Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-10, 20:32   #121
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat vs Honda

Toyota, in general probleme la acceleratie si frane. Si au mai fost chemate si altele care foloseau aceleasi sisteme.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 20:35   #122
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Lasa ca sunt fiaturiile perfecte ... accelereaza si opresc la fix .. nu se strica niciodata nimica .. foarte fiabile intradevar.
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 20:57   #123
sergiu_evo

Stage 5
 
sergiu_evo's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,572
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Eddie C. View Post
Da sunt japoneze cu milioane de masini chemate in service in ultimul timp...
cum sunt si bmw,mercedes etc deci nu ii bun argumentu
sergiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 20:57   #124
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat vs Honda

Statistici 1998 - 2007 rechemari in service in Germania.

Fiat:62 campanii, 1.113.243 automobile
Honda: 44 campanii, 410.305 automobile.

Ma indoiesc ca in ultimii 3 ani s-au schimbat multe.

Last edited by ~ EWN ~; 14-02-10 at 21:00.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 01:46   #125
Eddie C.
Alfa Romeo Driver

Stage 4
 
Eddie C.'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 264
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiat vs Honda

eu nu sustin ca nu sunt fiabile masinile japoneze sau ca ar fi masinile Fiat extra la orice capitol....pur si simplu vechea "zicala" ca japonezele merg si cu ulei de gatit nu cred ca mai e de actualitate...atat...

P.S. Cel putin in cazul Toyota, au fost cazuri in care au murit oameni si au ajuns acum la cifre incredibile de masini rechemate in service deci...cam nasol...
__________________
Eddie C. is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 11:36   #126
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Eddie C. View Post
eu nu sustin ca nu sunt fiabile masinile japoneze sau ca ar fi masinile Fiat extra la orice capitol....pur si simplu vechea "zicala" ca japonezele merg si cu ulei de gatit nu cred ca mai e de actualitate...atat...

P.S. Cel putin in cazul Toyota, au fost cazuri in care au murit oameni si au ajuns acum la cifre incredibile de masini rechemate in service deci...cam nasol...
Daca si tu sti sa mananci rahatul de american handicapat este treaba ta, povestea asta este ca aia cu vaccinul AH1N1.

Frana este mult superioara puterii exercitate de motor, doar ca americanul handicapat a luat piciorul de pe acceleratie, a vazut ca masina accelereaza in continuare s-a crispat, uitat sa apese frana si poc.
Cred ca sunt mii de soferi romani carora le-au intrat covorasele aftermarket prin pedale si nu au avut nici un fel de accident.

Iar fiabilitatea nu sta in 1 problema de pedala sau 1 soft, sta in zecile probleme ale Fiat si putinele probleme ale Honda.

Este chiar stupid sa compari fiabilitatea italiencelor cu ale japonezelor, japonezele inca domina absolut toate topurile de fiabilitate iar italiencele se bat la sfarsitul topului, cum de altfel si topicul asta este absolut stupid.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 15:09   #127
Eddie C.
Alfa Romeo Driver

Stage 4
 
Eddie C.'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 264
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiat vs Honda

my friend nu trebuie sa recurgi la jigniri...nu "mananc" nimic dar ascult ce zic altii ca pana una alta nu sunt eu in masura sa testez daca o masina are anumite defecte din fabrica sau nu...sunt convins ca nici tu nu ai acasa la tine un poligon sau cev a de genul unde aduci tu masini de diferite "rase" si te apuci sa le testezi si sa vezi cum e cu fiabilitatea lor....Stai si tu pe net ca majoritatea si te uiti si citesti ce au facut altii si dai mai departe concluziile lor....Asa ca....

P.S. Nu am postat ca sa ridic in slavi fiabilitatea unei marci sau sa zic vai ce proaste sunt Fiaturile sau altele...Nu sunt unul dintre cei absurzi care orcie ar fi o tin pe a lor....Am spus doar ca nici fiabilitatea japonezelor nu pare sa mai ce a fost.Dar ce sa faci aici pe forum toti trebuie sa critice ceva si sa comenteze aiurea....
Vad ca oricine zice ceva de o japoneze este direct catalogat idiot...Daca sa zicem erau multe stiri de genul "Fiat a rechemat milioane de masini in service...." cred ca era senzational ai fi zis "pai normal aia nu stiu sa faca masini....Dar daca sunt stiri despre o marca japoneza....NUUUUU asta nu se poate sunt mizerii....Mint toti....

Sa o lasam asa.. ca oricum nu ajungem la nici un rezultat.Si ca o paranteza sa stii ca admir foarte mult majoritatea marcilor japoneze,dar asta nu inseamna ca daca au unii o problema trebuie sa inchidem ochii...
Eddie C. is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 16:07   #128
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Fiat vs Honda

Pai pana una alta Fiat-ul e inexistent pe piata americana deci nu ar fi putut vreodata nimeni sa incerce aceasta lovitura de imagine precum cea aplicata Toyotei de catre americanii care au fost dominati in ultimele decenii de japonezi chiar la ei acasa.
Mai nou si Honda are probleme in curand Mazda Suzie si cam toate. Fara sa fii sceptic prin definitie este totusi cam cusuta cu ata alba aceasta lovitura de imagine si e cam greu de crezut ca nu a fost comandata.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 21:00   #129
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Eddie C. View Post
my friend nu trebuie sa recurgi la jigniri...nu "mananc" nimic dar ascult ce zic altii ca pana una alta nu sunt eu in masura sa testez daca o masina are anumite defecte din fabrica sau nu...sunt convins ca nici tu nu ai acasa la tine un poligon sau cev a de genul unde aduci tu masini de diferite "rase" si te apuci sa le testezi si sa vezi cum e cu fiabilitatea lor....Stai si tu pe net ca majoritatea si te uiti si citesti ce au facut altii si dai mai departe concluziile lor....Asa ca....

P.S. Nu am postat ca sa ridic in slavi fiabilitatea unei marci sau sa zic vai ce proaste sunt Fiaturile sau altele...Nu sunt unul dintre cei absurzi care orcie ar fi o tin pe a lor....Am spus doar ca nici fiabilitatea japonezelor nu pare sa mai ce a fost.Dar ce sa faci aici pe forum toti trebuie sa critice ceva si sa comenteze aiurea....
Vad ca oricine zice ceva de o japoneze este direct catalogat idiot...Daca sa zicem erau multe stiri de genul "Fiat a rechemat milioane de masini in service...." cred ca era senzational ai fi zis "pai normal aia nu stiu sa faca masini....Dar daca sunt stiri despre o marca japoneza....NUUUUU asta nu se poate sunt mizerii....Mint toti....

Sa o lasam asa.. ca oricum nu ajungem la nici un rezultat.Si ca o paranteza sa stii ca admir foarte mult majoritatea marcilor japoneze,dar asta nu inseamna ca daca au unii o problema trebuie sa inchidem ochii...
Consider idiot orice persoana care spune ca Toyota nu mai are fiabilitate din cauza recall-ului actual, ceea ce este o mare aberatie.

Fiabilitatea unei masini nu sta intr-o piese de rahat (care poate crea probleme mari unora ce-i drept) sau a unui soft de frana (care si acela poate crea probleme grave).

Aici vorbimm de 2 probleme absolut de rahat dar a caror efecte pot pune mari probleme unor soferi auto.
Dar, de la 2 probleme penibile pana la multele probleme grave si scumpe la care nu s-a facut recall pt. ca nu aveau urmari asa grave, e distanta mare.

O pedala e probabil 50 de eur si s-a facut recall, o caseta de directie e cateva sute bune si nu s-a facut nici un recall si exemplele pot continua.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 22:45   #130
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Fiat vs Honda

In ziua de azi nici una dintre cele doua marci nu au o masina de vanzare.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 02:27   #131
on1x1

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 66
Default Re: Fiat vs Honda

Comparati mere cu pere. FIAT se adreseaza unui public cu posibilitati financiare reduse.

FIAT Group este comparabil din toate punctele de vedere cu Honda Motor Company, Ltd cu multe avantaje si dezavantaje.
on1x1 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 10:49   #132
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by on1x1 View Post
Comparati mere cu pere. FIAT se adreseaza unui public cu posibilitati financiare reduse.

FIAT Group este comparabil din toate punctele de vedere cu Honda Motor Company, Ltd cu multe avantaje si dezavantaje.
Care sunt avantajele?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 12:22   #133
on1x1

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 66
Default Re: Fiat vs Honda

Grupul FIAT are in portofoliu branduri auto pentru absolut toate buzunarele. Honda din pacate nu.

Cu toate ca brandul FIAT este dedicat gamei low-cost a grupului ofera motoare pe benzina mici, turbo, benefice pentru tineri entuziasti ca noi (ne aflam pe 4tuning, nu?). Continua sa inoveze aceasta sfera prin tehnologii de tip Multi Air. Dezvoltarea si introducerea tehnologiei common rail este unul din punctele de referinta din istoria FIAT.

Nu cunosc niciun echivalent la Honda pentru Ferrari.

Honda Motor Company, Ltd. vs Fiat Automobiles SpA 1-0
Honda Motor Company, Ltd. vs Fiat SpA 1-1

Discutia este oricum ridicola.

Last edited by on1x1; 13-05-10 at 12:38.
on1x1 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 13:32   #134
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by on1x1 View Post
Grupul FIAT are in portofoliu branduri auto pentru absolut toate buzunarele. Honda din pacate nu.

Cu toate ca brandul FIAT este dedicat gamei low-cost a grupului ofera motoare pe benzina mici, turbo, benefice pentru tineri entuziasti ca noi (ne aflam pe 4tuning, nu?). Continua sa inoveze aceasta sfera prin tehnologii de tip Multi Air. Dezvoltarea si introducerea tehnologiei common rail este unul din punctele de referinta in istoria FIAT.

Nu cunosc niciun echivalent la Honda pentru Ferrari.

Honda Motor Company, Ltd. vs Fiat Automobiles SpA 1-0
Honda Motor Company, Ltd. vs Fiat SpA 1-1

Discutia este oricum ridicola.
Faptul ca ai cumparat un brand pretigios cum e Ferrari cu bani de la stat nu te face mai puternic, faptul ca inovezi si nu ai fiabilitate iarasi nu te face mai puternic, faptul ca Fiat Automobiles SpA are o cifra de afaceri ami mica decat Honda Motor Company, Ltd. iar nu este un punct in plus.

Sa nu uitam ca primul lor diesel a fost cativa ani un etalon (nu atat prin performanta ci prin inovatie si rafinament), la fel ca si renumitele lor motoare aspirate.

Ce-i drept Honda dezamageste in ultimul timp prin lipsa de continuitate in motoare noi, inovatie si performanta dar a ramas in topul fiabilitatii in timp ce Fiar mai are mult de recuperat aici.

Apreciez insa ca Fiat se zbate, inoveaza si daca ar rezolva nenumaratele probleme de fiabilitate ar fi mult mai apreciat.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 21:49   #135
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Nu o sa ai in veci feelingul ce il ai intr-o honda , intr-un fiat
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -