Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-11, 20:50   #16
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Cred ca se refera la fiabilitate, ca pana la urma la asta se rezuma totul cand vine vorba de un motor, si anume sa te duca de cat mai multe ori din pct A in pct B. Astfel cine vine cu un motor sub 2500cc e habarnist total!
Raportat la calitate de fiabilitate/pret, eu zic Mercedes 300D din anii 1980-1986 de 88Cp ce s-a montat pe W123(cobra) si G-klasse W460 Eu stiu un astfel de motor care garantat mai duce 500mii km dat jos de pe o cobra la 400E cu accesorii cu tot(pompa servo, alternator, demaror) si chiar si cu cutie de viteze si ambreaj!
Daca e vb numai si numai de fiabilitate atunci trebuie sa cautam motoare normal aspirate de pe limuzine gen RR, Bugatti, MBz S-klasse, V8-uri americane.
Daca e vb de costuri minime la intretinere, atunci traiasca dacia 1410, pt ca mai nou cu 100E iti iei un motor bun, desi parca as inclina spre un 2.4d sau tot 3.0 de pe amintite mai sus de pe cobra care duc mult mai multi km decat acesta de dacie....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-07-11, 22:00   #17
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Cred ca se refera la fiabilitate, ca pana la urma la asta se rezuma totul cand vine vorba de un motor, si anume sa te duca de cat mai multe ori din pct A in pct B. Astfel cine vine cu un motor sub 2500cc e habarnist total!
Raportat la calitate de fiabilitate/pret, eu zic Mercedes 300D din anii 1980-1986 de 88Cp ce s-a montat pe W123(cobra) si G-klasse W460 Eu stiu un astfel de motor care garantat mai duce 500mii km dat jos de pe o cobra la 400E cu accesorii cu tot(pompa servo, alternator, demaror) si chiar si cu cutie de viteze si ambreaj!
Daca e vb numai si numai de fiabilitate atunci trebuie sa cautam motoare normal aspirate de pe limuzine gen RR, Bugatti, MBz S-klasse, V8-uri americane.
Daca e vb de costuri minime la intretinere, atunci traiasca dacia 1410, pt ca mai nou cu 100E iti iei un motor bun, desi parca as inclina spre un 2.4d sau tot 3.0 de pe amintite mai sus de pe cobra care duc mult mai multi km decat acesta de dacie....
sa le vezi prin Africa cu 3-4 milioane de kilometri si inca in functiune,.... un deliciu,.... nu vezi altceva decat Toyota si Mercedes
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 11:10   #18
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Unde ai fost in Africa? Egipt,Maroc,Tunisia?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 18:40   #19
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Unde ai fost in Africa? Egipt,Maroc,Tunisia?
Maroc-Mauritania-Senegal
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 11:03   #20
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
))))

Ai nimerit-o, nu este nici una nici cealalta comparativ cu concurenta ))
iar vorbesti prietene din carti sa nu adormi ?!
honda si restu nu?!
eu sunt curios cu cate din masinile astea ( cu motoarele astea ) ai mers tu...
sau... ai permis? ca vad ca pierzi toata ziua facand analize si comparatii pe internet intre motoare/masini etc.
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 22:29   #21
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
iar vorbesti prietene din carti sa nu adormi ?!
honda si restu nu?!
eu sunt curios cu cate din masinile astea ( cu motoarele astea ) ai mers tu...
sau... ai permis? ca vad ca pierzi toata ziua facand analize si comparatii pe internet intre motoare/masini etc.
Somn usor, culca-te!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 22:55   #22
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
iar vorbesti prietene din carti sa nu adormi ?!
honda si restu nu?!
eu sunt curios cu cate din masinile astea ( cu motoarele astea ) ai mers tu...
sau... ai permis? ca vad ca pierzi toata ziua facand analize si comparatii pe internet intre motoare/masini etc.
Copilul.....mai usor cu clontul, iti poate fii si tata, si nu cred ca iti e prieten....pt ca stiu ca are prieteni inteligenti de fel. Sa te apropii cat de cat de cultura lui in materie de automobile, iti trebuiesc multi ani de acum in colo.
Te asigur ca a mers cu foarte multe masini (multe din ele ,tu doar in vis sa le poti atinge), si de fel stie ce vorbeste, nu cum fac multi de pe acest forum ce-si dau cu parerea doar sa se afle in treaba.

Si pt cultura ta generala, C20let nu avea nici o sansa in fata motoarelor japoneze ce erau fabricate in acel timp. Sa nu mai zic de cutia proasta, sau cutia de transfer. Cand te mai apuci sa te bagi in seama, mai intai documenteaza-te.....apoi deschide gura.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 00:36   #23
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Copilul.....mai usor cu clontul, iti poate fii si tata, si nu cred ca iti e prieten....pt ca stiu ca are prieteni inteligenti de fel. Sa te apropii cat de cat de cultura lui in materie de automobile, iti trebuiesc multi ani de acum in colo.
Te asigur ca a mers cu foarte multe masini (multe din ele ,tu doar in vis sa le poti atinge), si de fel stie ce vorbeste, nu cum fac multi de pe acest forum ce-si dau cu parerea doar sa se afle in treaba.

Si pt cultura ta generala, C20let nu avea nici o sansa in fata motoarelor japoneze ce erau fabricate in acel timp. Sa nu mai zic de cutia proasta, sau cutia de transfer. Cand te mai apuci sa te bagi in seama, mai intai documenteaza-te.....apoi deschide gura.
prietene, cred ca stii vorba aia cu musca... nu va vedeti de hondele voastre (masina suprema pentru tine si prietenu de mai sus) si ii lasati pe altii sa vorbeasca si MASINI? (nu biciclete)
ma asiguri tu ca a mers cu multe masini...bravo lui, dar de unde stii tu prietene cu ce am mers eu sau nu? poate vorbesti despre tine, sau prietenul de mai sus...
sunt cred ca 10 thread-uri, in care daca fiecare zice ceva de o masina, sau un motor, sare unu ca "esti prost, nu stii, cum, compari aia/ala cu HONDA? ce-ai frate HONDA e cea mai tare, cea mai buna, cea mai frumoasa"
te intreb, asa, ca necunoscator, de ce numarul de masini cu c20xe, c20let,c20ne etc este mai mare decat numarul de masini cu ..... ce are honda? ( nu stiu, ca nu m-a interesat si nici nu am avut )
PS: nu stiu de unde si pana unde chestia asta... ai 40 de ani... sau 50... si gata... le stii pe toate

@GTR: te salut.

Last edited by dRR-XWX; 20-07-11 at 00:40.
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 10:21   #24
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
prietene, cred ca stii vorba aia cu musca... nu va vedeti de hondele voastre (masina suprema pentru tine si prietenu de mai sus) si ii lasati pe altii sa vorbeasca si MASINI? (nu biciclete)
ma asiguri tu ca a mers cu multe masini...bravo lui, dar de unde stii tu prietene cu ce am mers eu sau nu? poate vorbesti despre tine, sau prietenul de mai sus...
sunt cred ca 10 thread-uri, in care daca fiecare zice ceva de o masina, sau un motor, sare unu ca "esti prost, nu stii, cum, compari aia/ala cu HONDA? ce-ai frate HONDA e cea mai tare, cea mai buna, cea mai frumoasa"
te intreb, asa, ca necunoscator, de ce numarul de masini cu c20xe, c20let,c20ne etc este mai mare decat numarul de masini cu ..... ce are honda? ( nu stiu, ca nu m-a interesat si nici nu am avut )
PS: nu stiu de unde si pana unde chestia asta... ai 40 de ani... sau 50... si gata... le stii pe toate

@GTR: te salut.
Faza cu musca, cred ca e valabila in cazul tau. Apoi, nu stiu de unde pana unde apelativul ''prietene''. Pastreaza pt alte persoane, nu pt mine si pt colegul GTR acel apelativ. sper ca m-am facut inteles.

Revenind la topic, vad ca, ai o cultura auto mult mai slaba decat media de pe acest forum, pt tine exista doar masina ta, care e cea mai buna si cea mai tare, iar daca nu ai cunostinta despre alte propulsoare, inseamna ca acele nu exista? GTR a tot repetat, el nu e axat numai pe o singura marca, ci indiferent de denumirea ei, daca ofera mai mult decat concurenta, atunci e the best. Ca e Mercedes, Bmw, Kia, Logan, daca ofera ceva mai special, atunci e preferata lui.

El nu se refera numai la Honda, ci mai sunt si alte marci care au fabricat motoare excelente. Iar cineva ce a schimbat mai multe modele, si nu a avut precum calul ochelari de privit doar inainte........ precum ca Opel-ul fabrica cele mai bune masini, poate sa-si dea cu parerea decat cineva care nu a stiut decat c20 let?

Iar tot ca unui necunoscator, iti raspund ca C20xe, C20ne a avut asa o priza in romania datorita pretului mic de achizitie, o rapciuga de calibra o puteai achizitiona cu 500-600 E si uite de ce asa de raspandit. Iar daca te uiti pe strazi, o sa vezi si preferinta romanului pt masina saracului in Germania. Exact deaia e asa de cumparat. Dar asta nu inseamna ca e cel mai bun motor.Corect?

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
ce are honda? ( nu stiu, ca nu m-a interesat si nici nu am avut ).
UIte aici e problema ta. Odata ce nu ai habar de o masina, marca..etc, de ce-ti dai cu parerea? In moment ce nu ai mers, nu ai detinut asa ceva, nu ai minim-ul de imformatii,cum te poti apuca sa zici ceva despre acel model? Sau tipologia clasica a romanului stie si vede tot? am mai intalnit ca tine o gramada de loganari ce puteau sa se bata cu pumnul in piept ca masina lor e cea ma cea si cea mai tare masina. Corect, pt ei...odata urcati in Logan dupa ce au coborat din clasica 1300 era cea mai buna masina fabricata odata. Ei nu au mers si cu Opel, Hyundai sau alte masini la acelasi pret. Dar pt ei e cea mai buna masina. Exact aici te incadrezi si tu.

Dar lasa, o sa cresti si tu si cu timpul iti vei mai schimba viziunea. Si aici ti-am dat si raspunsul la chestia cu experienta , pt ca nu ai cum sa compari pe cineva ce pana la 40 de ani a mancat pe paine tot ce inseamna masini, si aici ma refer la GTR.... cu un pusti de 22.......ce -si da cu parerea fara macar sa aibe minum-ul de experienta cu alte maisini in afara de OPEL. lol.....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 10:50   #25
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Iar daca te uiti pe strazi, o sa vezi si preferinta romanului pt masina saracului in Germania. Exact deaia e asa de cumparat. Dar asta nu inseamna ca e cel mai bun motor.Corect?
Eu n-am de gand sa ma bag in versusul asta pentru ca n-are rost. Fiecare motor cu avantajele lui, unele sunt mai performante, altele mai accesibile, in fine. Fiecare dupa buzunar, cunostinte si preferinte.

Dar o sa fac offtopic si o sa ma leg de afirmatia ta tipic romaneasca, si fara suparare, limitata. Romanu' are impresia ca toti vesticii fac ca el, au o anumita suma de bani si o arunca pe toata pe cea mai scumpa masina pe care o gasesc. Nu. Acolo majoritatea gandesc dupa nevoi si preferinte. Crezi ca pe un neamt care face cateva mii eur pe luna il doare de mica diferenta de pret + intretinere dintre o Astra si un Golf sau Civic sau Mazda 3 sau orice alt hatch din aceeasi categorie? Sau crezi c-o sa-si cumpere un Audi A6 cand el n-are nevoie de asa ceva? Crezi tu ca omul de rand are habar care motor e putin mai fiabil, care are 5nm in plus, care are diferential nu-stiu-de-care, si tot asa? Nu, el se uita care consuma mai putin, care are pret mai avantajos cu optiunile de care are nevoie si care ii place estetic mai mult.

Sa pui gandirea romaneasca pe seama unor oameni diferiti e pur si simplu prostie. Romanu' daca ar avea salariu de Europa de V ai vedea pe strada masini numai de la Audi in sus.

Si cu asta termin ce-am avut de zis si nu ma mai bag
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 12:50   #26
stefiPJJ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
stefiPJJ's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,979
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

https://www.youtube.com/watch?v=-rspfHBtq4Y

Si PUNCT !
stefiPJJ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 14:00   #27
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Punct la ce? Ca a plecat Honda in fata Kaddet`ului ? Steffi specifica si cine a castigat la final de cursa :P
Revenind la topic , eu nu prea ma pricep la motoare , dar am auzit , din diferite vorbe de la diferiti mecanici , mai mult sau mai putin instruiti despre motoare "bune" , cum ca motoarele in V in special V8`urile sunt cele mai fiabile motoare , sau merg cel mai rotund . Scuzati exprimarea dar sper sa se inteleaga.
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 16:47   #28
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Cel mai bun motor e ala de pe masina ta
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 17:19   #29
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Depinde la ce se refera lumea cand zice cel mai bun motor : cel mai bun in regim de cursa, cel mai bun dpdv al consumurilor, dpdv al fiabilitatii, etc. Si depide ce se asteapta de la acel motor.
Daca vorbim de longevitatea unui motor, sau mai exact capacitatea acestuia de a functiona fara reparatii capitale, atunci dieselurile clasice, aspirate, mari - sunt cele mai bune. Sunt insa cu totul si cu totul antisportive si puterea unui asemenea motor este mica (a se vedea la Mercedes W123 ce puteri scoate din motor de 2.0, 2.4 sau 3.0, de 2.2 nu mai zic ca deja e strutocamila). In schimb tin multi Km. A se vedea diferenta intre TDI si SDi.
Motoare mari, cu raport de compresie scazut la benzinare sau aspirate (fara supraalimentare) la diesel.
LET este un motor ff bun, dar departe de a spune ca este cel mai bun motor.
Atunci cand faci o asa afirmatie, trebuie sa te detasezi de masina pe care o ai ca altfel as lauda numai motoarele de VAG si nu e corect - Opel, Mercedes, BMW, asiaticele - toate au pe unele masini motoare ff reusite.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 17:23   #30
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Depinde la ce se refera lumea cand zice cel mai bun motor : cel mai bun in regim de cursa, cel mai bun dpdv al consumurilor, dpdv al fiabilitatii, etc. Si depide ce se asteapta de la acel motor.
Daca vorbim de longevitatea unui motor, sau mai exact capacitatea acestuia de a functiona fara reparatii capitale, atunci dieselurile clasice, aspirate, mari - sunt cele mai bune. Sunt insa cu totul si cu totul antisportive si puterea unui asemenea motor este mica (a se vedea la Mercedes W123 ce puteri scoate din motor de 2.0, 2.4 sau 3.0, de 2.2 nu mai zic ca deja e strutocamila). In schimb tin multi Km. A se vedea diferenta intre TDI si SDi.
Motoare mari, cu raport de compresie scazut la benzinare sau aspirate (fara supraalimentare) la diesel.
LET este un motor ff bun, dar departe de a spune ca este cel mai bun motor.
Atunci cand faci o asa afirmatie, trebuie sa te detasezi de masina pe care o ai ca altfel as lauda numai motoarele de VAG si nu e corect - Opel, Mercedes, BMW, asiaticele - toate au pe unele masini motoare ff reusite.
foarte bine punctat, eu nu am zis niciodata, ca c20let este cel mai bun motor sau ca nu are minusuri. dar deja a devenit nebunie totala... comparatia asta intre opel si honda... cum zice cineva de opel ceva, vine unu din tabara alalalta si "cum ba, ala e motor? nu stii de honda?"
sunt multe alte motoare peste cele de honda si opel... dar nu am vazut cearta ca intre astea doua.
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -