Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Omega vs Nubira II (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/11568-omega-vs-nubira.html)

B.O.V. 08-01-06 18:11

Omega vs Nubira II
 
Am si eu o curiozitate intre Opel Omega Break motor diesel de 2.5 (150 de cai) contra la o Daewoo Nubira 2 motor benzina 1.6 (106 cai). Mie mi se pare ca sunt apropiate ... voi ce parere aveti pe 400 si pe 1000 de metrii?

ShinyG 08-01-06 19:44

Ma speriasem initial, nu intelegeam de cand Omega si Nubira 2 sunt in aceeasi clasa. Bine ca m-am lamurit despre ce e vorba! :D
Inclin spre Nubira 2, adica spre benzina, desi nu bag mana in foc (desi Opelul are cai in plus, are si greutate datorita diferentei de gabarit si a faptului ca motorul este mai greu: dieselurile sunt in vasta majoritate a cazurilor din fonta)

Race 08-01-06 20:14

Raportul CP/tona e nesemnificativ mai bun pentru Nubira.Totusi,datorita tractiunii spate si curbei de putere mai buna,cred ca Omega iese prima pe 400m.Mai ales ca spre sfarsitul celor 400m conteaza mai mult puterea decat raportul putere/masa.
Pe 1000m,sigur Omega.Puterea mai mare isi va spune cuvantul.

Evil Yuri 09-01-06 08:22

@Race: eu as zice ca e invers: la inceput dizelaru se duce mai bine datorita cuplului imens (cred ca are peste 230nm, fata de Nubira cu aproape 150), iar apoi Nubira se duce ceva mai bine. Totusi, ar fi interesant de vazut live.

B 68 VLD 09-01-06 21:48

M-am dat eu acum un an si ceva cu un prieten cu Omega berlina cu motor de 2.5 l diesel si l-am facut pe 400m de n ori. Il faceam la diferenta cam de 2 masini. Atuncea nu aveam modificari, deci era standard. Este adevarat ca eu am Nubira1 dar nu sunt diferente pe parte tehnica. :wink:

sil4tuning 10-01-06 06:03

tind sa aleg omega , am mers cu ea ( 2.5 motor ) > face parte din cu totul alta clasa dar comparata cu nubira castiga omega

neXus 29-01-06 16:26

Eu as paria pe Omega in orice zi sau noapte. Nici nu incape discutie.

einstein1984 17-02-06 22:04

Motorul de Omega 2.5 e practic un BMW tds. E si normal sa \"fuga\".

SEBASTIAN 17-02-06 22:07

mv6 sau raritatea cu motor corvette?
omega lotus... :arrow:

Calimero2003 18-02-06 02:17

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 68 VLD\"
M-am dat eu acum un an si ceva cu un prieten cu Omega berlina cu motor de 2.5 l diesel si l-am facut pe 400m de n ori. Il faceam la diferenta cam de 2 masini. Atuncea nu aveam modificari, deci era standard. Este adevarat ca eu am Nubira1 dar nu sunt diferente pe parte tehnica. :wink:

Prietenul ala al tau nu stia sa mearga cu masina de il faceai tu.Daca crezi in puterile masini tale te provoc eu cu un diesel mult mai slabut.

SEBASTIAN 18-02-06 07:15

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 68 VLD\"
M-am dat eu acum un an si ceva cu un prieten cu Omega berlina cu motor de 2.5 l diesel si l-am facut pe 400m de n ori. Il faceam la diferenta cam de 2 masini. Atuncea nu aveam modificari, deci era standard. Este adevarat ca eu am Nubira1 dar nu sunt diferente pe parte tehnica. :wink:

motorul de pe omega de 2.5 diesel cred ca daca nu ma insel e un M51 de la BMW si are 136cp data de 143-146-160 cat este pe Bmw de fabrica.
Este mai lent decat Bmw -ul dar ar fi trebuit sa faca o nubira.
p.s. tu esti moderator pe alt site auto?

einstein1984 18-02-06 13:18

Quote:

motorul de pe omega de 2.5 diesel cred ca daca nu ma insel e un M51 de la BMW si are 136cp data de 143-146-160 cat este pe Bmw de fabrica.
Te inseli daca e din 2002 are 150 CP, daca e din 99 are 131.8 CP:
Code
Manufacturer Opel
Type S-6
DOHC
24 valves total
4 valves per cylinder
Bore × stroke 80.00mm × 82.80mm
3.15 in × 3.26 in
Bore/Stroke ratio 0.97
Displacement 2497 cc
(152.376 cu in)
Unitary capacity 416.17 cc/cylinder
Compression ratio 17.50:1
Fuel system common-rail indirect diesel inj.
Aspiration Turbo D.
Intercooler
Catalytic Converter Y
Max. output
(DIN) 150.1 PS (148.0 bhp) (110.4 kW)
@4000 rpm
Max. torque
(DIN) 300.0 Nm (221 lbft) (30.6 kgm)
@1750 rpm
Maximum rpm
Coolant Water
Specific output 59.3 bhp/litre
0.97 bhp/cu in
Specific torque 120.14 Nm/litre
http://www.carfolio.com/specificatio...ar=105534&Opel

SEBASTIAN 18-02-06 18:19

L-am luat in considerare pe cel vechi pt ca era culmea sa fie si nou motorul.


All times are GMT +2. The time now is 02:15.

- Copyright 2026 4Tuning