Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-04-06, 18:56   #166
lantzi

Stage 2
 
lantzi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 59
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Quote:
Originally Posted by sandumrs

"Lumea care sa da" man mai dai "esc" la jocul ala numit NFS ca te-a transformat de tot. E si normal, la noi toata lumea s-a orientat catre ce a putut, cum sa iei un M3 si sa-l prepari, sau sa iei un Porsche preparat deja de Gemaballa nu e peste mana oricui e clar ca toti s-au orientat spre obiecte care sa si le poata permite si sa le poata duce la puteri de top.
In primul rand nu stiu de ce compari M3 cu Porshce. Cel putin la suprafata sunt doua lucruri diferite. In plus Nissan Skyline e mai scump decat M3 si decat unele modele Porsche. Da' ma rog nu asta e esential. Oamenii prefera sa tuneze o masina japoneze pt ca din cauza legislatiei de acolo (care le interzice masinilor de serie sa aiba peste 280 de CP) s-a dezvoltat o intreaga industrie de prepararea a acestor masini si gasesti mai usor ce iti trebuie. In plus e o diferenta de mentalitate intre cei care cumpara o masina pt a o tuna si clientii tinta ai firmelor ca Porsche, Lamborghini, Ferrari, etc. In Italia, Germania, Austria si alte tari vestice nu ai sa vezi decat foarte rar o astfel de masina in timpul saptamanii (cu exceptia Porsche-ului care e vazut ca o masina buna de zi cu zi si aici se seamana cu M3). De obicei ies cu ele doar in weekend si pe drumuri laturalnice nu pe autostrada si se plimba cu ele, nu le forjeaza. Cunosc personal pe cineva care are Ferrari 550 si care in timpul saptamanii conduce un VW Transporter sau pe cineva tot cu 550 si care in mod normal circula cu un A8. De asta nu o sa vezi prea multe masini ca astea tunate.
__________________
Poa' sa fie ce masina, daca nu esti tu sofer de ea...
lantzi is offline  
Old 10-04-06, 20:00   #167
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Sandu, imi cer scuze ca nu ti-am spus mai inainte. Astia de pe forumu asta NU is ca si cei de pe AMS. Aia au mai mult cap dupa cum ai observat si is mult mai prietenosi. Astia sar pe tine de parca ei ar fi conceput skylineu.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline  
Old 10-04-06, 21:57   #168
AleX-34

Stage 3
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 94
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Quote:
Originally Posted by sandumrs
Man esti deja ipocrit, Porsche e o legenda nu un Nissan(oricat de pueril ar suna asta e purul adevar). E foarte grav ce zici tu, pur si simplu nu cred ca ai idee ce e ala un 911TURBO.

Se va face aceasta comparatie, ambele vor avea cam aceeasi putere, ambele vor fi turbo si ambele vor fi super-tari, dar e greu sa fie peste turbo, efecitv e greu. Si mai e vorba si de interior care la Porsche e lux, piele, opera de arta, pe cad la Nissan va fi cu beculete albastre si cu multe briz-brizuri. Urat din partea mea sa vorbesc de niste masini care nu au aparut inca, dar vorbeste si presa de specialitate, se pare ca Nissanul va fi chiar o supermasina si chiarva emite pretenti si chiar va fi in aceeasi liga cu lumea respectabila, nu doar un obiect de incercari pentru tuneri.

Scuze 3.5, 3.6 are Porsche, scuze inca o data pentru mica eroare, dar puterea e aproape de realitate cred. Sa vedem

Ce este cert, SKyline the next intra in clubul supermasinilor cu acte in regula. Atunci acest topic va avea sens, pana atunci fanatism.
chiar crezi tu ca nu se poate compara Skyline cu 911 turbo?? gresesti.... pur si simplu nu cred ca ai idee ce e ala Skyline... vorbesc de 996 care este pe piata si Skyline R34 S-tune(NISMO) care are 450 de caiuti si i-l bate pe Porsche 911 turbo ca sa nu mai zic de Z-tune.....

eu sa stii ca nu vreau sa critic constructorii porsche ca au facut o masina rea... ceea ce vreau eu sa zic este ca se poate si mai bine.. de exemplu ca un skyline.....

ps: nu mai spune ca sunt ipocrit, ca nu sunt deloc, doar ca nu ma cunosti tu si de aia spui asa... te rog controleaza-ti vocabularul....

bafta multa
__________________
Sky is the limit

Skyline R34

Membru Japan Team [damn PROUD of it]
ACT A FOOL!!
AleX-34 is offline  
Old 10-04-06, 22:48   #169
sandumrs

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 542
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Man serios chair crezi ca 911turbo e mai slab ca Skyline R34S tune? Serios te intreb, cu intrebarea asta imi raspund si de cat de subiectiv esti.

Ce am vrut sa spun, noul Skyline va fi probabil o adevarata supermasina nu un hibrid de care au profitat toti tunerii si cred ca va fi intr-adevar o masian care va sta fara remuscari langa un 911Turbo. Pana atunci actualul R34 e doar o masina foarte rapida.

Astea cu Porsche care sunt utilizate numai ca masini de week-and, astea-s gogomanii, stiti prea bine ca Porsche 911Turbo poate fi condusa si de mama, chiar au fost facute astfel de incercari, deci gogomanii. 911Turbo e o legenda, Skyline e doar un Nissan, si o mina de aur pentru cei ce sunt Membrii Japan Team, pacat ca doar atat si nimic mai mult.

Ganditi-va la ce poate un Nismo si apoi ganditi-va la ce poate un 911Turbo by TechArt sau Gemballa, deci gogomani, gogonele, nfs si mult fanatism la voi.
__________________
Cool
sandumrs is offline  
Old 11-04-06, 00:38   #170
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Skyline si gata!!!skyline scoate fitzele din lamborghini!!!
hit-man is offline  
Old 11-04-06, 14:15   #171
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Toti stiu de Nismo si de Z-Tune si de p**e maturi, da adevaru e ca is multi tuneri si in europa.
DA-Motorsport scoate la vanzare kituri de 520cp si 1000cp pentru M3. Pentru MG SV poti lua kit de 1000cp, Gemballa scoate cu 650cp, la fel si RUF. Is nenumarate nume. Sa nu credeti ca in Europa nu sunt.
Doar ca Europenii fac supercaruri si japonezii habar n-au ce is alea. Singuru lor supercar e NSX.
Lamborghiniu e de nu stiu cate ori mai bun in fiecare domeniu.
Ce preferi un i-6 sau un V10? Un supercar sau un coupe sportiv? o marca cu renume si masini incredibil de puternice(exceptand tractoru pe care il fac) sau o firma care face nspe mii de modele plictisitoare? Un interior luxos sau unu plin de plastic? Singurul loc unde Lambou pierde e la sistemu de 4wd, care nu e la fel de performant ca cel de pe Skyline.
GabiByte is offline  
Old 11-04-06, 15:35   #172
tha_real_valek

Stage 2
 
tha_real_valek's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

ai dreptate GabiByte shi yo aleg lambo shi pt asta as aduce cam aceleasi argumente insa mi se pare logic ca skyline`ul sa aibe sistemul mai avansat k doar e facut de nissan shi cred k asta explica totul
tha_real_valek is offline  
Old 11-04-06, 15:47   #173
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

skyline rulles...nu va fie ciuda...oriunde si oricand...japonezii au demonstrat ca tehnologia lor ,care este cu muult avansata fata de restul globului, a facut o masina de temut atat pe circuit cat si pe sosele,atat stock cat si preparata...asa ca lasati discutii de genu "orezari cu putze de 3 ichi si cu masinile lor cu motoare cat sticlele de cola" ca sunt niste afirmatii puerile si contradictorii cu ideile si conceptele stabilite la nivel mondial,si anume ca "orezarii" aia au creeat tehnologia si ca dezvoltarea lor s-a facut pe plan tehnologic/intelectual si nu pe plan megaloman in sensul "hai sa producem mult si prost"...ca ultima fraza spun ca de nenumarate ori tehnologia,calitatea si performatele niponilor au fost demonstrate net superioare celorlalte "culturi" ;or fi ei mai slabi dpdv al stilisticii si designului si rafinamentului cum este cel italian dar in fond aici este vorba de performante si nu de frumusete,asa ca inca o data SKYLINE forever.
__________________
2002 Citroen C5 2.0 HDi (White Whale)
hit-man is offline  
Old 12-04-06, 02:05   #174
sandumrs

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 542
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Japonezi au creat tehnologia, off ce destept esti man. Esti cumva arab de esti asa de fanatic?
sandumrs is offline  
Old 12-04-06, 14:53   #175
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

cred ca stii bine la ce m-am referit cand am spus ca au "creat" tehnologia..asta in cazul in care nu esti batut in cap...dar degeaba ti-e ciuda că asa este si nu ai puterea si nici influenta sa schimbi nimk, poti doar sa accepti sau sa renunti...esti doar un amărât de pion, dintr-un amărăt de joc.si antipatia asta fata de japonezi este total nefondata dupa parerea mea...

Last edited by hit-man; 12-04-06 at 14:57.
hit-man is offline  
Old 12-04-06, 16:27   #176
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Traction control, ABS, ESP, au fost inventate de europeni, la fel si diferentialul, la fel si motorul la fel si restu componentelor unei masini moderne.
Asta crezi TU ca is foarte avansati ca probabil ai auzit 2 prosti vorbind despre fiabilitatea ridicata a masinilor japoneze.
GabiByte is offline  
Old 12-04-06, 17:04   #177
AleX-34

Stage 3
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 94
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Quote:
Originally Posted by sandumrs
Man serios chair crezi ca 911turbo e mai slab ca Skyline R34S tune? Serios te intreb, cu intrebarea asta imi raspund si de cat de subiectiv esti.

Ce am vrut sa spun, noul Skyline va fi probabil o adevarata supermasina nu un hibrid de care au profitat toti tunerii si cred ca va fi intr-adevar o masian care va sta fara remuscari langa un 911Turbo. Pana atunci actualul R34 e doar o masina foarte rapida.

Astea cu Porsche care sunt utilizate numai ca masini de week-and, astea-s gogomanii, stiti prea bine ca Porsche 911Turbo poate fi condusa si de mama, chiar au fost facute astfel de incercari, deci gogomanii. 911Turbo e o legenda, Skyline e doar un Nissan, si o mina de aur pentru cei ce sunt Membrii Japan Team, pacat ca doar atat si nimic mai mult.

Ganditi-va la ce poate un Nismo si apoi ganditi-va la ce poate un 911Turbo by TechArt sau Gemballa, deci gogomani, gogonele, nfs si mult fanatism la voi.

bine domnul destept... daca sunt atatea firme "tari" de tuneri in europa de ce oare nu au scos performante mai mari ca ale japonezilor din aceleasi sume de bani?? inca o intrebare.... de unde vine tuning-ul si sa nu-mi spui ca tot in europa a inceput ca si mor.... si daca comparam porsche 911 turbo cu nissan Skyline S-tune atunci hai... eu zic ca S-tune i-l va face praf pe 911.... parerea mea... bafta multa
AleX-34 is offline  
Old 12-04-06, 21:20   #178
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Quote:
Originally Posted by GabiByte
Traction control, ABS, ESP, au fost inventate de europeni, la fel si diferentialul, la fel si motorul la fel si restu componentelor unei masini moderne.
Asta crezi TU ca is foarte avansati ca probabil ai auzit 2 prosti vorbind despre fiabilitatea ridicata a masinilor japoneze.
tu mai scuteste-ma cu inteligenta ta derizorie....cu tine m-am lamurit in ceea ce priveste cunostintele tale vaste despre mashini cand ai zis atunci ca pentru a face o mashina aspirata ,turbo nu trebuie decat sa pui o turbina si cateva furtune ...asa ca MUCLES ca esti PRAFF...mai bine alege sah-u decat masinile poate acolo te descurci mai bine....
hit-man is offline  
Old 13-04-06, 12:17   #179
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Las ca poate poate ajung si eu sa stiu atatea ca si tine, incerc si io acuma, lasa ca o sa iti citesc posturile sa invat si eu ceva, ca habar n-am de masini.
GabiByte is offline  
Old 13-04-06, 12:28   #180
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline

Alex-34 tuningul cu bodykituri si vinyluri vine din Japonia, nu zic,desi vopseaua cu flacari care e pe nush cate masini tunate acuma vine din America.
Dar tuningul motorului, a suspensiilor, a franelor, etc. nu ai de unde sa stii de unde provine, pentru ca in orice colt al lumii s-a fi gandit unu sa isi cumpere chestii mai sportive pentru masina. Acuma nu zic ca in Japonia sunt multe firme care vand componente sport ca si Tommikaira sau HKS,etc.

Ambele continente au tuneri, doar ca Japonia a devenit mai cunoscuta prin diferite metode.
GabiByte is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -