Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-11, 15:41   #1
rechinubr

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 11
Default VW golf 4 vs dacia logan

Salutare si bine v-am gasit.Sunt nou membru al acestui forum si am o dilema in a-mi alege masina(defapt tatal meu vrea sa achizitioneze dar o sa folosesc si eu masina cam in egala masura cu el) si nu prea stim ce sa facem.Ne-am orientat spre modelele din titlu in jurul sumei de 4200 euro.Golful de prin 2001-2002 cu motor 1.9tdi 90CP cu vreo 160000 km asa spune proprietarul dar imi e cam greu sa cred asta iar loganul cu 3 vaucere motor 1.4 75CP varianta stoc are ABS 1 airbag si cred ca fara servo cu taxa de prima inmatriculare; cu 3 rable cumparate ajunge cam 4100 euro.La logan ma cam sperie consumul cam mare pt un motor de 1.4 , pe de alta parte e masina noua e ca o fata virgina ii stii tot istoricul pe cand la golf nu prea stiu mare branza dar consumul e mult mai mic putere cu mult peste logan, spatiu la fel depaseste loganul(vorbesc de break) dar ma gandesc ca masina aia poate sa aiba 300 de mii lejer iar bordu arata ca are 120 de mii si poate sa apara o problema la ea in orice moment dar la logan 3 ani stau linistit.
Va rog spunetimi parerea voastra referitor la dilema mea.
Multumesc
rechinubr is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 16:37   #2
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

daca nu stii istoricul golfului , nu te ambala.
logan 1.4 nu se mai fabrica din ce stiu eu , exista 1.2 , 1.6 8v si 1.6 16v euro 5 toate. dc cumperi totusi 1.4 euro4 sa te interesezi cat te ajunge taxa de poluare.
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:13   #3
CristiTL

Stage 3
 
CristiTL's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 112
Member of:
[Delta Racing Crew]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

depinde ce cauti. daca vrei masina sa nu iti bati capul cu ea ia un logan nou. cu cat e motorul mai mare cu atat consuma mai putin. la fel si la golf.
eu mi am luat golf 4 nu regret dar am bagat multi bani in ea cu toate ca am luat o buna . avea 140 mii km . daca o sa ai bani sa bagi pt intretinerea golfului ia un golf. e mai comod.
CristiTL is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:16   #4
rechinubr

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 11
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Multumesc pt raspunsuri mai astept si alte pareri
rechinubr is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:22   #5
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 343
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Golf 4 ... 90 de cai...nuj ce sa zic...decat puturos si mancacios comparativ cu 101 cp. eu am avut golf 4 2003 101cp. si am fost foarte multumit. Am luat`o la 127mii si acum are 202mii(este la unchiul meu)
Daca te intereseaza masina cu consum iti recomand R. Megane ( al meu ) 102cp, consum de 6,4 in oras. Probat de 3 ori in iarna asta! Ambreiaj nou ( de 1000 km, distributie de 6000 km...etc masina intretinuta...o foloseste tata .
acum ca sa revin la ce te intereseaza pe tine ....Nu stiu cum or fi altele....depinde si cum le tii tu, si cum a tinut`o anteriorul.
Parerea mea este ca un golfuletz bate multe loganele.
__________________
You idiot!! My car doesn`t have a brain & it`s smarter than you
>>>DEZMEMBREZ<<< Astra G `00, Vectra B `98 si Kalos 05 (inmatriculat)
andreiorga is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:34   #6
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Logan Nou . Cunosc multi de astia cu tdi "in stare buna" care au schimbat volante. turbine injectoare si alte piese . si cam toti aceleasi piese .
Masina noua e noua . Cum o cresti asa o ai . In plus merge loganul mult si bine daca ai grija de el .
!41! is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:37   #7
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

comparatie ar veni asa - golf 4, 1.9 tdi - consum 6-7 urban, cu a/c, 4 geamuri electrice, abs, servodirectie, proiectoare ceata etc
vs.
logan 1.4 mpi consum 10 urban cu 1 airbag
ia vezi care suna mai bine?
intretinerea la golf nu e tocmai scumpa, si motoarele duc mult si bine, doar sa nu te duci acolo fara sa stii cum arata un motor si cum trebuie sa sune sa nu iti iei vreo teapa, e singurul lucru de care trebuie sa iti faci griji ( exemplu mai sus)
__________________

Last edited by RideTheRiddle; 19-01-11 at 17:40.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 18:35   #8
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
comparatie ar veni asa - golf 4, 1.9 tdi - consum 6-7 urban, cu a/c, 4 geamuri electrice, abs, servodirectie, proiectoare ceata etc
vs.
logan 1.4 mpi consum 10 urban cu 1 airbag
ia vezi care suna mai bine?
intretinerea la golf nu e tocmai scumpa, si motoarele duc mult si bine, doar sa nu te duci acolo fara sa stii cum arata un motor si cum trebuie sa sune sa nu iti iei vreo teapa, e singurul lucru de care trebuie sa iti faci griji ( exemplu mai sus)
10/% in oras pentru logan? si atunci un 1.8 cat consuma? 9?
Si vezi ca ai uitat sa treci in dreptul la golf 160.000km iar in dreptul loganului 0km. In rest e asa cum ai spus si tu, e mult mai masina golful decat frigiderul. Dar poti avea si neplaceri cu el daca a rulat cativa ani in Ro, ca nu stii cum a fost intretinut.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 18:41   #9
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

nu inteleg legatura cu motorul de 1.8 dar da, 1.8-ul meu de pe golf 3 9 consuma in oras
si cu aia 160.000 de km i-am zis, sa se duca cu cineva care are idee despre motoarele alea ca sa nu ia vreo coaja. problema este ca golful dupa 160.000 tot masina e, loganuri cu km astia si cu piese originale mai rar asa ca eu prefer un golf cu 160 de mii la bord decat un logan care nu o sa ajunga vreodata acolo

Last edited by RideTheRiddle; 19-01-11 at 18:43.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 18:50   #10
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nici loganul nu prea ma incantam, dar ai grija ce VW cumperi..

Un prieten a cumparat in aprilie un passat din 2004, arata foarte bine, km pe tester pana in 200.000, nu stiu exact cat. pana acum a bagat in ea in jur de 70-80 milioane in reparatii si intretniere. a schimbat bratele la suspensie, mai nou kitul de ambreiaj (s-a dus volanta- 25 mil), distributie,placute frane si alte consumabile inca vreo 25..dracu' stie ce-o mai pica
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 19:20   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
problema este ca golful dupa 160.000 tot masina e, loganuri cu km astia si cu piese originale mai rar asa ca eu prefer un golf cu 160 de mii la bord decat un logan care nu o sa ajunga vreodata acolo
Fiindca era vorba de logan Mpi si nu DCi(la care ai dreptate nu multe ajung la 160.000km cu piesele originale-inj, turbina, pompa inj etc) pot spune ca nu ai dreptate, sunt o multime de loganuri Mpi care au ajuns la 300.000 fara probleme majore.
Parerea mea este ca decat un golf 4 cu 160-200.000km(care e mult peste logan la orice capitol) eu prefer un kia de 80.000km sau alta marca japoneza asa cum zicea cineva.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 19:26   #12
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Parerea mea este ca decat un golf 4 cu 160-200.000km(care e mult peste logan la orice capitol) eu prefer un kia de 80.000km sau alta marca japoneza asa cum zicea cineva.
good point!
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 20:42   #13
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
comparatie ar veni asa - golf 4, 1.9 tdi - consum 6-7 urban, cu a/c, 4 geamuri electrice, abs, servodirectie, proiectoare ceata etc
vs.
logan 1.4 mpi consum 10 urban cu 1 airbag
ia vezi care suna mai bine?
intretinerea la golf nu e tocmai scumpa, si motoarele duc mult si bine, doar sa nu te duci acolo fara sa stii cum arata un motor si cum trebuie sa sune sa nu iti iei vreo teapa, e singurul lucru de care trebuie sa iti faci griji ( exemplu mai sus)
mai scade 2 litri..
un Logan 1.2 16v manca 7 la %..Masina manca putin,pentru ca e destul de usoara.
masina noua,regim taxi.Si-a cumparat un amic de al meu,il foloseste la taxi.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 21:13   #14
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
mai scade 2 litri..
un Logan 1.2 16v manca 7 la %..Masina manca putin,pentru ca e destul de usoara.
masina noua,regim taxi.Si-a cumparat un amic de al meu,il foloseste la taxi.
si cu asta ai spus totul !
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 20-01-11, 09:16   #15
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Daca ai un venit fix si vrei sa fi practic, iei masina noua in loc de una de ~10 ani, taica-miu are 90k cu ea si a schimbat doar capetele de bara pe la 75k.
Daca te hotrastipe golf, sa ai un banut deoparte daca nu iti place sa stai cu masina pe bara.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -