Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-10, 18:07   #331
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
ma io zic sa iti pui ochelari, in primu rand era audi si nu ford, in al 2-lea rand i drum cu 4 benzi era afara din localitate si daca nu vezi bine tocmai cand a aparut pe jos marcajul cu 70 !!!!!! nu 50, ca iar nu vezi bine si iti trebuie ochelari, am inceput sa franez, cand a fost filmat bordul deja era mult scazuta viteza.

si hai las-o balta nu mai face atata drama, ai de mine, in timp ce tu mergi cu familia la bunici, vine unu si te face cu dacia la drum intins si iti sare tie tandara
In primul rand ca aia nu e sosea cu 2 benzi, si daca ar fi ce? Tot nu ai voie mai mult de 90 in afara. Bun... hai sa zic ca nu e o drama (asa cum zici tu) sa mergi mai tare in afara localitatii, dar nu cu o dacie, si nu cu +70/h mai mult decat limita legala. Cred ca oricine(care are o masina cat de cat ok) mai merge cu 120-140-160 in afara dar cu o dacie e deja prea mult. Si sincer ma doare la basca ce poti tu sa patesti, dar vad zilnic tot felul de accidente facute de inconstienti, mie nu mi-e mila de tine ci de restul de oameni nevinovati.
In al 2lea rand, nu comentam nimic daca era asa cum ziceai tu, dar nu e.
La minutul 0:06 apare marcajul "70" zici ca incepi sa reduci, dar cat iti arata bordul la minutul 0:20(dupa vreo 500m)? cumva 160? unde ai redus? Apoi la 0:36 daca nu ma insel intri in localitate, cat iti arata tie bordul? 110-120? Erau si niste treceri de pietoni cumva acolo ca nu vad prea bine(imi trebuie ochelari, de cal)? Eu iti propun sa revizualizezi secunda cu secunda si apoi sa vii cu alte comentarii(eventual si cu niste ochelari)

PS: da, e audi(am scris gresit), l-ai depasit, esti tare Sincer nu imi pasa ca unul ca tine cu super Dacia ma "face" la drum intins, daca ai sti tu la cate dacii(si alte masini) am facut eu loc ca sa treaca......Ce rezolvi daca ajungi inaintea mea cu 10minute?A nu se intelege ca eu sunt inger, dar totusi am un pic de bun simtz sa merg cu un "60" prin localitate daca nu e radar, daca e merg legal.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 18:16   #332
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
In primul rand ca aia nu e sosea cu 2 benzi, si daca ar fi ce? Tot nu ai voie mai mult de 90 in afara. Bun... hai sa zic ca nu e o drama (asa cum zici tu) sa mergi mai tare in afara localitatii, dar nu cu o dacie, si nu cu +70/h mai mult decat limita legala. Cred ca oricine(care are o masina cat de cat ok) mai merge cu 120-140-160 in afara dar cu o dacie e deja prea mult. Si sincer ma doare la basca ce poti tu sa patesti, dar vad zilnic tot felul de accidente facute de inconstienti, mie nu mi-e mila de tine ci de restul de oameni nevinovati.
In al 2lea rand, nu comentam nimic daca era asa cum ziceai tu, dar nu e.
La minutul 0:06 apare marcajul "70" zici ca incepi sa reduci, dar cat iti arata bordul la minutul 0:20(dupa vreo 500m)? cumva 160? unde ai redus? Apoi la 0:36 daca nu ma insel intri in localitate, cat iti arata tie bordul? 110-120? Erau si niste treceri de pietoni cumva acolo ca nu vad prea bine(imi trebuie ochelari, de cal)? Eu iti propun sa revizualizezi secunda cu secunda si apoi sa vii cu alte comentarii(eventual si cu niste ochelari)

PS: da, e audi(am scris gresit), l-ai depasit, esti tare Sincer nu imi pasa ca unul ca tine cu super Dacia ma "face" la drum intins, daca ai sti tu la cate dacii(si alte masini) am facut eu loc ca sa treaca......Ce rezolvi daca ajungi inaintea mea cu 10minute?A nu se intelege ca eu sunt inger, dar totusi am un pic de bun simtz sa merg cu un "60" prin localitate daca nu e radar, daca e merg legal.

vezi ca sunt mai multe accidente create de idioti care au bmw, mercedes, vw etc..si nu dacii...si o dacie daca e pusa la punct poate merge fara nici o problema cu 120 la ora, cam atat avea el undeva la 120 km/h...tu crezi ca a prins 160 km/h cu turatia aia la 3000 rpm? nu ai cum, eu stiu ca am testat viteza pe dacia mea si ca sa ai 140 km/h trebuie sa ai 4000 rpm...Si cu respectarea vitezei legale..sa fim seriosi, nici unul dintre noi nu merge cu viteza legala..hai sa nu ne dam cocosi ca tu sau altul este legal pe strazi, nici strainii nu sunt legali cu viteza, unde e 90 ei merg cu 120 km/h etc...Deci nu cred ca unu dintre noi poate merge legal pe orice drum public numai cu exceptia echipajelor de politie cand atunci toti se fac legali pentru a nu primii o amenda. Iese orice din discutie nu are rost.
Cat despre dacia vs. audi, e inutil audi ala ajunge usor la 180 km/h, pe cand cu dacia nu poti foarte repede.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 19:12   #333
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

HondaD, testeaza vitezometrul cu un gps, ai sa fii surprins de eroarea pe care o are....
Oricum...de ce ai facut filmuletul? ca sa ne arati.....ce? dacia vs. audi?
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 20:51   #334
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Ma oamenilor, o merge Dacia cu 120km/h. Da' din moment ce personajul de fata baga ulei de cutie de viteze de scuter in motor voi credeti ca are si frane?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 11:24   #335
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
Si eu am mers cu golful meu cu motor de 1.8 8v cu 200+ km/h....dar am uitat sa mentionez ca melcul de pe cablul de la vitezometru era cel pentru 16v si aveam o eroare de +20-22km/h fata de realitate. Tu erai la 160km/h cu appx 3000-3500rpm....hmmm... cred ca ar trebui sa fac un swap, sa pun si eu pe Golf un motor de 1.4 de Dacie si o cutie de Dacie, ca vad ca motorul de VW si cutia (AEN - cutie cu rapoarte lungi) sunt varza...nici nu m-as putea tine de Dacia ta....hai sa fim seriosi.
Am condus suficient de mult Dacii cu motoare de 1.4 carb si 1.4 injectie (masini foarte intretinute) cu cutii in 5 trepte, ca sa imi dau seama cat poti sa intinzi de ele din punctul de vedere al vitezei maxime REALE....ma refer la REAL nu la ce iti arata tie vitezometrul. Tu nu iti pui un semn de intrebare cand vezi raportul dintre viteza si turatia motorului, ca sa iti poti da seama de la o posta ca viteza indicata e eronata?
Hai ca esti simpatic si visator dar nu toti suntem asa ....

probabil nu ai urmarit tot topicul la 125-127 pe bord 100 pe gps , la 4000 rpm in a 5-a 130 pe gps aprox 170 pe bord, iar cu asta cu audiul am ajuns la 4300 rpm in a 5-a, dar pe filmare nu se vede bordul decat dupa ce am lasat acceleratia, ca am intrat in localitate, si si tipul cu audiul o zis ca o avut putin peste 140 pe bord
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 11:33   #336
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
.
da imi arata 110 pe bord ( ~88 pe gps) si da era localitate, dar ti se pare ca era vreunu care sa mearga mai incet????

la 3000 ai doar 90 , la 400 ai 130 pe gps, asta pentru majoritatea daciilor pe carburator, ca sa verifici usor daca ai rapoartele astea, mergi cu a 4-a pana in 3000 pastrezi viteza constant, iar apoi dai a 5-a si daca cade in ~2500 , asta e cutia si astea is vitezele pe turatii, iar pentru 140 iti trebuie aproape 4300 rpm in a5-a
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 12:09   #337
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
da imi arata 110 pe bord ( ~88 pe gps) si da era localitate, dar ti se pare ca era vreunu care sa mearga mai incet????

la 3000 ai doar 90 , la 400 ai 130 pe gps, asta pentru majoritatea daciilor pe carburator, ca sa verifici usor daca ai rapoartele astea, mergi cu a 4-a pana in 3000 pastrezi viteza constant, iar apoi dai a 5-a si daca cade in ~2500 , asta e cutia si astea is vitezele pe turatii, iar pentru 140 iti trebuie aproape 4300 rpm in a5-a
La motor de 1.6(106.00 9.25:1)reconditionat complet, alimentat de un dublucorp progresiv de Lada cu filtru de aer Pilot, aprindere electronica, admisie lustruita pe interior si arcurile de la supape mai tari si benzina de 99+ si o cutie de 8*33 am atins fix 105 km/h pe gps la 3000 de rpm in tr.5, cand am retrogradat cu o viteza, am avut o crestere de turatie de 500-600 rpm.
Ulterior, cand am fost pe autostrada, fara gps, am atins turatia de 5300 rpm(tr.5), pentru care estimez o viteza de 150-155 de km/h, dar nu este verificata pe gps. Vitezometrul(care nu functioneaza cum trebuie) indica 90 de km/h.

Astea sunt constatarile mele, referitoare la turatia de 3000 si viteza, pentru motorul de 1.6 si cutia de 8*33.

Oricum vitezele respective au fost atinse in zone relativ izolate, nu localitati, nu vitejii, fara sa pun viata altcuiva in pericol( in afara de a mea).

HondaD, tu ce cutie ai? banuiesc tot un 8*33

Last edited by RRedman; 09-12-10 at 12:17.
RRedman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -