Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-06, 23:00   #31
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Carburator vs. Injectie

In afara de "parerea mea e ca e mai bun",ia scrieti unul din cei care au sustinut ca e mai performant carburatorul un post ARGUMENTAT in urma caruia sa rezulte ca a "suge" benzina printr-un orificiu cu un jet de aer a carui viteza depinde de deschiderea unei clapete si viteza unui piston e mai eficient/performant decat a injecta benzina in cantitati precise,intr-un moment de timp perfect determinat,cu presiunea si forma jetului optima,toate astea determinate pe baza multor factori de care un aparat mecanic (carburatorul) nu poate tine cont ?
Race is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 17:16   #32
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Carburator vs. Injectie

Daca un carburator era mai eficient, se ramanea la asa ceva. Nimeni nu-i tampit sa implementeze ceva mai costisitor si mai putin eficient. Plus ca nu poti face smecherii cu un carburator ce se face cu injectoarele controlate electronic. Ce-i drept, si mie imi place un carburator pe un 427, dar asta e cu totul alta conversatie.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 17:03   #33
max_horse_power

Stage 1
 
Join Date: May 2006
Posts: 10
Default Re: Carburator vs. Injectie

Cei care prefera carburatia ca mod de alimentare pur si simplu nu vor sa se impace cu ideea ca injectia este din mai multe puncte de vedere superioara.
S-a pus problema cu demarajul la carburator vs demarajul la injectie:
singurul dezavantaj pe care il are alimentarea cu injectie este ca pompa de injectie este protejata de calculatorul de motor, printr-un timp de raspuns mai incet decat la carburatie.
Din celelalte puncte de vedere, injectia este net superiara carburatiei.
La marca dacia, carburatia are un surplus de putere datorita faptului ca o dacie pe injectie are catalizator, acesta luand automat aprox. 3 cp ai motorului.
Din punctul meu de vedere, injectia este mai buna ca mod de alimentare decat carburatia.
Astept comentarii.
max_horse_power is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 19:50   #34
max_horse_power

Stage 1
 
Join Date: May 2006
Posts: 10
Thumbs down Re: Carburator vs. Injectie

Quote:
Originally Posted by badboy_marius
aha, pai sa dau un ex simplu. sa spunem k avem 2 dacii. una p injectie, si una p carburator. poti sa spui k si injectia aia Bosh e mai buna ca un carburator?
eu nu stiu sigur, de aia intreb, dar am auzit k nu prea face treaba.....
Ai auzit gresit.
Tocmai asta e problema.
Unii nu pot accepta ca vechile dacii pe carburator, pe care le au de atata timp, sun depasite dpdv tehnic.
Injectia este superioara carburatorului din toate punctele de vedere.
Poate nu la demaraj(la calcarea brusca a pedalei de acceleratiei), dar la viteza: cand o calci se duce...., mult mai tare decat cele pe carburator.
Secretul sta in amestecul de benzina cu aerul
max_horse_power is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 20:13   #35
badboy_marius

Stage 2
 
badboy_marius's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 51
Smile Re: Carburator vs. Injectie

Quote:
Originally Posted by max_horse_power
Ai auzit gresit.
Tocmai asta e problema.
Unii nu pot accepta ca vechile dacii pe carburator, pe care le au de atata timp, sun depasite dpdv tehnic.
Injectia este superioara carburatorului din toate punctele de vedere.
Poate nu la demaraj(la calcarea brusca a pedalei de acceleratiei), dar la viteza: cand o calci se duce...., mult mai tare decat cele pe carburator.
Secretul sta in amestecul de benzina cu aerul
Dar Carburator dublu vs. Injectie?
badboy_marius is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 02:40   #36
VIPER_GL

Stage 3
 
VIPER_GL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 162
Default Re: Carburator vs. Injectie

Carburatoru e mai bun ptr draguri si mai simplu de montat si intretinut...Injectia e mai high-tech si necesita mai multe sisteme
VIPER_GL is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 10:17   #37
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Carburator vs. Injectie

Ai umplut "VERSUS"-ul cu reply-uri,majoritatea inutile,pe care le si inchei cu cate un smiley,ca doar mare isprava ai facut...Deci,ramane valabila intrebarea: DE CE e mai bun carburatorul pentru drag ?
Race is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 11:46   #38
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Carburator vs. Injectie

E mai simplu!
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 23:20   #39
max_horse_power

Stage 1
 
Join Date: May 2006
Posts: 10
Default Re: Carburator vs. Injectie

Quote:
Originally Posted by einstein1984
E mai simplu!
Si daca e mai simplu, asta inseamna k e mai bun.
Nu neaparat
max_horse_power is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 23:21   #40
badboy_marius

Stage 2
 
badboy_marius's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 51
Smile Re: Carburator vs. Injectie

Quote:
Originally Posted by max_horse_power
Ai auzit gresit.
Tocmai asta e problema.
Unii nu pot accepta ca vechile dacii pe carburator, pe care le au de atata timp, sun depasite dpdv tehnic.
Injectia este superioara carburatorului din toate punctele de vedere.
Poate nu la demaraj(la calcarea brusca a pedalei de acceleratiei), dar la viteza: cand o calci se duce...., mult mai tare decat cele pe carburator.
Secretul sta in amestecul de benzina cu aerul
deci sa spunem k injectia are sa zicem...cateva plusuri fatza de carburator, dar nu se duce mai tare k carburatorul in nici un caz. cel putin la marca Dacia....
badboy_marius is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 23:26   #41
max_horse_power

Stage 1
 
Join Date: May 2006
Posts: 10
Default Re: Carburator vs. Injectie

Quote:
Originally Posted by badboy_marius
deci sa spunem k injectia are sa zicem...cateva plusuri fatza de carburator, dar nu se duce mai tare k carburatorul in nici un caz. cel putin la marca Dacia....
ba are cum, pt ca amestecul de benzina cu aerul este mult mai bun, + k la carburator mai exista si niste arderi incomplete, pe cand la injectie, nu poate fi vorba de asa ceva.
si, ink un argument pt care injectia este mai buna decat carburatorul, arborele cotit este proiectat in asa fel incat sa poata fi supus unei turatii mai mari.K turatia este limitata , asta e alta problema.Dar pana si limitarea poate fi scoasa.
max_horse_power is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 23:36   #42
max_horse_power

Stage 1
 
Join Date: May 2006
Posts: 10
Default Re: Carburator vs. Injectie

scuza-ma k am deviat de la subiect, subiectul era despre injectie vs carburator
max_horse_power is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 08:11   #43
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Carburator vs. Injectie

Ce legatura are injectia cu prefectura (adica arborele cotit)?
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-06, 20:42   #44
badboy_marius

Stage 2
 
badboy_marius's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 51
Smile Re: Carburator vs. Injectie

m-am interesat despre ce ai spus in legatura cu arborele cotit. se pare k nu este nici 1% adevarat. deci, mai mult de aprox 7000-7000 + rpm, nu cred k poate sa duca nici arborele de pe un 1300 nici unu de pe 1310 p injectie. ce este diferit la dacia cu injectie e pompa de benzina, discu de presiune, admisia.

Si io am deviat de la subiect, dar asa e.




Spanule, stim amandoi cine a zis-o!!
badboy_marius is offline   Reply With Quote
Old 02-06-06, 20:48   #45
badboy_marius

Stage 2
 
badboy_marius's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 51
Smile Re: Carburator vs. Injectie

Unii spun k mecanici de scoala veche nu se pot impaca cu ideea k carburatorul este depasit, iar altii spun k injectia este mai precisa cu un consum scazut , deci cu o putere mai mica. pana la urma...daca stie cineva sa innumere dezavantaje si avantaje la fiecare piesa respectiv carburatorul si injectia...dupaia sa le numaram pe cele pozitive, cred k numai asa ne putem da seama care e mai superior.

MS.
badboy_marius is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -