Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegi, URSUL sau PISICA?
Urs - BMW E30 731 59.43%
Pisica - BMW E36 499 40.57%
Voters: 1230. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-10, 12:43   #61
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

URS=RAR ... pozele de le ai ales sunt foarte urate ... trebuia OEM.
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 12:52   #62
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post

URSUL NU ARE MOARTE!!! Pe cand pisicuta o sa moara
afla ca eu cat traiesc si voi avea bani am sa demonstrez contrar !!! !!!


si in scurt timp voi demonstra ca nu iti trebuie foarte multi bani ca sa ai o masina frumoasa !!!

iar legat de urs si pisica ESTE NORMAL FIECARE ARE PAREREA LUI !!!

DE EXEMPLU MIE IMI PLAC BRUNETELE !!!
DETEST BLONDELE !!!

acelasi lucru este si pe acest topic !!! unii sunt cu ursii..unii cu pisicutzele !!!

oricum TOTI SUNTEM O FAMILIE SI ASTA NE STRANGE PE TOTI


FEI CA AVEM BRUNETE ,BLONDE,ROSCATE, E30 sau E36 !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bmw_2.jpg
Views:	75
Size:	83.2 KB
ID:	1780339  
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 14:48   #63
Romario2004
Accelarate Club Member

Stage 2
 
Romario2004's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 65
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Sa stii ca si o pisica face aceeasi senzatie ...doar ca nu este atat de ieftina la bani ca ursu !!!
bucurestiul este plin d ursi cu seriile pe naspa,curul sudat,oale sudate, pisicutze mai putin,dar urmeaza si astea sunt ferm convins ...
iar legat de ce as alege pisica in locul ursului ??
este o masina mai sportiva,mai atragatoare decat un urs (DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE)
iar la intretinere pretul este acelasi ca la urs numai ca ursul pica mai des ...

si sa va mai zic de ce nu imi place ursul ??
cand aprinzi farurile zici ca tragi socul la Dacia 1310

iar la Capitolul "CONTROL" pisica bate detasat ursul !!!

o intrebare pentru fanii BMW E30 !!!
DE CE TOTI CARE AU URSI DE DRIFT PUN CASETA DE DIRECTIE DE E36???
sunt ferm convins ca foarte multe voturi au fost date de copii care nu au ce face acasa, stau se uita p youtube si vad cum da ursul cercuri ...sau care vad un ursulet pe strada ca da cercuri si gata (e tare masina ) si mercedes CLK230 da cercuri (MAJORITATEA AU AUTOBLOCANT DE FABRICA)...nu doar ursul ..sunt sigur ca multi au votat ursul doar din filmele de pe forum,sau din cauza drifturilor vazute la vitan,romexpo etc ...dar multi din ei nu stiu ce inseamna sa ai urs CA MASINA DE ZI CU ZI !!!o masina care este SAC FARA FUND si iti faci ABONAMENT LA MECANICI !!!

sunt fan E30, deoarece am unu' (323i) si crede-ma ca nu este cum spui tu referitor la abonament la mecanici (si merg cu el zi de zi)... il am de 2 ani si i-am schimbat doar distributia cand l-am achizitionat, in rest benzina si ulei (fara completari intre schimburi)...

chiar citesem mai multe posturi si majoritatea celor care au scris au sau au avut urs...deci nu cred ca sunt doar copii cei care completeaza.

E30 a facut si inca face istorie !!!
__________________

BMW E30 323i
Romario2004 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 15:09   #64
vlady_sl

Stage 4
 
vlady_sl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 281
Member of:
[Fiat]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

E30 clar. Am unul si nu l-as da pe alta. Am mers cu un singur e36 pana acum, un 318is, diferenta care am simtit-o a fost la confort; faza aiurea e ca e prea comoda, parca se pierde legatura intre sofer si masina, nu auzi sunetul motorului in ture ca pe e30, nu se simte brutal plecarea de pe loc ca in e30...eu m-am simtit de parca am mers cu masina intr-un joc pe calculator

Prin comparatie cu e30-ul meu pe care aveam in momentul respectiv tot motor de 1.8is e36-le parca avea motor de 1.6...

Si pentru un argument final in privinta a cum arata un e30, stiti cu totii ca va uitati lung dupa unul frumos prin trafic, chiar daca stati intr-un e36
vlady_sl is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 15:18   #65
Life.browser
VW Driver

Stage 5
 
Life.browser's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Member of:
[VW]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

acum parerile sunt impartite , dar dintre toti cei care au scris , cati au condus amandoua modelele? ... 50% dintre voi , deci practic doar cei ce au condus ambele modele cred ca pot avea o parere intradevar la obiect.

eu as alege e36, doar pentru e36 am condus si imi place, dar daca cineva ma lasa sa conduc un urs abia dupa o sa fiu indreptatit sa dau o parere )



oricum , cine conduce bmw .. nu se mai schimba de pe linia asta!!!

deci bmw (orice model) ruleazzzaaa )
__________________
I love them old , they turn in time in pure gold.

Mk3 Colour concept red, 1.8GT
Life.browser is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 16:00   #66
syl_325

Stage 5
 
syl_325's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 806
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

am avut urs cu 2.0 si 2.5.acum am pisica,2.5 24v dar cand ies pe strada si vad un urs mi se lungesc ochii dupa el.e clar ca e30 e o masina cu personalitate si care se face remarcata dintr-o mie de masini.
Sunt de parere ca amandoua iti pot oferii senzatii tari daca au niste motoare mai mari,am simtit pe pielea mea.
Votez urs.
__________________

BMW E36 Drift Car
AER CONDITIONAT SI JALUZELE VERTICALE

Vanzare , Montaj , Service
Tel : 0767499512
www.aerconditionat.co
syl_325 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 16:48   #67
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Sa stii ca si o pisica face aceeasi senzatie ...doar ca nu este atat de ieftina la bani ca ursu !!!
bucurestiul este plin d ursi cu seriile pe naspa,curul sudat,oale sudate, pisicutze mai putin,dar urmeaza si astea sunt ferm convins ...
iar legat de ce as alege pisica in locul ursului ??
este o masina mai sportiva,mai atragatoare decat un urs (DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE)
iar la intretinere pretul este acelasi ca la urs numai ca ursul pica mai des ...

si sa va mai zic de ce nu imi place ursul ??
cand aprinzi farurile zici ca tragi socul la Dacia 1310

iar la Capitolul "CONTROL" pisica bate detasat ursul !!!

o intrebare pentru fanii BMW E30 !!!
DE CE TOTI CARE AU URSI DE DRIFT PUN CASETA DE DIRECTIE DE E36???
sunt ferm convins ca foarte multe voturi au fost date de copii care nu au ce face acasa, stau se uita p youtube si vad cum da ursul cercuri ...sau care vad un ursulet pe strada ca da cercuri si gata (e tare masina ) si mercedes CLK230 da cercuri (MAJORITATEA AU AUTOBLOCANT DE FABRICA)...nu doar ursul ..sunt sigur ca multi au votat ursul doar din filmele de pe forum,sau din cauza drifturilor vazute la vitan,romexpo etc ...dar multi din ei nu stiu ce inseamna sa ai urs CA MASINA DE ZI CU ZI !!!o masina care este SAC FARA FUND si iti faci ABONAMENT LA MECANICI !!!
Acum iti raspund eu ... :
1 : In Bucuresti sunt multi cu seriile strambe , oale sudate , cur sudat etc. datorita unor soferi care au neglijat " puterea " ursului , cine are s-au a avut urs stie despre ce vorbesc , ursul este o masina care nu prea te iarta ... imi pare rau ca nu am apucat sa-ti dau sa conduci masina mea cand am terminat-o si sa te pun sa Ii dai ca la pisica ta sa vedem daca o loveai s-au nu ... iti garantez eu ca da si era doar un amarat de 2.5 12valve in mintile lui nu TURBO s-au mai stiu eu ce motor puternic . Mie cand imi spuneau posesorii s-au fostii posesori de urs sa am grija cu el ( veteranii ) , Ii luam in ras pana cand am sarit o bordura si mi-am dat seama cum sta treaba , deci in concluzie ca sa nu lovesti un urs trebuie sa fi un SOFER BUN , FOARTE BUN .
2 : De ce pica piesele la urs mai repede decat la pisica > : este o masina mai veche si automat cad mai repede piesele decat la pisica + ca majoritatea ursilor de la noi nu sunt ingrijiti cum trebuie iar cei care sunt ingrijiti cum trebuie Ii numeri pe degete ( TXA-u , DGH-u , Mouze , Ady viteza , Jakal , Boby Mom , Hai-u , KNS-u , Domy , Simpaticutzu' si mai sunt cativa care nu prea imi vin in cap acum , imi cer scuze ) care in adevaratul sens al cuvantului au URSI .
Concluzie : atata timp cat schimbi tot ce trebuie la momentul potrivit nu are de ce sa-ti cada des .
3 : Design : M-i se pare chiar aiurea sa compari masinile la design ... automat ca o masina mai noua are un design mai frumos decat una veche cel putin la BMW . ( Uita-te la e12 , e28 , e34 , e39 , e60 cum au evoluat )
4 : Control : Intradevar la control castiga detasat pisica datorita maselor distribuite egal , e30-ul este greu in fata spatele foarte usor iar distanta dintre punti este mai mica si automat este mai greu de controlat tinand cont ca are tractiune spate ... daca avea fata era altceva ( mult mai urat ) .
5 : De ce isi pun toti pe e30-ul de drift caseta de directie de e36 ? : Datorita faptului ca vireaza mai mult caseta de e36 , lucrurile astea se calculeaza din fabrica , inainte de a intra in productie ... e36 este o masina mai mare decat e30 si automat avea nevoie de un unghi de virare mai mare decat e30 in principiu este aceeasi caseta doar ca vireaza mai mult cu 1,5 ture decat cea de e30 , sa te fac sa intelegi uita-te la un e38 cat vireaza si uita-te la e46 .
6 : Cine a votat urs nu cred , ca a votat datorita unor cercuri ... uita-te ca majoritatea si-au facut pentru drag , drift e30 , pune-ti intrebarea de ce nu si-au facut e36 ?
Hai sa-ti raspund si la aceasta intrebare : Datorita caroseriei care permite modificari mult mai usoare si mai simple decat e36 si caroseriei mult mai rezistente decat e36 .
7 : In incheiere vreau sa spun ca ursul modificat ca masina de zi cu zi este foarte obositor de condus , ma refer sa te folosesti de el zilnic in oras 70 - 100 km nu 10 - 20 km ... ca asa este o placere si chiar nu este nevoie sa iti faci abonament la mecanici daca il verifici la timp si schimbi ce trebuie .
8 : Ai spus ca ursul este mai ieftin ca pisica , iti dau un exemplu simplu cu doua masini ingrijite e30-ul lu' Jakal si e36-le lu' da_joint : e30-ul ///Mtech2 , 2.5 motor , interior Recaro , jante Keskin 16" , PRET : 5000 EURO .
e36-le : ///Mpack , 2.5 motor , interior Recaro , jante ///Mpack , PRET : 5000 EURO .
V-am salutat !

Last edited by Guwy; 14-12-10 at 17:07.
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 17:17   #68
Shaolin17

Stage 1
 
Shaolin17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Thumbs up Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Baiet eu am avut si e30 care mi-a fost primul Bmw si e36 intradevar in e36 e confort dar daca vrei senzati tari e30 e perfect
Va zic eu ca e36 nu o sa faca nici o data ce face un e30, intre un ursulet si o pisica e mare diferen cunoscatori stiu si pot sa confirme
Fratilor bafta
Shaolin17 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 18:21   #69
Ursuletz1

Stock
 
Ursuletz1's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 9
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36//E300 :X

From tulcea:P
https://i1132.photobucket.com/albums/...1052010054.jpg

https://i1132.photobucket.com/albums/...r/_MG_2433.jpg

https://i1132.photobucket.com/albums/...2012009038.jpg



ce parere aveti?
Ursuletz1 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 18:24   #70
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by vlady_sl View Post
.........
Si pentru un argument final in privinta a cum arata un e30, stiti cu totii ca va uitati lung dupa unul frumos prin trafic, chiar daca stati intr-un e36
Asta cam asa e ; eu recunosc !!!
Am mers cu e30 320i : mi-a placut senzatia dar , eu unul personal nu mi-as lua-o ca masina de zi cu zi .
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 18:52   #71
FatX

Stage 5
 
FatX's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 300
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

poi chiar daca eu am 14 ani imi place ursul deoarece e mai usor tunabil si are un aspect mai agresiv decat pisica dar si pisica are avantajele ei tehnice ....in final aleg ursu
FatX is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 19:57   #72
nicsor_89

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 4
Talking Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

salut. eu mi-am facut cont pe acest site doar "sa-mi dau cu parerea" cu privire la aceasta mare dilema ,,urs' sau pisica?,,
parerea mea:
-ursu' e mai vechi, mai urat...
-nu ofera confort, plus ca daca mai are si o suspensie mai "teapana" iti zdruncina pietrele de la rinichi...
-n-are dotari, e troaca...
-ursu' e "nashpa", pisica e mai "mishto" frate...
-plus ca ursu' e mai ieftin... n-ai valoare daca n-ai pisica inmatriculata la bulgari si nu asculti manele cu volumu' "la blana" si geamurile lasate...
-etc...
Aducand atatea argumente in defavoarea URSULUI am ajuns la o concluzie: SUNT PROST, da PROST RAU! habar nu am de ce IMI PLACE masina asta(BMW E30)?

sper ca NU AM JIGNIT PE NIMENI, eu incercam sa ironizez cativa baieti fara permis care "isi dau cu parerea" pe aici.

AVETI GRIJA DE VOI SI DE MASINILE VOASTRE!
RESPECT.
nicsor_89 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 20:28   #73
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Probabil ca bmw e36, fiind un model mai nou este mai performant, mai confortabil...si in unele cazuri mai puternic..dar pentru mine personal as alege bmw e30 fara nici o discutzie, nimic nu mi-a dat pana acum satisfactiile pe care mi le-a dat aceasta masina, creaza zambete in momentele in care am nevoie cel mai mult, o aleg din pura pasiune. Din acest topic nu ne putem da seama care masina este mai buna, ci doar ne putem da seama de pasiunea fiecaruia pentru unul dintr-e aceste doua modele.
Oricum...incontestabil ambele modele sunt masini bune.
Numai bine!
__________________
BMW E30 2,5 24v
Honda Civic ej2 1.5 16v
Reparatii laptopuri Constanta, vanzari orice piese laptopuri - www.sysprorom.ro
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 20:43   #74
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Am ales urs pt simplitatea care-i aduce fiabilitatea si greutatea mai redusa
....plus ca, dupa parerea mea, un urs tunat arata mai bine decat o pisica tunata
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 20:57   #75
gxgbanica

Stock
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1
Smile Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Salut
Grea decizie de luat, tuning suporta ambele, mai ales mecanic,optic ce rost are.
Daca esti sofer cu adevarat URS la 200+ CP si atunci mai vedem, mai ales iarna.
NU sunt eu ala soferu cu multa experienta, dar, daca nu ar fii exista Golf II GTI, Urs as fii avut.
Totul tine de gusturi.
eu sunt de parare ca ursul este masina care teimpatimeste de viteza si senzatie la volan.
URS RULZ.
gxgbanica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -