Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-06, 12:31   #61
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Asa ai mai avea ca optiune Focus ST.
dogarel is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 14:32   #62
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Mondeo
ascona,kadet,astra f,astra g, astra h ... cam la a 5-a generatie
Ascona nu e Astra.
Kadett nu e Astra.

Greseala mea,Astra la a 3a generatie,nici a 2a nici a 5a.
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 14:57   #63
emmanuel

Stage 4
 
emmanuel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 298
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

kadett este astra > no offence > si dc urmezi si linku > http://www.regal-shop.co.uk/asps/Sho...ls.asp?id=5389 < o sa vezi ca scrie mk5 deci fifth generation !! oricum > eu zic astra opc la mai putini bani decat un golf 5 gti > puteti intra pe siteu porsche sa va configurat unu sa vedeti la ce pret iese !! Foarte tare frate > poti ajunge cu ella 40000 cip !! deci Astra OPC (negru) desi pe albastru ala opc arata mult mult mai bine dar cum gusturile nu se discuta !! Peace
emmanuel is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 17:44   #64
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Smile Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by george_smiley05
Ascona nu e Astra.
Kadett nu e Astra.

Greseala mea,Astra la a 3a generatie,nici a 2a nici a 5a.

mai documenteazate
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 18:44   #65
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

kadett a fost astra(mk2)emmanuel are dreptate>>http://www.migweb.co.uk/forums/vauxhall/migclub-members-cars/261958-squigs-astra-mk2-gte-16v.html<<<.eu as alege astra OPC..este altceva.mai multi cai stock(240)fata de 200cp(?) ai golfului,mai putine pe la noi deci nu o sa vezi una identica la 2 semafoare.,si cred ca OPC e mai ieftina,te poti bucura de sasiul IDS plus.si in plus, arata fenomenal masina .la vw golf nu stii care e GTI,care e TDI care e GOLF PLUS...toate sunt la fel.Difera spoilerul.Bafta si sper sa faci alegerea buna...
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 00:05   #66
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

tu stii macar ce-i aia sasiu IDS? oricum astra e un pic mai slaba la tinuta de drum din cauza lipsei suspensiei independente pe spate (are bare de torsiune).

nu stiu cum de le vin abia acum preturile cand exista deja la noi o vectra opc... luata in leasing. ma rog, o fi de la alt dealer.

nici intre astra gtc si opc nu sunt f mari diferentele, la fel cum nu sunt intre gti si golf simplu. marele avantaj, in schimb, este ca nu prea sunt gtc-uri pe la noi (al meu vine in iunie )

cand se cheama astra H tre' sa ai ceva lipsa sa afirmi ca se afla la a 2a generatie. no offence.

in mod normal ti-as recomanda sa faci test-drive cu fiecare si sa alegi singur. acum stiu ca ar fi o mare problema: astra opc nu e la noi (nici macar gtc - cel putin in aprilie cand mi-am comandat eu masina nu avea nici un dealer din buc pe stoc).

eu mi-as lua opc, nu gti.
ebh is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 10:09   #67
Giany

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 26
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Hai ca te lamuresc lu pretzurile. Au avut pretul numai pt Vectra OPC dar era se pare prea mic si au retras de pe oferta pana la recalculare. Ala care a cumparat Vectra OPC a avut noroc acum e ceva mai scumpa. Pretul pentru Astra OPC nu a existat pana acum in nici o oferta.
Si Civic TypeR 2006 e tot cu suspensie semi independenta pe spate cu BARA de torsiune adica e una singura nu bare cum ai scris tu da probabil ca din eroare ai scris si Golf 6 se pare ca tot asa o sa fie.
Daca vrei sa faci drive test vezi ca e o Astra GTC de 200cai la un dealer dar nu stiu sigur care la Erebus e un GTC de 170cai sigur.
Nu stiu daca tu sti de IDS ce e da uite o explicatie in engleza ceva tot se intelege
"A new evolution of Vauxhall’s acclaimed IDS-plus system is used, making the Vectra the first production car from a mainstream manufacturer to feature the latest generation electronic damping control - comparable systems are currently only available on a handful of low-volume supercars. The sophisticated system minimises body movements exceptionally quickly with the help of two separate processing modules. The result is a noticeable enhancement in body roll prevention and damper control while still maintaining the Vectra’s legendary ride comfort."

Am luat asta de aici
http://www.autoworld.co.za/autonews/viewart.asp?id=3155
Giany is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 12:22   #68
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

da, stiu, a avut mare noroc cel care si-a luat vectra opc. am inteles ca in noiembrie costa 22,500 CIP.
ebh is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 12:52   #69
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

la golf mai e si R32 de 250 de cai ...
ps: din ce vazusem eu la di-bas (in oferta) gtc opc era de 220 de cai si nu de 240 ...
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 18:42   #70
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

IDS Plus suspension- concept with Continuous Damping Control and networking of all driving dynamics,mai pe romaneste sa inteleaga tot forumistu`, sistemul asta controleaza si monitorizeaza in timp real trenul de rulare al OPC-ului in functie de suprafata de drum si stilul de condus,acesta fiind prezent si pe vectra OPC.Cred ca sunt primele masini de serie care au acest sistem...altceva?apropo,sistemul e oferit STANDARD,la GTI exista?...OARE?!
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 12:21   #71
AfUr|sIt

Stage 2
 
AfUr|sIt's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 39
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

sry nu am fost la nici un dealer pana acum ca am fost putin ocupat.aveti idee? cam la ce pret ar putea sa ma duca? sare de 30 de mi de euro? asa un pronostic.joia asta ma duc la Erebus
AfUr|sIt is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 17:12   #72
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

nu sare de 30 de mii. abia vectra opc sare in banii aia ...
ps: golf r32 d c nu intra in calcule ?
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 18:18   #73
AfUr|sIt

Stage 2
 
AfUr|sIt's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 39
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

are 250HP si este este 28.000 euro cip echipament standard iar GTI-ul cu un chip tuning il duci in 250HP. 28.000euro + 5320TVA +accize + cateva optionale se duce in 40.000 de euro lejereanu. si atatia bani nu am de dat. Am vazut R32-ul arata fain + ca are tractiune integrala. EU am masina de plimbat dar asa vrea sa imi iau una sa pot participa la curse sa-i pot face un tuning si sa fie si putin deosebita. OPC-ul imi place la nebunie are tractiune fata si asta ma nemultumeste putin.

Last edited by AfUr|sIt; 16-05-06 at 18:21.
AfUr|sIt is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 20:56   #74
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

OPC este cam 30000 . La noi dealerii Opel nu au afisat preturile pe net inca dar in Germania pretul pentru un OPC nou este cam de 28000 deci tot pe unde este si R32 ... Ar mai fi ca varianta Astra GTC 2 l turbo 200 cp cam pe la aceiasi bani cu GTI ....
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 23:13   #75
varosh

Stage 3
 
varosh's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 159
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

ma bag si eu in seama daca tot ati ajuns la R32,il recomand cu toata caldura,si e mult mai de incredere si mai performant decat opel fie el si opc..iar pe urma e un motor cu v6 care e aspirat,deci are mult mai multa clasa decat 4 linie turbo,sa numai zic de sunet....
vezi vechea serie astra opc care nu spune si nu face nimic!!!!
varosh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -