Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este preferatul tau?
Porsche Cayenne Turbo S 242 55.25%
Mercedes-Benz ML63 AMG 196 44.75%
Voters: 438. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-07, 13:44   #106
sumu03

Stage 2
 
sumu03's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Ies si eu unpic in afara subiectul ca vad ca aici se preteaza asa ceva , Sorry!
Si inca ceva ce am uiat, faza cu masinile americane, uitativa la Jeremy Clarkson The Bad And The Ugly, si care nu l-a vazut va zic eu ca masinile americane in general is de cacao, ca sa nu vb de suv, is exact ca americanii: MARI, PROASTE SI IEFTINE! asa ca nu le mai bagati la mijloc. Inteleg ca daca nu ai nu stiu cati bani iti iei o masina mai slaba si o modifici cum vrei tu ca e mai ieftin , insa daca ai bani de ce sa faci lucru asta??? de ce sa nu iei ceva gata facut, de calitate si pe care stii ca te poti baza.
II adevarat ca exista masini mult mai ieftine care care au cam acelasi "aptitudini " ca aceste 2 masini , cum ar fi subaru forester, audi allroad chiar, insa tot timpu o sa fie si masini bune si scumpe si masini ieftine si bune, fiecare dupa gust si dupa posibilitati!
Asa ca pretenillor nu are rost sa va contraziceti pe degeaba, cine are bani sa isi ia oricare dintre ele ca merita banii!!!
sumu03 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 16:23   #107
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by sumu03 View Post
Ies si eu unpic in afara subiectul ca vad ca aici se preteaza asa ceva , Sorry!
Si inca ceva ce am uiat, faza cu masinile americane, uitativa la Jeremy Clarkson The Bad And The Ugly, si care nu l-a vazut va zic eu ca masinile americane in general is de cacao, ca sa nu vb de suv, is exact ca americanii: MARI, PROASTE SI IEFTINE! asa ca nu le mai bagati la mijloc. Inteleg ca daca nu ai nu stiu cati bani iti iei o masina mai slaba si o modifici cum vrei tu ca e mai ieftin , insa daca ai bani de ce sa faci lucru asta??? de ce sa nu iei ceva gata facut, de calitate si pe care stii ca te poti baza.
1. Jeremy Clarkson e un idiot, bigot, inganfat si care are review-uri 995 subiective. Deci BAD EXEMPLE.

2. Pana nu intri in contact mai mult decat poze pe net si 1-2-3 masini vazute pe strazile clujului, cu masini americane, eu iti recomand sa fi mai rezervat in concluzii.

3. Deci sa inteleg ca Americanii, toti 300 milioane care sunt ei, sunt mari, prosti si ieftini. Presupun ca erau 2-3 de vanzare intr-o piata din Cluj si asa ti-ai dat seama, ce zicea tziganu de la taraba? Americani mari si ieftini frate, 2 la zece mii, 2 la zece mii!

4.A lua o masina mai ieftina si a personaliza-o dupa aia inseamna, atentia....da da da dammmmm, TUNING & STYLING. Vai, si eu care credeam ca suntem pe site-ul 4stockcars.ro, nu 4tuning.ro . Si mai ironic ca la semnatura ai ai scris "Tuning extrem". Excelent.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 16:31   #108
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by sumu03 View Post
Ies si eu unpic in afara subiectul ca vad ca aici se preteaza asa ceva , Sorry!
Si inca ceva ce am uiat, faza cu masinile americane, uitativa la Jeremy Clarkson The Bad And The Ugly, si care nu l-a vazut va zic eu ca masinile americane in general is de cacao, ca sa nu vb de suv, is exact ca americanii: MARI, PROASTE SI IEFTINE! asa ca nu le mai bagati la mijloc. Inteleg ca daca nu ai nu stiu cati bani iti iei o masina mai slaba si o modifici cum vrei tu ca e mai ieftin , insa daca ai bani de ce sa faci lucru asta??? de ce sa nu iei ceva gata facut, de calitate si pe care stii ca te poti baza.
1. Jeremy Clarkson e un idiot, bigot, inganfat si care are review-uri 99% subiective. Stilul lui de clovn l-a facut asa faimos, in rest nu e cu nimic mai calificat sa faca review-uri decat alti mii si mii de jurnalisti auto din lumea larga. Deci BAD EXEMPLE.

2. Pana nu intri in contact mai mult decat poze pe net si 1-2-3 masini vazute pe strazile clujului, cu masini americane, eu iti recomand sa fi mai rezervat in concluzii.

3. Deci sa inteleg ca Americanii, toti 300 milioane care sunt ei, sunt mari, prosti si ieftini. Presupun ca erau 2-3 de vanzare intr-o piata din Cluj si asa ti-ai dat seama, ce zicea tziganu de la taraba? Americani mari si ieftini frate, 2 la zece mii, 2 la zece mii!

4.A lua o masina mai ieftina si a personaliza-o dupa aia inseamna, atentia....da da da dammmmm, TUNING & STYLING. Vai, si eu care credeam ca suntem pe site-ul 4stockcars.ro, nu 4tuning.ro . Si mai ironic ca la semnatura ai ai scris "Tuning extrem". Excelent.

*- rog un moderator sa stearga primul post, nu stiu de ce s-a upload si ala

Last edited by pimp_lex; 06-01-07 at 16:35.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 18:12   #109
sumu03

Stage 2
 
sumu03's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
1. Jeremy Clarkson e un idiot, bigot, inganfat si care are review-uri 99% subiective. Stilul lui de clovn l-a facut asa faimos, in rest nu e cu nimic mai calificat sa faca review-uri decat alti mii si mii de jurnalisti auto din lumea larga. Deci BAD EXEMPLE.

2. Pana nu intri in contact mai mult decat poze pe net si 1-2-3 masini vazute pe strazile clujului, cu masini americane, eu iti recomand sa fi mai rezervat in concluzii.

3. Deci sa inteleg ca Americanii, toti 300 milioane care sunt ei, sunt mari, prosti si ieftini. Presupun ca erau 2-3 de vanzare intr-o piata din Cluj si asa ti-ai dat seama, ce zicea tziganu de la taraba? Americani mari si ieftini frate, 2 la zece mii, 2 la zece mii!

4.A lua o masina mai ieftina si a personaliza-o dupa aia inseamna, atentia....da da da dammmmm, TUNING & STYLING. Vai, si eu care credeam ca suntem pe site-ul 4stockcars.ro, nu 4tuning.ro . Si mai ironic ca la semnatura ai ai scris "Tuning extrem". Excelent.

*- rog un moderator sa stearga primul post, nu stiu de ce s-a upload si ala
pimp_lex eu incercam sa ma pun in pielea celor care cumpara masina, eu nu am zis ca masinile tunate si personalizate nu is bune , am zis ca poate unii prefera sa nu se uite la bani si sa isi ia una care si arata bine si are si performante fara sa isi bata ei capu, mai bine zis cei care nu sunt impatimiti sau pe care nui duce capu la mai mult.
Oricum imi place remarca care ai facuto pt treba cu americanii, poate tu stii mai bine ca ai trait intre ei, eu vb numai din ce imi zic pretenii si atat, inca nu am ajuns pe "taramul mirific" numit USA, oricum la cate reportaje am vazut si din ce miau povestit altii care au fost, mare diferenta nu e intre ce am afirmat eu si adevar. Iara la treaba cu masinile hai sa fim sinceri, stiu sa faca muscle car-uri si atat, cu motoare foarte mari si nu ff perfomante, cred ca la ei cele mai perfomante masini is japonezele tunate la max.
Iara eu am vb la general, nu chiar toti is mari, prosti si ieftini ca masinile, .
Poate ca gresesc, insa asta e parerea mea.
pimp_lex tu ce ai prefera un 2007 Mustang Gt (V8 4606 cc) sau sau 2007 R8 (V8 4163 cc) de la audi?? Te las pe tine sa iti dai seama cine e omu cu mine si cel fara in ecuatia asta!!!
sumu03 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 22:04   #110
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

un R8, ca sa-l vand sa-mi iau un Corvette Z06, un avans mare la o casa de vacanta pe malul lacului si Trailblazer SS pt iarna. Sau ma rog, alte combinatie de 2 masini+avans la o casa/vacante.

In rest,faci si tu aceleasi generalizari si preconceptii tipice pe care le-am mai auzit de N ori si care nu mai necesita comentarii pt ca sunt ridicole.

Ce nu pot sa inteleg e cum un american, sau orice om de altfel (inafara de copii de tzigani romani) poate fi ieftin. Se pun la vanzare pe e-bay, sunt magazine de americani unde stau oamenii pe rafturi sau cum?
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 12:23   #111
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
un R8, ca sa-l vand sa-mi iau un Corvette Z06, un avans mare la o casa de vacanta pe malul lacului si Trailblazer SS pt iarna. Sau ma rog, alte combinatie de 2 masini+avans la o casa/vacante.

In rest,faci si tu aceleasi generalizari si preconceptii tipice pe care le-am mai auzit de N ori si care nu mai necesita comentarii pt ca sunt ridicole.

Ce nu pot sa inteleg e cum un american, sau orice om de altfel (inafara de copii de tzigani romani) poate fi ieftin. Se pun la vanzare pe e-bay, sunt magazine de americani unde stau oamenii pe rafturi sau cum?

Ai de mine, iara un "american" care se baba in seama...lasa mai moale!!!
Nu poti compara nici preturile si nici calitatea masinilor americane!!! (ambele sunt cam la fundul broscutei )
Ca suspensie, Trailbla...vrajala SS aia esta cat un ARO, sau ceva rusesc cu jenti de 20", calitate...cat un logan, interior...cat un trabant(pact ca nu mia fabria) !!!
Cum poti compara cu Porsche sai Mercedes...este o aberatie...
Singura masina este Corvette care mai poate pune cu masinile europene, cu restul daca prinzi o curba zbori (ca si cum ia bea redbull) si faci agricultura...
Sau nu fi asa "american", nu uita de unde esti...


Aici refer ca la acelasi preti ce poti gasi european si din categorie.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 12:45   #112
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

https://www.youtube.com/watch?v=ESqKk2tPUX0&NR ML 63 AMG vs Jeep SRT 8 ... pt cei care acuza masinile americane...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 12:57   #113
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Sa fim seriosi, americani sunt bune la liniute si la pus fotel in masinile lor...
Parca mergi cu tine tot camera...fata 2 foteluri, in spate o canapea...
Muscle car ce au avut in ani 60-70...la liniute erau bune, dar in rest o dacia 1100 statea mai bine in curbe...evident ca acolo nu prea sunt curbe numai in orase...
aaaaaaa, si cu limitarea vitezei...


dar este deja cam off topic despre ce discutam aici...

referitor la intrebare, evident Porsche, ori unde ma uit este ceea mai bune solutie, macar bisnitarii nu cumpara de asta
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 13:17   #114
speed line

Stage 5
 
speed line's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 825
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Style in Motion]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
Sa fim seriosi, americani sunt bune la liniute si la pus fotel in masinile lor...
Parca mergi cu tine tot camera...fata 2 foteluri, in spate o canapea...
Muscle car ce au avut in ani 60-70...la liniute erau bune, dar in rest o dacia 1100 statea mai bine in curbe...evident ca acolo nu prea sunt curbe numai in orase...
aaaaaaa, si cu limitarea vitezei...


dar este deja cam off topic despre ce discutam aici...

referitor la intrebare, evident Porsche, ori unde ma uit este ceea mai bune solutie, macar bisnitarii nu cumpara de asta
sunt total de acord nu poti compara o masina americana cu o masina europeana in plus dupa pareprea mea masinile americane nu sunt practice de loc cele mai mici motoare la ei sunt cele de 5 litri asa ca intr-un an dai pe benzina cat ai dat pe masina
si referitor la intrebare as alege Porche
speed line is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 16:37   #115
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

cayenne-ul e mai rapid, mai puternic, etc......, dar tot pe ML63 m-as duce.
este o parere personala.
in primul rand nu agreez initiativa celor de la porche sa face un SUV. trebuiau sa faca ce stiau ei cel mai bine, masini sport.
inca o dovada ca markrtingul vinde masinile: sunt multi care cumpare cayenne.chiar si variantele de top gen turbo s.
PiStI is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 17:42   #116
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
Ai de mine, iara un "american" care se baba in seama...lasa mai moale!!!
Nu poti compara nici preturile si nici calitatea masinilor americane!!! (ambele sunt cam la fundul broscutei )
Ca suspensie, Trailbla...vrajala SS aia esta cat un ARO, sau ceva rusesc cu jenti de 20", calitate...cat un logan, interior...cat un trabant(pact ca nu mia fabria) !!!
Cum poti compara cu Porsche sai Mercedes...este o aberatie...
Singura masina este Corvette care mai poate pune cu masinile europene, cu restul daca prinzi o curba zbori (ca si cum ia bea redbull) si faci agricultura...
Sau nu fi asa "american", nu uita de unde esti...


Aici refer ca la acelasi preti ce poti gasi european si din categorie.

stii vorba aia, a lui Dinescu parca: Amice, esti idiot.

sincer nici nu are prea mult rost sa-ti raspund pe indelete pt ca esti complet pe langa cu masinile si orice domeniu anex. Eu zic sa-ti revizuesti hobby-urile ca pe asta nu ti l-ai ales bine.

Si nu ma BAB in seama, cum ai facut tu acum de exemplu, daca citesti topicul de la inceput ai fi vazut ca am scris de mai multe ori.

In rest aberezi la greu, ca de obicei, a venit si Speedline sa abereze si el pe aceeasi tema. Poate va si intalniti la un suc, langa liceu sa discutati din vastele voastre cunostinte si experiente despre masinile americane. Nu aveti ceva teze de dat, ceva lectii de facut? Vedeti-va fratilor de-ale elevului nu mai poluati aiurea forumurile.

Cu cat citesc mai mult posturile liceenilor astia fara carnet, cu atat imi dau seama ca probabil s-a scos din programa de liceu Logica. Mare greseala daca s-a scos. Daca nu s-a scos, inseamna ca multi ori raman ori trec cursul respectiv cu spagi.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 18:57   #117
cosmin92

Stage 3
 
cosmin92's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 128
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

aleg Mercedes ML 63 Amg pt ca imi place mult mai mult la exterior si dupa filmuletzul pe care lam vazut pe youtube mia plaqut mai mult cum se aseaza Amg pe teren accidentat cat si pe sosea normala iar pretzurile si dotarile la motor sunt cam aceleasi...la porsche a urcat cam greu panta deci tractziunea e mai buna la Amg deci aleg amg-ul
cosmin92 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 19:08   #118
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by PiStI View Post
cayenne-ul e mai rapid.
Adevarul e ca nu e mai rapid
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 19:21   #119
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Depinde ce vrei, pe circuit (unde este porsche mai rapid) sau liniute?
Daca ai uitat la film ai fi dat seama ca este mai bun pe strada (stabilitate mai mare in curba) este mai bun pe teren (este mai inalta si are Differintial lock in mijloc si spate) este mai bun la interior...putina germana trebue...(aci ma refer la Cosmin92)

Deci numai aspectul si ca lui porsche asta e primul SUV poate sa fie cazul ca sa nu fie mai buna...
ca mechanic porsche este mai avansat...si atat
cred ca este cel mai avansat...poate din cauza ca apartine VW...poate ca Q7 sa fie mai buna, dar este si mult mai mare...asta nu stiu

Last edited by Eagleee; 17-01-07 at 19:26.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 21:44   #120
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
Depinde ce vrei, pe circuit (unde este porsche mai rapid) sau liniute?
Daca ai uitat la film ai fi dat seama ca este mai bun pe strada (stabilitate mai mare in curba) este mai bun pe teren (este mai inalta si are Differintial lock in mijloc si spate) este mai bun la interior...putina germana trebue...(aci ma refer la Cosmin92)

Deci numai aspectul si ca lui porsche asta e primul SUV poate sa fie cazul ca sa nu fie mai buna...
ca mechanic porsche este mai avansat...si atat
cred ca este cel mai avansat...poate din cauza ca apartine VW...poate ca Q7 sa fie mai buna, dar este si mult mai mare...asta nu stiu
Q7 mai bun ca si ce sincer ? Poate ca si Caddy Escalade, un alt "offroader" de asfalt.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -