, desi un motor diesel de 3.0 4x4 consuma in oras cam 13l%. sunt unii care dezactiveaza 4x4 si-l folosesc doar iarna, ca nu o sa mergi tu pe curbe numai forta primavara, vara, toamna. numai raceri astea malefici au fente de genul asta, de parca tot timpul mergi blana.
__________________
vectra b 170+++

Last edited by NOScox; 05-02-11 at 00:05.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 00:37   #581
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Mă repet, nu e obligatoriu pentru nimeni să conducă rwd.
O faci numai dacă ştii la ce te înhami. Eu cu un BMW cu o generaţie mai veche decât acel 530d (cred, dacă e un E60, care sunt cele mai problematice din ce înţeleg) nu am nicio problemă iarna, nu rămân niciodată, şi în 5 ani nu m-a tractat nimeni 5 metri măcar, nici la munte, nici în pantă, nici în zăpadă afânată.
E simplu, cum eu nu mă complic cu tracţiune faţă, pentru că nu o cunosc bine, tot aşa nu încercaţi nici voi marea cu degetul cu tracţiunea spate iarna.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 00:45   #582
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

@Noscox la masina aia functiona dsc-ul?
Eu am dsc3 si daca e posibil fizic sa urce, urca si nu am nu stiu ce caucicuri - tigar, cica sub licenta michelin.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 10:20   #583
Shumacher

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 13
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Pai depinde de unde te uiti!
Daca esti un copil de bani gata care doar ce ti-ai luat permisul si deja esti mare zeu al volanului cel mai recomandat este un 4wd pt ca cu rwd o sa ajungi la stirile de la ora 5.
Daca esti un copil normal care o sa mosteneasca cel mai probabil masina familiei sau o sa iti iei una second hand si esti atras de masini precum cainele de lant dar trebuie sa circuli zilnic e recomandat tractiune fata.
Daca iti plac la nebunie masinile dar esti calculat si ai idee cat de cat despre masini iale pe toate la rand (de la un preten, un neam, o cunostinta) sa vezi fiecare ce poate ca tot la rwd o sa ramai!
Eu personal am condus marea majoritate a timpului de toate dar cel mai mult imi place rwd!
Shumacher is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 05:39   #584
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Shumacher View Post
Pai depinde de unde te uiti!
Daca esti un copil de bani gata care doar ce ti-ai luat permisul si deja esti mare zeu al volanului cel mai recomandat este un 4wd pt ca cu rwd o sa ajungi la stirile de la ora 5.
Daca esti un copil normal care o sa mosteneasca cel mai probabil masina familiei sau o sa iti iei una second hand si esti atras de masini precum cainele de lant dar trebuie sa circuli zilnic e recomandat tractiune fata.
Daca iti plac la nebunie masinile dar esti calculat si ai idee cat de cat despre masini iale pe toate la rand (de la un preten, un neam, o cunostinta) sa vezi fiecare ce poate ca tot la rwd o sa ramai!
Eu personal am condus marea majoritate a timpului de toate dar cel mai mult imi place rwd!
Sa stii ca daca dai unui diletant un 4wd, se va bucura ca are tractiune in virajul luat cu aplomb si va dispera cand inertia il duce la stirile de la ora 5. 2 prieteni au facut accident cu 4wd amandoi din aceasi cauza . Mai conteaza si raportul maselor un pic (rar gasesti 50%:50% la 4wd), nu numai aderenta si tractiunea ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 12:29   #585
Shumacher

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 13
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Sa stii ca daca dai unui diletant un 4wd, se va bucura ca are tractiune in virajul luat cu aplomb si va dispera cand inertia il duce la stirile de la ora 5. 2 prieteni au facut accident cu 4wd amandoi din aceasi cauza . Mai conteaza si raportul maselor un pic (rar gasesti 50%:50% la 4wd), nu numai aderenta si tractiunea ...
Da farate dar un diletant cum zici tu habar nu are ce face rwd sau 4wd sau fwd el se urca in masina si da blana ca e "shmekeri". La stirile de la 5 sunt majoritatea cu rwd(in special BMW de cand cu 3xx aduse ieftin de dincolo) pt ca nu au habar ce inseamna tractiune spate. Am citit ca GT-R ar fi masina cu tractiunea si masele aproape 50:50. Zic ei!

Last edited by Shumacher; 13-02-11 at 12:34.
Shumacher is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -