Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegi, URSUL sau PISICA?
Urs - BMW E30 731 59.43%
Pisica - BMW E36 499 40.57%
Voters: 1230. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-10, 19:29   #46
cosmin ati

Stage 2
 
cosmin ati's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 30
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

categoric un urs pentru ca este pe cale de disparitie matele sau inmultit prea mult mai ales cele conduse de 10 negrii mititei
cosmin ati is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 19:38   #47
Simpaticutzu'

Stage 5
 
Simpaticutzu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 820
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by NitrosOxide View Post
Am avut si URS, cat si MATZA, Ursul recunosc, este impunator, merge bine(parerea mea) si este foarte naravas, dar faci cam ce vrei cu el, adevarat lipsit de mult confort si de gadgeturi insa la senzatie pot spune ca nu se compara, ramane o masina care merita tot cand iti doresti sa mergi si sa simti o masina care scoate tot din tine si la propriu cat si la figurat, Raman pentru urs la senzatie! Ca sa revin Matza este foarte adevarat ca are cam tot ce ii trebuie unei masini de confort, este buna ca masina de zi cu zi, bate ursulica la aceasta categorie, are performante si arata bine, insa parca OLD SCHOOL tot este mai frumos, are performante bune merge ok si imi place ca masina de facut DRIFT-uri cu ea. Raman pentru URS in mare, dar recunosc ca imi place si MATZA.
Ai sintetizat foarte bine.
Si pentru ca nu am putut alege intre cele doua modele, mi-am cumparat:

-E30 320is-///M, BBS RS Wheels, pentru placerea pipotei mele

-E36 325i cabrio, automat, A/C, Alpina Wheels de fitze, pentru confortul propriu

Am votat insa E30 fara sa clipesc pentru buna dispozitie pe care mi-o da in zilele ploioase

Trebuie sa recunosc ca sunt fericit
__________________

My dreamcars: ///M-ul E30 de 2.0l si E36-le Cabrio de 2.5l (192CP-fiecare)
Simpaticutzu' is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 21:03   #48
Gyo.design

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

2 masini...2 capodopere...poate...
nu vreau sa vorbesc rau de pisica, sincer nu am avut...
am avut un urs, 2.5 cu probleme la acte, si am fost nevoit sa il dau, si un coupe 1.6
intr.adevar nu ofera confort...da nici nu cred ca poti pretinde confort...
zicem ca ursul nu are confort, pentru ca il comparam cu masini relativ noi...pe cand oamenii cu bani mergeau cu ursi, lumea de rand mergea cu dacie...si daca ii intrebai atunci, sa vezi ce confort avea ursu...
pe langa faptul ca a scris istorie...pentru mine ca si design...sunt foarte diferite...ursul e model cioplit...cioplit bine...pentru ca arata extrem de bine...pisica are forme mai...ondulate...apare ca o masina moderna, chiar daca iti ofera mai de toate...
dar noi suntem tuneri, sau ne dorim sa fim tuneri...sau visam sa fim tuneri...
ursul bate din orice punct de vedere...imi placea mult ca toata aparatura de bord era indreptata spre sofer...nu cum se fac masinile acu...soferul conduce si masina si habitaclul...era asa..."sunt toata a ta si numai pentru tine"
desi are un interior finutz pisica, pentru mine ca si tuner...nu o pot compara cu un e30...
e30...asta da bmw...poate cel care imi place cel mai mult
Gyo.design is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 21:54   #49
djamir
BMW Driver

 
djamir's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 37
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

am un E 36 (328i) ai aceiasi senzatie ca intrun E 30 (2500) acum difera de gusturi si bugeturi
djamir is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 22:44   #50
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Golf 1=rechin(daca este intretinut arata excelent)
Golf 2=urs(crima si pedeapsa,masini extraordinare)
Deja nu mai e ce-a fost:
Golf 3 =pisicuta......
Golf4=credc a ca fluturel(n'ar sti nimeni cum le mai alinta pe bmw-urile astea) )


Clar usrulet(desi sunt fan audi,un ursulet chiar mi-ar placea).
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 09:33   #51
b31rmy
Skoda Driver

Stage 5
 
b31rmy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,616
Member of:
[SKODA]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Votul meu merge spre e30 , masina mi se pare perfecta mai ales ca poti sa pui orice motor de generatie mai noua si cilindree mai mare.
b31rmy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 11:17   #52
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
eu as alege E30 ursuletul !!!

o masina care a facut senzatie dealungul timpului , o masina care nu are ORICINE in zilele noastre intro stare de invidiat !!!
Sa stii ca si o pisica face aceeasi senzatie ...doar ca nu este atat de ieftina la bani ca ursu !!!
bucurestiul este plin d ursi cu seriile pe naspa,curul sudat,oale sudate, pisicutze mai putin,dar urmeaza si astea sunt ferm convins ...
iar legat de ce as alege pisica in locul ursului ??
este o masina mai sportiva,mai atragatoare decat un urs (DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE)
iar la intretinere pretul este acelasi ca la urs numai ca ursul pica mai des ...

si sa va mai zic de ce nu imi place ursul ??
cand aprinzi farurile zici ca tragi socul la Dacia 1310

iar la Capitolul "CONTROL" pisica bate detasat ursul !!!

o intrebare pentru fanii BMW E30 !!!
DE CE TOTI CARE AU URSI DE DRIFT PUN CASETA DE DIRECTIE DE E36???
sunt ferm convins ca foarte multe voturi au fost date de copii care nu au ce face acasa, stau se uita p youtube si vad cum da ursul cercuri ...sau care vad un ursulet pe strada ca da cercuri si gata (e tare masina ) si mercedes CLK230 da cercuri (MAJORITATEA AU AUTOBLOCANT DE FABRICA)...nu doar ursul ..sunt sigur ca multi au votat ursul doar din filmele de pe forum,sau din cauza drifturilor vazute la vitan,romexpo etc ...dar multi din ei nu stiu ce inseamna sa ai urs CA MASINA DE ZI CU ZI !!!o masina care este SAC FARA FUND si iti faci ABONAMENT LA MECANICI !!!

Last edited by Marian_nebunu; 14-12-10 at 11:29.
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 11:35   #53
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Aici este tot farmecul la o masina ... sa te chinui sa o controlezi. Atunci dovedesti ce sofer bun esti. Cu o suspensie adecvata orice masina se comporta suficient de bine pe sosea.

Eu am votat tot urs.
Recunosc ... sunt subiectiv.
__________________

Oltcit 11 Club | Oltcit 11 RM | Dacia Supernova Clima 1.4 MPI | Opel Vectra Z22SE | Fiat Coupe 2.0 20V | Suzuki 750 GSXF | BMW E30 coupe 2.5 12V | BMW E30 coupe 2.5 24V | BMW E36 coupe 2.0 24V | BMW E36 318i cabrio | BMW E46 318i | BMW E30 coupe S50B30 | Mazda 323 coupe
www.streetlegal.ro
BBS - born to burn
alexone is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 11:48   #54
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Sa stii ca si o pisica face aceeasi senzatie ...doar ca nu este atat de ieftina la bani ca ursu !!!
bucurestiul este plin d ursi cu seriile pe naspa,curul sudat,oale sudate, pisicutze mai putin,dar urmeaza si astea sunt ferm convins ...
iar legat de ce as alege pisica in locul ursului ??
este o masina mai sportiva,mai atragatoare decat un urs (DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE)
iar la intretinere pretul este acelasi ca la urs numai ca ursul pica mai des ...

si sa va mai zic de ce nu imi place ursul ??
cand aprinzi farurile zici ca tragi socul la Dacia 1310

iar la Capitolul "CONTROL" pisica bate detasat ursul !!!

o intrebare pentru fanii BMW E30 !!!
DE CE TOTI CARE AU URSI DE DRIFT PUN CASETA DE DIRECTIE DE E36???
sunt ferm convins ca foarte multe voturi au fost date de copii care nu au ce face acasa, stau se uita p youtube si vad cum da ursul cercuri ...sau care vad un ursulet pe strada ca da cercuri si gata (e tare masina ) si mercedes CLK230 da cercuri (MAJORITATEA AU AUTOBLOCANT DE FABRICA)...nu doar ursul ..sunt sigur ca multi au votat ursul doar din filmele de pe forum,sau din cauza drifturilor vazute la vitan,romexpo etc ...dar multi din ei nu stiu ce inseamna sa ai urs CA MASINA DE ZI CU ZI !!!o masina care este SAC FARA FUND si iti faci ABONAMENT LA MECANICI !!!
Unde ai vazut tu ursi mai ieftini ca pisicile??...si aici vorbesc de masini intretinute si nu de cazane!!!
Eu am vazut M3-uri e36 la pret mai mic decat ursi 325 m-tech....nici macar nu are rost sa aducem in discutie e30 M3....cu pretul pe o asemenea bijuterie poti cumpara m3 e46 si inca vreo doua pisici M
__________________
My Race car-SUBARU IMPREZA GC8 COUPE PRODRIVE
My car-E46 Coupe 320 CI 170 CP
My family car- E38 728i
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 12:05   #55
waste31

Stage 4
 
waste31's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 220
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

e36 nu a lasat in urma ce a lasat e30`ul asta e clar,si nici nu va lasa, si clar ursul e mult mai impunator pe langa pisica,asta ca legenda si aspect,cat despre senzatii in urs,sa zicem ca poti sa faci bungee jumping in pisica si tot nu intrece.
clar E30 <3
waste31 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 12:07   #56
teodtc

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 28
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Imi plac masinile patratoase. E36 intra in gusturile mele.

Am alergat vreo 2 ani un sedan. O pisica rosie care mi-a plcut tare mult in afara de portbagaj. Familist fiind aveam nevoie de loc pentru pat pliant, carucior de bebe si altele ...

N-am castigat niciodata jocul de puzzle din portbagaj.
teodtc is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 12:12   #57
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Mareane...eu am fost unul dintre "copii" care vedeam cum dau ursii cerce si pisicutele cerce...chiar si in tandem. Recunosc, pisicutza coupe arata superb, ursul coupe la fel...imi plac amandoua ca masini si amandoua is BEST! Dar totusi cum de mam procopsit cu ursu si nu cu pisica?

Ursul are acel ceva care te atrage ca un magnet. Designul in unghiuri drepte, aspectul se schimba in extraordinar daca'l lasi putin...e o masina barbateasca, e un european muscle, e superb. Ii pui un v8 si mai manly de atat nu se poate.

Zilnic cand ma uit la el is :X "mancalar tata"...e...vis frate! In schimb cand vad pisicuta...vad un e36 si atat.

Nuj...ursul e classy...bordul, pe atat de vechi, pe atat de fain, totul orientat spre tine...intotdeauna am zis ca n'am fost fanatic cu ursii...mi lam luat sa'l fac de drift...dar pe masura ce'l conduc, ma indragostesc mai mult si mai mult de el, de asta zic...te atrage, are suflet!!!

De ce pun aia de la drift caseta de e36? Pai nu a contestat nimeni ca e36 are tehnologie mai noua. Dar aici nu privim TEHNIC sau ESTETIC sau COMFORT...aici privim tot pachetul coane. Si tiam zis...am avut de ales pe viu si am ales! si nu regret o secunda.

URSUL NU ARE MOARTE!!! Pe cand pisicuta o sa moara

Last edited by morpheusmaster; 14-12-10 at 12:15.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 12:26   #58
marm3_TDi_power
Skoda Driver

Stage 3
 
marm3_TDi_power's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 99
Member of:
[SKODA]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Aleg E 36 pentru ca are cel mai tare interior pe care-l poate avea o masina... adevarat cock-pit Ambele sunt niste masini gigea, imi plac amandoua,dar pentru bordul ala, e36 rulz :X
marm3_TDi_power is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 12:31   #59
georacer

Stage 3
 
georacer's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 94
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Mariane intrebarea ta pentru posesorii de urs este irelevanta!!Cei de la BMW cand au proiectat ursul nu s-au gandit ca peste 20 de ani niste nebuni cu mai mult ulei de motor decat sange in vene,se vor apuca si vor pune pe ursi diverse motoare gen 4.0 V8 si se vor da cu ele la drift 3-4 ore pe zi!!ca masina,atentie am zis ca masina si nu ca masina de curse sunt mai mult ca sigur,ca e foarte buna caseta de directie pt urs!!
Acum sa stam sa intram in polemici n-are nici un rost,tinand cont de diferentele de varsta intre cele 2 masini,as remarca doar faptul k in vremea aia e30,e34,e32 sau fabricau cu simt de raspundere si nu la foc automat!!
Eu unu consider ca BMW a incetat fabricarea de masinilor de calitate odata cu e39!!vrei un bmw adevarat iti iei un E30,E32,E34,E36,E39,cu conditia sa fie ingrijit,k altfel spune tu Mariane cum a fost e36 OUV???!! si e38 a fost un bmw super dar fiind foarte accesorizat e o adevarata durere de cap!! Eu tind sa aleg URS,doar pt simplu fapt k este mai fiabil ca Pisicu si pentru ca este mai rar intalnit!!de E36 e netu plin si parcarile la fel!!
georacer is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 12:38   #60
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
E36 fara doar si poate... diferenta majora de comfort, interiorul mult mai calitativ.. mult mai multe "gadget-uri" disponibile. Prima masina de la bmw echilibrata 50 / 50 pe punti...

Ursul l as fi ales doar pentru sunetul de 12v sau pentru varianta M3 ului evazat. rar & sexy
Interiorul e mai calitativ in sensul ca se dezlipeste plafonul si ca mai poti sa ramai cu manerele de la usi in mana?
Tratamentul tablei este la fel ca la E30 cu facelift, dupa cum cred ca se vede in felul in care avanseaza rugina in timp la ambele.
Un improvement REAL fata de urs il reprezinta modificarea suspensiei spate.
__________________
BMW E30 318iS 08/90 Powered by 08/94 E36 M42,Sterling Silber Metallic,Full Electric(4xEFH+ESD),OBC II + E36 OBC V,A/C,Electric/Beheizt Recaro sitze,Blau H&R + Koni Adjustable,Webasto Standheizung,Winter Paket,BBS RS 8Jx17 + BBS RS047 + BBS RS001,M-Tehnic II Paket,Tempomat, 1bar boost by Haltech + BMW E30 325i M20 Baur NA + BMW E30 325i M50 Coupe NA
Harti personalizate, orice dimensiune, orice continut, actualizate la zi ---->http://www.edituraeverest.ro<----
316i is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -