Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-12, 19:38   #181
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by apache View Post
cretzu194,ce masina conduci? logan ai condus?
Da am condus , prima masina a fost un logan 1.4 mpi , acum conduc o Honda Civic Ma8.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:50   #182
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Mergi pe Golf cu incredere si da deoparte loganul(nu pot sa scriu cu "l" mare).Primul motiv ar fi tabla de proasta calitate, confort,fiabilitate.
Ce sa spun, ai o experienta in domeniu coplesitoare. Si niste aere de parca ai cel putin un S2000 turbo de 1000 CP cand masina ta nu face nici cat un Logan chel luat prin rabla. Fiabilitate ? No shit, Loganul e o masina chiar fiabila cu costuri mici de intretinere. Nu e confortabila ? Depinde la ce asteptari ai, daca te astepti sa mearga ca un sedan premium normal ca nu e confortabila dar si Golf-ul e in aceeasi oala.

Quote:
Originally Posted by dooxy View Post
deci categoric golf 4 ,si-a luat o cunostinta un logan 1,6 16 cand au aparut face-lifturile nu mai stiu acu vreo 2 ani sau 3 tot atunci mi-am luat si eu golf 4 ,omul are cu golanelul vreo 38000 km nu multi deloc,si e varza o avut ceva pb cu el cu toate ca nu are multi km,intradevar motorul e ok nu are pb(e varianta cu GPL din fabrica)dar sa va bomba o ajuns la 10500 euro cu el cu tot ce o pus si a platit cash,acum ce golf si din ce an si in ce stare isi lua la banii astia sa nu mai vb daca opat pt un audi, cam atat am de zis ,logan veci!!!
Aberezi.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:58   #183
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Sincer ,ca sa raspund la intrebarea topicului,personal daca as avea banii cash nu stiu pe ce as merge.

Asta e unul din topicurile alea extrem de enervante in care toata lumea se cearta pentru ca in joc este comparatia vesnica masina de 3 lei banala nemteasca vs masina de 3 lei la fel de banala frantuzeasca.

Am avut logan ,momentan am (cum se mai scrie pe aici golful premium adica a3)

Nu am ce sa reprosez loganului exceptand tabla de pe ea. Dupa 2 ani de zile au aparut puncte de rugina asa aiurea in diferite puncte ale caroseriei, in schimb am un prieten cu golf 4, ditamai pata de vopsea sarita si nu i-a aparut nici nu punct de rugina.

Cine zice ca loganu' nu-i fiabil sa se duca la culcare..ca-s povesti cu zane. Loganul si-a dovedit fiabilitatea cu varf si indesat.

Sincer si cine zice ca tine de ochi in alegerea unui golf 4 tot prostii vorbeste. Au atatia ani si km toate incat nu mai exista decat masini manarite, gasirea unui golf 4 neumblat e doar o fantezie umeda a romanului ,alimentata de samsarul tipic.

Cat despre confortul loganului, sa fim seriosi,stateam in el de 30 de ori mai lejer si confortabil ca in a3.

Plusuri golf
-motoare parca un pic mai vioaie
-TABLA
-interiorul finisat cu materiale de calitate mai buna
-tinuta de drum

Plusuri logan
-intretinerea un pic mai ieftina
-spatiul interior
-sansele mult mai mari sa gasesti in bani mai putini,o masina mai noua
-consumul extrem de mic daca mergi pe DCI
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 21:41   #184
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

la o masina noua fie ea si logan sunt sanse mici sa te lase telescoape , sa bata ceva , sa cada injectie + ca are garantie (cu anumite conditii) , la golf cu 300 000 sigur vor aparea problemele foarte repede
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:20   #185
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

intre timp pretul unui G4 a mai scazut, mai e si noua taxa, creatorul topicului se referea la un G4 1.9TDi vs logan benzina 75CP. Pretul loganului nou a ramas aproape constant, logic, insa dieselurile au mai acumulat si ele km. Acum chiar e greu de ales, sa ai cash(4000-4500), nu stiu cati ar mai da bani pe o masina de 10-12ani care e posibil sa o fie Euro3.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:57   #186
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
intre timp pretul unui G4 a mai scazut, mai e si noua taxa, creatorul topicului se referea la un G4 1.9TDi vs logan benzina 75CP. Pretul loganului nou a ramas aproape constant, logic, insa dieselurile au mai acumulat si ele km. Acum chiar e greu de ales, sa ai cash(4000-4500), nu stiu cati ar mai da bani pe o masina de 10-12ani care e posibil sa o fie Euro3.
acum chiar se poate trece la comparatia golf V vs logan avand in vedere ca preturile celor 2 sunt cam la fel
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:00   #187
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by grg_92 View Post
acum chiar se poate trece la comparatia golf V vs logan avand in vedere ca preturile celor 2 sunt cam la fel
de unde ai scoso pe asta ca Golf 5 e cam la fel ca pret cu Logan?Eu nu cred....arata-mi tu mie Golf 5 nou cu 6500 euro si maine il cumpar
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:03   #188
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
de unde ai scoso pe asta ca Golf 5 e cam la fel ca pret cu Logan?Eu nu cred....arata-mi tu mie Golf 5 nou cu 6500 euro si maine il cumpar
ai urmarit pana acum topicul ? se discuta despre LOGAN NOU-golf SH !
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:05   #189
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by grg_92 View Post
ai urmarit pana acum topicul ? se discuta despre LOGAN NOU-golf SH !
am urmarit o parte din el dar nu de la inceput sunt multe pagini(Scz)
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 09:40   #190
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by grg_92 View Post
acum chiar se poate trece la comparatia golf V vs logan avand in vedere ca preturile celor 2 sunt cam la fel

doar la pret se pot compara(cred eu) ca la altceva nu prea.
Nici cu G4 nu prea se putea compara loganul decat asa cum spunea cineva la pret de achizitie si cost de intretinere.

Hai sa facem un versus Logan nou VS Rover75 ca au preturi apropiate
Sau hai sa facem unu intre oprel Corsa nou si Golf6 Sh.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 06:42   #191
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
de unde ai scoso pe asta ca Golf 5 e cam la fel ca pret cu Logan?Eu nu cred....arata-mi tu mie Golf 5 nou cu 6500 euro si maine il cumpar
Golfuri v nu mai sunt noi din 2008, dar vechi gasesti lejer inmatriculate la 6000-7000 in stare buna. Nu stiu cu taxa asta noua foarte inteligenta.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 15:15   #192
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

in maxim 2 ani o sa se ajunga la logan nou vs golf 6 sh,asa e romanu care dupa dacia 1310 sa pus la logan si crede ca are avion.loganu ca si gandire cel mai bine se potriveste cu golf 2.motoru e ok,e fiabil,ca doar e gandit acum multi ani,dar tabla e deja piscata de rugina din fabrica.concluzia ca om care lucreaza la ele e ca loganu e o masina facuta la repezeala gandita sa tina cat are garantia,dupa e de noroc si cum a fost folosita masina.posesori de logan trebuie sa se mai stapaneasca sa o mai compare cu orice (exista logan si alte masini )e o masina buna sa te duca din a in b timp de 5 ani fara mari probleme dar atat.
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 08:32   #193
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

@VDAN: Tu te-ai urcat si in altceva in afara de Tico?
Nu tin nici cu Loganul nou, nici cu Golful sh, dar unii ridica in slavi ba pe una ba pe alta. Fiecare masina e ok din punctul ei de vedere, depinde fiecare pentru ce o foloseste, cati bani are, ce riscuri isi asuma, etc... E prea vasta discutia ca sa ajunga toti la o intelegere
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 09:43   #194
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Dacia e cu vreo 10 ani in urma fata de orice producator auto din Europa.
Deci comparatia e perfect valabila.
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 09:55   #195
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Pai Dacia nici nu isi propune sa fie ceva high tech, doar ceva ieftin. Desi nu prea mai este, au inceput sa aiba preturi SF la cojile alea. Gen 12k un logan full sau 20k un duster, redicol in plm .
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -