Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Autohtona Noua vs SH Strain
Autohtona Noua 57 22.01%
Second Hand 202 77.99%
Voters: 259. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-10, 13:52   #46
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

KAY-ule, intre B 48 UYC si Logan ce ai alege?

stiu! loganul!
sageata is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 14:03   #47
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

looooooooooooool ....tu ce crezi ca ar alege ?
eu zic ca buycul ....
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 14:08   #48
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
S
1. In proportie de peste 70% masinile cumparate din Germania mai ales de samsari provin de la turci si arabi care au 80% din parcurile auto din Germania si care sunt mai rau ca romanii cand vorbim de intretinerea unei masini.
In medie, o masina sta 10 zile intr-un parc auto. Exceptand super ocaziile care se duc in 2 zile maxim, si copturile care acolo si mor. Turcii nu prea au ce sa intretina la ele.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 17:07   #49
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Dar de ce initiatorul acestui topic nu a inclus si masini noi la pret de logan sau putin peste? Ca sunt si destule Fiat, Skoda, Opel, Renault care se vand bine la noi. Sa vad atunci ce ati fi ales intre Astra G si SH
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 17:16   #50
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
In medie, o masina sta 10 zile intr-un parc auto. Exceptand super ocaziile care se duc in 2 zile maxim, si copturile care acolo si mor. Turcii nu prea au ce sa intretina la ele.
Depinde de parc si de turc, am fost in parc cu vre-o 400 de masini, erau masini si de jumatate de an pe acolo.
Eu prefer sa iau de la privati, reprezentante, dealeri nemti sau conoscuti, depinde de masina si de timp.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 18:36   #51
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Stii si tu ca statisticile astea oricum nu au valoare.
Ce vroiam sa zic eu e ca turcii sunt mai buni la negociat si te mint in fata cand e nevoie, dar nu poti sa-i invinovatesti pentru starea masinilor.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 18:44   #52
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by sageata View Post
KAY-ule, intre B 48 UYC si Logan ce ai alege?

stiu! loganul!
Buicku ca nu platesc impozit

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Dar de ce initiatorul acestui topic nu a inclus si masini noi la pret de logan sau putin peste? Ca sunt si destule Fiat, Skoda, Opel, Renault care se vand bine la noi. Sa vad atunci ce ati fi ales intre Astra G si SH
Pentru ca nu erau autohtone

Am vazut azi cateva Duster prin trafic ,una chiar pe Dn1 cu nr de probe , la 100 km/h eram in spatele ei ,statea binisor pe curbele de la Saftica si arata chiar bine din mers .Abia astept sa se umple de ele pe strazi
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 22:07   #53
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Sa vad atunci ce ati fi ales intre Astra G si SH
la ce mi-ar mai trebui sh daca am astra g noua?
sageata is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 23:45   #54
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by sageata View Post
la ce mi-ar mai trebui sh daca am astra g noua?
Pai da sageata, da romanu' b@r0$$@n vrea clima in paispe zone, piele de cine stie ce animal pe cale de disparitie, lemn taiat de nu stiu ce drujbar si lacuit de nu stiu ce lacuitor, display-uri si in esapament si un miliard de cai. Si bineinteles ca are de ales intre o masina care nu are dotarile astea dar se prezinta bine, are km putini si alta care are dotarile astea dar are sute de mii de km si e in pragul dezmembrarii. Normal ca va parea mai boss cu varianta 2 deci pe aia o ia. Eu despre genul asta de oameni vorbesc...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 23:59   #55
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Eu nu inteleg de ce sustineti asa mult Loganul???!!! Ce aveti cu el? Cred ca nici unul din voi nu are Logan dar sustineti de parca ar fi ceva minune dumnezeiasca

Poti cumpara masina SH in stare buna daca ai rabdare sa cauti si ai habar de ce faci. Conceptia ca toate masinile SH sunt rupte sau BMW/AUDI/Mercedes sunt masini de Bo$$i e foarte proasta si gresita. Nu se poate generaliza.

Terminati cu Loganul asta ca deja exagerati mai, e un cotet de masina cu dotari O (zero). Sunt foarte multe masini (SH si noi) la bani de logan care sunt cu mult peste el.

Dupa unii din voi ar trebuii sa avem toti Logan asa cum in timpul comunismului unica masina era Dacia 1300. Ati ajuns sa divinizati LOganul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Incredibil,\
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 00:09   #56
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Poti cumpara masina SH in stare buna daca ai rabdare sa cauti si ai habar de ce faci. Conceptia ca toate masinile SH sunt rupte sau BMW/AUDI/Mercedes sunt masini de Bo$$i e foarte proasta si gresita. Nu se poate generaliza.
Pai atunci explica-mi de ce-s toate strazile pline de X6 albe si chiusepti albi toate trase parca la indigo?
Sau de ce e Romania plina de e36 infipte in pomi de toti taranii care pun prima oara mana pe masina si zic ca daca scrie pe ea BMW e masina de curse?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 00:16   #57
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Eu nu inteleg de ce sustineti asa mult Loganul???!!! Ce aveti cu el? Cred ca nici unul din voi nu are Logan dar sustineti de parca ar fi ceva minune dumnezeiasca

Poti cumpara masina SH in stare buna daca ai rabdare sa cauti si ai habar de ce faci. Conceptia ca toate masinile SH sunt rupte sau BMW/AUDI/Mercedes sunt masini de Bo$$i e foarte proasta si gresita. Nu se poate generaliza.

Terminati cu Loganul asta ca deja exagerati mai, e un cotet de masina cu dotari O (zero). Sunt foarte multe masini (SH si noi) la bani de logan care sunt cu mult peste el.

Dupa unii din voi ar trebuii sa avem toti Logan asa cum in timpul comunismului unica masina era Dacia 1300. Ati ajuns sa divinizati LOganul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Incredibil,\
Unii nu cauta dotari la masina,n-au nevoie de piele in masina,au piele in casa.n-au nevoie de 16 boxe sistem bose,tdi, 100.000 de senzori inutili si alte balarii.
N-au nevoie de Gps care da erori,e buna si o harta,unii nu merg doar pe autostrada,altii merg si pe la tara.
Ei bine pentru genul ala de oameni e o masina buna,daca nu esti,e normal sa arunci cu rahat in el.
Oferta dacia suna asa,cu primele de casare,adica 3 la numar aia inseamna ca poti sa-ti ei un cotet de Logan orice configuratie,adica la 7000 iti cumperi un lighean 1.6 16v abs+ebd,4 airbaguri,ac,radio+cdmp3,geamuri electrice,oglinzi electrice,proiectoare ceata,asta daca dai 3 rable,daca nu,dai 10.000 pe el.Cel mai aproape de ea ar fii Pro Cee'D,care incepe de la 8250 de euro,is 1000 de euro..avand in vedere cat de multi romani au 1000 de euro asa din flori..e cam clara situatia.
Da normal una sh e mai dotata,buna,de aceea e Sh. De aceea un 5'ar mai batran v-a fii mai bun ca un Seria 3 nou.

Amphe acolo deja e prostia unora si aia care se cred prea soferi pentru ceilalti.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 00:21   #58
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Am vazut reclama de la Sandero, cu AC este 5550 euro cu TVA. Poate e cu prima de casare inclusa, dar cumperi 3 tichete cu cate 1500ron fiecare si gata.
La pretul asta chiar nu poti sa arunci cu noroi in ea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 00:31   #59
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Pai atunci explica-mi de ce-s toate strazile pline de X6 albe si chiusepti albi toate trase parca la indigo?
Sau de ce e Romania plina de e36 infipte in pomi de toti taranii care pun prima oara mana pe masina si zic ca daca scrie pe ea BMW e masina de curse?
Strazile sunt pline de X6 si Q7 pentru ca lumea in Romania e faloasa, e mai importanta masina pentru ei decat casa. Trei sferturi din ei stau la bloc cu masina de 100.000 e parcata pe bordura in fata blocului. Dar nu are rost sa vb de asemenea masini ca topicul se refera la masini de max 10.000 cat face un Logan "full opcion" !

Cei care nu-si ingrijesc masina si dau cu ea in toti copacii nu prea ma intereseaza pe mine , majoritatea au Golf 3 si E36 316 care fac 1500 E max.
Asta e , lumea e asa cum e . Si eu cunosc multi care se cred adevarati piloti la volanul unui BMW chiar daca are 20 ani si 100 cai.


Quote:

De aceea un 5'ar mai batran v-a fii mai bun ca un Seria 3 nou.
Seria 5 si seria 3 sunt foarte diferite care nu se adreseaza aceluiasi tip de clienti. Eu prefer la orice ora un E60 in locul unui E90 chiar daca 3-ul e mai nou. La fel cum am preferat un E39 mai vechi in locul unui E46 putin mai nou.
E o chestie de gusturi cred eu.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 09:04   #60
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Daca primul posesor al 520i-ului tau avea aceeasi gandire de bo$$ tu erai mandru posesor de bicicleta acum. De ce ? Pai in loc sa isi cumpere un 520i traoca, cam lesinat de felul lui, mai bine isi lua un 735i mult mai bine dotat si cu motor pe masura dar la mana a doua. In felul asta tu erai membru pe 4bikers.ro fiindca 520i-ul asta nu mai exista. Intelegi ? Nu toti vor cazane SH, unii vor masini noi si le achizitioneaza dupa buget.

Ideea e urmatoarea - sunt multe loganuri de 8-10000 euro, caz in care isi luau si un E39 ca al tau si un E46 putin mai nou, ambele cazaturi SH dar au preferat un Lighean nou. In shimb, tu cu 3-4000 cat ai dat pe E39-le tau nu iti luai decat motorul si cutia de Logan asa ca priveste-o ca pe o masina de lux .

PS - aici e vorba de SH (second hand = mana a doua) deci ar trebui evitate discutiile despre toate cazanele EH (eight hand) si asa mai departe .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 31-05-10 at 09:32.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -