Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-12, 15:38   #256
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Tu nu esti neamt.Acest forum nu este pt nemti , este pt noi romani cu un salariu mediu de 250 de euro.
La un matiz de aproximativ 6 mii euro nou , nu a zis nimeni ca sunt proaste.La un cielo de 8-9 mii nimeni nu a zis nimic.Loganul cand a aparut troaca...n-are dotari.Cand a oferit cate ceva dotari( infim , nu contest asta ) e scump...deci cum sa o dam sa fie bine?
Totusi a3ds raspunde-mi la cele 2 intrebari
1.Golf 2000 dotat mediu vs golf 2004 mai slab dotat.Aprox acelasi nr de km , intretinute.Ce ai alege , si de ce ai alege.
2.Ai ca MASINA PERSONALA un matiz?Daca da de ce nu un golf3/astra/corsa...etc
P.S Nu am zis niciodata ca , calitatea materialelor din logan se apropie macar de cea din golf.Dar nici nu compar masina de 16k euro ( de la cat incepe , de noua ) cu masina de 7-8k euro ( de la cat incepe un logan )
Repet aratati-mi un CONCURENT ( din aceeasi clasa ) adevarat pt cei 8k euro de noua pt logan.Si tac.Toti vrem masini premium , noi daca se poate , la bani de sh , si dotari de Rolls Royce.
O zi buna.
Pai tocmai ca aia isi permit,pana si femeia de servici la ei are in jur de 400-500e,atunci un romanas de-al nostru cu venit de 250e in cati ani oare isi permite mult laudata autohtona de 10.000 pe care si asa nu-i merita?!Lasand la o parte programu' rabla si alte tertipuri ca sa puna botu' prostimea.Vezi doamne sa sustinem industria auto romaneasca.Da-mi tata vreo 2000e pe luna si atunci ma mai gandesc.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 15:40   #257
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Gorby View Post
problema cu picioarele lungi o poți rezolva dānd scaunul mai īn spate...
Pai si cu "dasteptii" din spate cum ramane?
bitang is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:00   #258
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Gorby View Post
mai mult inalta decat lunga - cum vine asta?

problema cu picioarele lungi o poți rezolva dānd scaunul mai īn spate...

și ce treabă are taxa de poluare cu dacia?

frigiderul ce forma dimensiuni are? fortat...aproximativ egal cu logan
este cocosata(inalta)si lungimea nu este pe masura inaltimii...nu are o forma eleganta sa zic asa..dar in fine aici ii vorba de gusturi
legat de dimensiunea interioara...da poti da scaunul fata mai in spate..eventual pana in bancheta spate si atunci pasagerul din spate va sta pe tetiera sau in portbagaj...
la golf...poti avea picoarele oricat de lungi si cel din spate poate sta ok

ce are taxa cu dacia?chiar nu vezi ce se pretrece?
taxa a fost introdusa pentru a cumpara bunatatea de logan,pentru ca au observat si dragii conducatori ca se prefera masiniile second mai vechi decat productia prorprie....OARE DE CE?!
prin aceasta taxa s-a stopat oarecum fluxul acestori masini de dincolo si te forteaza sa cumperi masinaria lor

intelegi?!
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:16   #259
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Pai tocmai ca aia isi permit,pana si femeia de servici la ei are in jur de 400-500e,atunci un romanas de-al nostru cu venit de 250e in cati ani oare isi permite mult laudata autohtona de 10.000 pe care si asa nu-i merita?!Lasand la o parte programu' rabla si alte tertipuri ca sa puna botu' prostimea.Vezi doamne sa sustinem industria auto romaneasca.Da-mi tata vreo 2000e pe luna si atunci ma mai gandesc.
La 250 e pe luna tu te gandesti la masina?Masina de 4k euro sau mai mult?
Pai daca ai castiga 2000e pe luna ai lua in calcul un golf?Sau te-ai gandi la o alta masina?
@soosy Nimeni nu cred ca e de acord cu taxa de poluare.Dar tinand cont ca se aplica la toti constructori , dacia nu are o vina/beneficiu.
Cum exista polo , c1 , aygo/Suv/Sedan premium...fiecare cu segmentul ei ...Aia care dau 12 mii pe un c1?
Dati raspunsuri evazive , puneti in valoare doar ce ofera in plus un golf 4.Dar de ceilalti nimic.
Logan nu a fost gandit pt sportivitate/aerodinamica etc...A fost gandit ca o masina IEFTINA.Si a reusit.Adica masina din clasa medie la pret de c1 sau chiar mai ieftina.Doh...
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:21   #260
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Ce cărați, stimați colegi, de n-aveți loc īn ditai șifonierul?


Soosy,

Te rog, nu exagera. Eu văd că are aproximativ aceeași formă ca VW-ul de-l porți la semnătură. Și-ți mai pot da alte zeci de exemple de mașini care au aceeași formă.
La mine-n frigider au loc toți pasagerii. L-am cărat pe unul inclusiv īn portbagaj, așa de fun. Pānă acum, n-am avut nicio plāngere.
Acum cāteva luni, circulau niște zvonuri că Renault avea de gānd să scoată Dacia din țară. Spune-mi tu, te rog, că taxa auto dispărea a doua zi dacă se īntāmpla chestia asta. Nu-ți bagă nimeni pe gāt nicio mașină. Pānă la urmă, a avea o mașină este un privilegiu, nu un drept, așa-i?
__________________
Lectură pentru fani
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:29   #261
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Pai mai vrei sa-ti repet o data?In primu' rand vezi cat sunt veniturile minime in tara asta si pune-i in balanta cu 9-10.000 cat ii o autohtona.Oricum si daca mi-as permite o masina de 10.000 aia sigur nu ar fi Logan.Dincolo un neamt in aprox. 6 luni-1 an are bani de G6.Vorba unui coleg,deja discutia este pierdere de timp ca voi oricum tot alta realitate vedeti.La unii a prins prea tare reclama lu' Tariceanu'.Hai sa aveti noroc de orice masina.
Venituriile minime ?Dar stai umpic...a pai stai,voi aveti pretentia de la DACIA,sa va ofere masini foarte dotate in functie de venit sau cum ?...
Sau,fiecare roman trebuie sa aibe o masina ?..
Afla ca dincolo Loganul are..un pret cu cateva sute de euro mai mare,si culmea,nemtii nu se plang de el ca are dotari,sau..daca un Golf 4 SH era mai bun per total decat un Logan troaca,crede-ti ca se mai vindea in draci ?!...
Tot nu ai zis,tii se pare ca Golful 6 e foarte dotat la cei 15000 de euro..cat costa ? Aici vreau sa ajung...Zii sincer,da sau nu ?..

Last edited by StreetStyle22; 17-02-12 at 16:35.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:38   #262
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Gorby View Post
Ce cărați, stimați colegi, de n-aveți loc īn ditai șifonierul?


Soosy,

Te rog, nu exagera. Eu văd că are aproximativ aceeași formă ca VW-ul de-l porți la semnătură. Și-ți mai pot da alte zeci de exemple de mașini care au aceeași formă.
La mine-n frigider au loc toți pasagerii. L-am cărat pe unul inclusiv īn portbagaj, așa de fun. Pānă acum, n-am avut nicio plāngere.
Acum cāteva luni, circulau niște zvonuri că Renault avea de gānd să scoată Dacia din țară. Spune-mi tu, te rog, că taxa auto dispărea a doua zi dacă se īntāmpla chestia asta. Nu-ți bagă nimeni pe gāt nicio mașină. Pānă la urmă, a avea o mașină este un privilegiu, nu un drept, așa-i?

eu inteleg ca esti posesor de logan si te doare...sau te simti atacat dar na...asta ii realitatea...oricum cine are masina evident nu o sa zica ca nu luati si etc..
comparativ loganu cu masina mea...mda...la asta chiar nu as avea ce sa zic chiar cuvintele sunt de prisos

da....daca gunoiul asta nu era la noi in tara nu se mai baga taxa si etc..fi constient ca daca actionarii(printre care sunt domni de la conducere ex..Tariceanu chiar poate si Boc si etc etc)vedeau ca masina lor merge bine la vanzare nu mai exista acum tiganeliile astea..chiar si in cazul in care zici ca dacia se putea scoate de la noi...tot aceas chestie ar fi fost ca nu mai aveam taxa pentru ca nu ii mai interesa
aici nu ii vorba de poluare si etc...ii politica pro logan ATAT
ce s-a facut din banii de taxe?macar un pom plantat sau?dacile 1310 nu polueaza mai mult decat cand am aduce o masina din 2000 si?!

se pare ca nu le stii tu pe astea...sau cel putin ca posesor nu vrei
baga-te la condus mai multe marci de masina...chiar si pana in 2000(golf 4,passat,bora,audi a4,bmw seris 3-5..etc)si vedem pe urma diferentele(atat ca aspect,ca calitate,ca comfort,tinuta de drum etc etc)

eu aici am incheiat ca putem discuta zile intregi

Last edited by soosy; 17-02-12 at 16:40.
soosy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 17:01   #263
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Venituriile minime ?Dar stai umpic...a pai stai,voi aveti pretentia de la DACIA,sa va ofere masini foarte dotate in functie de venit sau cum ?...
Sau,fiecare roman trebuie sa aibe o masina ?..
Afla ca dincolo Loganul are..un pret cu cateva sute de euro mai mare,si culmea,nemtii nu se plang de el ca are dotari,sau..daca un Golf 4 SH era mai bun per total decat un Logan troaca,crede-ti ca se mai vindea in draci ?!...
Tot nu ai zis,tii se pare ca Golful 6 e foarte dotat la cei 15000 de euro..cat costa ? Aici vreau sa ajung...Zii sincer,da sau nu ?..
Lasa dotarile,truda lor,pretul masinii per ansamblu'.Acuma doara nu ma pun sa girez cu casa doar sa am Logan.Intr-o tara ca asta are cine poate si isi permite cat de cat dar cum majoritatea salariilor sunt o bataie de joc mai greu sa-ti permiti ceva in juru' a 10.000,si Logan mai ales.Imi pare rau dar intr-un final si-au dat si nemtii seama cat de nemaipomenita este Dacia Logan cu,care ne mandrim atata.Chiar pe forum parca era o stire daca nu ma insel.Sincer nu dar poate pt puterea financiara si cultura nemtilor sunt ceva normal la acel pret.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 17:11   #264
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nu ma doare și nici atacat nu mă simt. Vrei să ți-o zic eu? Nu-ți lua Logan! Nu e obligatoriu!
Atunci cānd au fost bani de mașină, s-a luat ce a fost mai la īndemānă. Crezi că dacă puteam, nu luam altă mașină, de preferat străină? Am preferat să nu ma īntind mai mult decāt īmi permit. Frigiderul a apărut īn 2004. Taxa auto tot atunci a apărut?
Nicio problemă, mă dau bătut. Nu știu nimic. E o conspirație marca Dacia.
Să mă urc īntr-o mașină clasa premium (a4, seria 3/5 etc) ca apoi s-o compar cu o mașină clasa econo mi se pare cea mai mare prostie. Se compară asemenea mașini? Cum să compari mere cu pere? Sper, măcar aici, să fii de acord cu mine.
Aștept să mai treacă vreo 15-20 de ani, să văd comparație īntre logan nou și lexus ls600h. Să vezi atunci rāsete.
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 17:13   #265
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
eu inteleg ca esti posesor de logan si te doare...sau te simti atacat dar na...asta ii realitatea...oricum cine are masina evident nu o sa zica ca nu luati si etc..
comparativ loganu cu masina mea...mda...la asta chiar nu as avea ce sa zic chiar cuvintele sunt de prisos

da....daca gunoiul asta nu era la noi in tara nu se mai baga taxa si etc..fi constient ca daca actionarii(printre care sunt domni de la conducere ex..Tariceanu chiar poate si Boc si etc etc)vedeau ca masina lor merge bine la vanzare nu mai exista acum tiganeliile astea..chiar si in cazul in care zici ca dacia se putea scoate de la noi...tot aceas chestie ar fi fost ca nu mai aveam taxa pentru ca nu ii mai interesa
aici nu ii vorba de poluare si etc...ii politica pro logan ATAT
ce s-a facut din banii de taxe?macar un pom plantat sau?dacile 1310 nu polueaza mai mult decat cand am aduce o masina din 2000 si?!

se pare ca nu le stii tu pe astea...sau cel putin ca posesor nu vrei
baga-te la condus mai multe marci de masina...chiar si pana in 2000(golf 4,passat,bora,audi a4,bmw seris 3-5..etc)si vedem pe urma diferentele(atat ca aspect,ca calitate,ca comfort,tinuta de drum etc etc)

eu aici am incheiat ca putem discuta zile intregi
Nenea ia compara acum golful tau cu masini mai vechi dar premium , gen un jaguar,mercedes...etc.Ma refer la comfort , tinuta de drum..Compara-l cu un golf 3 Gti ma refer la tinuta de drum , calitate . Compara-l un un s4 din '93...ca si sportivitate , tinuta de drum , calitate..Doar e mai ieftin un s4.Si iti ofera altceva..Poate ai dat 7 mii pe golf ala in 2008.Iti luai un e46 din 99...ca si compara-l cu ala si vedem pe urma , nu?Ai luat o masina IEFTINA si tu in pusca mea ca ma enervezi.Nu ti-ai permis altceva . Sau nu te-a atras altceva ca si design.E o chestie de gusturi.Tu compari doar ce iti ofera golf 4 in plus fata de logan.Dar ce iti ofera in minus fata de alti nu spui ...ca te doare...stim , ai fii vrut mai mult.DAR ESTI ROMAN.
Daca e sa o luam pe logica ta golf 4 ma lasa rece comparativ cu un e36 318is care il mai conduc ocazional ( masina fratelui ).Si e fabricata in '93 .Si are o tinuta de drum > golfului, dotari similare.Ca aspect are rost sa discutam?
Corectitudinea asta...Nu ne luam cu toti e36 cu 1800 euro cu dublu climatronic?End.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 17:22   #266
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Nenea ia compara acum golful tau cu masini mai vechi dar premium , gen un jaguar,mercedes...etc.Ma refer la comfort , tinuta de drum..Compara-l cu un golf 3 Gti ma refer la tinuta de drum , calitate . Compara-l un un s4 din '93...ca si sportivitate , tinuta de drum , calitate..Doar e mai ieftin un s4.Si iti ofera altceva..Poate ai dat 7 mii pe golf ala in 2008.Iti luai un e46 din 99...ca si compara-l cu ala si vedem pe urma , nu?Ai luat o masina IEFTINA si tu in pusca mea ca ma enervezi.Nu ti-ai permis altceva . Sau nu te-a atras altceva ca si design.E o chestie de gusturi.Tu compari doar ce iti ofera golf 4 in plus fata de logan.Dar ce iti ofera in minus fata de alti nu spui ...ca te doare...stim , ai fii vrut mai mult.DAR ESTI ROMAN.
Daca e sa o luam pe logica ta golf 4 ma lasa rece comparativ cu un e36 318is care il mai conduc ocazional ( masina fratelui ).Si e fabricata in '93 .Si are o tinuta de drum > golfului, dotari similare.Ca aspect are rost sa discutam?
Corectitudinea asta...Nu ne luam cu toti e36 cu 1800 euro cu dublu climatronic?End.

te enervezi absolut degeaba...nu am cum sa compar cu golf 3...poate golf 3 compar cu nova..sau cu solenza
vorbim de masini cu varsta cat de cat apropiata..
iar daca ii vroba de masini mai vechi stai linistit ca si golf 3 ii peste logan acolo mai intre si pretul adica foarte ifetin si faci treaba cu 3x ori mai bine ca si cu dracia care saraca are dotariile unei masini din 90...
nu are rost sa ne luam la discutii...dupa logici si etc...aici ii o comparatie strict golf 4 - logan daca vrei sa facem altele deschidem topic si ne certam acolo..nici o problema

chiar si daca am dat 7000 pe masina la momentul de atunci dar a ramas MASINA si dupa cativa ani buni,s-au facut N si N de modele dupa....iar dupa Logan se chinuie cu 1 max 2)...aici si dovada de tehnologie

bun....sa tragem linie
spor la condus pentru "loganisti" sigura mea sugestie ar fi sa mai conduceti si alte masini ca altfel riscati sa ramaneti pe veci la logan...pentru cei revoltati,si sustinatori ai acestui model
ca sunt altii care detin masina,o folosesc si atat...stiu ce poate si cam unde este valoarea ei
soosy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 17:36   #267
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Nenea ia compara acum golful tau cu masini mai vechi dar premium , gen un jaguar,mercedes...etc.Ma refer la comfort , tinuta de drum..Compara-l cu un golf 3 Gti ma refer la tinuta de drum , calitate . Compara-l un un s4 din '93...ca si sportivitate , tinuta de drum , calitate..Doar e mai ieftin un s4.Si iti ofera altceva..Poate ai dat 7 mii pe golf ala in 2008.Iti luai un e46 din 99...ca si compara-l cu ala si vedem pe urma , nu?Ai luat o masina IEFTINA si tu in pusca mea ca ma enervezi.Nu ti-ai permis altceva . Sau nu te-a atras altceva ca si design.E o chestie de gusturi.Tu compari doar ce iti ofera golf 4 in plus fata de logan.Dar ce iti ofera in minus fata de alti nu spui ...ca te doare...stim , ai fii vrut mai mult.DAR ESTI ROMAN.
Daca e sa o luam pe logica ta golf 4 ma lasa rece comparativ cu un e36 318is care il mai conduc ocazional ( masina fratelui ).Si e fabricata in '93 .Si are o tinuta de drum > golfului, dotari similare.Ca aspect are rost sa discutam?
Corectitudinea asta...Nu ne luam cu toti e36 cu 1800 euro cu dublu climatronic?End.
Acestea fiind zise tot nu o sa renunt la Golf 4 .Oameni buni n-are rost sa ne aprindem ca si pruncii dupa tzatza.Important este ca fiecare imparte sa fie multumit si sa-si faca treaba cu ce are.Restul e cancan.Trebuie sa circule cineva si cu Loganurile ca altfel n-am mai avea industrie auto,dar pretu' tot nu mi se pare cinstit.Hai sa-aveti noroc.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 17:51   #268
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Lasa dotarile,truda lor,pretul masinii per ansamblu'.Acuma doara nu ma pun sa girez cu casa doar sa am Logan.Intr-o tara ca asta are cine poate si isi permite cat de cat dar cum majoritatea salariilor sunt o bataie de joc mai greu sa-ti permiti ceva in juru' a 10.000,si Logan mai ales.Imi pare rau dar intr-un final si-au dat si nemtii seama cat de nemaipomenita este Dacia Logan cu,care ne mandrim atata.Chiar pe forum parca era o stire daca nu ma insel.Sincer nu dar poate pt puterea financiara si cultura nemtilor sunt ceva normal la acel pret.
Tii se pare normal sa dai 16.000 de euro pe o masina noua care n-are nici macar climatronic,care vine optional pe alte masinii din 1998 ?!
Nici mie nu mi se pare corect pretul la Golful ala,fie el nemtesc,e prea scump pentru ce ofera,auzi tu,motor de 1.2 16v ? chestia aia se misca ?!
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 18:20   #269
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
te enervezi absolut degeaba...nu am cum sa compar cu golf 3...poate golf 3 compar cu nova..sau cu solenza
vorbim de masini cu varsta cat de cat apropiata..
iar daca ii vroba de masini mai vechi stai linistit ca si golf 3 ii peste logan acolo mai intre si pretul adica foarte ifetin si faci treaba cu 3x ori mai bine ca si cu dracia care saraca are dotariile unei masini din 90...
nu are rost sa ne luam la discutii...dupa logici si etc...aici ii o comparatie strict golf 4 - logan daca vrei sa facem altele deschidem topic si ne certam acolo..nici o problema

chiar si daca am dat 7000 pe masina la momentul de atunci dar a ramas MASINA si dupa cativa ani buni,s-au facut N si N de modele dupa....iar dupa Logan se chinuie cu 1 max 2)...aici si dovada de tehnologie

bun....sa tragem linie
spor la condus pentru "loganisti" sigura mea sugestie ar fi sa mai conduceti si alte masini ca altfel riscati sa ramaneti pe veci la logan...pentru cei revoltati,si sustinatori ai acestui model
ca sunt altii care detin masina,o folosesc si atat...stiu ce poate si cam unde este valoarea ei

Ok.
Comparam 2 masini noi , facem abstractie de topic.
Ce iti ofera un golf 6 la 16 mii de euro?
Ce iti ofera un logan nou la 9 mii de euro?
Ce iti ofera in plus golf 4 de 7 mii de euro?
Deci care e masina scumpa?Iti ofera materiale mai bune la interior.O tinuta de drum superioara.Altceva?Ah..stai iti mai ofera climatronic , nush navigatie etc?Cat mai costa si astea?Trece masina de 20 mii?Pai decat un golf 6 nou , nu mai bine un audi a 4 2010?
Si nu ma lua cu bullshituri ca e masina nemteasca sau vw badge.
Spune-mi exact ce iti ofera in plus de 7 mii de euro.
Exact cum zicea cineva.Nu as intelege niciodata de ce sa-ti cumperi o masina premium , gen seria 7/a8/s class entry lvl.Adica scuza-ma ori imi permit masina aia ori nu.
La fel cum nu as intelege achizitia unei masini ieftine , gen logan/aveo/albea cu pret de lista 7 mii si sa pun optiuni pana la 14 mii.
Daca imi poti explica asta....
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 18:34   #270
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Ok.
Comparam 2 masini noi , facem abstractie de topic.
Ce iti ofera un golf 6 la 16 mii de euro?
Ce iti ofera un logan nou la 9 mii de euro?
Ce iti ofera in plus golf 4 de 7 mii de euro?
Deci care e masina scumpa?Iti ofera materiale mai bune la interior.O tinuta de drum superioara.Altceva?Ah..stai iti mai ofera climatronic , nush navigatie etc?Cat mai costa si astea?Trece masina de 20 mii?Pai decat un golf 6 nou , nu mai bine un audi a 4 2010?
Si nu ma lua cu bullshituri ca e masina nemteasca sau vw badge.
Spune-mi exact ce iti ofera in plus de 7 mii de euro.
Exact cum zicea cineva.Nu as intelege niciodata de ce sa-ti cumperi o masina premium , gen seria 7/a8/s class entry lvl.Adica scuza-ma ori imi permit masina aia ori nu.
La fel cum nu as intelege achizitia unei masini ieftine , gen logan/aveo/albea cu pret de lista 7 mii si sa pun optiuni pana la 14 mii.
Daca imi poti explica asta....
nu stii ce ofera golf 6 fata de logan...ambele noi?
iti zic eu! in primul rand siguranta...aerodinamica,sisteme electrice etc..
ca la baza lipseste unele dotari aia ii altceva...dar cand a auzit loganuld e NAVIGATIE..N A V I G A T I E....
un set de jante de aliaj la logan din fabrica optiune ii 4-500 eu...cea ce ii un banal standard la golf
bun trecem mai departe,golf 4 ce o ofera fata de logan...fie ca ii diferenta pro logan de cel putin 3-4 ani...este COMFORT in primul rand
calitate...cea ce inseamna totul,automat DURATA...si nu in ultimul rand dotari dotari si iaras dotari(poate ceva incalzire in scaune...priza 12v,climatronik si etc etc..) cea ce loganul nici pana in ziua de azi nu o sa poata visa..dotari are servo,geamuri electrice max un Ac si cam atat...dar cu atat si ramane
deci nu ma lua pe mine cu ce ofera si ce nu...absolut nici nu is pot avea locul comparatiile
iar daca iei golf 6 nou...evident pretul ii mare pentru noi cu buget mic...dar stai linistit ca loganul ii mai costisitoare fata cand vezi ce ofera la banii astia(mai nimic)si care ii calitatea + care ii costul de intretinere la un rahat ROMANESC...macar piesele de ar fi mai ieftine ca ii productie proprie..


in fine...luati-va logan si km fara numar...cand o sa mai conduceti si alte masini atunci tragem linie...asa egal cu zero
soosy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -