| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
|
View Poll Results: Oltcit sau Dacia
|
|
Oltcit Power
|
  
|
78 |
48.45% |
|
dacia
|
  
|
83 |
51.55% |
20-02-05, 00:49
|
#496
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"bogdanlascu\"
cam asa arata o masina 
|
Eu as fi mai explicit aici.
In primul rand daca va aduceti aminte de secta Oltcitistilor si crezul lor? Cred ca au masina.
As defini obiectul din imagine ca fiind un dispozitiv autorizat sa circule pe drumurile publice.
|
|
|
20-02-05, 15:24
|
#497
|
 Stage 4
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"DJ-24-ALN\"
oltciturile au motorul prea incurcat si inghesuit....
totusi au un design mai placut decat daciile care par cioplite cu toporul.pe olticit mai pot sa pui un spoiler, un prag,da' pe dacie arata ca dracu'...
|
aici sunt de acord cu tine.oltcitul mai arata cu una alta cat de cat,chiar daca nu e masina sport dar la2usi sta bine.in schimb cand pui pe dacie praguri,spoilere si eleroane e ca si cum as pune pe dulapul meu din camera.dacia nu are nici o forma.
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
|
|
|
20-02-05, 19:45
|
#498
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"pauladrian\"
Quote:
|
Originally Posted by \"DJ-24-ALN\"
oltciturile au motorul prea incurcat si inghesuit....
totusi au un design mai placut decat daciile care par cioplite cu toporul.pe olticit mai pot sa pui un spoiler, un prag,da' pe dacie arata ca dracu'...
|
aici sunt de acord cu tine.oltcitul mai arata cu una alta cat de cat,chiar daca nu e masina sport dar la2usi sta bine.in schimb cand pui pe dacie praguri,spoilere si eleroane e ca si cum as pune pe dulapul meu din camera.dacia nu are nici o forma. 
|
Eu zic ca e problema de gusturi.
Si cum gusturile nu se discuta...
|
|
|
20-02-05, 20:00
|
#499
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
|
dap..gusturile nu se discuta..
sebi vreau sa te intreb ceva despre oltcit dk stii cumva..cand mergi in curbe ai senzatia ca se rastoarna eu de cate ori am mers k la inceput am mers pe un oltcit am luat cceva curbe tari insa n-a schitat vreo ridicare ceva..
dar ca feeling mi se pare mai stabila dacia  si m-am contrat cu tata ca el zice ca-i mai stabil oltcitu din cauza ca are pe spate suspensia pe bara de torsiune..tu ce zici?
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
|
|
|
20-02-05, 21:21
|
#500
|
Stage 2
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
As defini obiectul din imagine ca fiind un dispozitiv autorizat sa circule pe drumurile publice.
|
Macar dispozitivul, e mai stilizat decit un aparat de mers pe drum gen dacie.
Priveste macar bordul cum arata. Orice manevra vei face, in afara schimbarii vitezelor, miinile pot ramine pe volan. In jurul volanului nu vei gasi tot felul de manete firave de plastic sau sirma ci sateliti. Scaune ergonomice - am vazut pe multe dacii scaune de oltcit; de ce oare ?
Oltcitul se apropie de forma VW Golf (aliura sport) iar dacia, de cea a unui pantof care nu mai are mult si ramine fara talpa.
Quote:
|
Originally Posted by \"DJ-24-ALN\"
oltciturile au motorul prea incurcat si inghesuit....
|
Motor inghesuit mai inteleg dar incurcat, la ce te referi
__________________
Toate cele bune si s-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!!!
|
|
|
20-02-05, 21:33
|
#501
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
|
motor prea incurcat si inghesuit....pentru cei care nu il inteleg/pricep!
nu toti trebuie sa stie mesteri la el...ca ar ajunge ca dacia...orice om se baga la reglat ceva la dacie...desi habar nu are(in majoritatea cazurilor)
|
|
|
20-02-05, 22:51
|
#502
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,412
Member of: [BMW] [Anonymous Motorsport ] [FOTO] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"LEXUS\"
dap..gusturile nu se discuta..
sebi vreau sa te intreb ceva despre oltcit dk stii cumva..cand mergi in curbe ai senzatia ca se rastoarna eu de cate ori am mers k la inceput am mers pe un oltcit am luat cceva curbe tari insa n-a schitat vreo ridicare ceva..
dar ca feeling mi se pare mai stabila dacia  si m-am contrat cu tata ca el zice ca-i mai stabil oltcitu din cauza ca are pe spate suspensia pe bara de torsiune..tu ce zici?
|
lasa olcitul mai jos .. si sa vezi cat d pzda e pe curbe... se tine binisor rau ...
stii curba de la romana .. la 80 .. merge.. mai mult n-a incercat shoferul .. dar.. poate incearca odata..
iar daca a o doua zi ... NU mai vedeti lupoaica de la romana... sa nu va intrebati de ce
__________________
|
|
|
20-02-05, 22:59
|
#503
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
|
nu era vorba de lasat mai jos...era vb stock....pacat ca oltcitul e f greu de reglat la motor..mai ales carburatorul ala..e criminal..
apropo de treba cu maine pe volan..cam asa e...un cand m-am suit mai de mult intr-o dacie am rupt una din manetute  )  eram mic  )))asta e  )dacia e mai usor de intretinut..cu o sarma si-un patent o repari dk e nevoie...
|
|
|
20-02-05, 23:25
|
#504
|
 Stage 4
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
|
oltcitul are in curbe un caracter subvirator cea ce nu imi prea place,dar e mai stabil oricum decat o dacie,avand suspensia independenta.
e um pic tare suspensia la drumurile romanesti dar ajuta in viraje.
|
|
|
21-02-05, 08:00
|
#505
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
LEGAL RACING
Am mai spus si repet aici ar trebuii sa vorbeasca mai mult cei ce au avut aceste masini de noi. Nu unele vechi care de multe ori mergeau pe principiul lasa ca merge si asa.
La doua exemplare noi Dacia era mai rapida pe curbe abordate in mare viteza, la limita.
Oltcitul dadea senzatia de stabilitate din cauza rigiditatii crescute insa derapa violent peste o anumita limita, la care Dacia rulape trasa scartiind usor.
Derapajul de Dacie e foarte frumos si liniar pe cand la Oltcit nu.
Oltcitul pe denivelari sare ca o capra si daca ai ghinionul sa intri intr-o curba mai tare in timp ce treci peste niste denivelari...Incercati si o sa va para rau.
|
|
|
21-02-05, 10:09
|
#506
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
|
Re: LEGAL RACING
Quote:
|
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Am mai spus si repet aici ar trebuii sa vorbeasca mai mult cei ce au avut aceste masini de noi. Nu unele vechi care de multe ori mergeau pe principiul lasa ca merge si asa.
rau.
|
nuy stiu dk la mine te referi..dar dk asa e..iti spun k al meu a fost nou..si pot spune k inca mai este nou k a fost doar masina de piata a lu mama..si din 95 pana acuma are doar 25mii iar rugina si restul uzurilor nu sunt....oricum cred ca a aincercat sa ma convinga ca-i mai stabil oltcitu k nu vroiam sa merg cu el la inceput  k in 94 tot o dacie noua alerga pana la constanta si pe dealu negru  )..UPS OFFTOPIC
si mie unul chiar nu-mi place acea inclinatie mare in curbe.....bine k nu-l mai folosesc
|
|
|
21-02-05, 17:33
|
#507
|
 Stage 4
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
|
topicul ar trebui inchis.discutia e departe de realitate.
e jalnic cand cineva posteaza ceva si vine altul care da un raspuns la cu totul altceva.
|
|
|
21-02-05, 18:55
|
#508
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
|
|
|
|
21-02-05, 19:35
|
#509
|
General Supervisor
 Stage 5
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of: [Super Moderators] [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [MERCEDES] [2 Roti] [ALFA ROMEO]
|
oricum orice argument ai aduce, daciosii o tin pe-a lor, oltcitarii pe-a lor, asha ca e un dialog al surzilor pe aici
|
|
|
21-02-05, 19:54
|
#510
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of: [4 Speed Squad] [PARTICIPANT CURSE] [Oltcit]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"aleks\"
oricum orice argument ai aduce, daciosii o tin pe-a lor, oltcitarii pe-a lor, asha ca e un dialog al surzilor pe aici
|
corect ,topicul trebuie inchis
|
|
|
|
|