Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Autohtona Noua vs SH Strain
Autohtona Noua 57 22.01%
Second Hand 202 77.99%
Voters: 259. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-10, 15:53   #1
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Autohtona Noua vs SH Strain

Logan, Sandero, Duster vs sh strain orice marca la o suma de bani echivalenta cu Dacia .Care alegere e mai buna ?

Last edited by KAY_; 24-05-10 at 15:56.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 16:08   #2
MariusMKV
VW Driver

Stage 5
 
MariusMKV's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 895
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

pana la momentul actual votat SH.. Nu zic ca nu este bun loganu , dar in banii astia in iau ceva mai vechi , cu mai multe dotari si mai fiabil.
MariusMKV is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 16:11   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Kayule, ai dat startul unui topic pe care lumea doar o sa se certe
Eu nu ma mai bag, just sit down & watch
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 16:14   #4
MariusMKV
VW Driver

Stage 5
 
MariusMKV's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 895
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

@amphetamine asa sunt toate astea de la versus
MariusMKV is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 16:14   #5
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Daca as lua masina doar sa ma folosesc de ea si sa o tin minim 10 ani as lua Daci, am votat sh , la momentul actual as lua sh pt. ca nu tin masina mai mult de 2-3 ani
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 16:27   #6
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Kayule, ai dat startul unui topic pe care lumea doar o sa se certe
Eu nu ma mai bag, just sit down & watch
Sa speram ca discutiile se vor purta fara cearta
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 16:35   #7
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Depinde si conditiile de achizitie si intrebuintare, se stie ca leasingul este mai avantajos la masinile noi si mai ales la Dacia. Conteaza si intrebuintarea, pentru firma nu sunt hotarat pentru mine clar SH.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 19:53   #8
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Cred ca totul se reduce la cati bani cash are un om in momentul de fata, si ce varsta are el. De cele mai multe ori un familist bugetar va fi nevoit sa cumpere autohton, chiar daca gandul ii va fi la golf gti.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 21:24   #9
Acem

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 27
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

SH strain 100% in cazul meu.
Am luat una noua,desi nu autohtona,si nu as mai face asta prea curand.
Acem is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 19:55   #10
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Merg si eu pe SH strain, pentru ca fata de cele noi,ai mai multe optiuni pentru o suma mica de bani.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 20:18   #11
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by Acem View Post
SH strain 100% in cazul meu.
Am luat una noua,desi nu autohtona,si nu as mai face asta prea curand.
Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Merg si eu pe SH strain, pentru ca fata de cele noi,ai mai multe optiuni pentru o suma mica de bani.
Intrebarea este cati au cunostiintele necesare sa aleaga un SH bun .Sunt atatea cazuri cu masini second in juru la 7-8000 E si la scurt timp pica cate ceva si costa o avere sa le repare sau lovite si devizu de reparatie e peste bugetu lor .De aici si multe masini cu fel si fel de improvizatii care circula pe strazi .Riscu sa ajungi in situatia asta e mai mic cu o Dacie noua .

Votez pentru masinile care le intalnesc in trafic zi de zi si pentru industria auto romaneasca care inca nu ofera o gama larga de variante ,dar speram la un viitor mai bun
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 20:46   #12
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

SH ,.....clar ....daca dacia ar oferii ceva cat de cat apropiat de SH - urile de afara as alege autohtona , insa deocamdata aleg masinile de afara
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 20:54   #13
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

decat duster as lua nou, dar la banii cu care cumperi un duster cu optiuni de bun simt iti iei un super suv cu mai multe dotari si cel mai probabil mai performant ( logan si sandero chiar nu ma atrag de nici un fel asa ca le-am scos din discutie). asa ca pentru mine sh oricand, poate doar cand dacia nu va mai pune pe lista de optiuni stergatoarele de parbriz cu trei viteze, atunci ma voi gandi la ceva autohton nou.
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 21:01   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Votez pentru masinile care le intalnesc in trafic zi de zi si pentru industria auto romaneasca care inca nu ofera o gama larga de variante ,dar speram la un viitor mai bun
Si mai ales pentru faptul ca ma simt mai in siguranta cu masini noi in jurul meu.
De ce? Pai ar fi cateva motive:
- omul are altfel de mentalitate cand are masina noua; o intretine cum trebuie, o duce la revizii la timp (fiind motivati si de garantie), automat placutele de frana se schimba la timp si se observa daca alte elemente de articulatie si integritate a masinii sunt in stare buna sau nu.
- o masina noua are mult mai putine sanse sa se defecteze decat o masina straina veche de minim 5 ani, orice productie ar fi.
- multi oameni gasesc cate un jaf lovit pe toate partile si carpit, dar plin de optiuni, cu o motorizare puternica (dar nu intreaga) date spre vanzare la un pret mic, si o cumpara fiind fericiti ca ai facut afacere, ca au luat masina "buna" (cunosc cazuri destule)
- am observat tendinta oamenilor ca atunci cand detin o masina cumparata SH, veche de ~ 5 ani si cu peste 100000km sa traga, din zgarcenie (evident, a dat 6000euro pe un VW dar nu-si permite sa intretina cum trebuie unul), tragand de toate consumabilele si anumite componente importante ce necesita schimbare pana, chiar si peste limita maxima de uzura. Ori e nasol sa circule cu mandretea lui de VW fara placute de frana, cu caseta de directie praf, cu amortizoare terminate, cu elemente mancate de rugina si e si mai nasol cand ii vezi mergand cu masina in starea aia precara vitejeste cu 160-200km/h pe autostrada, ca de domne, "masina poate".
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 21:28   #15
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Un logan cu toate dotarile ajunge la 10.000 e? Cu banii aia poti lua orice de la Passat la seria 5 (E39 dar si E60 sunt destule la banii aia)care nu se pot compara niciodata cu loganul care chiar daca e full e mai slab dotat decat un BMW care vine fara optiuni!

Nu as lua logan pentru nimic in lume!
SAX1987 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -