Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-11, 22:09   #31
Andreea13
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Andreea13's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,114
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Dooku View Post
Eu le am pe amandoua. Golf IV 1,9TDI 116cp si Logan 1,4. Consumul la logan este undeva la 7,3 pe comp de bord, iar dupa calculele mele tot in jurul acestei valori (vorbim de consum mixt). Golful sta mai bine + ca are si performante mult mai bune. Dar Loganul dupa o resoftare aduce un mic plus de satisfactie
Spatiul interior un mare plus pentru Logan chiar daca la calitatea materialelor e inferioara decat la Golf.
Loganul are garantie si nu te doare capul cel putin 3 ani ( al meu are 4 si nu a facut nici cea mai mica problema)
La Golf piesele sunt mai ieftine decat cele de la Logan (daca vrei sa faci service la Dacia).
Nu stiu ce sa mai spun...Ideea este ca Loganul nu m-a dezamagit! Iar daca mai strangi putini banuti poti pune si ceva dotari pe el, ca daca e cheala nu e frumasa
Zic sa alegi Loganul...ca e nou, ai garantie, si e mai bine decat sa iei o masina despre trecutul careia nu stii prea multe...
si cu asta ai zis tot , felicitari , printre putinele postari adevarate si utile.
da , luati golfuri lesinate , ca va este rusine in logan .
sunt o gramada de frustrari cu masinile astea Sh lesinate care au impanzit tara , nu mai zic de bmw ca ma ia groaza.
Andreea13 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 11:11   #32
rechinubr

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 11
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

luati golfuri lesinate , ca va este rusine in logan
nu imi este rusine in logan si sincer la interior mie imi place mai mult loganu decat golfu; problema e sa facem alegerea cea mai buna si masina care o luam sa fie cat mai fiabila, consum nu exagerat,piese ieftine, mana de lucru ieftina,taxe mici si un pret la revanzare cat de cat(imi dau seama ca o sa pierdem ca asa e cu masinile nu e ca la vin, vinul cu cat se invecheste se scumpeste la masini e invers). Tata e bugetar deci nu are un salariu exagerat iar mama la patron deci nu ne dau banii afara din casa.Masina probabil ca o sa o tinem vreo 6 ani in functie de cum o sa fim multumiti de ea.
Ar mai fi ceva nu siu ce sa zic de motorul 1.2 16 valve pe logan, as putea sa merg 5 persoane si cateva genti in porpagaj si sa depasesc un tir care se deplaseaza cu un 80 km/h fara sa strang din buci sau sa imi iau avant nuj cat inainte?
Multumesc inca odata pt raspunsurile voastre.
rechinubr is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 11:16   #33
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Poti sa faci depasirea dar ii dai 4 sau chiar 3. Nu te gandi ca la un Golf 1.4 sau 1.6 o faci cu TR5, decat daca ai 1km de linie dreapta fara nimic pe contrasens dar asta merge si la 1300 .

Apropo, un Golf care il cumperi are deja 10 ani (+/-), il mai tii inca 5, o sa ai o masina de 15 ani. Cat de fiabila crezi ca o sa fie si cate interventii o sa necesite de-a lungul timpului ? Daca o iei benzina o sa consume mai mult ca Loganul si la 1.4 o sa fie mai lesinata, la 1.6 o idee mai vivace dar o sa consume si mai mult. Daca o iei diesel o sa ai consum mai mic si reprize mai bune dar risti sa o tii in parcare ca nu ai bani sa repari ceva daca se strica si sansele ca la o masina de 10 ani + inca 5 sa pice ceva major sunt mari, chiar daca toate au 150 000 km reali, rulate doar 1-3 luni in tara, au fost conduse de un om la 80 ani sau de o doctorita, etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 11:46   #34
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

+1
Masina (mai) noua e cea mai buna pentru oameni cu venit fix.
Nu tin partea loganului din patriotism dar la ora actuala e cea mai buna oferta de masina noua ieftina.
De la 1.2 n-ai ce pretentii sa ai dar nici golf de 90cp si 1.3 tone n-o sa fie prea fasnet, de fapt pana la suta sunt la fel, oficial.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 12:16   #35
Andreea13
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Andreea13's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,114
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by rechinubr View Post
luati golfuri lesinate , ca va este rusine in logan
nu imi este rusine in logan si sincer la interior mie imi place mai mult loganu decat golfu; problema e sa facem alegerea cea mai buna si masina care o luam sa fie cat mai fiabila, consum nu exagerat,piese ieftine, mana de lucru ieftina,taxe mici si un pret la revanzare cat de cat(imi dau seama ca o sa pierdem ca asa e cu masinile nu e ca la vin, vinul cu cat se invecheste se scumpeste la masini e invers). Tata e bugetar deci nu are un salariu exagerat iar mama la patron deci nu ne dau banii afara din casa.Masina probabil ca o sa o tinem vreo 6 ani in functie de cum o sa fim multumiti de ea.
Ar mai fi ceva nu siu ce sa zic de motorul 1.2 16 valve pe logan, as putea sa merg 5 persoane si cateva genti in porpagaj si sa depasesc un tir care se deplaseaza cu un 80 km/h fara sa strang din buci sau sa imi iau avant nuj cat inainte?
Multumesc inca odata pt raspunsurile voastre.
la cum ai expus tu problema , loganul este potrivit din toate punctele de vedere.
daca zici ca simti lipsa de putere , ii tragi un soft(nu este scump deloc) si , depasirile or sa fie mult mai lejere , la fel si demarajul.
Andreea13 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 12:53   #36
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Halal comparatie, nu cred ca exista ceva care se poate compara intre aceste doua masini, Volkswagenul este net superior la orice capitol oricarui Logan, pun pariu ca cei care au scris in favoarea Loganului sunt si posesori ai marci Dacia. In primul rand ca si design este facut de zici ca a luat unul toporul si a aruncat cu el in diferite parti si asa a luat nastere designul acestei masini, legat de design interior si calitatea materialelor pana si un Golf 2 este mult peste ceea ce poate oferi Dacia. Eu unul mi-as cumpara Logan numai in cazul in care as avea o firma si as avea nevoie de multe masini pentru angajati, acolo se renteaza fiind noua avand garantie si cu siguranta un pret de achizitie bun, dar ca si masina personala nu mi-as lua asaceva niciodata.
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 12:55   #37
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nici macar nu cred ca esti subiectiv ca detii un cotet de Golf SH la mana 10-ea si viseezi la un Golf 4 full fara navi, trapa si piele.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 12:58   #38
Andreea13
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Andreea13's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,114
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

asa zicem si noi posesorii de logan , despre cazanurile voastre lesinate.
pai e frumos asa ?
omu a cerut o parere , trebuie sa`si ia golf doar ca ai tu sau ca e peste logan ?
la ce are el nevoie , loganul este perfect .
Andreea13 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 13:09   #39
Decodat
Colectionar Machete

Stage 5
 
Decodat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 4,844
Member of:
[VW]
[Colectionar Machete]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Andreea13 View Post
ii tragi un soft(nu este scump deloc) si , depasirile or sa fie mult mai lejere , la fel si demarajul.
Hai sa nu o dam in SF- uri!
Decodat is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 13:16   #40
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

In primul rand se pare ca nu stiti sau nu vreti sa cititi tot ce am scris, nu are rost ce "cazan" am eu si la ce visez sa-mi cumpar," omu a cerut o parere , trebuie sa`si ia golf doar ca ai tu sau ca e peste logan ?", pana si tu zici ca este golful peste logan
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 13:24   #41
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

ma amuz copios...thread-uri aruncate la inatamplare, fara cap. pana acum comparati loganul cu golful 3 care, ma rog, era o cazatura. acum si golf 4 e o cazatura. mai observ ca e la moda, mai nou, chestii gen..."as vrea sa cumpar dar nu ma hotarasc". "de fapt nu eu ci tata...". de fapt asta e carcoteala. daca era sa aleg intre un logan MCV si un golf 4 break alegeam MCV-ul dar asa intre un logan berlina si golf 4 break aleg golful. spunea cineva de lipsa de spatiu in golful 4 break.... bine ca are loganul spatiu mult! baga un televizor in portbagaj, poti? DA! daca este de ala de masina. super comfort in logan?... doar daca toata viata ai dormit pe paturi de lemn. sunt fan vw. sunt la al treilea logan. nu am fost mulumit de ele. au fost doar pentru tavaleala. daca erau asa bune poate pastram unul. pe 1 februarie cred ca scap si de asta. raman cu masina cealalta (mercedes). am bagat la bani in loganuri de m-am zapacit. orice masina se strica. n-o mai dati ca ce e nou e nou. degeaba e nou daca e prost, daca serviciile sunt proaste etc. astept in continuare logan VS golf 5
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli. De aceea o fotografie cu motorul meu nu incape.

http://plmtuning.ro/
sageata is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 13:51   #42
Andreea13
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Andreea13's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,114
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Decodat View Post
Hai sa nu o dam in SF- uri!
ce ti se pare asa SF ??
Quote:
Originally Posted by *-_Speed_-* View Post
In primul rand se pare ca nu stiti sau nu vreti sa cititi tot ce am scris, nu are rost ce "cazan" am eu si la ce visez sa-mi cumpar," omu a cerut o parere , trebuie sa`si ia golf doar ca ai tu sau ca e peste logan ?", pana si tu zici ca este golful peste logan
nu am nimic impotriva , stiu foarte bine asemanarile si nu tin partea loganului , dar veniti cu tot felul de cazaturi ca oferte si astea ma scot din sarite , ia domne golf cu 200 mii km sau cat or avea , nu lua logan nou ca e prost. te doare mintea nu alta. dc , doar ca aveti golf ?

Sageata , intra pe forum logan , sunt 5% care zic ca a mai picat o piesa , una alta (fara consumabile) , se pare ca tu faci parte din aia 5%.
nu am fost mulumit de ele. au fost doar pentru tavaleala.
deci acuma e clar de unde ai bagat o gramada de banii.....deci nu e vina masinii.
Andreea13 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 16:21   #43
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Eu am avut in familie la un moment dat un peugeot 307, 2.0hdi 90cp, care ar fi o idee mai lenes ca un golf, si cu 5 persoane plus bagaje, masina mergea fara probleme si depaseam fara sa fac febra musculara la buci de frica.
Cand incarci masina cuplul chiar face diferenta, pe cand la un motor pe benzina mic, pus pe o masina cu aerodinamica de duba, o sa te cam chinui cand e vorba de viteza si confort la drum lung.
Chestii pica pe orice masina, second sau noua, pe aia noua esti la mila garantiei. Zic mila pt ca nu stiu cati proprietari de masini noi au fost cu ceva stricat la garantie si au plecat multumiti (sa nu amintesc ca uneori esti nevoit sa mai scoti si bani din buzunar).
Parerea mea e ca masina de familie trebuie sa fie in primul rand sigura!!! Golful sta mai bine si la siguranta pasiva si la siguranta activa, acum ca are ~10 si loganul e nou, este intradevar o diferenta.

@Andreea13: cati cp iti ofera o remapare pe logan 1.4 MPI si cati pe 1.9TDI?

P.S. Nicidecum nu sunt partinitor VW, chiar dimpotriva, dar e o masina superioara, ideea e sa gasesti si una intr-o stare decenta
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 16:46   #44
Andreea13
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Andreea13's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,114
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

nu e frumos sa pun o intrebare la intrebare dar o fac.
dar cat costa o remapare la logan benzinar si ,cat costa la dizel ?
Andreea13 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 17:54   #45
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Andreea13 View Post
...Sageata , intra pe forum logan , sunt 5% care zic ca a mai picat o piesa , una alta (fara consumabile) , se pare ca tu faci parte din aia 5%.
nu am fost mulumit de ele. au fost doar pentru tavaleala.
deci acuma e clar de unde ai bagat o gramada de banii.....deci nu e vina masinii.
sunt membru pe logan club. cunosc unele puncte slabe la logan, sunt coforumisti care ma consulta in diverse probleme pe care chiar le rezolv. chiar am invatat sa le remediez singur. n-ai inteles nimic din ce am scris sau ai citit numai ce-ti convine pentru a starni carcota. ma refeream la altceva. sunt omul a 400-500 km pe zi. mai mult de jumatate ii fac in localitate. plec dimineata la 7.00 si ajung seara la 1.00-2.00. la tavaleala asta ma refeream. mai mult de atat am grija de ea pentru ca asa imi castig painea, la volan. te rog incearca sa recitesti ce am scris si poate o sa-ti dai seama. si daca tot citesti forumurile la logan incearca sa citesti cate probleme au legate mai ales de motor asta ca sa nu ma apuc sa dau copy-paste la toate link-urile legate de aceste aspecte. s-ar putea sa ramai surprins. nu fa ca aia de la reprezentanta care imi spuneau ca "...lasa dom'le ca se mai strica ele si mercedes-urile ca am avut noi unul aici la reparat..." dupa care i-am aratat curtea plina de masini cu probleme. "ah, alea-s demult aici...". m-a umflat rasul, bineinteles. te rog, incearca sa nu mai improsti cu noroi. sa ai o seara buna.
sageata is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -