Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-13, 23:18   #5971
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Anaconda tu ai reusit sa ajungi la 18 ani singur sau ai avut nevoie de ajutor?
Nu vad nicaieri unde sa scrie ca "trebuie" sa ai jdemii de cp/l ca sa ai un motor bun.
Apropo, exista vreun MAS care a prins milionul de km?
De la descoperirea rotii incoace.

Nu stiu ce s-ar face planeta fara detinatorii adevarului absolut scris cu bold,caps si italic pe forumuri.
Mai era unu care zicea ca blonzii sunt superiori si a incercat sa convinga lumea de adevarul lui absolut.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 23:26   #5972
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Fiind moderator ar trebui sa renunti la partea cu insultele.

Deci metoda mea de a compara performantele nu este buna, este buna a voastra, MAC biturbo vs MAS aspirat cu turatie normala. Am inteles.

LE - la capitolul fiabilitate pe termen lung iesi mai rau cu un turbo diesel decat un mas aspirat, problema nu se pune cand segmentezi motorul, ca sunt 500k sau 700k ci cate anexe schimbi pana atunci la mac.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 20-04-13 at 23:34.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 23:41   #5973
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sunt niste chestii atat de simple ...

MAS merge la turatie aproape dubla fata de MAC. Nu e normal sa se uzeze mai repede ? Discutam doar de motorul in sine nu de anexe !

Putere / Litru nu va putea obtine MAC niciodata la nivel de MAS din simplul motiv ca nu poate atinge turatiile necesare obtinerii puterilor litrice respective.

Daca incepeti ca nush ce BMW M shit diesel din 2012 face 6500 de ture nu va mai obositi ca stiu. Aici discutam de generalitati nu de exceptii.

In concluzie sa compari MAC turbo cu MAS aspirat este absurd. In comparatie normala MAC aspirat vs MAS aspirat si turbo vs turbo ... rezultatele sunt la gazeta de perete !
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 23:45   #5974
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

MAC-urile merg la 4500-5000 RPM. Motorul ala de 3.0 tri turbo face cateva sute de RPM mai mult (5500 maxim) dar in mod cert nu 6500.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 23:48   #5975
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Fiind moderator ar trebui sa renunti la partea cu insultele.

Deci metoda mea de a compara performantele nu este buna, este buna a voastra, MAC biturbo vs MAS aspirat cu turatie normala. Am inteles.

LE - la capitolul fiabilitate pe termen lung iesi mai rau cu un turbo diesel decat un mas aspirat, problema nu se pune cand segmentezi motorul, ca sunt 500k sau 700k ci cate anexe schimbi pana atunci la mac.
Pentru tine fac o exceptie ca esti simpatic.
Pai acum ce faci , compari motor benzina aspirat cu diesel turbo????

Ford_V6 , numai ca am ajuns sa discutam despre performanta in aceasta comparatie si este un mare castig pentru diesel.
Parca era bun numai la tractoare. Acum se fac comparatii de performanta cu benzinare? Sau numai asta exista la un motor? Putere litrica si atat?

Last edited by bluey; 20-04-13 at 23:50.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 23:48   #5976
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

asa e ... cu atat mai mult intareste ce am spus mai sus.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 23:50   #5977
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cand vorbesti de motoare care sar de 500k km este clar ca vorbesti de motoare mai vechi iar in perioada aia majoritatea producatorilor foloseau benzina aspirat.

Daca vorbim de motoare relativ moderne, nici MAC nici MAS nu o sa vezi la 1mil km fara reparatii majore indiferent de configuratie. Vorbesc de autoturisme.

@ bluey - la un motor exista performante, rafinament, sunet, posibilitati tuning, plaja de turatie, poluare si multe altele, capitole unde MAC-ul pierde.

Presupun ca stii cum este coin test-ul (ai video-uri pe YT daca nu stii), oare cand o sa mearga si la MAC ?

Last edited by _anaconda_; 20-04-13 at 23:52.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 23:55   #5978
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Sau numai asta exista la un motor? Putere litrica si atat?
Eu asa cred pe un forum ce contine tuning in denumire. Sa nu mai amintesc faptul ca p#%a mea eram si noi pasionati si ne interesa doar cat baga verisoara ...Daca a inceput sa ne frece grija cat consuma e cazul sa nu o mai ardem asa pasionati nu de alta da si cu injectoru (de motorina evident) in funduletz si cu sufletu in rai nu merge !
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 23:57   #5979
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si MAS-ul poate fi folosit fara probleme in aplicatii ce presupune tractare sau transport de greutati mari. Sunt atatea camioane pe benzina.

Sa mai mentionez de tancurile pe benzina ? 40-50T propulsate fara probleme de 300 CP pe benzina si asta acum 70 de ani.

Last edited by _anaconda_; 21-04-13 at 00:00.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 00:19   #5980
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Cel mai trist e cand ai masina diesel, eventual FWD si te dai pasionat si cunoscator pe net si pe la semafoare .... acolo deja nu mai e diesel vs. benzina e om normal vs. c_a_c_a_t la cap !
Imi pare rau. Ridic mana si ma predau. Sunt un c a c a t la cap.
Am un diesel, fwd, momentan doar cu 60% mai multa putere fata de unul stock. Culmea, mai merge si 40 mii km pe an
Sunt pasionat si n am avut bani de un ford v6

Tipic...cine nu i ca mine e prost
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 04:23   #5981
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Eu ti-am mai zis ca trebuia sa dai mail la toti fabricantii de automobile sa le bagi mintile in cap.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 04:27   #5982
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu este vina mea ca unii nu pot sa accepte sau sa priceapa unele lucruri atat de banale. Dintr-un caz particular adica un 3.0 diesel biturbo foarte reusit vs o benzina aspirata care nu sare de 7000 RPM sa generalizezi la modul general MAC vs MAS este gresit si ar trebui sa fii constient de asta.

PS - ai putea sa vii cu contraexemple la ce este scris cu italic si bold mai sus. Sau ai putea sa imi raspunzi punctual la intrebarile astea:

1) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC aspirat la 200+ cp / litru, eventual de serie ?

2) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC modificat la 500+ CP / litru ?

3) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC de curse la 1000+ CP / litru ?
Ba baiatule vad ca ai probleme si de ordin oftalmologic...cine a facut comparatie intre diesel biturbo si benzina aspirat????cred ca singura comparatie este cea facuta de mine si este 3.0 tdivs 3.0 tfsi si aceeasi putere in cai...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 04:31   #5983
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cand vorbesti de motoare care sar de 500k km este clar ca vorbesti de motoare mai vechi iar in perioada aia majoritatea producatorilor foloseau benzina aspirat.

Daca vorbim de motoare relativ moderne, nici MAC nici MAS nu o sa vezi la 1mil km fara reparatii majore indiferent de configuratie. Vorbesc de autoturisme.

@ bluey - la un motor exista performante, rafinament, sunet, posibilitati tuning, plaja de turatie, poluare si multe altele, capitole unde MAC-ul pierde.

Presupun ca stii cum este coin test-ul (ai video-uri pe YT daca nu stii), oare cand o sa mearga si la MAC ?
Noroc cu youtube,mai vedem si noi cate ceva....deci am dreptate daca iti taie astia netul te-ai nenorocit...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 04:34   #5984
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Imi pare rau. Ridic mana si ma predau. Sunt un c a c a t la cap.
Am un diesel, fwd, momentan doar cu 60% mai multa putere fata de unul stock. Culmea, mai merge si 40 mii km pe an
Sunt pasionat si n am avut bani de un ford v6

Tipic...cine nu i ca mine e prost
Phaeton las-o asa ca nu ai cu cine,toti astia cu diesel avem cacat in cap,ne bat logane si asa mai departe...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 08:21   #5985
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
motorul diesel va avea intotdeauna un avantaj mare in fata unui motor pe benzina cand vorbim de performante,tuning,racing.....CONSUMUL!!!!

si prefer sa merg cu un 3000 diesel 184 cai afara(bucuresti-urziceni-slobozia si retur,tocmai m-am intors) sa merg intre 130-230 km/h,sa resetez calculatorul de bord si sa ma intorc cu consum 8......si un audi a4 1.8 tfsi 160 cai sa faca acelasi lucruri ca mine si sa aiba consum 12.....am mers 2 masini unul dupa altul......amandoi am facut plinul la plecare,amandoi am resetat computerul de bord,eram curios sa vad diferenta.....
Sincer , prefer consum de 9-10 la 1.8T-ul meu decat sa platesc 2300 lei impozit pe an la masina.Si nu cred ca Vectra sta mai bine la performante.
Aici intervine si preferinta fiecaruia diesel sau benzina.
__________________
2001 Seat Leon 1.8 20vT AUQ
1993 VW Corrado 53i ex 2.0 16v 9A - 1.8 20vT AEB
ex 1996 BMW 316i E36
GL91ANB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -