Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-15, 12:30   #1
Aleexandru

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 2
Default Passat B5.5 / BMW E46 - DIESEL vs BENZINA

Buna ziua, sunt interesat numai de modelele specificate, respectiv motoarele in discutie.
Doresc reply-uri doar de la posesori sau cunoscatori.
Cam ce ma intereseaza:
(1)Cat de greu se incalzeste motorul iarna(dati o temp aprox.),(2) cat de repede baga caldura iarna,(3) cam cat va costa o revizie obisnuita,(4) la cati km o faceti si (5)unde (service de cartier,reprezentata etc)
Ce motor e cel mai ok, raport putere/consum, si dati un consum mediu. Nu vreau sa fac raliu cu masina, condus normal, aprox. 10000-15000 km/an.
In final, ce masina credeti ca e overall mai ok, avand in vedere niste dotari similare si un pret similar.
Aleexandru is offline   Reply With Quote
Old 09-02-15, 19:43   #2
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Passat B5.5 / BMW E46 - DIESEL vs BENZINA

Raspund in dreptul BMW.
Caldura baga destul de repede, o sa fac o proba si iti zic mai exact. De incalzit la temperatura normala dureaza mai mult, la fel verific si-ti spun.
Revizie eu la 10.000 si variaza putin in functie de cum le faci, cred ca nu trece de 600 filtru de motorina, de ulei, filtru de aer, si ulei castrol edge sau BMW. 5w30 sau 5w40
Mai nou o fac la o reprezentanta ...Mercedes, pentru ca imi place de ei, am incredere maxima si imi e comod, in plus pot sa si sun inanite sa intreb daca sunt aglomerati.

Daca ma prinde prin Constanta am un service de cartier preferat si merg numai acolo, la fel imi place de ei, sefu nu ma lasa nici sa dau ciubuc la baieti.

Daca nu vrei sa faci raliu un 318d este o idee mai economic dar nesemnificativ pe langa 320d iar dupa aprilie 2003 e ultima "faza" a modelului (pentru 320d) cu cele mai multe imbunatatiri ca dsc gen3 , turbina cu actuator electric, cutie cu 6 trepte.
Daca cumva mergi pe modelul asta trebuie sa-i scoti clapetii de pe admisie care pot aduce o paguba de la cateva mii de lei la alt motor .
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-15, 10:14   #3
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Passat B5.5 / BMW E46 - DIESEL vs BENZINA

Si cum va trage fara ?
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 11-02-15, 19:46   #4
Aleexandru

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 2
Default Re: Passat B5.5 / BMW E46 - DIESEL vs BENZINA

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Raspund in dreptul BMW.
Caldura baga destul de repede, o sa fac o proba si iti zic mai exact. De incalzit la temperatura normala dureaza mai mult, la fel verific si-ti spun.
Revizie eu la 10.000 si variaza putin in functie de cum le faci, cred ca nu trece de 600 filtru de motorina, de ulei, filtru de aer, si ulei castrol edge sau BMW. 5w30 sau 5w40
Mai nou o fac la o reprezentanta ...Mercedes, pentru ca imi place de ei, am incredere maxima si imi e comod, in plus pot sa si sun inanite sa intreb daca sunt aglomerati.

Daca ma prinde prin Constanta am un service de cartier preferat si merg numai acolo, la fel imi place de ei, sefu nu ma lasa nici sa dau ciubuc la baieti.

Daca nu vrei sa faci raliu un 318d este o idee mai economic dar nesemnificativ pe langa 320d iar dupa aprilie 2003 e ultima "faza" a modelului (pentru 320d) cu cele mai multe imbunatatiri ca dsc gen3 , turbina cu actuator electric, cutie cu 6 trepte.
Daca cumva mergi pe modelul asta trebuie sa-i scoti clapetii de pe admisie care pot aduce o paguba de la cateva mii de lei la alt motor .
Mersi. Astept verificarea ta
Aleexandru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -