Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-10, 12:54   #106
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

@ HondaD

Da pe ce sosele ai condus?

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Erai pe loc si aveai 30-35km/h
Pai asa-i la..... BURN OUT

Last edited by CyberCSX; 07-09-10 at 12:56.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 13:03   #107
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

https://www.youtube.com/watch?v=vyL_J...eature=related

Uitati-va la filmuletul asta incepand de la minutul 5.

La minutul 5:04 pleaca de pe loc (se aud si rotile cum scartie)la plecarea de pe loc avea deja 40 si 5:12 are deja 100.

NOS frate nu altceva
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 13:08   #108
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Vitezometru de calitate, precizie de ceas elvetian.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 14:07   #109
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Vitezometru sarea asa cum dadea cu ea prin gropi
Exact asa īi tremura SINCRON si camera sau celularu cu ce o fi filmat
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 15:55   #110
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
chestia e ca la mine la dacie nu doar ca merge motorul foarte bine, dar sunt si reglate toate in asa fel incat sa nu franeze deloc si nici sa naiba jocuri, placutzele de frana leam polizat pe capete cat sa intre la fix fara sa stranga deloc ca atunci dupa ce ai pus frana chiar daca iti lucra perfect etrierul, placutele raman stranse, dar nici sa nu joace in locasul lor ca atunci bat, si multe alte exemple deastea.... iar pt care cred ca is but si ca nam condus niciuna dintre masinile alea ) etc etc ... pe youtube puteti scrie davidsonicro, acolo apar toate videourile personale ...inclusiv cu "furia gri" ))

si desi am carnetu abia de 1 an si un pic am trecut de 30.000 km de mult

aaa si era sa uit, pentru cei care se uita la video, in caz ca nu observati ca am scris la fiecare video, cred, eroarea de km e la 100 pe gps are undeva la 125-127 pe bord

si daca chiar vreti am filmat pe telefon si unele parti cu laguna inclusiv aproape 180 ....dar am zis ca nu le postez pe youtube
Treaba asta cu reducerea frecarii datorata placutelor-etrierul care nu revin la loc chiar e ceva obisnuit la dacie si trebuie rezolvata. Imi aduc aminte ca in ultimul timp lasam pe liber la vale si mergea masina-dacia ca si cum ar fi in frana de motor , desigur nu am mai rezolvat am dat-o asa.

Deci tu esti ala, "davidsonicro", tin sa te anunt-si nu ma feresc si nici nu ma scuz, ca in urma cu niste luni de zile, am pus aici pe forum la sectiunea "Accidente" un filmuletz de pe youtube facut de tine in care evidentiam inconstienta la volan, de care dai tu dovada si lipsa ta de respect fata de ceilalti cetateni. Daca ar fi dupa mine ti-as confisca pe loc papucul si te-as pune la munca in folosul comunitatii.

Si inca o chestie: la un momentdat spui ca dacia ta e perfect reglata, etc si ca in momentul in care alte dacii raman in urma a ta sprinteaza mai ceva decat un BMW, atunci explica-mi si mie cum tu in tr. aVa pe la 110-120 ai pedala in timp ce alte dacii abia se tarasc, vreau explicatia ta logica. Cumva dacia ta are vreo 40Nm in plus fata de alte dacii si nu stim noi? Ca eu alta explicatie nu vad.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 20:40   #111
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default

in filmuletzul ala cand joaca asa vitezometru e din cauza ca , cateodata imi agata cablu si acolo se misca putin masina si deaia tot sarea acul ca tot agata cablu de la vitezometru, iar pentru ala care o zis ca am facut 100 in nush cate secunde, io am precizat eroarea de km la 125-127 pe bord 100 pe gps

lord_wader mai facut curios de topicul ala .... un link ceva? daca nu ti cu suparare )

Quote:
Originally Posted by Angel 5 View Post
Raliu frate! Nu am ce zice!

De ce nu pui o poza cu permisul si talonul tau?
da tot nu inteleg la ce tear ajuta ?

Last edited by aleks; 08-09-10 at 00:45.
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 20:59   #112
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
da tot nu inteleg la ce tear ajuta ?
Ma ajuta pe mine, chiar daca nu intelegi tu .

Dar, hai sa iti zic de ce. Vreau sa vad de cand ai permisul si ce categorie ai. ar fi bine sa ne zici si ce varsta ai (daca ai mai zis si am omis nu-i nimic).
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 21:05   #113
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
in filmuletzul ala cand joaca asa vitezometru e din cauza ca , cateodata imi agata cablu ...[...]
Pai parca ziceai ca masina-i perfecta.
Acuma cum?
Te īmpiedici la porcaria aia de cablu de 2 lei?
Las-o naibi de treaba ca-i ridicol.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 21:14   #114
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default

Quote:
Originally Posted by Angel 5 View Post
Ma ajuta pe mine, chiar daca nu intelegi tu .

Dar, hai sa iti zic de ce. Vreau sa vad de cand ai permisul si ce categorie ai. ar fi bine sa ne zici si ce varsta ai (daca ai mai zis si am omis nu-i nimic).
nu am numa b, astept 21 de ani sa fac si restu tot odata , permisul il am de 1 an si un pic dar am aprox 33.000 km condusi, doar de cand am permisul , iar de la 12 ani conduc pe drumuri publice , km aia nui mai socotesc oricum nu is foarte multi

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Pai parca ziceai ca masina-i perfecta.
Acuma cum?
Te īmpiedici la porcaria aia de cablu de 2 lei?
Las-o naibi de treaba ca-i ridicol.
poi pe ala nul apuca numa cateodata sa faca asa, atunci era dupa vreo 10 zile de stat( nu masi stiu motivul ? ) dar in rest nu face asa (decat foarte rar) iar daca i sa i fac ceva , nush habar nam cum las putea face sa nu aiba asa eroare, am incercat din reglajul ala din spate dar nu pot decat sa il fac mai eronat de acolo

Last edited by aleks; 08-09-10 at 00:46.
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 21:32   #115
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
poi pe ala nul apuca numa cateodata sa faca asa, atunci era dupa vreo 10 zile de stat( nu masi stiu motivul ? ) dar in rest nu face asa (decat foarte rar) iar daca i sa i fac ceva , nush habar nam cum las putea face sa nu aiba asa eroare, am incercat din reglajul ala din spate dar nu pot decat sa il fac mai eronat de acolo
Cred ca la tine nu e numai cablul vechi si freaca pe interiorul mansonului spiral dar mai degeraba vitezometrul este terminat si tare ma tem ca marea problema de acolo vine.
Cred ca daca schimbi vitezometrul problema va dispare.

Porcariile astea nu se mai repara ci se īnlocuiesc.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 21:48   #116
dks_

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

hondaD , esti aproape "beyond redemption" ... ai grave probleme de perceptie si expunere a realitatii ... dar e recomandat sa incerci totusi un tratament.In zilele noastre cei mai multi oameni se cred 'soferi' si transforma(?) toroabele in rachete.Inainte aripa C de la Balaceanca era populata de unii ce se credeau dictatori ... ce ti'e si cu vremurile astea contemporane.Lasand orice gluma la o parte ai nevoie de ajutor specializat , cat mai curand (nu de alta dar exista o posibilitate destul de ridicata sa 'se lase' cu victime nevinovate).


P.S : expunerea ideilor tale se face intr'un stil ABSOLUT MIZERABIL.
P.S2 : daca ar fi trait Pruteanu si ar fi citit probabil ca s'ar fi sinucis cu cartea de gramatica , 'ai un scris' total respingator.


----


Acum e clar ca aprecierile unei dacii 1310 se pot face doar la nivel empiric (lesne de inteles , ca nu seamana una cu alta deloc) , dar ca o tehnologie Dacia veche de 20 de ani sa bata una recenta , e prea mult ... chiar si pentru Romania !

Last edited by dks_; 07-09-10 at 21:53.
dks_ is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 22:25   #117
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Dks , ur no fun ) , CyberCSX probabil ca are deja , se cam plangea ca-i rupe aderenta si in a II a , oare stie ce inseamna sa rupa aderenta... e usor sa nu mai iei piciorul de pe acceleratie cand schimbi , handel trebuie sa recunosc ca am fost deprimat zilele astea , insa am citit vreo 50 de pagini de pe dacia si mi-am revenit subit , tu sigur ai sa inventezi masina timpului , sau macar ai sa clonezi ceva dar tot savant te vad .
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 22:44   #118
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by denver View Post
CyberCSX probabil ca are deja , se cam plangea ca-i rupe aderenta si in a II a , oare stie ce inseamna sa rupa aderenta...
Pai de-ai aii rupea ma aderenta, ca decuplase TC-ul... Sau are atata cuplu ca nu face fata TC-ul...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 22:45   #119
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

OFF: Bun topicul asta de ras
@all: Lasati-l pe tovarashu HondaD cu dacie ca se stie ca daciile pe model "tiuning" au de obicei unele probleme la directie avand un tzacanit la volan....macar totusi faza cu vitezele reale(125-127-131kmph) de care spune pare plauzibila....
@HondaD: Totusi nu-ti mai forja dacia ca mai mult decat limita pe autostrada tot nu prinde, si sa nu cumva sa iti cada relantiul in baia de ulei si sa trebuiasca sa desfaci tot "marsharieu" ca sa il recuperezi
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 23:03   #120
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by denver View Post
Dks , ur no fun ) , CyberCSX probabil ca are deja , se cam plangea ca-i rupe aderenta si in a II a , .
Nu, ma, ........ fi linistit ca nu-i scapa aderenta. Patineaza janta īn cauciuc

Toata povestea asta cu.... SUPER DACIA 1300 a lui, este ca īn bancul cu reporterul miop:

Ramīne unul cu Lastun-u īn pana pe drum.
Deceptionat face semne de ajutor la masinile care trec pe līnga el. Cele din urma oprese unul cu un SLK si-l remorcheaza.
Ei bine, asta cu SLK uita ca are Lastun-ul remorcat si īi da talpa. Trece de 100, trece de 150, asta cu Lastunu īncepe sa claxoneze disperat de frica ca se rupe Lastun-u la viteze asta.
Asta cu SLK da talpa mai departe si ajunge la 250 km/h pe banda din stīnga.
Pe banda din dreapta un reporter cam miopop se tīrīie cu 100 km/h find depasit de SLK cu Lastunul remorcat claxonīnd.

A doua zi, BREACKING NEWS pe Antena 1:

- Dacia 500 Lastun vrea sa depaseasca un SLK cu 250 km/h
CyberCSX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -