Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pe care ati prefera-o?
faţă 0 0%
spate 0 0%
integrală 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-11, 13:01   #586
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Shumacher View Post
Da farate dar un diletant cum zici tu habar nu are ce face rwd sau 4wd sau fwd el se urca in masina si da blana ca e "shmekeri". La stirile de la 5 sunt majoritatea cu rwd(in special BMW de cand cu 3xx aduse ieftin de dincolo) pt ca nu au habar ce inseamna tractiune spate. Am citit ca GT-R ar fi masina cu tractiunea si masele aproape 50:50. Zic ei!
Primele 3 marci din Romania, campioane la accidente(comform statisticilor caselor de asigurari) sunt: BMW,Audi ... si Toyota (este ca la Toyota nu te asteptai ). Accidente poti face cu orice fel de tractiune, atunci cand "supraconduci". Asa ca eu zic ca soferul este 100% responsabil si nu tractiunea. Mereu tindem sa dam vina pe alti factori, desi stim cine a fost la volan ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 13:09   #587
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Primele 3 marci din Romania, campioane la accidente(comform statisticilor caselor de asigurari)
Vreau link cu statistica.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 13:15   #588
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Primele 3 marci din Romania, campioane la accidente(comform statisticilor caselor de asigurari) sunt: BMW,Audi ... si Toyota (este ca la Toyota nu te asteptai ). Accidente poti face cu orice fel de tractiune, atunci cand "supraconduci". Asa ca eu zic ca soferul este 100% responsabil si nu tractiunea. Mereu tindem sa dam vina pe alti factori, desi stim cine a fost la volan ...
Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Vreau link cu statistica.
http://www.realitatea.net/topul-marc...te_708238.html
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 13:54   #589
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Multumesc. Desi asta este preluata de la Rutiera.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 14:03   #590
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Este irelevanta statistica aia.Pur si simplu, e vorba de cele mai raspandite marci. La noi, Dacia, Opel,VW, Daewoo, Renault. Iar premium, normal, BMW, Audi, Mercedes.

Scrie si in articol:

Datele sunt explicabile, spun oamenii legii, īn condiţiile īn care accidentele au fost provocate de posesori de Dacii, Volkswagen şi Opel, adică mărcile cele mai răspāndite pe şoselele ţării. Totuşi, cāteva dintre mărcile considerate de lux se regăsesc īn statistici, īnsă la coada clasamentului.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 16:45   #591
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

FWD - daily drive
RWD - Fun ...
AWD - safety and control
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 00:27   #592
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Shumacher View Post
Da farate dar un diletant cum zici tu habar nu are ce face rwd sau 4wd sau fwd el se urca in masina si da blana ca e "shmekeri". La stirile de la 5 sunt majoritatea cu rwd(in special BMW de cand cu 3xx aduse ieftin de dincolo) pt ca nu au habar ce inseamna tractiune spate. Am citit ca GT-R ar fi masina cu tractiunea si masele aproape 50:50. Zic ei!
Nu e asta, ca-s niste apucati retarzi, dornici de fantezii eroice si de impresionat gajici, cand ei au condus numai dacia lui tacsu de 50cai pe la padure, si apoi loganu de scoala de soferi de 75cai, care deja li se parea ca trage, si cand s-o suit in 316-le adus din jermanik (racheta frate, cum imi zicea unu, desi asta e destul de slaba, numai 105cai, dar e usoara de spate) prinde un pic de praf la rotile spate cand ii da si o scapa in parapeti ca habar nu are sa controleze un drift nici la 20kmph, ca nu avea de unde sa stie! Teribilisti mai mari ca la noi fac pariu ca sunt in SUA, si oricum mult mai drogati, dar rar ii vezi sa deie sitele de cai cu tractie spate de pereti fara sa fie presat de politie! .....si asta pt ca la ei e fix invers decat la noi, masinile cu tractie spate si motor serios fiind ceva obisnuit, si cele cu fatza o raritate.
Asa ca sa nu mai dam atata vina pe tractiune si sa ne uitam mai mult la abilitatile de a controla o masina fie ea FWD sau RWD sau AWD. Mie personal lasand la o parte logic cel mai stabil, si anume AWD, intre celelalte 2 RWD mi se pare mai stabil pe absolut orice tip de teren, bineinteles cu o repartitie a maselor cat mai aproape de 1:1 si suspensie cat mai cionta
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 00:34   #593
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Primele 3 marci din Romania, campioane la accidente(comform statisticilor caselor de asigurari) sunt: BMW,Audi ... si Toyota (este ca la Toyota nu te asteptai ). Accidente poti face cu orice fel de tractiune, atunci cand "supraconduci". Asa ca eu zic ca soferul este 100% responsabil si nu tractiunea. Mereu tindem sa dam vina pe alti factori, desi stim cine a fost la volan ...
Corect, ala de la volan e 100% de vina inafara de 2-3 situatii cand se defecteaza ceva la masina in mers(explozie pneu, probleme de directie din caseta cum am patit eu noroc ca era parcare goala, sau de frana dar numai cele aparute instant cum ar fi aerisitor rupt).....totusi putem spune ca ala de la volan era defapt un client ce voia sa cumpere masina, iar cand a facut-o lata a fugit de la volan
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 14:07   #594
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Poti sa ai mama tractiunii, daca nu ai pneurile corecte:


UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 21:19   #595
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Poti sa ai mama tractiunii, daca nu ai pneurile corecte:
Noroc ca-i obliga legea, ca altfel romanii erau praf la capitolul asta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 22:22   #596
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Am urcat pe zapada cu FWD cu Pirelli Winter Carving pe unde n-a putut Duster 4X4 cu lowcost-uri (tot de iarna, evident). Degeaba are 4X4 daca in loc de cauciucuri are opinci.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 22:36   #597
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

pt mine tractiunea spate iarna este un cosmar. am avut fwd, si anvelope de iarna cu tinte si tot nu mergea cum trebuie.
ultima data cu un 730d 2011 nu puteam sa urcam o panta, evident cu anvelope de iarna nokian si a trecut pe langa noi unul cu 1310, de radeam de prietenul meu(este bmw-ist convins).
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 00:48   #598
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
pt mine tractiunea spate iarna este un cosmar. am avut fwd, si anvelope de iarna cu tinte si tot nu mergea cum trebuie.
ultima data cu un 730d 2011 nu puteam sa urcam o panta, evident cu anvelope de iarna nokian si a trecut pe langa noi unul cu 1310, de radeam de prietenul meu(este bmw-ist convins).
Normal ca tractiunea spate aree si ea o limita, dar poti sa ai 4x4 ca daca ai niste opinci de cauciucuris, nu face nici cat jumatate de tractiune spate bine echipata. (cum spunea si colegul mai sus).
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 01:54   #599
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

O comparatie mai cinstita.Aceeasi masina , una 4x4 cauciucuri standard , una fwd cauciucuri de iarna.
https://www.youtube.com/watch?v=7l2cMlNRX_A

Last edited by run_forest; 12-02-13 at 01:56.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 11:28   #600
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
pt mine tractiunea spate iarna este un cosmar. am avut fwd, si anvelope de iarna cu tinte si tot nu mergea cum trebuie.
ultima data cu un 730d 2011 nu puteam sa urcam o panta, evident cu anvelope de iarna nokian si a trecut pe langa noi unul cu 1310, de radeam de prietenul meu(este bmw-ist convins).
Eu am urcat pana la Cota 1400 cu 255 pe spate (Continental de iarna), nu a fost nasol ... daca te obisnuiesti un pic cu tractiunea spate se poate urca ... si da, cu fwd e un pic mai simplu, asta pt ca apasa si motorul pe puntea fata.
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -