Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-10, 15:11   #1
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Limuzina cu sofer DA sau NU

Treaba sta cam asa.Iti permiti o masina 100 000 euro + si nu iti permiti un sofer la ea.Iti place sa o conduci singur,sa stai in fata sa asculti radio si sa porti ochelarii tai D&G in speranta ca se uita vreo fata mai buna la tine.Parerea mea e ca aceste specimene sunt niste manelari prosti (nu numai ca asculta manele) si umpic cam deplasati. Nu e nimic rau sa conduci propria masina cativa km dar nu zi de zi sa incerci sa mergi si sa parchezi o masina de 5m+.

intrebarea mea e simpla:Un om in deplinatatea facultatilor mintale ar angaja un sofer la o masina 5m+? DA SAU NU

Last edited by Cozmescu-Alin; 23-08-10 at 15:14.
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 15:53   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Pe limuzine gen Maybach / RR da, soferul este must have. Pe limuzine gen A8/S/7 nu neaparat, daca vrei sofer iti iei dar nu consider ca e neaparat.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 16:13   #3
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

De acord cu anaconda.

Tocmai ma certam cu cineva pe mess ca Posesorii de rolls/maybach sunt cretini,snobi si manelari pentru ca au asemenea masini si le conduc singuri. Exempleiaconescu,Becali si mai sunt multi.Ce ziceti am dreptate sau sunt singuru care considera ca astfel de oameni nu sunt demni de masinile astea?

Last edited by Cozmescu-Alin; 23-08-10 at 16:16.
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 16:17   #4
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Quote:
Originally Posted by Emin3m View Post
De acord cu anaconda.

Tocmai ma certam cu cineva pe mess ca Posesorii de rolls/maybach sunt cretini si manelari pentru ca au asemenea masini si le conduc singuri. Exempleiaconescu,Becali si mai sunt multi.Ce ziceti am dreptate sau sunt singuru care considera ca astfel de oameni nu sunt demni de masinile astea?
Mie personal mi-ar placea sa imi conduc singur animalu de masina. Si nu pentru faptu ca sunt manelar ci doar pentru placerea de a conduce. Iarasi se generalizeaza si se ajunge la certuri. Pana la urma un pasionat de masini isi cumpara masina nu sa fie dus cu ea ci sa o conduca el.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 16:19   #5
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Asta incercam sa-i explic si eu pe mess lui EMIN3M:P, faptul ca isi conduce singur masina, sau ca si Becali si nu mai stiu cine face asta, faptul ca nu merita masina nu il face pe posesor snob, cretin si manelar, pentru ca a angajat un sofer. Daca considera ca are dreptate inseamna ca prea multa libertate in exprimare strica, pentru ca fiecare trage ce concluzie ii convine, concluzie ce nu se bazeaza pe nimic clar.
Nu zic ca e mai bine sa nu ai sofer decat sa ai sofer la o limuzina de clasa mare, dar nu are nicio legatura cu tipul de posesor faptul ca isi angajeaza sau nu sofer.

Last edited by sergini0; 23-08-10 at 16:25.
sergini0 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 16:23   #6
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Mie personal mi-ar placea sa imi conduc singur animalu de masina. Si nu pentru faptu ca sunt manelar ci doar pentru placerea de a conduce. Iarasi se generalizeaza si se ajunge la certuri. Pana la urma un pasionat de masini isi cumpara masina nu sa fie dus cu ea ci sa o conduca el.
sunt multe masini pe care le poti cumpara doar pentru placerea de a conduce.Insa aceste masini exprima o pozitie sociala,sunt un semn al opulentei si sunt special construite pentru placerea de a sta in spate sa te scufunzi in scaune ,sa bei ceva si sa vorbesti cu cineva.Masinilea astea nu prea se impaca cu racerii de bulevard.
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 16:24   #7
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Quote:
Originally Posted by Emin3m View Post
sunt multe masini pe care le poti cumpara doar pentru placerea de a conduce.Insa aceste masini exprima o pozitie sociala,sunt un semn al opulentei si sunt special construite pentru placerea de a sta in spate sa te scufunzi in scaune ,sa bei ceva si sa vorbesti cu cineva.Masinilea astea nu prea se impaca cu racerii de bulevard.
Ce treaba au racerii de bulevard in asta? Eminem crezi ca nu-si conduce limuzinele?)
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 16:27   #8
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Ce treaba au racerii de bulevard in asta? Eminem crezi ca nu-si conduce limuzinele?)
Nu prea cred...Eminem din ce scrie pe internet are un Hummer caruia ii spune ShadyMobile.Iar cand se duce pe la concert sunt sigur ca nu conduce el propria limuzina.

Eu inteleg foarte bine placerea de a conduce ceva dar nu se impaca ideea aceasta cu RR si Maybach.
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 16:27   #9
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Quote:
Originally Posted by Emin3m View Post
sunt multe masini pe care le poti cumpara doar pentru placerea de a conduce.Insa aceste masini exprima o pozitie sociala,sunt un semn al opulentei si sunt special construite pentru placerea de a sta in spate sa te scufunzi in scaune ,sa bei ceva si sa vorbesti cu cineva.Masinilea astea nu prea se impaca cu racerii de bulevard.
Asta crezi tu, pentru unii placerea condusului implica o masina super sportiva, dar pentru unii inseamna o masina de lux, o masina greoaie, pe care probabil nu o foloseste la liniutele de pe bulevard pentru a se bucura de placerea condusului. Oricum, asta nu are nicio legatura cu faptul ca posesorul e cretin si snob pentru ca n-are sofer personal, la urma urmei asta era ideea pe care o sustineai.
sergini0 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 21:07   #10
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Versiunile L DA
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 01:46   #11
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

pe asa o chestie eu as opta pentru un sofer...




pe asa ceva, doar optional (la un drum lung spre o sedinta importanta, ca sa fie odihnit omu nostru)




P.S.: dati seama ca cineva cu o asemenea masina poarta ochelari D&G originali si isi permite sa aiba figuri .
P.S. nr.2: Daca o sa am vreodata bani sa imi iau un sb ceva, sa merg cu ea prin oras cu manele la maxim si cu lantu de la... hamster(ca nam caine)... la gat si voi cobora la tine sa te salut sa zic la toata lumea ca esti unul din cei mai buni prieteni ai mei
scz de offtopic
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 11:05   #12
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Eu cred ca mai intervine un aspect: unora le e teama ca daca nu sunt la volan, crede lumea ca-i masina soferului si atunci a facut investitia degeaba
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 13:16   #13
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

eh daca isi iau si ei un costum alb si un "baston" probabil ca nu o sa mai creada lumea asa
Mie mi se pare ca daca ai un "stretch" cum este cel din poza de mai sus este absolut necsar un sofer la ce rost sa ma chinuiesc sa conduc ditamai limuzina daca la banii mei imi permit sofer?
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 13:35   #14
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

Ce griji aveti voi la 16 ani =))
Ps : Becali are si sofer
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 13:40   #15
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Limuzina cu sofer DA sau NU

da Becali are sofer si tot el da cu ranga in propria masina..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -