Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-10, 07:34   #91
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
deci mondeo ala are 170.000 km la bord dar zicea ca motorul a fost refacut , o zis ca e altul,si ca nare numa 70 k, dupa ce io luat foc instalatia electrica, in fine, faza e ca am condus si eu fordul si si el dacia si amandoi am ajuns la parearea ca pana in 100, dacia scoate mai bine, si lui i ia sub 14 pana la 100 km la ora

dar chestia interesanta e ca senzati de demaraj si "bagat in scaun" iti ofera fordul dar per total sta slabutz, sub 2000 e mai varza ca un scuter, iar in turati tuseste
Eu nu te cred ca ai mers cu una din masinile de care vorbesti tu.

Pune o poza cu permisul auto si eventual si o poza cu talonul masinii tale altfel esti doar un troll.
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 08:06   #92
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Va inchipuiti ca Dacia lui dupa 20 de ani are mai multi cai si merge mai bine decat atunci cand a iesit pe poarta uzinei? Trebuie sa fii tare zombie sa crezi ca o Dacie face suta sub 14 secunde. Asta pana nu te urci intr-o masina care chiar face suta sub 14 secunde.
Si eu as sugera sa puna individul poza cu permisul . Asa ca bonus..
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 08:38   #93
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Va inchipuiti ca Dacia lui dupa 20 de ani are mai multi cai si merge mai bine decat atunci cand a iesit pe poarta uzinei? Trebuie sa fii tare zombie sa crezi ca o Dacie face suta sub 14 secunde. Asta pana nu te urci intr-o masina care chiar face suta sub 14 secunde.
Si eu as sugera sa puna individul poza cu permisul . Asa ca bonus..
Iti dai seama ca o sa zica ca e lesinata pana nu stiu la ce turatie, ca nu are nu-stiu-ce senzatie si alte bazaconii !
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 09:36   #94
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

@ golf3diesel

Da. Trebuie sa recunosc ca la europenele oldie, īmi cam prind urechile.
Cīt am fost īn tara n-am avut posibilitatea sa ma interesez / documentez asa cum vroiam si ca sa fiu sincer nici nu m-au interesat.
De cīnd sīnt aici, "am luat-o pe ulei" cu americanele, neglijīnd restul si........."am cam pierdut trenul", cum se spune

Revenind la capitolul Dacia OLDIE vs. Dacia TODAY, un oldie ar putea bate la sprint una actuala cu conditia sa fie stock perfecte ambele si asta nu datorita tehnicii vechi ce sustin unii ca ar fi mai buna ca tehnica noua, ci datorita diferentei de greutate a masinilor.

Cīte kg are o 1300?
Daca-mi aduc bine aminte, īn jur de 900 kg pe cīnd o dacie actuala cu toate trancotele ei electronice si sisteme tehnice servo etc. are 1330 kg iar motorizarea de 1,4 e cam identica.
Diferenta de greutate este de 430 kg si asta se simte.
Pt. un motoras din asta e mult mai usor sa puna īn miscare o greutate de 900 kg decīt 1330 kg. Logic. Ca atare are munca mult mai usoara la un sprint de la zero.

Last edited by CyberCSX; 07-09-10 at 09:40.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 11:09   #95
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Eu dupa cateva tentative de masini, vw derby, talbot horizon, fiat panorama, mercedes d200 si altele, am trecut in 96 pe dacia 1310, fiind nevoit in parcursul anilor sa invat mecanica sa-mi pot si eu repara masina la nevoie, mai ales la drum lung pica ceva drag, cu asta vreau sa subliniez ca ma pricep asa putin la motoare.
Care-i diferenta intre 1310 si restul ? pai talbotul de exemplu mi-a fost masina din 82 pana prin 86, mergeam cu 160 fara probleme, fara batai, fara griji, pana in momentul cand m-a lovit un taran cu lada si s-a dus ****
Sa revin la 1310, singurul motiv pentru care l-am luat a fost din cauza sotiei, (n-are rost sa intru in detalii) primul drum Timisoara-Stuttgart, n-am sa-l uit in viata mea, 1310 nu merge peste 135 la ora, cel putin la plecare am schimbat cam tot ce se putea schimba la motor, nu mergea, era sa innebunesc pe drum, asta-i viteza maxima, atinsa poate timp de 1-2 minute, dupa care trebuia incetinit, fierbe apa, zdrangane caroseria, ne ia naiba.
Am un coleg de lucru cu logan 1.4, merge lejer cu 150, nu simti nimic, asculti ca omu' si muzica, ce-i drept ajungi la viteza respectiva dupa ceva ani cu piciorul pe acceleratie dar nu conteaza, important este ca merge.
Concluzia este, chiar daca nu mai vreau sa aud de 1310, are sanse sa faca loganul (0-100), asta in cazul in care totul este pus la punct, din orice alta perspectiva este cum spuneti voi mai nou, un ,,total fail".
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 11:17   #96
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

@Cyber CSX chiar ca ti s-au urcat americancele la cap (no offence)
Nici macar Loganul 1.6 16v sau 1.5 dci 85 nu au 1330 kg..Loganul 1.4 chel(echiparea cea mai saraca si fara optiuni) are 975kg..iar cea de top in jur de 1050 kg.Daca avea 1330 kg insemna sa scoata 0-100 in 16 secunde )) atunci da ar fi fost apropiata cursa 0-100 kmh...
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 11:18   #97
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post

Totusi parerea mea este ca HondaD a urmarit acest filmuletz, si acum vrea sa isi ia revansa

https://www.youtube.com/watch?v=aaomHV4haDc
noroc ca nam fost eu peacolo ) , dapoi oricum ce dacie o mai luat si aia ca pe terenu ala deabia io patinat )
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 11:19   #98
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default

da pe bune nu stiti careva cand se mai organizeaza competiti deastea si liniutze prin cluj? in afara de alea de joi noaptea ) ... anyway dupa ce incepe facultatea poate uni neom intalni peacolo

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ golf3diesel


Revenind la capitolul Dacia OLDIE vs. Dacia TODAY, un oldie ar putea bate la sprint una actuala cu conditia sa fie stock perfecte ambele si asta nu datorita tehnicii vechi ce sustin unii ca ar fi mai buna ca tehnica noua, ci datorita diferentei de greutate a masinilor.

Cīte kg are o 1300?
Daca-mi aduc bine aminte, īn jur de 900 kg pe cīnd o dacie actuala cu toate trancotele ei electronice si sisteme tehnice servo etc. are 1330 kg iar motorizarea de 1,4 e cam identica.
Diferenta de greutate este de 430 kg si asta se simte.
Pt. un motoras din asta e mult mai usor sa puna īn miscare o greutate de 900 kg decīt 1330 kg. Logic. Ca atare are munca mult mai usoara la un sprint de la zero.
loganul are tot undeva la o tona (inafara de break) iar mie dacia la itp mi-a scoso in 1035kg

chestia e ca la mine la dacie nu doar ca merge motorul foarte bine, dar sunt si reglate toate in asa fel incat sa nu franeze deloc si nici sa naiba jocuri, placutzele de frana leam polizat pe capete cat sa intre la fix fara sa stranga deloc ca atunci dupa ce ai pus frana chiar daca iti lucra perfect etrierul, placutele raman stranse, dar nici sa nu joace in locasul lor ca atunci bat, si multe alte exemple deastea.... iar pt care cred ca is but si ca nam condus niciuna dintre masinile alea ) etc etc ... pe youtube puteti scrie davidsonicro, acolo apar toate videourile personale ...inclusiv cu "furia gri" ))

si desi am carnetu abia de 1 an si un pic am trecut de 30.000 km de mult

aaa si era sa uit, pentru cei care se uita la video, in caz ca nu observati ca am scris la fiecare video, cred, eroarea de km e la 100 pe gps are undeva la 125-127 pe bord

si daca chiar vreti am filmat pe telefon si unele parti cu laguna inclusiv aproape 180 ....dar am zis ca nu le postez pe youtube

Last edited by aleks; 08-09-10 at 00:43.
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 11:59   #99
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
loganul are tot undeva la o tona (inafara de break) iar mie dacia la itp mi-a scoso in 1035kg
Datele īn kg pe care eu le-am pus, sīnt date oficiale de fisa tehnica luate de pe wikipedia si nu diin vīnt.
Daca cei de la ITP ti-au pus 1300'le la peste o tona, ori sīnt tīmpiti ori tu ai o groaza de trancote prin portbagaj (masina) care trag inutil la cīntar.

Īn ceea ce priveste motorul tau, o fi ca merge perfect dar nu uita ca are 20 DE ANI si nu un an sau doi + / - cīt are un logan stock, chiar daca ia-i facut R.K. alezīndu-l la cota.
Nu uita ca nici cutiile nu sīnt identice si nici grupul conic din partea de diferential.
Tu ai o cutie raportata la un consum NON-EURO iar daciile actuale au o cutie raportata la un consum economic EURO 4 asa ca nu le poti compara.

Cutiile actuale sīnt īn asa fel concepute īncīt sa dea un randament maxim optimal la un consum redus al motorului pe cīnd.... EPOCA DE PIATRA tureaza ca dracu sa ajunga la un randament cīt de cīt acceptabil asa ca turatii utopice de peste 6000 rpm ce scri tu sīnt irelevante cīnd e vorba se sprint de la zero.

Īn timp ce tu ai 6000 altul are cel mult jumatate la acelasi randament. Daca-i da mai mult, daca nu are ghinion sa-i pocneasca motorul, te sufla de n-ai timp nici sa spui AU MAMA.

Ca exemplu, "Trotineta mea" e de prin 1989.
OK.
E de SASE ORI mai tare ca Dacia ta dar e irelevant. Vreau numai sa-ti explic raportul turatie / transmisie.
La relantiu am cel mult 400 rpm. pe autostrada la 130 km/h am īntr-a 4-a cam 3500 rpm. Īntr-a 5-a am cel mult 2500 rpm la aceasi viteza.
O diferenta de 1000 rpm si asta e enorm.
Turatia motorului intra īn sectorul rosu abea la 7000 rpm.
Realizezi, daca la 130 km/ īntr-a 5-a motorul are NUMAI 2500 rpm, ce se īntīmpla daca-l urc la 6000 rpm si asta cu talpa la blana, asa brusc?

La mine 6000 rpm este o exceptie limita, rezerva, pe cīnd la tine e turatie normala de lucru asa cum e la mine 2500 rpm asa ca lasa-le naibii de turatii.

Ce conteaza la un sprint sīnt SECUNDELE ce trec din momentul ZERO pīna la 100 km/h si nimic mai mult.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 12:01   #100
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Sunt curios daca baiatu asta va putea vreodata in viata sa detina o masina care sa nu fie ... ce mai reusita din serie, cea mai rapida, cea mai bine reglata, etc... e o dacie amarata care are niste erori grave pe ceasurile de bord din cauza carora ai ajuns sa crezi ca si fuge... intai pune o liniuta cu alta dacie 1310... sa vedem daca chiar e mai rapida decat alta la fel... apoi daca chiar e asa 2fast 2 furia gri mai vedem si de alte masini.
Referitor la masinile alea cu care te-ai facut tu... nu zic... le iei pe demaraj dar pe ce distanta te-ai facut cu ele?
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 12:08   #101
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Cred ca se fac destule competitii de sprint la SFERT DE MILA oficiale īn Romānia unde poate participa si atunci se poate vedea, ce poate masina lui (si el) si ce nu īn comparatie cu alte exemplare stock deoarece toate filmuletele astea private ce le face el, discutiile pro si contra, sīnt numai batut de apa-n piua.
Faptele conteaza.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 12:10   #102
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Si atunci se convinge si ca o liniuta nu se termina la 100kmh, bine... avantajos pt el ar fi sa se termine la 80kmh ... ca pana acolo ar avea si "ceva" sprint...
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 12:16   #103
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Sunt curios daca baiatu asta va putea vreodata in viata sa detina o masina care sa nu fie ... ce mai reusita din serie, cea mai rapida, cea mai bine reglata, etc... e o dacie amarata care are niste erori grave pe ceasurile de bord din cauza carora ai ajuns sa crezi ca si fuge... intai pune o liniuta cu alta dacie 1310... sa vedem daca chiar e mai rapida decat alta la fel... apoi daca chiar e asa 2fast 2 furia gri mai vedem si de alte masini.
Referitor la masinile alea cu care te-ai facut tu... nu zic... le iei pe demaraj dar pe ce distanta te-ai facut cu ele?
ma am condus o gramada de alte dacii, iar care erau mai bune aveau sprintul asemanator pe treptele 1, 2 , adica lam facut cu o masina pana in a 2-a dar de acolo incolo toate raman in urma, ce sa zic ca in a 5-a la ce daci am mai condus dai blana si zici ca totuna i , deabia creste viteza.... si am mai zis nu e chestia numa de ceasuri,ca de ex la papuc la 135 am 125 pe gps, + ca umblu foarte mult cu gps ul, si am mai condus si laguna ala care la 110 are 107 pe gps, si lam condus si la viteze destul de mari, deci cu viteza sunt obisnuit sa o apreciez ... si am mai zis nu e chestia de ceasuri si de iluzi, chestia e ca inca nu o existat unu macar care sa fi fost cu mine cu masina si sa fi zis ca e ca oricare alta dacie... sincer , pe cuvantul meu, deci nu e super masina doar ca daca nai zice ca o dacie merge asa :P ... acuma de max o saptamana mio condus unu cu un bmw 316 dacia si o zis ca el nare asa sprint
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 12:25   #104
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Tu chiar ne crezi prosti))??
La tine cand accelerezi si esti pe loc ai vazut cum iti face acul la acceleratie=)).Erai pe loc si aveai 30-35km/h .
Si dupa filmul de pe youtube ai facut 100 in7 secunde
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 12:30   #105
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Dacia 1310 1.4 vs logan 1.4 ( 0-100 km/h ) stock

Raliu frate! Nu am ce zice!

De ce nu pui o poza cu permisul si talonul tau?
Angel 5 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -