Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-11, 23:51   #61
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Dacă vă rog eu mult de tot, lăsăm deoparte răspunsurile pe principiul "ba pe-a mă-tii", şi rămānem la caracteristicile maşinilor? Hai că se poate...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 13:59   #62
rechinubr

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 11
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

va multumesc pt raspunsurile date si va rog nu va mai contraziceti.Fiecare isi spune parerea-democratie.Am vazut sfaturi si de la persoane care au vw si m-au sfatuit sa iau logan.M-am uitat cu tata pe sietul de la dacia si sa zic ca si-a mai schimbat parerea despre logan cat de cat.
Masina o voi folosi km aceia 50 sa merg la facultate; sambata si duminica un drum extern de vreo 70-80 km si un concediu odata pe an la mare.
rechinubr is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 15:50   #63
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by rechinubr View Post
La logan ma cam sperie consumul cam mare pt un motor de 1.4 , pe de alta parte e masina noua e ca o fata virgina ii stii tot istoricul pe cand la golf nu prea stiu mare branza dar consumul e mult mai mic putere cu mult peste logan, spatiu la fel depaseste loganul(vorbesc de break) dar ma gandesc ca masina aia poate sa aiba 300 de mii lejer iar bordu arata ca are 120 de mii si poate sa apara o problema la ea in orice moment dar la logan 3 ani stau linistit.
Va rog spunetimi parerea voastra referitor la dilema mea.
Multumesc
Intre o stramba virgina si una buna, dar care nu mai e virgina, eu as lua-o pe aia buna!

p.s. cu conditia sa nu fie curva!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 16:00   #64
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

250 000 km si 10 proprietari = curva .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 16:31   #65
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

rechinubr ...ziceai ca esti incepator sau tre sa-ti iei permis nu? Daca tine taticu si la viata ta, eu zic sa ia golf !!!!
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 16:55   #66
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Exagerezi, diferenta nu e asa mare cum vrei tu sa para, doar nu e vorba de un cosciug gen Aveo care se dezintegreaza la impact.

http://www.euroncap.com/tests/vw_golf_1998/46.aspx

http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 16:59   #67
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Golful din 98 a mai primit multe imbunatatiri pana la versiunea finala 2004.
La Logan nu stiu.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 01:03   #68
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Eu te-am sfatuit sa iti iei logan pt ca e masina noua,pentru conceptia de masina noua nu pentru ca prefer loganul,uite inca un punct de gandire pt tine:
de ce crezi ca un Golf din 2000-2001 este la pret aproximativ egal cu un logan din 2010?fie si cu 3 cupoane remat....
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 14:44   #69
rechinubr

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 11
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Herbas stai linistit ca nu sunt chiar asa pericol public.Permisu il am de vreo juma de an iar de condus am condus chiar si inainte sa iau permisu si ink ceva am multi km facuti pe tractor de la 1 remorca pana la 4 remorci legate de tractor deci nu sunt pericol public.Daca Doamne fereste se intampla ceva mi se intampla in orice masina daca imi e scris sa mor in masina o sa mor in masina.
rechinubr is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 22:02   #70
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Taicamiu a condus un Passat,pana mi-am luat eu permisul,Passatul a ramas la mine,dar el avand un Nissan pe care il tinea degeaba,l-a dat la remat a luat un copon,s-a mai interesat si a mai facut rost de inca 2,deci 3 tichete.A dat tichetele + avans si ....asteapta loganul,cel mai ieftin de altfel.El are nevoie de de masina pentru mers la servici,pentru carat una alta,nu de figuri cu nu stiu ce masina.Putea sa ia un GOLF4,la banii care ii da pe Logan,dar ce e nou e nou.Si nu va mai plangeti atat astia care nu suporta Loganul,vorbiti numai prostii.Toti am mers intr-un Logan taxi,ma uit pe bord vad 300.000,250.000 km,deci se poate...
De ce sa stii ca s-au beshit "n" oameni in masina ta?
De ce sa nu ii cunosti istoricul?
De ce sa iti iei o masina care....e veche !?

Logan=3 ani garantie .Iar acum eset oferta.. primesti si 1 an CASCO gratuit.Deci...ce e nou e nou.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 23:05   #71
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Taicamiu a condus un Passat,pana mi-am luat eu permisul,Passatul a ramas la mine,dar el avand un Nissan pe care il tinea degeaba,l-a dat la remat a luat un copon,s-a mai interesat si a mai facut rost de inca 2,deci 3 tichete.A dat tichetele + avans si ....asteapta loganul,cel mai ieftin de altfel.El are nevoie de de masina pentru mers la servici,pentru carat una alta,nu de figuri cu nu stiu ce masina.Putea sa ia un GOLF4,la banii care ii da pe Logan,dar ce e nou e nou.Si nu va mai plangeti atat astia care nu suporta Loganul,vorbiti numai prostii.Toti am mers intr-un Logan taxi,ma uit pe bord vad 300.000,250.000 km,deci se poate...
De ce sa stii ca s-au beshit "n" oameni in masina ta?
De ce sa nu ii cunosti istoricul?
De ce sa iti iei o masina care....e veche !?

Logan=3 ani garantie .Iar acum eset oferta.. primesti si 1 an CASCO gratuit.Deci...ce e nou e nou.
Nou si atat.Noroc cu garantia aia ca restu' e durere,defapt garantia este punctul forte la un Logan si mirosu' ala a nou.Oare de ce un Golf de acu' 10 ani costa cat un Logan nou?
bitang is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 23:44   #72
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

din cauza stupizenii pietei din romania.

se gasesc golf 3 din 95 si la 3000 euro ,iar undeva la 4000 poti gasii lejer un renaul megane 2003-2004...

uite deaia,pentru ca preturile la un momentdat nu pot sa se mai duca in jos ...mai jos decat acolo unde intalnesc dacia logan
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 00:41   #73
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by apache View Post
din cauza stupizenii pietei din romania.

se gasesc golf 3 din 95 si la 3000 euro ,iar undeva la 4000 poti gasii lejer un renaul megane 2003-2004...

uite deaia,pentru ca preturile la un momentdat nu pot sa se mai duca in jos ...mai jos decat acolo unde intalnesc dacia logan
Face-am referire strict la Golf 4.Intr-adevar sunt unele preturi gogonate la unele masini dar pana acuma n-am auzit pe nimeni sa se planga de raportul calitate/pret,cel putin la Golf 4.Preturile(fara taxe) de aici in general sunt echivalentul celor din Germania ca doar de acolo sunt aduse(tara mama).Mai stupid mi se pare sa dai in jur de 10.000e pe un Logan doar ca este masina noua.Nu face pe cat ofera.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 09:51   #74
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Nou si atat.Noroc cu garantia aia ca restu' e durere,defapt garantia este punctul forte la un Logan si mirosu' ala a nou.Oare de ce un Golf de acu' 10 ani costa cat un Logan nou?
In ce film e asta?

Audi, bmw si mercedes de ~10 ani gasesti mai ieftine ca un logan nou si CHEL.
Un logan cu AC si servo costa cam cat 2 golfuri de 10 ani.
De aia eu respect oamenii care au avut luciditatea sa-si masina noua dar nu sunt printre ei.

Daca-ti masina pentru 5-10000km/an poti sa-ti iei exact ce-ti place dar daca vrei sa mergi trebuie sa te gandesti si a cati bani va manca si daca ii ai sau nu.

Taximetristii merg cel mai mult cu turisme si daca loganul era asa varza nu mai vedeai atatea pe taxi. Sunt si dintre ei care nu-l suporta si atunci s-au orientat catre urmatoarea masina rentabila care pare a fi opel.

Last edited by RVL 2000; 24-01-11 at 09:59.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 10:15   #75
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
In ce film e asta?

Audi, bmw si mercedes de ~10 ani gasesti mai ieftine ca un logan nou si CHEL.
Un logan cu AC si servo costa cam cat 2 golfuri de 10 ani.
De aia eu respect oamenii care au avut luciditatea sa-si masina noua dar nu sunt printre ei.
Este in realitate.Eu vorbesc din perspectiva marcii pe care o detin.Cu banii pe care i-am dat pe batranica de acum 10 ani puteam sa-mi iau Logan de prin 2008 si sincer n-am nici un regret.Normal ca si eu sunt adeptul masinilor noi dar nu si cand vine vorba de Dacia Logan "by Renault".Daca fuzionau cu Vw acum cativa ani alta era treaba.Doua exemple sunt Skoda si Seat care au platforma tehnica Vw.
bitang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -