Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-01-05, 16:22   #181
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CATALIN LCL\"
Da Sebastian Dacia este mai buna ca Oltcit-ul in cazul romanilor!Dar acest topic este intitulat Dacia vs Oltcit si nu Dacia vs Oltcit in Romania.Iar chestia cu fabricarea ei 1000 de ani la cererea pietei e o mare vrajala (sau daca nu este vrajala oricum cine si-ar cumpara azi o Dacia 1310 din fabrica este.....cum vreti voi sa-i spuneti) si cred ca stie toata lumea de ce s-a fabricat Dacia atata timp(oricum nu ca asa au vrut romanii, si ca argument va reamintesc ca dupa revolutzie romanii asa indragostitzi de Dacia au dat buzna afara si si-au adus de acolo o masina straina chiar si rupta in doua) iar faza cu exportul este vrajala la patrat si nici nu ma obosesc sa mai comentez exporturile ceausiste.
Da tu ce ai alege intre o masina straina si un oltcit ? ...daka e sa o luam pe partea asta ...
ca o ales lumea masina straina decat dacie ... normal ca au ales ... nu se compara masina straina cu dacia .. dar scuza-ma ca-ti spun .. nici cu oltcit nu se compara o masina straina ...


sau na .. poate tu esti mai special si intre un oltcit si un BMW alegi oltcit Power .... hahahahaha!
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline  
Old 14-01-05, 17:55   #182
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

bbeu zine si noua lista cu optionale la oltcit
steph is offline  
Old 14-01-05, 18:18   #183
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING

[b]

Cateva detalii: in 1966 cand a fost scos Renault 12 a avut cateva probleme destul de grave, ce au fost remediate de ingineri Romani odata cu cumpararea proiectului.
Renault a beneficiat prin contract de noile remedieri care au relansat pe Renault 12 ce s-a produs in multe tari sub licenta Renault.S-a produs in cateva tari din Europa printre care Franta, Romania, Spania... in Asia Turcia care el a limita continentelor, America de Sud Argentina...
Nu crezi ca daca ai fi avut informatile astea sau le-ai fi gestionat corspunzator alta ar fi fost parerea ta?
__________________
Professional DynoTuning
[email protected]
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 14-01-05, 21:19   #184
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default

un lucru este clar un oltcit de fabrica este peste o dacie de fabrica ,mai bine lucrat,mai performant ,mai modern ..................etc,daca iau usa mea de la oltcit si o dau jos o montez la oricare oltcit din romania ,o merge faza asta la dacie????
__________________

oltcit 1.4 T
bogdanlascu is offline  
Old 14-01-05, 22:19   #185
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Te rog sa ne spui ce inseamna:...
Oltcit Club = standard cu motor 1100 cmc;
Club S = nu exista. Poate te referi la \"CS\" care este camioneta;
Special = motor in 2 cilindri cu calculator pe aprindere - 685 cmc;
11R = R sau RL. \"L\" vine de la LUX cu optioonalele de rigoare - 1100 cmc.
11RM = motor 1100 cmc cu modificari in sistemul de frinare: etriere fata (la roata)-spate cu frina de mina pe spate (gen dacia 1100).
11RT = motor 1100 cmc cu modificari in sistemul de frinare: etriere fata la roata si tamburi spate + frina de mina (gen dacia);
12TRS = motor 1300 cmc;
Club E = caroserie normala dar numai cu 2 locuri trecuta in C.I. Nu este dotata cu bancheta spate. Motor 1100 cmc.

Standard la sistemul de frinare: oltcitul este dotat cu atit pe fata cit si pe spate cu discuri. Cele pe fata sint ventilate si sint pozitionate la iesirea din cutia de viteze. Pe etrierele fata se gasesc si placutele frinei de mina care sint independente de cele ale frinei de serviciu.
Fiecare etrier montat pe oltcit are cite doua pistonase de frina protejate in pelicula de teflon si nu unul singur ca la dacie.
__________________
Toate cele bune si s-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!!!
Laurentiu is offline  
Old 14-01-05, 22:26   #186
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

voi astea numiti dotari????

si noi ne refeream la ce au in plus la interior etc ... ca numa frana de mana difera in dotarile alea .... si inca ceva cum adica 2 locuri ??? in spate ce era cotetz???
steph is offline  
Old 14-01-05, 22:32   #187
kingpin

Stage 2
 
kingpin's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 30
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"steph\"
si inca ceva cum adica 2 locuri ??? in spate ce era cotetz???
erau masini mai ieftine, pentru transport, asa cum si Daewoo a scos Matiz Economic, tot cu 2 locuri
kingpin is offline  
Old 14-01-05, 22:53   #188
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


Destul de bine descrise modelele, dar nu perfect.
Oltcit Club S a existat si era varianta de Club care avea pe laterel un bandou ingust de cauciuc cu miez cromat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	oltcits_153.jpg
Views:	119
Size:	86.4 KB
ID:	16374  
SEBASTIAN is offline  
Old 14-01-05, 22:54   #189
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


Destul de bine descrise modelele, dar nu perfect.
Oltcit Club S a existat si era varianta de Club care avea pe laterel un bandou ingust de cauciuc cu miez cromat.

S-au vandut mai rar se gaseau des la inchirieri.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	oltcits_233.jpg
Views:	100
Size:	86.4 KB
ID:	16375  
SEBASTIAN is offline  
Old 14-01-05, 23:13   #190
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re: LEGAL RACING

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Sa nu uitam ca si Dacia 1100 avea discuri fata + spate.
Oare era o masina moderna sau performanta?
La vremea ei, era si moderna si performanta. A fost o masina care a lasat multa vreme, ca fiabilitate vorbind, noua dacie 1300. In service-uri, mecanicii cam fugeau de ele pt ca stiau ca sint suruburi la care nu s-a mai umblat de pe linia de montaj si care le dadea mari batai de cap.
Mi se pare o anomalie comparatia care se face intre D1100 si D1300 chiar daca sint facute de aceeasi firma.
Laurentiu is offline  
Old 14-01-05, 23:22   #191
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING

http://www.geocities.com/motorcity/downs/4582/dacia.htm
http://digilander.libero.it/cuoccimix/ENGLISH-automotorusse9-D(dacia).htm

http://www.geocities.com/motorcity/d...82/canada2.jpg
SEBASTIAN is offline  
Old 14-01-05, 23:26   #192
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"steph\"
voi astea numiti dotari????
Vad ca pe aici, fiecare intelege ce vrea. Citeste atent ce a intrebat omul: sa se explice ce inseamna \"codificarea\" oltcitului. Nici pe departe nu era vorba de dotari dar, daca vrei asta, putem incepe:
- capitonaj textil bancheta + cupola;
- tetiere;
- ceas electronic;
- boxe audio;
- portbagaj imbracat in plastic;
- lampa harta;
- centuri pretensionate;
- stergator + stropitor luneta;
- bandouri, spoiler;
- suport radio-casetofon;
- antena radio;
Cam pe astea le stiu momentan. Nu stiu daca mi-a scapat ceva dar oricum sint mult mai multe decit la dacie. Sa nu uitam de finisaj care la dacie, chiar si acum, lasa mult de dorit.

P.S.
Quote:
Oltcit Club S a existat si era varianta de Club care avea pe laterel un bandou ingust de cauciuc cu miez cromat
Nu stiu daca asta a constituit o clasificare pt \"S\". Cam toate RL-urile aveau acel bandou dar colorat in rosu si nu cromat. Aici nu te pot contrazice pt ca nu stiu si nici n-am auzit de varianta \"S\".

Sebastian, nu e nevoie sa-mi dai link-uri pt dacia. Am avut D1100, 17 ani de zile asa ca stiu ce poate, cum se comporta in trafic si cum se depaneaza iar ca directie, nici servodirectia nu se poate compara cu ea. Era o masina de DAMA. La ea se umbla foarte rar. Nu trebuia decit sa ii schimbi uleiul si sa-i pui benzina. In comparatie cu D1300, D1100 este net superioara.

P.P.S.
Quote:
Destul de bine descrise modelele, dar nu perfect.
Nimeni nu e perfect pe acest pamint.
Laurentiu is offline  
Old 14-01-05, 23:54   #193
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING

http://www.dacia.ro/istoric_gama.html
Cateva cuvinte spuse succint despre Dacia.
Referitor la modelul CLUB S era intradevar mai rar si avea cum sti tu bandoul cu Rosu, dar cu crom sau nichel.
SEBASTIAN is offline  
Old 14-01-05, 23:58   #194
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


Cam asa arata CLUB S doar ca nu avea bara cu spoiler pe fata, era cu bare parasoc clasice de tabla.
Nu gasesc o poza dar voi pune daca vad ceva.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	oltcitclubs_280.jpg
Views:	98
Size:	25.7 KB
ID:	16397  
SEBASTIAN is offline  
Old 15-01-05, 00:05   #195
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re: LEGAL RACING

Quote:
Cam asa arata CLUB S...
Poate \"S\" vine de la SPORT. O fi fost vreo varianta cu ceva modificari pt rally-uri asa cum a fost si Renault 10 S.

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Cateva cuvinte spuse succint despre Dacia.
Nu-mi prea dau seama ce vrei sa subliniezi din acest \"succint\" general. Pune pe \"hirtie\" ceea ce vrei sa spui ca sa stiu la ce te referi.
Laurentiu is offline  
- Copyright 2026 4Tuning -