Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-11, 17:26   #31
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
Susti prost eu astept sa termine andu odata masina aia sa vedem ce si cum cu leturile astea si nu mai vorbiti in necunostinta de cauza multi si din 3 poate am batut si eu o data letu lu Sultanu dar nu mia apare a 3a filmare asta este am fost mai slab sa pun camere pe masina si in fata si in spate ca sa va potolesc pe multi cu gura mare si daca ma bateau rau nu era mare caz pentru ca voi vorbiti de leturile astea de 300 de cai ce au batut o HONDA de 200 miar fi rusine mai ganditi daca va pricepeti am fist acolo aproape rau de 2 ori si o data am batut deci cu mici modificari vor fi batuti de un motor de Honda ce are 200 cai aspirat si unu de il ridicati in slavi de are 300 si turbo
marutzule nu a zis nimeni, din cate am citit pana acum ca, k20 este un motor slab, sau ca honda face masini proaste. singura chestie care deranjeaza e contra astra intre opel si honda. cum am zis si in postul alalalt, daca zice cineva ceva de opel, pac sare unu cu honda si invers.
pana la urma urmei fiecare are atuurile lui, plusuri si minusuri.
in plus e o mare diferenta... k20 e un motor nou alta tehnologie decat ce e pe c20let sau xe.
crezi c20let sau xeu mai au vreounu 204 cai sau 150 ? la cata forja au luat...
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 18:02   #32
stefiPJJ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
stefiPJJ's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,979
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by allexandru View Post
asta e asa sa il ataci pe Andu...
chiar nu .
Bine punctat la chestia cu tehnologia , Motor vechi VS motor nou... alte tehnologii , alte smecheri noi...
stefiPJJ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 19:20   #33
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
marutzule nu a zis nimeni, din cate am citit pana acum ca, k20 este un motor slab, sau ca honda face masini proaste. singura chestie care deranjeaza e contra astra intre opel si honda. cum am zis si in postul alalalt, daca zice cineva ceva de opel, pac sare unu cu honda si invers.
pana la urma urmei fiecare are atuurile lui, plusuri si minusuri.
in plus e o mare diferenta... k20 e un motor nou alta tehnologie decat ce e pe c20let sau xe.
crezi c20let sau xeu mai au vreounu 204 cai sau 150 ? la cata forja au luat...
pai atunci tu de ce zici ca al tau are 290 nu mai inteleg nimic si mai este k20 a2 din 2001 care bate bertonele turbo tot din 2001 asa ca sint motoare noi ambele acum ce o sa mai aud
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 19:29   #34
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
pai atunci tu de ce zici ca al tau are 290 nu mai inteleg nimic si mai este k20 a2 din 2001 care bate bertonele turbo tot din 2001 asa ca sint motoare noi ambele acum ce o sa mai aud
nu am pus eu numele thread-ului, iar dupa soft atat ar trebui sa aiba.
si sultanu cand zice ca are 280 de cai, zice ca are softul stage 2 care atat face pe let.
stii bine ca pe langa cai, mai conteaza multe altele.
asa o fi, nu am vazut, k20a2 din 2001 bate bertonele turbo, la fel cum astra h opc bate typer k20.
asta e un thread fara sfarsit la fel ca si celalalt, in care se ajunge numai la cearta aiurea.
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 20:10   #35
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

ati inebunit si voi cu hondele asta, zici ca's facute de alieni.
eu am mers cu multe masini, in cazul de fata cu mai multe modele honda, dar nu m-a impresionat. nu are nimic + fata de celelalte masini de puteri apropriate.

nu ma mai luati cu istoria, hondele in 85' faceau...pt ca si bunica mea a fost miss, dar nu ma laud.
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 22:22   #36
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
nu am pus eu numele thread-ului, iar dupa soft atat ar trebui sa aiba.
si sultanu cand zice ca are 280 de cai, zice ca are softul stage 2 care atat face pe let.
stii bine ca pe langa cai, mai conteaza multe altele.
asa o fi, nu am vazut, k20a2 din 2001 bate bertonele turbo, la fel cum astra h opc bate typer k20.
asta e un thread fara sfarsit la fel ca si celalalt, in care se ajunge numai la cearta aiurea.
pai unde este astra aia h ca vreau sa ma dau eu cu ea eu mai si glumesc dar eu nu zic ca este cea mai tare honda sau mai stiu eu ce dar sa te bati cu masini precum m3 e46 , leturi ,vr6 care nu are nicio sansa cu motoare de 2,8 si multe altele sa ai un 2000 aspirat mie mi se pare chiar un motor bun
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 23:30   #37
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Cred ca putem comenta si sustine diferite motoare mai calm.

C20LET nu a fost un motor rau, dar nu exceleaza in nimic si nici nu este un reper categorie, au existat motoare mai bune la vremea lui 2.0 turbo, Subaru, Mitsubishi...

Honda a excelat si si-a facut un renume prin motoarele mici, aspirate, puternice dar in acelasi timp foarte fiabile. Todeauna cand se va vorbi de motoare aspirate bune, Honda este un exmplu, incepand cu B16 si continund cu K20-H20, motoare foarte turate, cu o putere litrica deosebita, cu fiabilitate deosebita si cu o distributie variabila VTEC care a facut furori la aparitie atat ca functionare cat si ca fiabilitate.
Dar asta este valabil la motoarele aspirate.

La motoare longevive nu stiu daca dieselurile puturoase de pe W123 au fost sau pot fi batute.

La motoare turbo este greu de spus, motoarele vechid e pe Skyline nu prea au patruns in Europa, cu exceptia Angliei, deci este greu de spus. C20LET a fost un motor bun, la fel si EJ20 de pe Subaru, la fel si 4G63 de la Mitsubishi, etc.

Este foarte greu de spus care este cel mai bun motor, difera tipul de motor, difera anul in care a fost facut, tehnologia folosita, performantele, fiabilitate, etc.

La vremea lui si Ettore Bugatti a facut un motor minune, dar normal ca nu poate fi comparat cu un motor din zilele noastre.

Thread-ul este prea general si nu poate avea un invingator.

Seara buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 20:49   #38
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
La motoare longevive nu stiu daca dieselurile puturoase de pe W123 au fost sau pot fi batute.
Ar fi aici de mentionat si cateva motoare de japoneze precum :

Toyota 2L - 2400 cc
https://www.youtube.com/watch?v=xnWKz7Cthkk

Toyota 1HZ & 1HD - 4200 cc

Nissan - TD42 & TB42/45 - 4200cc

Motoare greu de ucis in conditii destul de grele (racire precara in teren, efort continuu la utilitare etc.)
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 22:12   #39
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Daca e vb de fiabilitate, motorul tre sa aiba capacitatea mare neaparat, si CP cat de putini si la ture cat mai mici!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 22:19   #40
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Mai sunt si motoare americane de cursa lunga, dar nu prea le stim noi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 02:47   #41
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

in general motoarele mai mari 2400> aspirate au fiabilitate mare, pt ca nu au explozia motoarelor turbo, nu au ruperi de ritm.
si la bmw meu trebuie sa dau kick-down sa depasesc mai repede. am mers in ultima vreme cu motoare turbo si ma cam face sa nu prea imi mai placa motoarele aspirate/
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 11:18   #42
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Ar fi aici de mentionat si cateva motoare de japoneze precum :

Toyota 2L - 2400 cc
https://www.youtube.com/watch?v=xnWKz7Cthkk

Toyota 1HZ & 1HD - 4200 cc

Nissan - TD42 & TB42/45 - 4200cc

Motoare greu de ucis in conditii destul de grele (racire precara in teren, efort continuu la utilitare etc.)
Ar mai fii si fenomenalul motor 1UZ de la Toyota ce a echipat primele modele de LS400 sau Land Cruiser ce a excelat prin fiabilitate, lipsa vibratii si silentiozitate. https://www.youtube.com/watch?v=AHsx9G_oQ0U


Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Daca e vb de fiabilitate, motorul tre sa aiba capacitatea mare neaparat, si CP cat de putini si la ture cat mai mici!

Nu vom mai gasii asa ceva, pt ca nu mai e cautat genul asta de motor. Nimeni nu se mai gandeste la fiabilitatea unui motor ce a trecut de 15 ani. Cine ar mai cumpara asa dinozauri?

Last edited by 300zxtt; 24-07-11 at 11:22.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 13:51   #43
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post

Nu vom mai gasii asa ceva, pt ca nu mai e cautat genul asta de motor. Nimeni nu se mai gandeste la fiabilitatea unui motor ce a trecut de 15 ani. Cine ar mai cumpara asa dinozauri?
Eu cel putin decat sa dau 7-8-10-15mii E pe o plasticata electronizata d-asta noua, de oras cica cu motor bazaitor ca de scooter, in care in 2-3 ani sa pierd minim 5000E, mai bine imi iau in fiecare an cu 500-700E un dinozaur d-asta vechi si-l dau pe urma la remat unde recuperez vo 300E!!!
Si in plus de asta, mai cunosc macar 7-8 persoane care au deja asa ceva si le restaureaza si o sa le faca de epoca!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 15:57   #44
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Daca tot veni vorba de motoare vechi si ieftine, eu votez pentru Maserati V6 2.8 de pe Quattroporte IV.

La 200-300 lire este al tau si fara prea mult de umblat prin el.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 19:01   #45
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

1.8T AEB dar si aspirat normal sunt motoare excelente. Nu sunt cele mai bune facute vreodata, la fel ca toate cele enumerate pana acum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	engine_1.8t_small.jpg
Views:	119
Size:	82.3 KB
ID:	2095512  

Last edited by bogg; 24-07-11 at 19:08.
bogg is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -