Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Autohtona Noua vs SH Strain
Autohtona Noua 57 22.01%
Second Hand 202 77.99%
Voters: 259. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-10, 07:57   #211
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Nu toate masinile frantuzesti sunt proaste cum nu toate masinile nemtesti sunt bune. De exemplu eu cred ca Peugeot a facut si face si masini bune. Cat despre Logan e clar pentru cei rationali ca raportul calitate-pret-costuri de exploatare este unul foarte bun.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 07:58   #212
4x4Grig

Stage 2
 
4x4Grig's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 66
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Am votat SH strain - sa moara dusmanii

Pur si simplu nu imi place gama Logan, un golf IV ar fi mai aproape de gusturile mele decat un sandero de exemplu
4x4Grig is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 09:22   #213
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Eu am votat autohtona noua pentru ca asta am ales. Puteam sa imi iau un a6 2.5 tdi quattro , un 2.7 pe benzina (ambele quattro , dotari similare:clima, piele , senzori de parcare , trapa scaune electrice etc.. si din 2004) , un golf v 1.9 tdi dsg , o skoda octavia 1.9 tdi dsg . Toate masinile de mai sus erau intre 10-11.000 de euro , dar nu m-au atras pentru ca piesele/service-ul sunt foarte scumpe (mai ales la audi) si am preferat o autohtona noua (miroase a nou , m-am basit primul in ea , nu am mirosit basinile altuia). Si pentru traficul din capitala iti trebuie o masina care sa te duci din punctul a in punctul b , de altceva nu ai nevoie .Parerea mea.
Geko is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 13:08   #214
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Urmaresc topicu inca de la primu post si ce observ e tupeu tau obraznic cu care te ai obisnuit sa postezi pe acest forum .Daca asta e felu tau prin care vrei sa te faci remarcat o poti face linistit la tine acasa ,cu mine socializezi fara jigniri .Sper dupa acest post sa numai dai dovada de lipsa de educatie ,macar in ciuda varstei pe care o afisezi la profil .
Te rog să nu te enervezi pe el, mai ales că acum nu īţi poate răspunde, fiind banat cāteva zile pentru jigniri repetate, prin cumul de infr-uri.

Last edited by aleks; 10-06-10 at 13:11.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 18:03   #215
4x4Grig

Stage 2
 
4x4Grig's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 66
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by Geko View Post
miroase a nou , m-am basit primul in ea , nu am mirosit basinile altuia)
Sunt intru totul de acord cu restul afirmatiei tale, insa nu vad cum poate mirosul basinilor tale sa fie mirosul unei masini noi. Pana la urma asta cu mirosul e prostie, rar am vazut o masina SH care sa miroasa prea urat ca sa o cumperi. Zi si mie unde simti mirosul basinilor fostului proprietar cand te urci intr-o masina SH? sa vad si eu ce dieata a tinut neamtul.


Unii pun mare pret pe ce s-a facut inainte in masina. Mie nu-mi pasa, poate sa se fi si c***t ala in masina, atunci cat timp cand cumpar eu masina n-are pete sau miros. La fel de bine sa pot basi si muncitorii de la uzina din pitesi in masina, atunci cand o asmableaza, sau muncitorii de fabricile care furnizeaza componentele, sau vaca de pe care s-a luat pielea, sau dinozaurii care au ajuns petrol si apoi plastic.

OnTopic: Mie mi se pare mai indicat un SH cu conditia sa gasesti unul bun, altfel spus mai bine un (renault-nissan-daimler)=dacia dacat un harb.

Last edited by 4x4Grig; 10-06-10 at 18:05.
4x4Grig is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 18:31   #216
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by 4x4Grig View Post
Sunt intru totul de acord cu restul afirmatiei tale, insa nu vad cum poate mirosul basinilor tale sa fie mirosul unei masini noi. Pana la urma asta cu mirosul e prostie, rar am vazut o masina SH care sa miroasa prea urat ca sa o cumperi. Zi si mie unde simti mirosul basinilor fostului proprietar cand te urci intr-o masina SH? sa vad si eu ce dieata a tinut neamtul.

Unii pun mare pret pe ce s-a facut inainte in masina. Mie nu-mi pasa, poate sa se fi si c***t ala in masina, atunci cat timp cand cumpar eu masina n-are pete sau miros. La fel de bine sa pot basi si muncitorii de la uzina din pitesi in masina, atunci cand o asmableaza, sau muncitorii de fabricile care furnizeaza componentele, sau vaca de pe care s-a luat pielea, sau dinozaurii care au ajuns petrol si apoi plastic.

OnTopic: Mie mi se pare mai indicat un SH cu conditia sa gasesti unul bun, altfel spus mai bine un (renault-nissan-daimler)=dacia dacat un harb.
N-ai de unde sa stii daca un sh ii bun,pana nu apuci sa mergi cu el.Aici e vorba doar de noroc si bunul simt al fostului proprietar.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 19:08   #217
toricu

Stage 2
 
toricu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 36
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Am votat sh strain pentru ca am acasa si logan luat de nou si ford focus sh din 2005.Loganul e bun dar fordul e altceva.
toricu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 19:59   #218
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

depinde ce iti place .. in primul rand la majoritatea userilor care frecventeaza forumul .. dupa nume in primul rand 4TUNING = pasionati de masini, modificat etc etc, daca ai bani putini gen 10k euro ( putini in sensul ca vrei sa cumperi o masina noua) si ai intentia sa cumperi ceva nou nu prea ai ce sa alegi, normal ca alegi ceva sh care are o baza buna de modificari exterior/motor w/e, dar de ex pentru tata, e perfect loganul, chiar avem un 1.6 16v 105 cai, din iunie 2009 daca nu ma insel, si pana in momentul de fata a facut cu el 10k kilometri, si nu a picat nimic la el, fix ce a si vrut, sa bage benzina si schimbul de consumabile ( filtre/ulei ) si atat, la orice masina SH ce firma o fi trebuie sa pice ceva .. e uzata, nu zic sa pice motorul, dar ceva acolo, sa scartaie ceva sa trancane, daca vrei masina sa te duci de la A la B munca/piata bla bla, si nu vrei sa stai prin serviceuri = masina noua, daca vrei sa modifici cate ceva poate cu mana ta mergi pe sh .. mai ales ca la masina noua daca umbli la motor pierzi garantia daca nu faci la ei care e ori scump ori prost nu prea ma pricep decat am intrebat putin in stanga si in dreapta si asta mi s-a zis, sau fara sa ai pile cand te duci sa schimbi ceva pe garantie sa nu zica nimeni nimic .. care nu cred ca toata lumea are, dupaia schimbi suspensia pierzi garantia pe articulatii si alte faze d-astea, depinde pur si simplu ce vrei de la o masina ..
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 23:41   #219
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by 4x4Grig View Post
Unii pun mare pret pe ce s-a facut inainte in masina. Mie nu-mi pasa
Sa te vad eu pe tine, de exemplu, cu vreo 5-6.000 E stransi de tine pe munca ta cinstita de la 8 dimineata pana la 6 seara, poate la birou( desi nici aacolo nu e usor), poate stand in soare la 35de grade, poate uneori culcandu-te la 2 noaptea etc, sa fii in situatia de a da banii aia pe o masina sa vezi tu cum iti tremura mana cand ii dai(si ii masori si presiunea din pneuri) si stai cu frica ca poate nu e asa de buna pe cum pare. Partea buna e ca poti la randul tau sa o dai la altu, partea proasta e ca o sa ai in asemenea caz parte de un frigider plin

Last edited by lord_wader; 10-06-10 at 23:44.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 01:01   #220
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Sa te vad eu pe tine, de exemplu, cu vreo 5-6.000 E stransi de tine pe munca ta cinstita de la 8 dimineata pana la 6 seara, poate la birou( desi nici aacolo nu e usor), poate stand in soare la 35de grade, poate uneori culcandu-te la 2 noaptea etc, sa fii in situatia de a da banii aia pe o masina sa vezi tu cum iti tremura mana cand ii dai(si ii masori si presiunea din pneuri) si stai cu frica ca poate nu e asa de buna pe cum pare. Partea buna e ca poti la randul tau sa o dai la altu, partea proasta e ca o sa ai in asemenea caz parte de un frigider plin
Eu am lucrat de la 9.30 dimineata la 12 seara cu 1 ora pauza la pranz ca sa-mi iau masina de 5000 e si nu mi-a tremurat mana deloc cand am cumparat-o pentru ca am facut o alegere buna . Nu se cumpara prima masina care o gasesti la primul samsar !! Eu am vazut mai multe si am ales pe asta pana la urma cumparata de la am serios proprietar in acte.
Am facut cu masina aproape 10.000 km in trei luni si deocamdata nu a facut probleme deloc, am schimbat doar consumabile (ulei, filtre, placute, discuri si ceva bucse).

Fiecare isi cumpara ce considera ca e mai bun pentru el dar mi se pare exagerat sa dai 10.000 e pe un logan "full".
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 11:43   #221
aleXpeed

Stage 5
 
aleXpeed's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 314
Member of:
[DACIA]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

E masina noua omule! Si mie mi se pare exagerat sa dai 50-60.000 de euro pe un seria 5 full nou sa zicem... . Loganul este o masina foarte buna la banii cu care se vinde de nou.
aleXpeed is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 11:53   #222
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by aleXpeed View Post
E masina noua omule! Si mie mi se pare exagerat sa dai 50-60.000 de euro pe un seria 5 full nou sa zicem... . Loganul este o masina foarte buna la banii cu care se vinde de nou.
Usor,inteleg ca ai doua Logane dar nu te ataca asa urat man.
A spus omul ca de banii de un 316i si-ar indeplii alte vise.
Oricum Sax e de parere ca pe orice masina noua sa dai banii e aiurea,de banii aia gasesti una sh mai dotata si din alta clasa.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 12:03   #223
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Pai asta a fost de cand lumea si e logic dar ce inseamna, ca trebuie sa ne luam toti masini SH ? Pe alea noi cine le cumpara ? Sau le vinde dealerul direct la pret de masini rulate, cu 7 km la bord...
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 16:37   #224
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Deocamdată, Romānia e departe de a fi o piaţă bună pentru maşinile noi, situaţia generală e atāt de păcătoasă īncāt faptul că se cumpără īncă maşini sh e uimitor, darmite noi...
Din punctul meu de vedere, dacă nu cāştigi peste 7-800 de euro/lună, să-ţi iei o maşină medie nouă e destul de īn neregulă. (şi să-ţi iei un seria 5, touareg sau e klasse sh e la fel de īn neregulă, dar mă rog...)
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 19:16   #225
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
A spus omul ca de banii de un 316i si-ar indeplii alte vise.
Oricum Sax e de parere ca pe orice masina noua sa dai banii e aiurea,de banii aia gasesti una sh mai dotata si din alta clasa.
Cum de ti-ai dat seama??

Fiecare are o parere si asta e parerea mea
SAX1987 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -