Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-10, 15:19   #61
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
De unde stii tu ca nu sunt fiabile Bugatti "pentru oras"? Chiar nu vreti sa incetati sa postati ghene de replici?
Is curios ce inseamna la tine fiabilitate... probabil sa invarti volanul usor...
Fiabilitate = consum, costul pieselor, costul unei reparatii, vizibilitatea traficului, marimea masinii...etc.
Daca si Bugatti Veyron e o masina fiabila pentru oras inseamna ca si Mercedes Actros si VOLVO FH16 sunt niste masini(camioane) fiabile pentru oras.
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 15:21   #62
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Is curios ce inseamna la tine fiabilitate... probabil sa invarti volanul usor...
Fiabilitate = consum, costul pieselor, costul unei reparatii, vizibilitatea traficului, marimea masinii...etc.
Daca si Bugatti Veyron e o masina fiabila pentru oras inseamna ca si Mercedes Actros si VOLVO FH16 sunt niste masini(camioane) fiabile pentru oras.
de unde le scoateti dragilor? Chiar asa a murit DEX-ul?

FIABILITÁTE s. f. 1. capacitate de funcționare a unui aparat, a unui sistem tehnic fără defecțiuni o perioadă îndelungată de timp. 2. ramură a științei care studiază măsurile generale ce trebuie avute în vedere la proiectarea, fabricarea și exploatarea sistemelor tehnice pentru a se asigura o maximă eficiență în utilizarea lor. 3. (biol.) probabilitate de supraviețuire a unui organism, exprimată prin vitalitate, capacitate de adaptare la condițiile de mediu. (< fr. fiabilité, engl. fiability)
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 15:26   #63
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
de unde le scoateti dragilor? Chiar asa a murit DEX-ul?

FIABILITÁTE s. f. 1. capacitate de funcționare a unui aparat, a unui sistem tehnic fără defecțiuni o perioadă îndelungată de timp. 2. ramură a științei care studiază măsurile generale ce trebuie avute în vedere la proiectarea, fabricarea și exploatarea sistemelor tehnice pentru a se asigura o maximă eficiență în utilizarea lor. 3. (biol.) probabilitate de supraviețuire a unui organism, exprimată prin vitalitate, capacitate de adaptare la condițiile de mediu. (< fr. fiabilité, engl. fiability)

Aici vorbim de fiabilitatea unei masini... nu a unei masini de spalat sau a unei biciclete... si cine isi pune intrebarea " Oare masina asta e fiabila?" cu siguranta isi pune intrebararile care le-am scris in postul meu de mai sus.
L.E: Sa nu uitam ca vorbim de fiabilitatea unei masini in oras.

Last edited by scturoag; 17-06-10 at 15:28.
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 15:30   #64
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post

Aici vorbim de fiabilitatea unei masini... nu a undei masini de spalat sau a unei biciclete... si cine isi pune intrebarea " Oare masina asta e fiabila?" cu siguranta isi pune intrebararile care le-am scris in postul meu de mai sus.
Masina in sine este un aparat. Cum si avionul e aparat de zbor
Cine isi pune intrebarea oare masina e fiabila, se gandeste la: " Oare pica repede turbina, sau nu imi fac griji ca o vand la altu " ?
Nu stiu cum gandesti tu cand te gandesti la Fiabilitate, dar iti spun sigur ca 90% din romani cand se gandesc la fiabilitate, se gandesc la cat de repede pica piesele la masina.
Costul pieselor, consumul si ce balarii ai enumerat pe acolo se incadreaza la rentabilitate.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 15:50   #65
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Doamne fereste, cum sa fie ma fiabilitatea = vizibilitate si consum ? Indiferent ca vorbesti de mixer sau de masina, fiabilitatea inseamna acealasi lucru, o masina fiabila = o masina fara probleme tehnice, nu se strica, etc, nu ca are consum mic sau viziblitate buna sau marimea masinii ?! haha =)).

PS - quote-ul ala merita pus la semnatura ...este EPIC.

Quote:
Fiabilitate = consum, costul pieselor, costul unei reparatii, vizibilitatea traficului, marimea masinii...etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 17-06-10 at 15:54.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 16:09   #66
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Baiete .. deci pentru tine fiabilitatea in oras e alta decat fiabilitatea in afara orasului?
In lumea ta sunt mai multe tipuri de fiabilitati? Sincer revin si repet.. De ce nu incetati cu posturile astea de toata jena? Sau tu chiar crezi ceea ce zici? Iti sugerez inainte sa folosesti cuvinte care iti depasesc aria vocabularului sa dai un search in dex .
Nu de alta dar esti de-a dreptul hilar copile.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 16:37   #67
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Eu am zis de mai multe ori, baiatul asta pe langa ca nu are nici o treaba cu forumul in sine, nu cunoaste nici macar limba materna
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 18:28   #68
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

eu as alege niste modele compacte cu motorizari pe benzina de 1.2 1,4 TSI 1.4TCE sau 1.4 1.6T de la opel
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 14:38   #69
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Nu am citit tot topicul si nici nu vreau sa intru in polemica. Eu personal as alege 320d oricand in aceasta comparatie. O singura chestie vreau sa zic, Orienteaza-te catre alt bmw. Masinile puse la vanzare pe autovit de persoana aceea sunt "pregatite" inainte daca intelegi ce vreau sa spun

scturoag ala e criminal frate )))))
__________________
PaulMIG is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 00:28   #70
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Intamplator am vazut acest topic.
Cum am avut ambele masini (BMW-ul este inca prezent) iti pot vinde niste impresii.

Prima masina a fost Passatul, ce a inlocuit un Golf V (la randul ei inlocuind un Golf IV).
Am sperat ca modeul nou sa fie mai interesant decat cel vechi (acelasi lucru si la golful V) dar m-am inselat. Desi era dotat aproape de limita, nu m-am simtit confortabil deloc. Am avut tot timpul impresia de ieftin. Desi multitudinea de functii parea atragatoare, dupa un timp devenea anosta.
Frana de mana inexistenta. Era un buton. Suportul de pahare era ascutit si scotea sunete ca o copie de iPod cand o folosesti. Sunetul net inferior celui din Golf IV ca si multe alte aspecte.

Cheia, jalnica. M-am trezit de nenumarate ori cu portbagajul deschis.
Motorizarea era cel putin la fel de buna, fata de cum eram obisnuit. Aici nu am de comentat.

BMW-ul ce a inlocuit Fordul Mondeo (masina care o recomand cu nota 10) este destul de interesanta. Nu stiu cum este 320d, eu am varianta urmatoare, dar nu are de ce sa fie rea ( ca si performante).

Am scapat in sfarsit de aspectul de ieftin (din gama celor de la VW). Simplista pe interior dar net superioara variantei E46 care mi-a displacut total ca si interior. As fi ales o paleta mai mare de culori, nu doar negru. Nu am ce comenta ca si design. Mici buguri cu senzorii din scaune (pentru centuri si etc).

Ca motorizare este potenta cat si frumos lucrata. Transmisia si directia mi se pare foarte buna. Le intrece pe toate care le-am avut.
Cand accelerez puternic turbina are o mica portiune de relaxare (desi masina mananca astfalt sub ea), dupa care ma zmuceste mai rau ca un 747 cu mansa la maximum. O poti vedea ca un avantaj, in cateva luni de zmucituri o sa ai un sternocleidomastoidian de toata mandria.

Daca vrei BMW, neaparat xDrive. Iarna mai bine mergi pe jos. Nu o scoti nici din parcare. DTC, ASR, ESP, ESR cum ii zice nu are niciun cuvant de spus, fie el dezactivat sau activat.
Aici Mondeul era rege. De neclintit.

Alta tampenie inventie a germanilor de care o sa beneficiezi pe 320d, mi se pare Auto Start Stop (elimin-o din optiuni daca poti). Un gunoi. Opreste motorul dupa prima secunda de stationare. Cele in 6 cilindrii nu au acest deranj. Multmumesc Iisuse.

Portbagajul il prefer pe cel al Passatului. Este mai cu cap facut. In BMW nu imi intra 2 genti samsonite care si asa sunt lite. Crunt.

Momentan cam atat imi aduc aminte.
__________________

low sau nu ?

Last edited by Predator; 23-06-10 at 00:33.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 00:49   #71
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Daca vrei BMW, neaparat xDrive. Iarna mai bine mergi pe jos. Nu o scoti nici din parcare. DTC, ASR, ESP, ESR cum ii zice nu are niciun cuvant de spus, fie el dezactivat sau activat.
Aici Mondeul era rege. De neclintit.

.
Permite-mi sa nu te cred, cu cauciucuri BUNE de iarna nu ai probleme de genul.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 00:57   #72
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Cauciuri de la Michelin, Pirelli, Dunlop. Alege. Iti zic rezultatul dupa.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 01:40   #73
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Cauciuri de la Michelin, Pirelli, Dunlop. Alege. Iti zic rezultatul dupa.
Eu am Fulda ( luate de noi ) stau la munte si niciodata nu am avut niciun fel de probleme iarna cu E46.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 08:48   #74
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Ai cauciucurile mai late decat original ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 15:59   #75
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Ai cauciucurile mai late decat original ?
205/55 /16 de iarna
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -