Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-01-06, 18:11   #1
B.O.V.

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 24
Default Omega vs Nubira II

Am si eu o curiozitate intre Opel Omega Break motor diesel de 2.5 (150 de cai) contra la o Daewoo Nubira 2 motor benzina 1.6 (106 cai). Mie mi se pare ca sunt apropiate ... voi ce parere aveti pe 400 si pe 1000 de metrii?
B.O.V. is offline  
Old 08-01-06, 19:44   #2
ShinyG

Stage 3
 
ShinyG's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 134
Default

Ma speriasem initial, nu intelegeam de cand Omega si Nubira 2 sunt in aceeasi clasa. Bine ca m-am lamurit despre ce e vorba!
Inclin spre Nubira 2, adica spre benzina, desi nu bag mana in foc (desi Opelul are cai in plus, are si greutate datorita diferentei de gabarit si a faptului ca motorul este mai greu: dieselurile sunt in vasta majoritate a cazurilor din fonta)
__________________


The one and only!
ShinyG is offline  
Old 08-01-06, 20:14   #3
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Raportul CP/tona e nesemnificativ mai bun pentru Nubira.Totusi,datorita tractiunii spate si curbei de putere mai buna,cred ca Omega iese prima pe 400m.Mai ales ca spre sfarsitul celor 400m conteaza mai mult puterea decat raportul putere/masa.
Pe 1000m,sigur Omega.Puterea mai mare isi va spune cuvantul.
Race is offline  
Old 09-01-06, 08:22   #4
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default

@Race: eu as zice ca e invers: la inceput dizelaru se duce mai bine datorita cuplului imens (cred ca are peste 230nm, fata de Nubira cu aproape 150), iar apoi Nubira se duce ceva mai bine. Totusi, ar fi interesant de vazut live.
__________________
Evil Yuri is offline  
Old 09-01-06, 21:48   #5
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

M-am dat eu acum un an si ceva cu un prieten cu Omega berlina cu motor de 2.5 l diesel si l-am facut pe 400m de n ori. Il faceam la diferenta cam de 2 masini. Atuncea nu aveam modificari, deci era standard. Este adevarat ca eu am Nubira1 dar nu sunt diferente pe parte tehnica.
B 68 VLD is offline  
Old 10-01-06, 06:03   #6
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,846
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

tind sa aleg omega , am mers cu ea ( 2.5 motor ) > face parte din cu totul alta clasa dar comparata cu nubira castiga omega
sil4tuning is offline  
Old 29-01-06, 16:26   #7
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Eu as paria pe Omega in orice zi sau noapte. Nici nu incape discutie.
neXus is offline  
Old 17-02-06, 22:04   #8
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default

Motorul de Omega 2.5 e practic un BMW tds. E si normal sa \"fuga\".
einstein1984 is offline  
Old 17-02-06, 22:07   #9
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

mv6 sau raritatea cu motor corvette?
omega lotus...
SEBASTIAN is offline  
Old 18-02-06, 02:17   #10
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B 68 VLD\"
M-am dat eu acum un an si ceva cu un prieten cu Omega berlina cu motor de 2.5 l diesel si l-am facut pe 400m de n ori. Il faceam la diferenta cam de 2 masini. Atuncea nu aveam modificari, deci era standard. Este adevarat ca eu am Nubira1 dar nu sunt diferente pe parte tehnica.
Prietenul ala al tau nu stia sa mearga cu masina de il faceai tu.Daca crezi in puterile masini tale te provoc eu cu un diesel mult mai slabut.
Calimero2003 is offline  
Old 18-02-06, 07:15   #11
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B 68 VLD\"
M-am dat eu acum un an si ceva cu un prieten cu Omega berlina cu motor de 2.5 l diesel si l-am facut pe 400m de n ori. Il faceam la diferenta cam de 2 masini. Atuncea nu aveam modificari, deci era standard. Este adevarat ca eu am Nubira1 dar nu sunt diferente pe parte tehnica.
motorul de pe omega de 2.5 diesel cred ca daca nu ma insel e un M51 de la BMW si are 136cp data de 143-146-160 cat este pe Bmw de fabrica.
Este mai lent decat Bmw -ul dar ar fi trebuit sa faca o nubira.
p.s. tu esti moderator pe alt site auto?
__________________
Professional DynoTuning
[email protected]
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 18-02-06, 13:18   #12
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default

Quote:
motorul de pe omega de 2.5 diesel cred ca daca nu ma insel e un M51 de la BMW si are 136cp data de 143-146-160 cat este pe Bmw de fabrica.
Te inseli daca e din 2002 are 150 CP, daca e din 99 are 131.8 CP:
Code
Manufacturer Opel
Type S-6
DOHC
24 valves total
4 valves per cylinder
Bore × stroke 80.00mm × 82.80mm
3.15 in × 3.26 in
Bore/Stroke ratio 0.97
Displacement 2497 cc
(152.376 cu in)
Unitary capacity 416.17 cc/cylinder
Compression ratio 17.50:1
Fuel system common-rail indirect diesel inj.
Aspiration Turbo D.
Intercooler
Catalytic Converter Y
Max. output
(DIN) 150.1 PS (148.0 bhp) (110.4 kW)
@4000 rpm
Max. torque
(DIN) 300.0 Nm (221 lbft) (30.6 kgm)
@1750 rpm
Maximum rpm
Coolant Water
Specific output 59.3 bhp/litre
0.97 bhp/cu in
Specific torque 120.14 Nm/litre
http://www.carfolio.com/specificatio...ar=105534&Opel
einstein1984 is offline  
Old 18-02-06, 18:19   #13
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

L-am luat in considerare pe cel vechi pt ca era culmea sa fie si nou motorul.
SEBASTIAN is offline  
- Copyright 2026 4Tuning -