Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-10, 10:44   #1
M A I 94

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 7
Default BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Salut,
As vrea sa aflu parerea voastra despre ambele masini:
BMW 320d - 163 cp, manuala(an fabricatie 2006-2007)
VW Passat B6 2.0 TDI - 140 cp, manuala(an fabricatie 2007-2008 )

Nu prea pot sa ma decid intre astea 2...una dintre ele va fi "cadoul" de majorat din partea parintilor .

Vreau sa aflu care e mai fiabila, care e mai usor de intretinut, care atrage mai multe priviri si care merita sa o cumperi din afara...pana in 15 mii de euro..+/- cateva mii.

Ceva de genu:

Click image for larger version

Name:	!!sShLcQEW0~$(KGrHqR,!iIEv1+0EquVBMDilmsheQ~~_19.JPG
Views:	941
Size:	18.0 KB
ID:	1516989 Click image for larger version

Name:	!!sShMlgBW0~$(KGrHqV,!hkEv1+0GBZ+BMDim2RvFg~~_19.JPG
Views:	1095
Size:	18.2 KB
ID:	1516990



Click image for larger version

Name:	C13623851_6.jpg
Views:	828
Size:	44.3 KB
ID:	1516991 Click image for larger version

Name:	C13623851_1.jpg
Views:	498
Size:	59.7 KB
ID:	1516992

Last edited by M A I 94; 13-06-10 at 10:57.
M A I 94 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 11:01   #2
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

trebuie sa fii idiot sa compari un passat cu un 320d....niciodata nu o sa ajunga la valoarea bmw-ului...320d e mult mai fiabil are o suspensie mult mai buna arata mai bine...passatu e masina de batrani
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 11:09   #3
M A I 94

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 7
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

"passatul e masina de batrani" -asta ar spune varamiu care e clasa a 6a...e adevarat ca passatul e masina de mid-age (cel putin asa il vad eu)...30-40 de ani, dar asta nu o exclude dupa lista...
am prins drag de passat cand am mers vreo 5-6 km cu el...ilegal desigur ,mi se pare o masina ft buna, interiorul e placut, toate butoanele sunt unde ar trebui sa fie etc...si nici cu viteza nu sta rau, schimbam 3-4 viteze si imi zicea s-o las mai moale. (dar oricum nu ma intereseaza viteza nu o sa sar de 140-150 decat sa fiu sarit putin, siguranta e pe primul loc)
M A I 94 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 11:16   #4
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

pai in primul rand sunt din clase diferite....passatu ar fi comparat cu seria 5 iar 320 cu o jetta....deci aici faci in primul rand un sacrificiu,daca iei seria 3 o sa ai mai putin spatiu decat in passat,daca iei passatu o sa ai un avantaj...acum la categoria priviri nu te gandi ca o sa fie lumeaca sunt destul de multe pe strada cel putin daca o iei stock...amandoua o sa faca impresie buna....la aspect bmw este mai sportiv,mai agrisv,mai potrivit pentru un adolescent....din punct de vedere al fiabilitatii nu stiu ce sa spun pentru ca nu am avut bmw(urmatoarea o sa fie bmw) dar passatul e foarte fiabil la motorul de 1.9tdi la 2.0tdi nu stiu sincer...totusi parerea mea e ca bmw e cel mai potrivit
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 12:21   #5
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by M A I 94 View Post
Salut,
care atrage mai multe priviri
Daca vrei sa faci impresie nu e nici una dintre ele masina potrivita. Mai degraba un Gti sau un R32 , scirocco care Sh ar trebui sa coste cam tot pe acolo 15k+/-
320D are orice manelist sau valutist, iar passat are orice patron de birt ori minimarket de la tara. Cu astea 2 sigur nu o sa iesi in evidenta. Eu sa fiu de varsta ta si cu banii pregatiti de masina m-as gandi serios si probabil ca mi-as lua un corrado VR6 de 2.9 si asa as atrage privirile si la fete, si la aia cu loganu dar si la prietenii cu passat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	galerieVW-Corrado-G60-RS2-pX6X.jpg
Views:	363
Size:	33.3 KB
ID:	1517109  
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 12:28   #6
M A I 94

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 7
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Am precizat ca nu vreau motor mare nici viteza...
Golfurile nu ma atrag, cat despre scirocco nu stiu ce sa zic...are o cunoscuta si mi se pare masina de *****...
M-ar atrage un passat cc sa vad cum evolueaza preturile...dar si aici e o dilema... daca pun 5 mii in plus sa iau passatul cc intervine in discutie si bmw-ul 320d din 2009 cu facelift, care mi se pare criminal.
M A I 94 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 12:59   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
trebuie sa fii idiot sa compari un passat cu un 320d....niciodata nu o sa ajunga la valoarea bmw-ului...320d e mult mai fiabil are o suspensie mult mai buna arata mai bine...passatu e masina de batrani
Valoare, mor dusmanii, nu ?

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
pai in primul rand sunt din clase diferite....passatu ar fi comparat cu seria 5 iar 320 cu o jetta....deci aici faci in primul rand un sacrificiu,daca iei seria 3 o sa ai mai putin spatiu decat in passat,daca iei passatu o sa ai un avantaj...acum la categoria priviri nu te gandi ca o sa fie lumeaca sunt destul de multe pe strada cel putin daca o iei stock...amandoua o sa faca impresie buna....la aspect bmw este mai sportiv,mai agrisv,mai potrivit pentru un adolescent....din punct de vedere al fiabilitatii nu stiu ce sa spun pentru ca nu am avut bmw(urmatoarea o sa fie bmw) dar passatul e foarte fiabil la motorul de 1.9tdi la 2.0tdi nu stiu sincer...totusi parerea mea e ca bmw e cel mai potrivit
Ai dreptate, clase diferite dar in NICIUN caz cum ai zis tu.

Passat-ul este in clasa medie, cu Avensis, Mondeo, Vectra (Insignia), Mazda 6, etc.

Seria 3 e in clasa medie premium cu A4, C Klasse deci intr-o clasa superioara. Nicidecum Passat cu Seria 5 care este si mai sus, clasa mare premium, Passat-ul nu miroase asa ceva. Jetta mai are de mancat 2-3 paini pana ajunge la Seria 3.

Ce as alege eu ? Passat din urmatoarele motive :

1) Ai zis ca nu te intereseaza viteza deci nu pui prea mult pret pe faptul ca 320d e mai dinamic, mai rapid

2) Din punctul meu de vedere Passat-ul arata mai bine atat la interior cat si la exterior

3) La aceeasi bani ai sanse mai mari sa gasesti un Passat mai nou, mai dotat si mai bine intretinut.

Totul depinde de prioritati, in mod normal Seria 3 e "mai masina" ca Passat dar fara diferente colosale deci daca iti place mai mult Passat-ul si gasesti unul mai avantajos poti trece peste micile dezavantaje.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 15:18   #8
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Passatul respectiv este cunoscut ca avand niste probleme de fiabilitate comune la trebul de rulare.

De motor nici nu are rost sa vorbim, mult mai slab, mai putin performant si mai putin fiabil decat cel de BMW.

Cat de aspect este discutabil, eu personal consider BMW-ul mult superior Passatului.

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Daca vrei sa faci impresie nu e nici una dintre ele masina potrivita. Mai degraba un Gti sau un R32 , scirocco care Sh ar trebui sa coste cam tot pe acolo 15k+/-
320D are orice manelist sau valutist, iar passat are orice patron de birt ori minimarket de la tara. Cu astea 2 sigur nu o sa iesi in evidenta. Eu sa fiu de varsta ta si cu banii pregatiti de masina m-as gandi serios si probabil ca mi-as lua un corrado VR6 de 2.9 si asa as atrage privirile si la fete, si la aia cu loganu dar si la prietenii cu passat.
Cred ca, confunzi BMW E90 cu E36, nu stiu cati maneliti vezi tu in E90 iar Passatul este o masina foarte ok de familie si foarte folsita in flote de multinationale, nu mi se pare ca are specific de patron de birt.

Si chiar si daca ar fi asa cum spui tu, daca cocalarii, manelistii, patronii de birt isi iau masini bune atunci noi ce sa facem, sa ne luam proaste ??
Asta este Romania.

Si mai vad subiectivismul tau "m-as gandi serios si probabil ca mi-as lua un corrado VR6 de 2.9", un cazan foarte frumos pentru vremea lui, fara comfort, spatiu, siguranta si nici atat imagine, comparat cu cele 2 maisni din topic, omul vrea masina, nu Ursulet, Corrado, Impreta GT sau orice vechitura de masina pentru pasionati.

Last edited by GTR; 13-06-10 at 15:23.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 15:28   #9
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Ia-ti un C-klasse sau un CLK si ai terminat discutia...
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 15:37   #10
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by M A I 94 View Post
Salut,
As vrea sa aflu parerea voastra despre ambele masini:
BMW 320d - 163 cp, manuala(an fabricatie 2006-2007)
VW Passat B6 2.0 TDI - 140 cp, manuala(an fabricatie 2007-2008 )

Nu prea pot sa ma decid intre astea 2...una dintre ele va fi "cadoul" de majorat din partea parintilor .

Vreau sa aflu care e mai fiabila, care e mai usor de intretinut, care atrage mai multe priviri si care merita sa o cumperi din afara...pana in 15 mii de euro..+/- cateva mii.

Ceva de genu:

Attachment 1516989 Attachment 1516990



Attachment 1516991 Attachment 1516992

http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...33&origin=PARK
Ai 17 ani,n-ai nevoie de portbagaj de passat sau de 320D.

http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...61&origin=PARK
Cu una dintre cele doua atragi mai multe priviri decat un 320d sau Passat,pentru simplu fapt ca nu sunt asa comune si arata bine.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 15:43   #11
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Valoare, mor dusmanii, nu ?



Ai dreptate, clase diferite dar in NICIUN caz cum ai zis tu.

Passat-ul este in clasa medie, cu Avensis, Mondeo, Vectra (Insignia), Mazda 6, etc.

Seria 3 e in clasa medie premium cu A4, C Klasse deci intr-o clasa superioara. Nicidecum Passat cu Seria 5 care este si mai sus, clasa mare premium, Passat-ul nu miroase asa ceva. Jetta mai are de mancat 2-3 paini pana ajunge la Seria 3.


eu ma refeream strict la spatiu si la dimensiunile masini...poate am folosit gresit cuvantu clase in fraza pe care am vrut sa o spun dar ma refeream strict la forma,spatiu,dimensiuni...e si evident ca in passat ai mai mult loc decat in seria 3


@ lord_wader:eu nu cred ca atragi tu priviri cu un corrado vr6 2.9 la nicio fata la care ii plac masinile....sa fim seriosi acum pune-o intr-un passat sau seria 3 full option(piele,navi,incalzire scaune) si pune-o intr-un corrado vr6 2.9 full option si cand intreaba de comfort spatiu si anu din care e masina sa incepi sa-i vorbesti despre motoru masinii ca ala e aur curat...

tind si eu spre passat cc asa punctezi 2 dintr-o lovitura...si spatiu si design...iar intre un seria 3 din 2009 si un passat cc oricand la orice ora aleg passat cc
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 16:49   #12
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
eu ma refeream strict la spatiu si la dimensiunile masini...poate am folosit gresit cuvantu clase in fraza pe care am vrut sa o spun dar ma refeream strict la forma,spatiu,dimensiuni...e si evident ca in passat ai mai mult loc decat in seria 3


@ lord_wader:eu nu cred ca atragi tu priviri cu un corrado vr6 2.9 la nicio fata la care ii plac masinile....sa fim seriosi acum pune-o intr-un passat sau seria 3 full option(piele,navi,incalzire scaune) si pune-o intr-un corrado vr6 2.9 full option si cand intreaba de comfort spatiu si anu din care e masina sa incepi sa-i vorbesti despre motoru masinii ca ala e aur curat...

tind si eu spre passat cc asa punctezi 2 dintr-o lovitura...si spatiu si design...iar intre un seria 3 din 2009 si un passat cc oricand la orice ora aleg passat cc
Una e sa ii placa masiniile,si alta sa ii placa sigla de la masina.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 17:06   #13
Marius The Boss
CITROEN Driver

Stage 2
 
Marius The Boss's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 35
Member of:
[CITROEN]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Tu zici ca Scirocco e masina de rahat pentru ca nu-ti plac coupeurile nu?
Eu zic sa arunci un ochi pe la Alfa Romeo 159.E tip limuzina,sport look.Poate nu e la fel de fiabila ca BMW-ul 320d,dar mai frumoasa sigur e.
Marius The Boss is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 17:36   #14
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Cred ca asi merge pe BMW 320D deoarece are tractiune spate , ar merge mai bine un benzinar da tot in acelasi timp imi place B6-ele deoarece e putin mai mare si are alte cateva avantaje . I-ati oricare vrei tu numai benzinar sa fie
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 17:36   #15
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 320d vs VW Passat 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by Marius The Boss View Post
Tu zici ca Scirocco e masina de rahat pentru ca nu-ti plac coupeurile nu?
Eu zic sa arunci un ochi pe la Alfa Romeo 159.E tip limuzina,sport look.Poate nu e la fel de fiabila ca BMW-ul 320d,dar mai frumoasa sigur e.
e foarte fiabila si Alfa 159 Are un pret extraordinar, e superba!
Eu daca as avea banii astia, m-as invarti intre un CLK coupe/cabrio , Alfa 159 si Alfa GT
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -