Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

KAY_ 24-05-10 15:53

Autohtona Noua vs SH Strain
 
Logan, Sandero, Duster vs sh strain orice marca la o suma de bani echivalenta cu Dacia .Care alegere e mai buna ?

MariusMKV 24-05-10 16:08

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
pana la momentul actual votat SH.. Nu zic ca nu este bun loganu , dar in banii astia in iau ceva mai vechi , cu mai multe dotari si mai fiabil.

22VIN 24-05-10 16:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Kayule, ai dat startul unui topic pe care lumea doar o sa se certe:lol:
Eu nu ma mai bag, just sit down & watch:lol:

MariusMKV 24-05-10 16:14

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
@amphetamine asa sunt toate astea de la versus

JunKer_hP 24-05-10 16:14

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Daca as lua masina doar sa ma folosesc de ea si sa o tin minim 10 ani as lua Daci, am votat sh , la momentul actual as lua sh pt. ca nu tin masina mai mult de 2-3 ani

KAY_ 24-05-10 16:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3385840)
Kayule, ai dat startul unui topic pe care lumea doar o sa se certe:lol:
Eu nu ma mai bag, just sit down & watch:lol:

Sa speram ca discutiile se vor purta fara cearta :-)

GTR 24-05-10 16:35

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Depinde si conditiile de achizitie si intrebuintare, se stie ca leasingul este mai avantajos la masinile noi si mai ales la Dacia. Conteaza si intrebuintarea, pentru firma nu sunt hotarat pentru mine clar SH.

lord_wader 24-05-10 19:53

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Cred ca totul se reduce la cati bani cash are un om in momentul de fata, si ce varsta are el. De cele mai multe ori un familist bugetar va fi nevoit sa cumpere autohton, chiar daca gandul ii va fi la golf gti.

Acem 24-05-10 21:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
SH strain 100% in cazul meu.
Am luat una noua,desi nu autohtona,si nu as mai face asta prea curand.

MihaiCsl 25-05-10 19:55

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Merg si eu pe SH strain, pentru ca fata de cele noi,ai mai multe optiuni pentru o suma mica de bani. :)

KAY_ 25-05-10 20:18

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Acem (Post 3386780)
SH strain 100% in cazul meu.
Am luat una noua,desi nu autohtona,si nu as mai face asta prea curand.

Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3389310)
Merg si eu pe SH strain, pentru ca fata de cele noi,ai mai multe optiuni pentru o suma mica de bani. :)

Intrebarea este cati au cunostiintele necesare sa aleaga un SH bun .Sunt atatea cazuri cu masini second in juru la 7-8000 E si la scurt timp pica cate ceva si costa o avere sa le repare sau lovite si devizu de reparatie e peste bugetu lor .De aici si multe masini cu fel si fel de improvizatii care circula pe strazi .Riscu sa ajungi in situatia asta e mai mic cu o Dacie noua .

Votez pentru masinile care le intalnesc in trafic zi de zi si pentru industria auto romaneasca care inca nu ofera o gama larga de variante ,dar speram la un viitor mai bun :)

RIcKO 25-05-10 20:46

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
SH ,.....clar ....daca dacia ar oferii ceva cat de cat apropiat de SH - urile de afara as alege autohtona , insa deocamdata aleg masinile de afara

RideTheRiddle 25-05-10 20:54

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
decat duster as lua nou, dar la banii cu care cumperi un duster cu optiuni de bun simt iti iei un super suv cu mai multe dotari si cel mai probabil mai performant ( logan si sandero chiar nu ma atrag de nici un fel asa ca le-am scos din discutie). asa ca pentru mine sh oricand, poate doar cand dacia nu va mai pune pe lista de optiuni stergatoarele de parbriz cu trei viteze, atunci ma voi gandi la ceva autohton nou.

22VIN 25-05-10 21:01

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3389385)
Votez pentru masinile care le intalnesc in trafic zi de zi si pentru industria auto romaneasca care inca nu ofera o gama larga de variante ,dar speram la un viitor mai bun :)

Si mai ales pentru faptul ca ma simt mai in siguranta cu masini noi in jurul meu.
De ce? Pai ar fi cateva motive:
- omul are altfel de mentalitate cand are masina noua; o intretine cum trebuie, o duce la revizii la timp (fiind motivati si de garantie), automat placutele de frana se schimba la timp si se observa daca alte elemente de articulatie si integritate a masinii sunt in stare buna sau nu.
- o masina noua are mult mai putine sanse sa se defecteze decat o masina straina veche de minim 5 ani, orice productie ar fi.
- multi oameni gasesc cate un jaf lovit pe toate partile si carpit, dar plin de optiuni, cu o motorizare puternica (dar nu intreaga) date spre vanzare la un pret mic, si o cumpara fiind fericiti ca ai facut afacere, ca au luat masina "buna" (cunosc cazuri destule)
- am observat tendinta oamenilor ca atunci cand detin o masina cumparata SH, veche de ~ 5 ani si cu peste 100000km sa traga, din zgarcenie (evident, a dat 6000euro pe un VW dar nu-si permite sa intretina cum trebuie unul), tragand de toate consumabilele si anumite componente importante ce necesita schimbare pana, chiar si peste limita maxima de uzura. Ori e nasol sa circule cu mandretea lui de VW fara placute de frana, cu caseta de directie praf, cu amortizoare terminate, cu elemente mancate de rugina si e si mai nasol cand ii vezi mergand cu masina in starea aia precara vitejeste cu 160-200km/h pe autostrada, ca de domne, "masina poate".

SAX1987 25-05-10 21:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Un logan cu toate dotarile ajunge la 10.000 e? Cu banii aia poti lua orice de la Passat la seria 5 (E39 dar si E60 sunt destule la banii aia)care nu se pot compara niciodata cu loganul care chiar daca e full e mai slab dotat decat un BMW care vine fara optiuni!

Nu as lua logan pentru nimic in lume!


All times are GMT +2. The time now is 15:52.

- Copyright 2026 4Tuning