Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pentru ce diesel optati din cele doua?
Pumpe Düse 36 39.56%
Common rail 55 60.44%
Voters: 91. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-10, 18:45   #1
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Pumpe Düse versus Common rail

Threadul are ca tema de discutie plusurile si minusurile acestor tehnologii diesel si parerile voastre.

Am optat pentru PD, pentru ca am acest motor si stiu de ce e in stare: consum si toleranta.

Last edited by iulian2476; 21-03-10 at 18:47.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 19:12   #2
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Eu tot pe PD am votat,cu toate ca am benzina,sper ca vara asta sa intru in posesia unui 1.9 tdi pd 131 sau 150 de cai
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 21:41   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Votez commonrail.
De ce?
Pentru ca motorul commonrail este mai putin poluant si mai putin zgomotos. Acesta este si motorul diesel de actualitate, pompe duse nu se mai foloseste, sau se foloseste foarte rar.

Pompe duse e bun pentru ca are un randament si un cuplu foarte bun. Dar este mai dezavantajos din punct de vedere financiar. De asemenea, sincronizarea cu axul cu came este destul de complexa, si cele cu transmisie pe curea sunt foarte sensibile. Mai pe romaneste, e mai bun din punct de vedere al consumului si al mersului de zi cu zi motorul pompe duse, dar la o defectiune poti s-o incurci rau.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 22:00   #4
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Votez commonrail.
De ce?
Pentru ca motorul commonrail este mai putin poluant si mai putin zgomotos. Acesta este si motorul diesel de actualitate, pompe duse nu se mai foloseste, sau se foloseste foarte rar.

Pompe duse e bun pentru ca are un randament si un cuplu foarte bun. Dar este mai dezavantajos din punct de vedere financiar. De asemenea, sincronizarea cu axul cu came este destul de complexa, si cele cu transmisie pe curea sunt foarte sensibile. Mai pe romaneste, e mai bun din punct de vedere al consumului si al mersului de zi cu zi motorul pompe duse, dar la o defectiune poti s-o incurci rau.
Acelasi lucru ti se poate intampla si la common rail, iar la cum este carburantul in Romania PD-ul este alegerea mai buna, chiar daca este zgomotos si poluant, are un raspuns mai bun la acceleratie si un consum decent.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 22:05   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

S-a renuntat la PD in favoarea CR mai mult din motive financiare nu neaparat ca ar fi mai bun, e mai ieftin de construit un CR.

Nu prea m-a interesat subiectul asta, tot ce pot sa spun este ca am avut ocazia sa merg de mai multe ori cu 2.0 TDI PD dar si cu 2.0 TDI CR ambele 140 si mi se pare ca trage mai bine PD-ul, daca este efect placebo sau o falsa impresie nu stiu.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 22:05   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Lasa motorina din Romania, ca daca e s-o luam in considerare, toti cei care aleg motoare diesel isi asuma riscuri mari.
La commonrail e ok ca e o singura "teava" care distribuie combustibil injectoarelor, la pompe-duse din cate stiu fiecare cilindru are sistemul lui, lucru care din nou te poate "arde" la buzunar.
Dar considerand ca alimentezi cu motorina de calitate, un commonrail ar fi mult mai placut.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 22:53   #7
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
S-a renuntat la PD in favoarea CR mai mult din motive financiare nu neaparat ca ar fi mai bun, e mai ieftin de construit un CR.
Pe langa asta adaugam faptul ca PD a cam atins varful dezvoltarii, pe cand CR este abia la inceput si deja se descurca cel putin la fel de bine ca si PD. Pe langa asta mai punem si eficienta (cel putin in laborator) crescuta a CR.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 00:22   #8
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

M-ar interesa sa stiu ce marci mai folosesc motoare PD. Din cate stiu eu si Ford Mondeo foloseste acest motor diesel. Poate mai siti si alte marci, ca ma intereseaza.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 08:06   #9
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

mitsubishi lancer inca foloseste motoare pd de 2.0 l 143 si skoda are in gama tot pduri de mai multe puteri 105 -170 cp.
eu as alege pd pentru ca imi place felul cum merge. pare mai fortos si cred ca si este. pe cand common rail mi se pare bleg , nu raspunde la acceleratie, nu se aude , nu vibreaza (asta pt majoritatea e un lucru bun). poate daca mai incolo o sa depaseasca pd la performante ar putea sa imi placa. deocamdata nu.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 08:09   #10
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Ford Mondeo are motoare CR de provenienta PSA. De prin 2003 Ford nu mai utilizeaza decat commonrail. In ultima vreme chiar nu stiu cine mai foloseste tdi clasic. .Poate sa mai fie pe marci gen Tata ceva tdi.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 10:39   #11
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
mitsubishi lancer inca foloseste motoare pd de 2.0 l
Pai ala este tot motorul VAG.

PD nu mai are ce cauta in tehnologia actuala, nici macar nu este mai economic in comaparatie cu ultimile motoare CR.
Cele mai dezvoltate si mai performante PD au fost VAG care au prelungit fabricatia pana nu au mai facut fata iar motoarele PD nu trebuie sa le comparam numai cu motoare CR de la VAG pentru ca este o comparatie generala iar motoarele actuale CR de la BMW, Mercedes, PSA si VAG sunt net superioare oracarui motor PD.

CR este actual net superior din orice punct de vedere lui PD.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 13:48   #12
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

"Net superior" cam improbabil sa fie .Dar cu siguranta este superior .Vag s-a incapatanat sa le tina pana in ultimul ceas .
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 19:14   #13
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
"Net superior" cam improbabil sa fie .Dar cu siguranta este superior .Vag s-a incapatanat sa le tina pana in ultimul ceas .
Cinand cont de motorul diesel BMW 2.0d 204 CP care nu para a avea slabiciuni de fiabilitate, polueaza si consuma putin putem spune ca sunt net superioare.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 19:46   #14
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
M-ar interesa sa stiu ce marci mai folosesc motoare PD. Din cate stiu eu si Ford Mondeo foloseste acest motor diesel. Poate mai siti si alte marci, ca ma intereseaza.
Masinile din grupul VAG,sper sa nu ti se para absurd raspunsul ca am vazut ca ai un golf in avatar.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 20:13   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Pumpe Düse versus Common rail

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
motoarele PD nu trebuie sa le comparam numai cu motoare CR de la VAG pentru ca este o comparatie generala iar motoarele actuale CR de la BMW, Mercedes, PSA si VAG
Nu uita si diesel-ul Fiat-GM (multijet, cdti etc). Este un motor destul de reusit, mai ales cel de 1.3 care a castigat si Engine of the Year.
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -