Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-02-05, 22:28   #376
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,532
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: neatentie

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"

Stiti vorba aia moartea vine prin calorifer?
Cu putina neatentie poti traii in oltcit experienta unei camere de gazare, atunci cand soliciti vechea instalatie de ventilare-incalzire.
Last message!

A murit pana acum cineva gazat ? Sebi, nu dai drumu' la gaz si aprinzi chibritu', ca sa faci caldura in Oltcit
Gabi is offline  
Old 14-02-05, 22:40   #377
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: neatentie

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"

Stiti vorba aia moartea vine prin calorifer?
Cu putina neatentie poti traii in oltcit experienta unei camere de gazare, atunci cand soliciti vechea instalatie de ventilare-incalzire.
Last message!

A murit pana acum cineva gazat ? Sebi, nu dai drumu' la gaz si aprinzi chibritu', ca sa faci caldura in Oltcit

Probabil ca da si inca nu s-a scos din fabricatie.
__________________
Professional DynoTuning
[email protected]
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 14-02-05, 22:42   #378
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,532
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: neatentie

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Probabil ca da si inca nu s-a scos din fabricatie.
Ma refeream la Oltcit. Stii sigur ca cineva a murit GAZAT, intr-un Oltcit, din cauza aerotermei? Daca nu, lets stick to facts!
Gabi is offline  
Old 14-02-05, 22:55   #379
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: neatentie

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Probabil ca da si inca nu s-a scos din fabricatie.
Ma refeream la Oltcit. Stii sigur ca cineva a murit GAZAT, intr-un Oltcit, din cauza aerotermei? Daca nu, lets stick to facts!

Nu apropiati, am avut noroc.
Vorbesc serios, au scris demult in ziare au dat la tv.
Asteptau afara cu motorul pornit si instalatia de incalzire era defecta bagand gaze de esapament in interior.
SEBASTIAN is offline  
Old 14-02-05, 22:59   #380
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,532
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Tind sa te cred, desi n-am auzit nimic despre asa ceva, nici la TV, nici radio, ziare, dar nici de la lume. Se poate sa fi fost asa, dar, Sebi, scaparile de gaze din esapament nu trebuia sa le remedieze producatorul, ci proprietarul. Si, astfel, ajungem la o discutie de genul celei cu Oltcitu' incendiat, pentru ca avea electrica varza (care nu pleca din fabrica asa), sau cu delcou' infundat cu apa...
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline  
Old 14-02-05, 23:10   #381
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
Tind sa te cred, desi n-am auzit nimic despre asa ceva, nici la TV, nici radio, ziare, dar nici de la lume. Se poate sa fi fost asa, dar, Sebi, scaparile de gaze din esapament nu trebuia sa le remedieze producatorul, ci proprietarul. Si, astfel, ajungem la o discutie de genul celei cu Oltcitu' incendiat, pentru ca avea electrica varza (care nu pleca din fabrica asa), sau cu delcou' infundat cu apa...
De acord cu tine insa daca te ia somnul si se strica pe loc ce faci.
Si pe mine m-au luat ochii de la gaze in oltcituri. Eu am schimbat la mine burdufele si tot mai baga ceva de pe instalatie desi gaze nu scapa de loc.
SEBASTIAN is offline  
Old 14-02-05, 23:13   #382
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 841
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

dau dreptate lu Gabi... ca daca e s-o iei asa si Daciei daca ii dadeai un pumn in portbagaj, sarea siguranta... ca umbla romanul cu fel de fel de lacate si lanturi pe la portbagaj... la oltcit nu am avut problema asta! Singura scapare era k puteai sa bagi mana pe la roata si sa tragi de cablurile de la siguranta si deskideai capota de la motor. Dar problema asta o remediai in 10 minute cu o bucata de 10 cm de tabla si 4 suruburi care erau deja implantate acolo, cu care acopereai acea gaura (la mine cel putin asa era, nu stiu daca toate oltciturile erau astfel 'dotate' din fabrica sau doar al meu avea acel 'lips')
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline  
Old 14-02-05, 23:15   #383
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,532
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
De acord cu tine insa daca te ia somnul si se strica pe loc ce faci.
Si pe mine m-au luat ochii de la gaze in oltcituri. Eu am schimbat la mine burdufele si tot mai baga ceva de pe instalatie desi gaze nu scapa de loc.
E impropriu spus \"te ia somnul\". Daca te ia somnu' si dormi in masina, cu motoru' pornit, e ca si cand ai dormi in casa... Anyway, am vazut MULTE Oltcituri, dar in niciunul n-am simtit miros de gaze din esapament. E cu dus si intors.

Din '89 pana in '00 si din '01 pana acum, NU AM SIMTIT miros de gaze in Oltcit (2xOltcit). Sa fi fost ele mai cu motz ?
Gabi is offline  
Old 15-02-05, 03:29   #384
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

hai ca ati gasit si la oltcit o buba cu gazele. asta in caz ca era motorul varza.pai atunci e de dus la service si se rezolva.asta nu e un defect.asa poftim la dacie se sparge vreun furtun de apa si ramai fara caldura sau gripezi motorul daca nu observi.
ba macar oltcitul a iesit din fabricatie cu fruntea sus.
dacia are atatia fani incat si acum unii complexati de idea ca daciile lor inghit fum de oltcit sau apucat sa puna tot felul de motoare si inbunatatiri.
dar la forma antisportiva care o are normal ca arata de tot cacatul.inclusiv cele mai vestite de aici de pe forum arata de toata jena.
nu stiu proprietari lor cum au curajul sa iasa pe strada cu trasurile alea.
macar cei de oltcit nu intra la kitch tuning.dar cand vad dacii inclusiv sgm,tatae imi vine sa mor.sunt de tot rahatul.
am cosmaruri de cate ori dau prin romania cand vad daciile mai ales una plina de abtibilde,praguri,spoilere.
ce oameni naivi
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
pauladrian is offline  
Old 15-02-05, 07:54   #385
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default vs

DECI PARERILE SUNT FOARTE DIFERITE IN ACEST,,VS'' A MEA ESTE OLCIT,,***'' A ALTORA ESTE ALTA.ORICUM SE VEDE SI SUS LA,,VOTE'' SI INCA CEI CU DACIA,,NU'' S-AU ANUNTAT SA VOTEZE CUM AU FACUT OLCITISTII PT CA ACUM CEVA TIMP DACIA ERA CU MULT IN FATA OLCITULUI SI DEODATA OLCITUL APROAPE DE DACIA ASA BRUSC.EU UNU AM AVUT 2 OLCITURI CUM AM MAI SPUS ,AM FOST FOARTE NEMULTUMIT DE ELE:IN VIRAJE SE VARSA,SUNET MOTOR..TOBA FINALA DE ***, SCAUNE NECOMFORTABILE,ASPECT EXTERIOR NASPA,ACCESIBILITATE REGLAJE...REPARATII ETC MOTOR F. GREU,CAND STAI IN FATA E DESTUL DE BINE DAR IN SPATE ESTI IN CUSCA SI DACA CINEVA CREDE CA UN OLCIT[ORICE MODEL STOCK] FACE O DACIE DIN '89 SA TRECA PRIN CTA CA SA IL CONTRAZIC
SPORT is offline  
Old 15-02-05, 08:02   #386
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re: VS

Quote:
Originally Posted by \"SPORT\"
1. ''TRASEUL'' ESTE UN MIJLOC DE TRANSPORT IN COMUN SAU ''CONVENTIA'' PT. TINE POATE AI LUCRAT LA COOPERATIVA[C.E.A.P.]
2. BORDUL TIP C.N. ARE O AEROTERMA SI TUBULATURA PROPRIE NU ESTE ADOPTATA DE LA BORDUL SCOICA SAU CEL DE 1300[TIP VECHI]
3. CALDURA IESE DIN PLANSETA BORDULUI ...
4. CAND AM SCRIS ,,FAC CEVA PE CLIMATIZAREA OLCITULUI AM VB LA MODUL GENERAL[TOATE OLCITURILE]''
5. DAR EU AM ZIS BINE ,,AUZI SI VEZI PRECUM CALUL'' .TARE AS VREA SA NE INTALNIM VREODATA SA ITI DAU O PORTIE DE CEATA TIP DACIA.
1. La noi se spune RATC dar am uitat ca voi sinteti mai pe linga bulgari (indeletniciri cu munca cimpului). Corect se scrie C.A.P.

2. Bordul de CN, in mare parte a fost copiat dupa bordul si functionalitatea celui de pe oltcit.

3. Asa ar trebui sa fie dar, realitatea e cu totul alta .

4. Aici te citez:
Quote:
,,AUZI SI VEZI PRECUM CALUL''
5. Atita stii sa faci Daca cei care circula in spatele tau vad numai fum, ar fi bine sa-ti segmentezi motorul si sa nu poluezi inutil atmosfera.

P.S. Vezi ca tastatura are si un buton cu inscriptia \"Caps Lock\". Apasa-l ca sa-ti vezi ineptiile pe care le tot scrii.
__________________
Toate cele bune si s-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!!!
Laurentiu is offline  
Old 15-02-05, 08:10   #387
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re: neatentie

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Asteptau afara cu motorul pornit si instalatia de incalzire era defecta bagand gaze de esapament in interior.
Asta de acum tine de intretinere. O fisura in galeria de evacuare, poate baga gazele in interior. Cu un punct de sudura, se rezolva situatia.
Una e sa remediezi o mica defectiune si alta e sa refaci tot traseul de climatizare a unei dacii.
Laurentiu is offline  
Old 15-02-05, 08:17   #388
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"steph\"
1. bai moldova (laurentiu)
2. borduld e cn baga caldura de navetzi voi in 10 oltcituri la un loc
3. pe geruriel aste ala minus 20 de grade ... stateam in masina intr-o bluza subtire...
1. Am uitat ca stau de vorba cu un \"capitalist\" cu salasul prin Ferentari.

2. Caloriferul ar trebui sa bage caldura iar bordul, s-o dirijeze . Ai deschis macar o portiera de oltcit in viata ta

3. Pacat ca a sunat desteptatorul si visul a luat sfirsit .
Laurentiu is offline  
Old 15-02-05, 08:21   #389
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re: vs

Quote:
Originally Posted by \"SPORT\"
EU UNU AM AVUT 2 OLCITURI CUM AM MAI SPUS...
Cred ca ai vrut sa scrii \"am VAZUT doua oltcituri\"
Laurentiu is offline  
Old 15-02-05, 08:33   #390
RaveBoy

Stage 5
 
RaveBoy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 302
Member of:
[AfterDark Racing]
Default

Sebastian cand ai spus camera de gazare presupun ca te-ai gandit la faptul ca un oltcit cu un motor dereglat baga vapori de ulei in aeroterma dar daca ai totul reglat bine .....,. sincer in oltcit ai confort pe langa dacie .... parerea mea
RaveBoy is offline  
- Copyright 2026 4Tuning -