Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-13, 19:24   #6361
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ViorelP View Post
Eu vorbesc de masini noi (nu faci comparatie intre masini sh benzina si diesel la pret, este irelevanta comparatia). Aceeasi masina x cu aceleasi dotari, dar cu motor diesel este cu cel putin 2000E mai scumpa decat benzinar (daca nu si mai mult). La benzina ai de optat intre 1l, 1.2, 1.4...Un motor echivalent 320d este 1.4 tfsi. Deci este diferenta destul de mare la impozit (si da, conteaza) + asigurare mai mica pentru benzina.
Revizia la motoare pe benzina: pai e mai scumpa manopera decat consumabilele. Ce vorbim aici?
Consumul mai mic al motoarelor diesel nu amortieaza cheltuiala initiala si anuala nici macar in 25.000 km, dar 20.000km. Nu crezi? Fa pe hartie, nu trebuie sa iti faca altcineva.
Vrei sa iti fac eu? Iti fac. Am luat in calcul 2 modele de golf 7: 1.2 tsi (105 cp) care costa putin peste 16.000E (manuala, 6 trepte) si 1.6 tdi care costa putin peste 20.000E (manuala, 6 trepte). Deja este diferenta de 4000E. Eu am fost mai darnic am zis doar 2000E.
Hai sa vorbim de consum:
-consum 1.2 tsi: astia dau un 5.9 mixt. Hai las de la mine 7 mixt.
-consum 1.6 tdi: 4.8 mixt. Lasam 4.8.

1.2 tsi parcurge 20.000 km/an cu 1400l (5.78l benzina), adica 8092 lei.
1.6 tdi parcurge 20.000 km/an cu 960l (5.81l motorina), adica 5577,6 lei.
Deci avem o diferenta la combustibil de: 2514 lei.
Tu scoti 2514 lei pe an la combustibil, dar dai mult mai mult la: achizitie, revizie, impozit, rca. Ti se pare diferenta atat de mare incat sa merite 4000E in plus la achizitie, nici nu mai pun diferentele de bani de la impozit, revizie, rca (mica, dar exista)?

Eu (este doar parerea mea, nu trebuie sa fiti si de acord cu mine) nu mi-as lua diesel daca nu as merge mai mult de 30.000 km/an, pentru ca din punctul meu de vedere nu se merita, nu este rentabil.Iar chestiile de genul, cu benzina nu poti sa depasesti, etc, ma depasesc rau de tot. Sa ajungi sa iti cumperi diesele ca sa poti sa depasesti o masina? Sfatul meu: nu te mai urca la volan, daca asta este unul din motivele pentru care ti-ai luat diesel. Asa cum am mai auzit: cu diesel, pleci mai usor de pe loc, pleci cu ambreiajul fara probleme. Pentru asta sa imi cumpar diesel? Ca pot pleca cu ambreiajul de pe loc? Ce fel de soferi sunt cei care fac astfel de afirmatii.
Dar, fiecare face ce vrea cu banii, ii cheltuie cum vrea si pe ce vrea.
Salutare.
eu am inteles ce spui si intr-un anumit mod ai dreptate,dar hai sa ne gandim altfel...cati dintre cei pe pe acest forum cumpara masini noi 0 KM???
sau nu neaparat de pe acest forum...iti spun sigur 80 % din masinile noi vandute sunt cumparate de firme,sunt flote....

si in alta ordine de idei eu nu mi-as lua masina noua....de ce???
am cumparat opel astra j,an fab 2011,1.7 cdti,125 cai,nu are trapa si piele in rest are toate dotarile posibile....83.000 km din germania,asta in luna martie....pe 9000 euro,stii cat a costat noua???26.000 euro.....
de ce sa dau 26.000 euro si peste 2 ani sa ma plictisesc de ea,sau sa vad altceva si sa o vand pe pret de nimic????

la varsta noastra nu cred ca isi cumpara nimeni masina noua cu gandul sa o lase si la copii,nepoti,etc.....mai ales ca il ultimul timp,se scot modele noi din 2 in 2 ani sau cel putin un facelift si normal ca vrei altceva,ca iti place alt model mai nou....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 19:35   #6362
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Masina noua isi cumpara cei care nu au banii in mana si nici nu vor loterie sh. Astfel fac imprumut si cumpara masina noua. Stai linistit. Sunt mult mai multi decat crezi.
Dar, aici alegerile sunt impartite.
Asa cum am scris si mai devreme, nu incerc sa conving pe nimeni nimic. Nici nu am cerut sa fiti de acord cu mine, doar am spus cum stau lucrurile din punctul meu de vedere.
Va salut, o seara buna
ViorelP is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 21:15   #6363
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post
De ce mai cumpara oamenii masini pe benzina?
Din cauza spuiritului de turma si a conceptiilor care se schimba foarte greu.
Dieselul e ok de realtiv putin timp- ceva peste 10 ani.
Sau din aceleasi motiv pentru care au cumparat tico la pret de 2 dacii sau cielo la pret apropiat de 316 in 95.
In ultimii ani a scazut la 17, am 65, probabil ca fac 70 cand implineste masina 4 ani la mine.
Mare dilema asta cu km... o sa incerc fara sa ii dau inapoi la inceput sau poate o mai tin si o dezmembrez la final.
@Viorel adevart cu masinile noi, sunt pentru cei cu venit constant si realtiv sigur care nu au cash.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 21:40   #6364
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Din cauza spuiritului de turma si a conceptiilor care se schimba foarte greu.
Nu, pentru ca unii oameni nu au nevoie.

Eu fac ~20K km pe an cu Astra. Scot consum mediu la sfarsitul saptamanii intre 7 si maxim 7.5. Mi-am facut niste calcule si am constatat ca daca as inlocui-o cu una diesel, ca si costuri anuale (inclusiv taxe pe cilindree mai mare) as ajunge cu putin sub ce am acum. Pe langa asta mai pun in calcul ce costuri in plus pot sa apara la diesel (sanse mai mici de defectiune la un motor pe benzina aspirat + piese mult mai ieftine) si ajung la concluzia ca nu merita diesel, nu pentru ce vreau eu acum de la o masina si anume sa ma deplaseze cu costuri reduse (buget de student) din A in B.

Pentru o revizie, 4L Motul 8100 + filtrele Knecht uzuale unei revizii ma costa 250 lei. Un kit ambreiaj Sachs costa 380 lei (280 daca vreau KM). Si pot sa continui.

In concluzie: deocamdata nu am nevoie de diesel. Nu e vorba de conceptie. E vorba de costuri.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 22:09   #6365
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Nu, pentru ca unii oameni nu au nevoie.

Eu fac ~20K km pe an cu Astra. Scot consum mediu la sfarsitul saptamanii intre 7 si maxim 7.5. Mi-am facut niste calcule si am constatat ca daca as inlocui-o cu una diesel, ca si costuri anuale (inclusiv taxe pe cilindree mai mare) as ajunge cu putin sub ce am acum. Pe langa asta mai pun in calcul ce costuri in plus pot sa apara la diesel (sanse mai mici de defectiune la un motor pe benzina aspirat + piese mult mai ieftine) si ajung la concluzia ca nu merita diesel, nu pentru ce vreau eu acum de la o masina si anume sa ma deplaseze cu costuri reduse (buget de student) din A in B.

Pentru o revizie, 4L Motul 8100 + filtrele Knecht uzuale unei revizii ma costa 250 lei. Un kit ambreiaj Sachs costa 380 lei (280 daca vreau KM). Si pot sa continui.

In concluzie: deocamdata nu am nevoie de diesel. Nu e vorba de conceptie. E vorba de costuri.
da este vorba de costuri pentru ca nu faci km multi....la alti care fac 100 km pe zi sau mai mult in oras nu renteaza benzina...sau renteza benzina daca au 8 ore la dispozitie pentru a ajunge din baneasa in militari....
masina ta oricum are un motor economic....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 22:15   #6366
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ma sperie preturile de care pomenesti.
Am dat un search pe google, asa la repezeala.
Un kit ambreiaj complet pentru Astra G 1.4 este cu vreo 200 lei in plus fata de ce pomenesti tu.

Oricum, o nimica toata. Conteaza prea putin ca e 600 in loc de 400.
Filtre+ulei 250 lei ?
La 1.9 TDI dau 180 lei doar pe ulei Motul, care e destul de ieftin.
Am dat 300 lei pe o volanta de Golf 3, din dezmembrari.

Incredibila diferenta.

LE: 1.4i motor economic fata de ce ? E superior fata de 1.9 TDI (oricare ar fi el) doar la costuri

Last edited by phaeton; 05-07-13 at 22:18.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 22:34   #6367
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Oricum nu sunt genul care sa creada ca ceva rulz fara discutie.
eu m-am documentat pentru mine si nu a fost nici o indoiala ca asta e alegerae buna, upa 4 ani imi mentin parerea.
Sunt asa multumit ca poate am sa-i schimb duzele doar pentru ca sunt vechi si altceva nu a cerut pana acum.
Imi cer scuze ca am categorisit asa pe toti posesorii de otto, nu ii consider asa, dar sunt multi multi care n-ar calca intr-un diesel doar din cauza folclorului si pentru ca au auzit ei la cineva...

Eu bag 5.5l la schimb, asta tin minte ca stiu cat trebuie sa cumpar dar pe bune daca mia tin minte cat dau pe revizie, de obicei ma orientez atuci si iau ulei bmw sau catrol sintetic.
Pot sa zic cat am dat pe placute, discuri, telescoape bucsi dar reviziile nu le tin minte, parca vreo 600. Am bagat ceva bani in noiembrie (vreo mie de euro) dar nu pentru ca e diesel tot atat sunt si la 320i
In 65k am cumparat termostat egr 80ron, capac vas expansiune (parca tot 80) o data si am mai cumparat acum inca unul dar nu era nevoie.

A si mi s-a rupt un suport intermediar al tevii de esapament, intr-adevar daca era benzina nu se rupea. Nu tin de economie cu dintii, doar pe ala am da 100 ron iar cand am luat bucsi am luat lemforder, discuri+placute ate desi am inteles ca si trw sunt bune

La 9ani+ e foarte rezonabil pentru o masina care a fost de noua peste 30k.
sunt atat de multumit de asta ca mi-e greu sa ma despart de ea si mi-e frica sa nu fiu dezamagit de urmatoarea... dar trebuie sa incerc... poate ma vezi si pe mine ca pe Fritz diesel-otto-diesel-otto...

Nu exclud niciodata posibilitatea de a cumpara otto, chiar ma gandesc pentru sotie sa-i iau una mica dar ea nu vrea sa dea peste o anumita suma asa ca probabil va fi otto, dar estimez ca daca ii iau va face 5000 pe an si va fi dusa direct la remat de la ea.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-13, 03:25   #6368
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Ma sperie preturile de care pomenesti.
Am dat un search pe google, asa la repezeala.
Un kit ambreiaj complet pentru Astra G 1.4 este cu vreo 200 lei in plus fata de ce pomenesti tu.

Oricum, o nimica toata. Conteaza prea putin ca e 600 in loc de 400.
Filtre+ulei 250 lei ?
La 1.9 TDI dau 180 lei doar pe ulei Motul, care e destul de ieftin.
Am dat 300 lei pe o volanta de Golf 3, din dezmembrari.

Incredibila diferenta.

LE: 1.4i motor economic fata de ce ? E superior fata de 1.9 TDI (oricare ar fi el) doar la costuri
Intr-adevar, e 380 de lei un kit sachs fara rulment de presiune. Kit + rulment incep de la 600. Scuzele mele.

4L X 45 lei/litru + filtrele care-s incredibil de ieftine (filtru aer 20-30 lei, filtru combustibil 20-40 lei, filtru ulei 20 lei). Daca vreau ulei original GM costa 20 lei/litru. Un filtru de polen cu carbon e de la 50 lei in sus, fara carbon de la 25 lei.


Da, e superior la costuri. Si per total compenseaza bine consumul in plus, care nu-i mare deloc. Pe mine asta ma intereseaza, fiecare cu ce are nevoie Cand o sa fiu pe salariul meu o sa pot sa ma uit si dupa altele.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-07-13, 17:20   #6369
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Comparatile voastre sunt obiective dar punctuale, nu devine o regula generala.

Sunt mai multe reviste si teste de gen (mai ales Germania) cu comparatii corecte si obiective, acelasi model de masina, motorizari echivalente ca putere diesel/benzina in care se iau in calcul pretul de achizitie, consumul, revizile, perioada de amortizare, performnte, confort condus, etc. si rezultatele sunt diferite de la un caz la altul, sunt cazuri in care benzina castiga detasat, sunt cazuri in care motorina castiga detasat.

In concluzie, nu exista un castigator detasat, in fiecare caz in parte poate castiga motorina sau benzina.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-07-13, 18:03   #6370
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai si nu ti se pare ciudat ca motorina sa fie cam egala benzinei????
Se vede ca nu sunt romani si la ei benzina miroase mai urat ca motorina.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-07-13, 19:06   #6371
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mi se pare ciudat ca se generalizeaza pe baza exemplelor particulare!

Asa, eu am ales:

BMW 535d 2005 automat- - alegere facuta pentru puterea oferita la un consum decent - nu cred ca am o alternativa mai buna pe benzina

Nisssan Pathfinder 2.5d 2006 7 locuri automata - foarte bine dotat, surprinzator de placut la condus, bun de drumetii si aventuri usoare in offroad cu un consum decent - nu am gasit o alternativa mai buna pe benzina

Toyota RAV4 2.0 benzina 2007 (montat gaz BRC) - manuala - etalon de fiabilitate, spatiu exceptional pentru rezervorul de gaz (nu ia din spatiul de bagaje, nu se renunta la roata de rezerva), instalatie de gaz buna la pret, o masina foarte corecta. - am ales benzina+gaz pentru cel mai bun compromis - pret, intretinere, costuri de exploatare, etc..

Last edited by GTR; 06-07-13 at 19:08.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-07-13, 15:25   #6372
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post

Pana acum am inteles asa: masinile diesel sunt mai bune, consuma mai putin, trag mai bine, sunt cel putin la fel de fiabile etc. indiferent de cati km faci pe an.
De ce mai cumpara oamenii masini pe benzina?
Pt. ca sunt mai ieftine cele pe benzina. Zilele trecute am vazut un Golf4 Euro2 ,impecabil(la prima vedere, o culoare fff frumoasa) 2300E cu numere rosii. Tu daca ai avea 3000E total pt. masina ce ai alege? un Golf 4 de 1.6 la care te mai costa inmatricularea cateva sute sau un 1.9tdi la ~4000E? Masina iti iei de cati bani ai abia apoi pe plan secund alegi carburantul. Si eu as vrea masina diesel buna, care sa consume putin si la pret mic daca se poate, dar daca nu am bani...
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-07-13, 16:11   #6373
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

mie unul imi plac mai mult la condus benzinarele si ca au o intretinere mai simpla
steffan is offline   Reply With Quote
Old 07-07-13, 17:17   #6374
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Pt. ca sunt mai ieftine cele pe benzina. Zilele trecute am vazut un Golf4 Euro2 ,impecabil(la prima vedere, o culoare fff frumoasa) 2300E cu numere rosii. Tu daca ai avea 3000E total pt. masina ce ai alege? un Golf 4 de 1.6 la care te mai costa inmatricularea cateva sute sau un 1.9tdi la ~4000E? Masina iti iei de cati bani ai abia apoi pe plan secund alegi carburantul. Si eu as vrea masina diesel buna, care sa consume putin si la pret mic daca se poate, dar daca nu am bani...
intr-adevar,trebuie sa iti faci si un calcul in momentul in care vrei sa iti iei o masina...
de exemplu in martie cand imi cautam masina....ma uitam dupa astra h,tot ce gasisem si era ok,motorizare,an fab,dotari era in jur de 6500-7000 euro la care trebuia sa adaug taxa de mediu si alte taxe...ajungand aproximativ la 8500 euro....
am preferat sa cumpar astra j,2011,care cu tot cu taxa de mediu,R.A.R,m-a dus 9200,model mai nou,alte dotari,etc.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-07-13, 22:15   #6375
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
mie unul imi plac mai mult la condus benzinarele si ca au o intretinere mai simpla
+1...continua te rog .
iulica097 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -