Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Autohtona Noua vs SH Strain
Autohtona Noua 57 22.01%
Second Hand 202 77.99%
Voters: 259. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-10, 09:29   #61
Acem

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 27
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Sau de ce e Romania plina de e36 infipte in pomi de toti taranii care pun prima oara mana pe masina si zic ca daca scrie pe ea BMW e masina de curse?
Pt ca un e36 poate fi luat si cu 1000-1500 € (chiar si sub 1000), nu cu 7000 sau cat este un logan in mom de fata , daca ii pui si un AC ,ABS si/sau airbag-uri atunci situatia e clara.Adica dai o gramada de bani pe o tabla facuta de neica`nimeni din sud-estul Europei,masina cu care te inchini la o intrare mai indrazneata intr-o curba si nu numai.
Nu mai ridica loganul in slavi ca nu ai de ce,eventual sa te convingi tu ,ca dupa ce ai cumparat unul nou ,afacerea n-a fost una proasta.
Cat despre cumparatorii de SH,sunt multe variabile aici,incepand cu cel care doreste sa cumpere masina si de cat dispune.Partea proasta e ca toti amaratii care n-au dupa ce bea apa,isi iau de la gura si cumpara o troaca de bmw sau calibra din 80-90 cu putin peste 100 cai ,o inmatriculeaza in bulgaria si gata,au si ei masina,de parca scopul lor in viata asta ar fi fost.E o diferenta mare intre situatia reala si ce sustii tu ,ca toti cu 7000-10 000 € in mana sau eventual imprumutati de la banca, ar trebui sa-si cumpere logan sau sandero ,ca sunt masini noi .Treaba asta cu masinile noi ,produse in Romania,nu e echivalenta cu situatia din strainatate unde e alta mancare de peste privind masinile noi vs SH.Am mai spus la topicul acesta ca una noua am luat,chiar daca nu romaneasca,si nu as mai face lucrul asta decat in cazuri speciale si neaparat cu banii in mana.Sunt multe variabile de care depinde alegerea unei masini,dar motivul "e noua,chiar daca e dacia" mi se pare o aberatie foarte mare daca nu iei in calcul toate celelalte lucruri de care depinzi atunci cand cumperi una.Iar categorii de cumparatori mai sunt,am printre prieteni ,care si-au cumparat masini sh la 4000-5000 € (ca asta era suma maxima permisa,si nici rable de la parinti sau bunici sau strabunici nu aveau) si sunt masini intretinute,cu care merg la tara,isi fac treburile cu ele,fiecare in functie de ce are nevoie si cu ce se ocupa.

Last edited by Acem; 31-05-10 at 09:55.
Acem is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 12:51   #62
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Strazile sunt pline de X6 si Q7 pentru ca lumea in Romania e faloasa, e mai importanta masina pentru ei decat casa. Trei sferturi din ei stau la bloc cu masina de 100.000 e parcata pe bordura in fata blocului. Dar nu are rost sa vb de asemenea masini ca topicul se refera la masini de max 10.000 cat face un Logan "full opcion" !
Sincer iti spun ca vorbesti in necunostinta de cauza, cei cu masini de 100mii E nu stau la bloc, sau poate au un apartament de lux asa ca si acoperire. Ei stau la vile in Sinaia, Busteni, Predeal, Lepsa, Lacu Rosu, Baile Herculane, Pipera etc pe care si le-au ridicat trudind ani intregi la serviciu( a se citit devalizari, tzepe, specula, camatorie, trafic etc). Si ar mai fi cei care au afaceri de succes, cinstite.
Cand ai bani de masina de 100mii ai si de vila, de excursii, de club de fite, shoping la Milano si Paris. Nu e tot una cu a avea telefon de 500E dar fara credit pe cartela, incerca sa deosebesti chestiunile.
Cei cu logan stau la bloc.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 13:09   #63
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post

Dupa unii din voi ar trebuii sa avem toti Logan asa cum in timpul comunismului unica masina era Dacia 1300. Ati ajuns sa divinizati LOganul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Incredibil,\
Pe vremea comunismului puteai alege intre: dacia 1300 si 1100, oltcit, aro, skoda. Cu putin noroc puteai sa cumperi si : fiat500, lada, volga, moskvich, lada samara sau niva. Un unchi de al meu a avut pe vremea lui Ceasca Opel Kadett D si broscuta.

PS: sandero cel mai ieftin e 4200E, cu prima de casare inclusa
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 13:28   #64
Acem

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 27
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Sincer iti spun ca vorbesti in necunostinta de cauza, cei cu masini de 100mii E nu stau la bloc, sau poate au un apartament de lux asa ca si acoperire. Ei stau la vile in Sinaia, Busteni, Predeal, Lepsa, Lacu Rosu, Baile Herculane, Pipera etc pe care si le-au ridicat trudind ani intregi la serviciu( a se citit devalizari, tzepe, specula, camatorie, trafic etc). Si ar mai fi cei care au afaceri de succes, cinstite.
Cand ai bani de masina de 100mii ai si de vila, de excursii, de club de fite, shoping la Milano si Paris. Nu e tot una cu a avea telefon de 500E dar fara credit pe cartela, incerca sa deosebesti chestiunile.
Cei cu logan stau la bloc.



Te cam inseli , bineinteles nu in totalitate,dar o buna parte din acestia sunt exact cum a spus SAX1987,te asigur.

Am citit regulile si vad ca nu e nicio problema in punerea unor adrese ale altor site-uri,daca explici de ce ai facut-o.Asa ca,uite o dovada simpla si rapid de gasit http://www.bmwclub.ro/forums/index.p...pic=76957&st=0 , in special primele 2 pagini.

Last edited by Acem; 31-05-10 at 13:32.
Acem is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 18:56   #65
MariusMKV
VW Driver

Stage 5
 
MariusMKV's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 895
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Sunt o gramada care stau la bloc si au masini scumpe ; chiar a umblat si pe net un articol cu unu care avea aston si statea la un apartament iar masina era parcata in fata blocului..
Vorba aia : ai masina mai scumpa decat casa in care stai ( sau cum era.. )
MariusMKV is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 10:35   #66
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Sincer iti spun ca vorbesti in necunostinta de cauza, cei cu masini de 100mii E nu stau la bloc, sau poate au un apartament de lux asa ca si acoperire. Ei stau la vile in Sinaia, Busteni, Predeal, Lepsa, Lacu Rosu, Baile Herculane, Pipera etc pe care si le-au ridicat trudind ani intregi la serviciu( a se citit devalizari, tzepe, specula, camatorie, trafic etc). Si ar mai fi cei care au afaceri de succes, cinstite.
Cand ai bani de masina de 100mii ai si de vila, de excursii, de club de fite, shoping la Milano si Paris. Nu e tot una cu a avea telefon de 500E dar fara credit pe cartela, incerca sa deosebesti chestiunile.
Cei cu logan stau la bloc.
Eu stiu cateva cazuri de colegi de forum ( nu acesta) care au X6 si X5 si se plang pe forum ca raman saptamanal fara oglinzi peste noapte. Masinile stau in fata blocului. Si mai sunt multe alte cazuri.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 10:41   #67
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca primul posesor al 520i-ului tau avea aceeasi gandire de bo$$ tu erai mandru posesor de bicicleta acum. De ce ? Pai in loc sa isi cumpere un 520i traoca, cam lesinat de felul lui, mai bine isi lua un 735i mult mai bine dotat si cu motor pe masura dar la mana a doua. In felul asta tu erai membru pe 4bikers.ro fiindca 520i-ul asta nu mai exista. Intelegi ? Nu toti vor cazane SH, unii vor masini noi si le achizitioneaza dupa buget.

Ideea e urmatoarea - sunt multe loganuri de 8-10000 euro, caz in care isi luau si un E39 ca al tau si un E46 putin mai nou, ambele cazaturi SH dar au preferat un Lighean nou. In shimb, tu cu 3-4000 cat ai dat pe E39-le tau nu iti luai decat motorul si cutia de Logan asa ca priveste-o ca pe o masina de lux .

PS - aici e vorba de SH (second hand = mana a doua) deci ar trebui evitate discutiile despre toate cazanele EH (eight hand) si asa mai departe .
Cu tine nici nu are rost sa ma agit, ai idei preconcepute si nu le vei schimba.

Nu a zis nimeni sa cumperi 520 i de aprope 20 ani ca al meu. Sunt masini SH de cativa ani in jurul sumei de 5000 e si nu toate sunt rupturi. Daca urcam la 7000-8000 e sunt zeci de masini de unde poti alege. Bineinteles ca daca esti afon si nu ai idee de mecanica exista posibilitatea sa iei tapa . Pentru astia ca tineexista loganul care e unica masina buna , cea mai tare "unicata".

Nu vb de starea tehnica a masinii mele ca nu o cunosti si nici pretul de achizitie si nici motivul pentru care am luat-o.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 11:36   #68
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Mai nou cand iti cumperi masina sh trebuie sa iei cu tine pe putin 2 persoane,una vorbitoare de limba germana,engleza si un mecanic. Vedeti de aceea opteaza lumea pentru lighean,sunt unii care nu vor sa mearga la dealer cu 2 persoane dupa el,si sa nu aibe grija 4 ani cu piese picate.
In cazul unei masini sh sansele sa pice ceva de pe ea e mult mai mare,eu zic sa vorbiti cu taximetristi avand in vedere ca acolo se vede fiabilitatea motoarelor,a masinii in general.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 13:26   #69
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Cu tine nici nu are rost sa ma agit, ai idei preconcepute si nu le vei schimba.

Nu a zis nimeni sa cumperi 520 i de aprope 20 ani ca al meu. Sunt masini SH de cativa ani in jurul sumei de 5000 e si nu toate sunt rupturi. Daca urcam la 7000-8000 e sunt zeci de masini de unde poti alege. Bineinteles ca daca esti afon si nu ai idee de mecanica exista posibilitatea sa iei tapa . Pentru astia ca tineexista loganul care e unica masina buna , cea mai tare "unicata".

Nu vb de starea tehnica a masinii mele ca nu o cunosti si nici pretul de achizitie si nici motivul pentru care am luat-o.
Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post

Te inseli , piesele de BMW nu sunt scumpe(cel putin pentru modelul meu). Am cumparat recent iese de directie si franare .
Al doilea quote e dupa un alt topic , scuze ca te am citat , dar te contrazici cu tine pe forum si sincer nu iti inteleg punctu de vedere . Sa ti explic mai pe larg :

Eu sunt afon cu mecanica ,sunt doctor ginecolog de meserie si caut sa mi cumpar o masina .Sa aleg un SH cu riscu sa am probleme la frane/directie etc mai tarziu sau ma gandeam la o Dacie noua .Imi cam fug ochii dupa Bmw e adevarat , in special multitudinea de optiuni in ciuda anului de fabricatie dar mie frica de eventualele probleme care vor aparea in timp . cum sa fac ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 13:38   #70
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Sincer sunt satul sa ma contrazic , fiecare cumpara ce vrea cu banii lui.

Nu are nici o legatura meseria (eu sunt bucatar ), am vrut sa zic ca nu oricine cumpara o masina veche ca a mea ,in jurul sumei de 5000 e(cat am dat eu) sunt altele cu 10 ani mai noi dar cu 100 de nivele peste logan (parerea mea). Ma intelegi? E vorba de pasiune la mine (cel putin momentan) si de varsta mea.

Binenteles ca o masina veche are sanse sa se strice mai repede/des dar asta e riscul fiecaruia.


Chiar esti ginecolog? Te invidiez
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 15:38   #71
MariusMKV
VW Driver

Stage 5
 
MariusMKV's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 895
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Chiar esti ginecolog? Te invidiez
Uneori ginecologia poate fi comparata cu un film horror
MariusMKV is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 16:19   #72
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Masina noua e noua.
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 16:23   #73
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by ion_daniel View Post
Masina noua e noua.
..si eu care credeam ca masina noua, e veche
Paul is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 16:26   #74
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Azi ai mai invatat ceva
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 16:47   #75
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by ion_daniel View Post
Masina noua e noua.
Asa e dar depinde de ce masina vorbim
SAX1987 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -