Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-13, 22:59   #6031
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
6.46 extra-urban (io am fo' campio' pah sate)
10.8 urban,
La ce bun sa invarti un motor de 3.0 daca folosesti 10-15% din putere?
Lasa-l in pace ca nu stie ce vorbeste....asta inseamna cand inveti sa conduci din youtube.....pun pariu ca nici macar in dreapta nu a stat intr-un A6 3.0 TFSI.....dar facem comparatii pe masinile altora si oricum consumul ala nu il are nici la 80 km/h mers constant...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 23:02   #6032
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

La ce bun sa iei un motor mai mare de 1.4-1.6 daca mergi aproape numai prin oras?
Degeaba ai 100+ cai daca nu-i folosesti.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 10:02   #6033
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Lasa-l in pace ca nu stie ce vorbeste....asta inseamna cand inveti sa conduci din youtube.....pun pariu ca nici macar in dreapta nu a stat intr-un A6 3.0 TFSI.....dar facem comparatii pe masinile altora si oricum consumul ala nu il are nici la 80 km/h mers constant...
Cand conduceam eu motor > 3 litri benzina tu te dadeai cu Corolla 1.4 sau 307 1.6, acum ai mers si tu cateva luni cu un diesel de 3.0d care dezvolta putere de 2.0 si esti mare expert.

Ai idee cum se determina consumul la o masina ? Stii cate standarde sunt si ce implica ?

Cu A6-le respectiv consumul ala de 6 si ceva il ai si la viteze mai mari de 80. Bine, tu care esti | | cu ingineria nu poti sa intelegi unele chestii, oricat de simple sau logice ar fi.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 12:02   #6034
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Iete ca avem si noi iutub : https://www.youtube.com/watch?v=Fh9EWmdERok
Si ca sa scoata consumul ala de care zici tu , uite hal de mers cu motor de 3l turbo : https://www.youtube.com/watch?v=yR4TohVoGaE

Pai d-aia iti iei 3.0tfsi??? )))

macar sub 2000rpm nu vibreaza si e silentios nevoie mare.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 12:20   #6035
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Al doilea film este cu un model iesit din productie care nu face obiectul discutiei, eu vorbeam de A6 2012+ care vine cu S-Tronic si o varianta mai eficienta de 3.0T. Primul filmulet este un mers pe forja cu un S5, normal ca o sa iti consume mult. Ce relevanta are ? Cat crezi ca mergi asa din rulajul anual ? Un 4.2 TDI (ca sa aiba putere ~ la fel) pe mers forja cat crezi ca iti consuma ? 10% ?
Esti amuzant. Sper sa nu ajungi sa ai asa ceva in posesie, ai fi pericol public cu gandirea asta.

LE - tu crezi ca daca ai motor puternic mergi numai blana cu el ? Este obligatoriu ?

LE2 - nu stiu pana la urma ce vrei sa imi arati, ca un diesel consuma mai putin ? Stiu asta, ideea e ca diferenta nu este atat de mare incat sa fie justificata, cel putin la oameni care au masini premium, isi permit masinile respective si se respecta si pe ei. Nici nu stiu de ce se discuta pe topicul asta, in afara de consum nu ai ce argument pro sa aduci la diesel si asta o stiti si voi doar ca va este greu sa recunoasteti. Sa posteze aici ala care daca ar avea multi bani ar conduce tot diesel. Nici macar unul din voi, marii sustinatori de diesel, daca nu ar avea problema banilor sau daca ar castiga sume mari lunar nu ar mai conduce tractoare, ati avea minim 3.0 benzina, sa nu zic 4.0 biturbo dar deh, cand nu iti permiti decat 2.0 TDI incerci sa faci pe dracu in 4 sa le arati si altora ce smecher este si ca tu gasesti si alte avantaje la el in afara de consum.

LE3 - ca sa iti raspund la intrebare fara sa mai postez inca o data, eu am o Skoda Fabia 1.4 TDI in 3 cilindri.

Last edited by _anaconda_; 25-04-13 at 12:36.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 12:28   #6036
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu nu cred nimic.
Pentru mine peste 250cp inseamna motor puternic.
Asta cu crezutul e pentru aia care nu stiu cu ce se mananca savarina si isi dau cu parerea.

Pentru tine stim ca motor puternic inseamna peste 1000cp/l si sa fie pe benzina si sa aibe 4 cerce, altfel nu exista.

Dar uite, GTR are 535d si a avut si benzinare, deci nu crede, STIE. Tu ce masina ziceai ca ai?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 12:38   #6037
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mare e gradina Ta Doamne.....

Unuia ii bubuie rezervorul de zici ca merge cu festila sub ea, altcineva cu 3.0tfsi are consum de A4 2.0i , altcineva aduce critici dieselului fara sa fii condus vreodata vreun diesel de generatie mai noua....numai experti pe aici....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 13:06   #6038
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cand conduceam eu motor > 3 litri benzina tu te dadeai cu Corolla 1.4 sau 307 1.6, acum ai mers si tu cateva luni cu un diesel de 3.0d care dezvolta putere de 2.0 si esti mare expert.

Ai idee cum se determina consumul la o masina ? Stii cate standarde sunt si ce implica ?

Cu A6-le respectiv consumul ala de 6 si ceva il ai si la viteze mai mari de 80. Bine, tu care esti | | cu ingineria nu poti sa intelegi unele chestii, oricat de simple sau logice ar fi.
Unde conduceai in NFS???nu o sa te creada nimeni ca ai condus,atat timp cat habar nu ai cat consuma....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 13:10   #6039
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Mare e gradina Ta Doamne.....

Unuia ii bubuie rezervorul de zici ca merge cu festila sub ea, altcineva cu 3.0tfsi are consum de A4 2.0i , altcineva aduce critici dieselului fara sa fii condus vreodata vreun diesel de generatie mai noua....numai experti pe aici....
Si fix aia se rastesc si se scuipa in toate directiile, c-asa-i la moda, sa fii cel mai tare la datul cu pumnul in masa, ti se puncteaza suplimentar bonusul de stil. Putina normalitate e prea mult deja...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 14:40   #6040
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Si fix aia se rastesc si se scuipa in toate directiile, c-asa-i la moda, sa fii cel mai tare la datul cu pumnul in masa, ti se puncteaza suplimentar bonusul de stil. Putina normalitate e prea mult deja...
Corect....


Nu am nimic personal cu Anaconda, din contra, apreciez multe din posturile lui, dar ironia sortii face ca exact acum o saptamana am avut pe mana un A6 cu aceasi motorizare mentionata de el. Si culmea, consumul era cu mult mai mare decat cel mentionat de el. La traficul din Constanta consumul in oras era de 13, si asta in mers normal. Masina avea doar 20.000km si nu se pune problema uzurii sau vreunui defect, ma rog....doar daca era defecta din fabrica. La drum lung, mers constant pe autostrada A2 cu 135km' h consumul dus intors a fost de aprox 8,6-8,7L.

In veci nu poti obtine consumul dat de producator. Poate colegul Anaconda, cand circula extraurban, se fixa in spatele unui tir si-l folosea ca ajutor aerodinamic, umfla rotile la 3 - 3,5 atm si doar asa , eventual putea scoate acel consum mentionat de el. Sau, nu foloseste niciodata AC-ul si tot e greu sa scoata cifrele alea.

Daca stiam ca se ajungea la aceasta discutie, chiar faceam poze sa am o dovada
concreta, nu vorbe goale cum sunt aruncate de marea majoritate a userilor de aici ( sau ceva de genul :am avut un var, un vecin, un nepot de-al cumnatului ETC ETC care a avut, a zis , a dres ...)

La fel, am avut un Q7 3.0tdi 2008 si consumul in oras nu scadea de 15L iar la un mers mai sportiv trecea si de 17 L.
Acum m-am uitat ca in datele tehnice producatorul da 11,3 ...cifra utopica pt consumul in oras in conditii normale. Sa nu mai zic de cel extraurban, 7,8 nu va consuma decat tractat sau la fel, sa mearga dupa un tir cu 80km .

Vad ca toata lumea vine cu date de pe net, youtube etc.....dar in viata reala situatia sta absolut diferit fata de ce e trecut de fabricant......sau ce gasim pe net....

Last edited by 300zxtt; 25-04-13 at 14:54.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 14:41   #6041
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Benzina sau motorina ?

Aia cu festila e tare de tot, am ras de numai numai ... )
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 23:43   #6042
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Multi isi pot doar imagina ce e aia
ca au cam disparut rabele, infroanele, saviemurile de la noi.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 13:26   #6043
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Corect....


Nu am nimic personal cu Anaconda, din contra, apreciez multe din posturile lui, dar ironia sortii face ca exact acum o saptamana am avut pe mana un A6 cu aceasi motorizare mentionata de el. Si culmea, consumul era cu mult mai mare decat cel mentionat de el. La traficul din Constanta consumul in oras era de 13, si asta in mers normal. Masina avea doar 20.000km si nu se pune problema uzurii sau vreunui defect, ma rog....doar daca era defecta din fabrica. La drum lung, mers constant pe autostrada A2 cu 135km' h consumul dus intors a fost de aprox 8,6-8,7L.

In veci nu poti obtine consumul dat de producator. Poate colegul Anaconda, cand circula extraurban, se fixa in spatele unui tir si-l folosea ca ajutor aerodinamic, umfla rotile la 3 - 3,5 atm si doar asa , eventual putea scoate acel consum mentionat de el. Sau, nu foloseste niciodata AC-ul si tot e greu sa scoata cifrele alea.
Pai 13% consum in oras pentru un A6 3.0 TFSI este exceptional, diferenta in oras nefiind asa mare fata de un diesel. 535d meu consuma 13.5 in oras la mers linistit, faceliftul 12-12.5 si modelul nou in jur de 10% (mai ales datorita sistemului start&stop). Si eu cred ca daca aveam start&stop nu treceam de 11-11.5% consum in Bucuresti.

Consumul din carte se scoate si in oras, l-am scos cam la toate masinile dar dupa ora 23.00 si la mers foarte linistit. Deci consumul ala dat de ei este correct in niste conditii ideale.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 13:35   #6044
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai daca A6 3.0TFSI scoate consumul ala, cat scoate un A4 2.0i?
Dar un Polo 1.4i?
De Smart ce sa mai zicem? Cred ca Patriciu are o armata de Smarturi in rafinarii si leaga cisternele direct la busonul rezervorului.
Sunt sigur ca genereaza carburant la greutatea masinii si dimensiunile motorului.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 14:47   #6045
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pai daca A6 3.0TFSI scoate consumul ala, cat scoate un A4 2.0i?
Dar un Polo 1.4i?
De Smart ce sa mai zicem? Cred ca Patriciu are o armata de Smarturi in rafinarii si leaga cisternele direct la busonul rezervorului.
Sunt sigur ca genereaza carburant la greutatea masinii si dimensiunile motorului.
Pai nu compara cu niste motoare nereusite. 1.4 este o ratare de motor, 2.0 TFSI este ok acum, destul de performant, dar nu destul de economic.

Poate 3.0 TFSI este foarte reusit si de-asta are rezultatele astea.

Pe mine m-a lasat masca 330d E90 facelift de 245 CP, pe care nu-l fac pana la 160 km/h si care mi-a consumat 9.8 in Bucuresti la mers linistit, asta da motor reusit.

La fel am vazut si la noul ML 350 BlueTEC 4Matic consum in oras de 10.5 (7.8 la carte), ceea ce este exceptional.

Dealtfel si 2.0 TDi ca si consum este un motor foarte reusit, fiabilitatea este punctul lui slab.

Fiecare motor cu plusurile si minusurile lui.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -