Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-11, 00:07   #166
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Daca ai fi citit unele posturi de ale mele ai fi vazut ca urasc sh-urile, so take a while and guess . Cat despre pretul de pe site te asigur ca e acelasi ca la reprezentanta (echiparea Logan e < 6000 euro, la 6500 e ambiance care are 2-3 chestii in plus) si tot pe site o sa vezi ca 1.4 nu mai este in oferta, ei vand acum doar ce mai au pe stoc 1.4 dar de fabricat nu mai fabrica.

EURO 5 acum sunt 1.2 16V 75CP, 1.6 8V 85 CP, 1.6 16V 105 CP, 1.5 dCi 75CP si 1.5 dCi 90 CP...la 1.4 au renuntat.

LE - stai linistit ca am fost si in showroom Dacia de multe ori in diferite ocazii.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 01-02-11 at 00:10.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 00:14   #167
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

OK,daca tu esti asa informat,felicitari.Nu ma mai contrazic cu tine.Poate ai dreptate.Cine stie...
Acum fara suparare...crezi ca ar fi trebuit sa iti citesc eu tie topicurile?Nu ma intereseaza ce faci,cine esti...ci doar subiectul topicului,si argumentele userilor,printre care ai fost si tu.Numai bine.
PS: Nu e primul post in care repet ca omul vrea sa cumpere eventual Logan cu 3 tichete rabla adica cu 3000 euro.Pentru ce tot amintesti de acel pret de ~6500 euro?

Oameni buni,el are de ales intre un Logan cumparat cu 3 tichete prin programul RABLA,adica cu 3000 euro,nu un Logan de ~6500 de euro vs GOLF 3.Doamne ce oameni.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 00:16   #168
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nu am zis sa imi citesti topicurile (eu nu prea fac topicuri) ci unele posturi (chiar de pe threadul asta) sa observi ca sunt pro masini noi. Apropo, se mentioneaza pretul ala fiindca atata costa masina, in functie de echipare. Restul e discount prin RABLA dar si tichetele alea se platesc, oricum nu asta e ideea.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 23:43   #169
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

dupa paree rea mea si daca asi fi in loculul lui mi-as lua vw golf.........loganul este o masina fffff slaba din toate punctele de vedere si numai zic de motorizare....cu motorul de 90hp la vw poti merge chiar si 700 000km fara sa bagi un ban in el atata timp cat schimbi consumabilele la timp(revizi)si dpdv al consumului vw are nota 10 iar loganul cam 6.........
__________________
reconditionari turbosuflante stock si upgrade
injectoare si pompe motorina stock sau upgrade
haplea is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 00:32   #170
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Motorul nu mai este demuuult o problema la multe marci (desi 700k e un pic cam mult)
Intretinute corect, majoritatea motoarelor merg mult si bine, chiar si logan trece de 300k cu brio, problema e ca la unele masini , cu cati bani bagi in articulatii, senzori si alte anexe faci motorul de trei ori pana atunci.
Tin sa te anunt ca loganul nu consuma mai mult (la pompa) ca golful la aceleasi motorizari decat la viteze peste 120-130. La oras consuma ceva mai putin loganul, la mers linistit.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 02:01   #171
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Voi spuneti parerea...personala,dar stiti cumva la ce vrea omul sa foloseasca masina?Daca vrea de la A la B,e bun Loganul,care cu motorul sau de 1.2 16v 75 de cai....are un consum de 5 litri mixt,parca.
De ce sa dea 4000 pe un Golf 4 rulat si utilizat la maxim,cand poate lua un logan cu 3000 nou?Daca isi ia Golf ..ce crezi ca isi ia?1.8T de 200 de cai ?Sau ce?Eu nu prea cred.
Voi puneti in comparatie cel mai slab model de Logan,cu cel mai tare Golf...cam penibili sunteti.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 12:00   #172
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

1.8 t pe golf are 150 de cai. Si golful este mult peste logan din toate punctele de vedere, cu conditia sa nu cumperi o carja. Adica, sa il aduci din Germania si sa faci cumva sa scapi de taxa de prima inmatriculare. Daca nu te pricepi la masini, nu ai treaba cu asa ceva si ai low iq in materie de tehnica, mai bine iei un logan nou, evident. E mai complicat sa cumperi un second hand din Germania decat un logan nou din showroom. Ai nevoie de mai mult skill. Si taxa de prima inmatriculare de asta e pusa, ca sa te descurajeze de la cumparat un sh din alta tara. Chit ca e ilegala si contestabila in justitie, omu' e lenes, prefera sa nu aiba batai de cap. Chiar azi am citit despre un accident, logan vs audi a3(un fel de golf premium) in care la logan nu a sarit nici un airbag, la audi au sarit toate. Deci mai conteaza si amanuntul numit siguranta, loganul este un sicriu pe roti, indiferent ce mint ei ca a luat stele ncap. Este o mizerie si din punctul asta de vedere fata de golf.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 14:32   #173
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Daca impactul nu a fost frontal, ce airbag-uri vroiai sa sara ? 99% din ele au doar 1/2 airbag-uri frontale. Cat despre stele, nu vad cum ar putea minti si cum ar putea trisa la testul EURO NCAP unde a obtinut aproape cat Golf IV. Nu e chiar asa mizerie la siguranta cum zici tu si nu e nici mult sub Golf IV la capitolul asta.

PS - sunt atatia care au avut accidente nasoale cu Logan si sunt bine mersi, nu au cum sa fie toate exceptii.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 17:51   #174
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

din cate stiu daca nu ai centura nu sar alea frontale
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 16:44   #175
vug_karlovici

Stage 2
 
vug_karlovici's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 27
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nu va luati Logan in veci.Rugineste rapid.Tabla nu este galvanizata total iar mana de lucru lasa de dorit.Eu am una de 3 luni luata de noua si deja am rugina sub luneta.Service-urile sunt pline de reclamatii.Motorul este ok caci este foarte simplu si mega ultra testat si pe alte masini.Dar caroseria este varza.Ambreiajul dupa 1000km deja scartie ingrozitor.Ma si miram cand am luat masina de la showroom.I-a uite ce usor se lasa.Acum scartie si merge f. greu.Am dat un golf 3 ruginit si am data de alta ruginitura dar aceasta este noua.Mai bine un golf 4.

Last edited by vug_karlovici; 12-01-12 at 16:47.
vug_karlovici is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 16:19   #176
dooxy

Stage 4
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 290
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

deci categoric golf 4 ,si-a luat o cunostinta un logan 1,6 16 cand au aparut face-lifturile nu mai stiu acu vreo 2 ani sau 3 tot atunci mi-am luat si eu golf 4 ,omul are cu golanelul vreo 38000 km nu multi deloc,si e varza o avut ceva pb cu el cu toate ca nu are multi km,intradevar motorul e ok nu are pb(e varianta cu GPL din fabrica)dar sa va bomba o ajuns la 10500 euro cu el cu tot ce o pus si a platit cash,acum ce golf si din ce an si in ce stare isi lua la banii astia sa nu mai vb daca opat pt un audi, cam atat am de zis ,logan veci!!!
dooxy is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 16:24   #177
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by dooxy View Post
deci categoric golf 4 ,si-a luat o cunostinta un logan 1,6 16 cand au aparut face-lifturile nu mai stiu acu vreo 2 ani sau 3 tot atunci mi-am luat si eu golf 4 ,omul are cu golanelul vreo 38000 km nu multi deloc,si e varza o avut ceva pb cu el cu toate ca nu are multi km,intradevar motorul e ok nu are pb(e varianta cu GPL din fabrica)dar sa va bomba o ajuns la 10500 euro cu el cu tot ce o pus si a platit cash,acum ce golf si din ce an si in ce stare isi lua la banii astia sa nu mai vb daca opat pt un audi, cam atat am de zis ,logan veci!!!

Sunt curios ce probleme a avut,adica e varza,dar motorul e ok..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:15   #178
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

loganul nou in conditii normale de mers (nu 80 000/an) nu are ce probleme sa-ti faca in afara de schimbul de ulei , placute si filtre . logan 1.5 folosit in regim de taxi , are aprox 400 000 km nu s-a umblat la motor si cutie - in schimb are alte probleme la amortizoare , brate , etc cu cat e mai veche masina cu atat apar mai multe probleme datorita timpului .
la golf vor aparea probleme inevitabil - un injector , amortizoare , o bucsa , un capat de bara etc .

daca vrei masina de familie cumpara logan nou si nu vei avea batai de cap
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:20   #179
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Mergi pe Golf cu incredere si da deoparte loganul(nu pot sa scriu cu "l" mare).Primul motiv ar fi tabla de proasta calitate, confort,fiabilitate.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:37   #180
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

cretzu194,ce masina conduci? logan ai condus?
apache is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -