Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-06, 03:16   #31
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"fishbone\"
Asa de curiozitate, da-mi te rog si mie link catre articolul ce indica acest lucru, pentru ca mi se pare un mare bullshit. Cayenne mai bine vandut ca SUV-urile americane?
De dragul argumentului, sa zicem ca e adevarat. Atunci ar rezulta ca Dacia Logan e cea mai buna masina de pe piata romana si franceza, Windows este cel mai bun sistem de operare si mancarea facuta de McDonald's este cea mai buna din lume.
Lumea sare pe Cayenne si X5 nu neaparat pentru ca sunt masini bune ci pentru ca wow, sunt de import, au asa o aura de misterios si elegant ca deh, sunt europene si asa mai departe.
La fel cum in Europa e plin de BMW-uri, aici e plin de Infiniti-uri. Ma rog, nu chiar plin dar comparandu-le cu numarul de X5-uri, sunt mult mai multe. Si cand vrei sa te faci remarcat, fireste ca-ti iei altceva. In timp ce europenii incep sa se plafoneze de dizainul vesnic acelasi al BMW-ului, americanii abia acum il descopera. Deci cam asta ar explica vanzarile ridicate care eu tot nu cred ca sunt pe locul 1 in fata la SUV-urile facute de Chevy, GMC si Cadillac. Vino cu link si mai discutam.
Deci practic tu nu ne-ai spus nimic si faza cu strugurii e gratuita. Am avut bani de BMW si iete ca nu mi l-am luat! Contrar cu ce crezi tu, BMW nu e masina de vis a tuturor.
Next?
ca fapt divers sunt reprezentantul in europa de est a GMC deci nu cred ca esti mai in masura ca mine sa imi spui ce si cum se vinde si unde
cred ca stiu foarte bine ce se vinde in state si sincer nu am cu ce link sa iti vin .... mie imi parvin niste documente oficiale la un anumit moment si tind sa ma incred in ele nu in ceea ce spui tu sau oricare alt om care nu are legatura directa cu industria
si cu toate argumentele tale pro masinilor americane....tot SUV-urile europene se vand cel mai bine

asa ca ......next issue please
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 21-01-06, 06:41   #32
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Tin sa-ti reamintesc ca acesta e un forum, un mediu anonim de comunicare. Nu-mi aduca minte sa ma fi prezentat deci te rog sa-mi spui de unde ai tras tu concluzia ca nu am legatura cu industria. Aici toti suntem CEO la Ferrari si Chief Engineer la Bentley. Nu insinuez ca nu te cred, dar ce-i in mana nu-i minciuna, cu vorbe si fara lucruri concrete nu faci mare lucru. Faptul ca insinuezi ca europenele sunt cele mai vandute aici denota ca habar n-ai de piata americana si ce vrea consumatorul. Motivul pentru care Cayenne si X5 nu sunt cele mai bine vandute SUV-uri in SUA este pentru ca sunt scumpe in comparatie cu ceilalti. Hyundai sunt prea ieftine si nu reprezinta un SUV adevarat. Hyundai nici macar nu are model sa concureze cu cele mai sus mentionate, iar Nissan Armada il mananca de viu asa ca un oarecare exemplu.
Uite aici cele mai bine vandute SUV-uri din SUA pe 2005, toate americane:
http://autos.msn.com/advice/article....tentid=4023245

Ford, pentru al 12-lea an consecutiv, in top:
http://www.bizjournals.com/stlouis/s...0/daily54.html

Best bets pentru 2005, top de preturi samd, aici in sfarsit apare Cayenne, pe la coada:
http://research.cars.com/go/crp/buyi...v&aff=national

Si uite si o oarecare statistica a celor mai vandute masini in 2000
http://www.edmunds.com/reviews/list/...8/article.html

Iar cel mai bine vandut SUV din lume e nimeni altul decat Ford:
http://www.ameinfo.com/74035.html

Dupa cum vezi, per total nici umbra de X5 sau Porsche/Volkswagen.
Tu nu esti reprezentant, tu probabil lucrezi la o reprezentanta si ma indoiesc ca pui tu mana pe documente ce fac studii de marketing in SUA cand pe tine te priveste Europa. As fi curios macar cum se numeste documentul la care te referi tu, ca sa vad daca-l pot gasi prin resursele mele. Sa zicem ca le detii, nu confunda \"record sales\" cu best sales. Record sales inseamna ca firma cutare vede cele mai bune vanzari de pana acum, pentru ei, dar nu ii pune pe locul 1 pe piata.
Deci te rog nu te mai intinde la argumente din auzite.

La chestia asta insa ai fost hilar
Quote:
Originally Posted by \"blazeyblaze\"
ma scuzi ca VIRGULA ca si calitate infiniti lasa de dorit...cum pm sa pui frate pe masina aia plastic in interior asemanator cu plasticul cu care isi doteaza daewoo masinile?
Afla ca Infiniti cam iasa in fata la BMW North America atunci cand e vorba de fiabilitate. Spune-mi, ai vazut vreun Infiniti in interior?
Da-mi voie sa aplic si o mica doza de rautate asa direct personala. Oameni care gandesc ca tine si au bani in buzunar permit unor anume fabricanti sa se pise pe capetele si portofelele ignorantilor, oferint niste produse care daca odata erau exceptionale, pe masura ce trece timpul se pierd tot mai mult printe concurenta. Intr-o buna zi acest lucru le va veni de hac. Nu ma crezi? Poftim: Benz e al americanilor.

Deci pana acum toate argumentele tale au fost, daca nu total neinformate, fara substanta. Astfel ma gasesc in situatia in care nu stiu daca sunt nerabdator sa vad ce argumente mai incerci sa prezinti sau manifest un dezinteres total fata de ce ai de spus.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 16:05   #33
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

Stiti povestea cu vulpea care nu ajunge la struguri?
Cine nu ajunge la X5 asa face!
Terminati mai cu strutocamilele si luativa X5.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 18:45   #34
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default

First of all my dear sir ma pish pe sursele gen internet atata timp cat eu am un survey de piata in mana. Ma doare in cot daca tu ma crezi sau nu ca reprezint au ba un anume trust (da Eu). Nu era o dorinta de afirmare aici sau in alta parte, cine ma cunoaste nu are nevoie de confirmari or any kind of bullshit. Am vazut/condus destule infinity ca sa imi pot da cu parerea

aici vorbeam de fx care lasa absolut total de dorit in ceea ce priveste calitaea materialelor folosite pentru interior precum si in ceea ce priveste finisajele interioare. daca vrei sa iei in brate industria americana nu ai decat, dar incearca sa nu ma cataloghezi in ce mod vrei tu si hai sa mentinem discutia la nivel de \"fx45 vs x5\" okay?

numai bine
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 20:30   #35
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

M-ati spart cu argumentele, deci pur si simplu m-ati basculat.

blazeyblaze, cu alte cuvinte te pisi in capul consumatorului, celui care cumpara masina, ignori total cel mai important element si mergi pe ce-ti baga pe gat sectia de marketing a unei firme. Nu mai are rost sa discutam. M-ai facut habarnist, trimitandu-ma la pascut practic. Eu ti-am venit cu argumente solide si tu cum mi-ai raspuns? Las frate, ca pe mine ma stiu baetasii mei si-ti spun eu tie ca tot cum zic eu e. Vorbe-n vant, mon cheri. Spunand ca-ti bagi picioarele in JD Power denota ca n-ai habar de ce vorbesti. Ca sa nu mori prost, iti spun ca JD Power este sursa de studiu chiar si pentru firmele producatoare. Toti care s-au intors cu bimmerele la service ca au probleme sunt niste imbecili in umila ta parere si Infiniti continua sa fie doiul in carti. Esti un fanboy veritabil. Daca nu esti pregatit sa accepti argumentele altuia si nu esti deloc receptiv atunci nu ai ce cauta pe forumuri.
Trebuia sa-mi spui pur si simplu de la inceput ca indiferent de argumente, la fel vei continua sa sustii ca X5 este liderul imbatabil.

Sebastian: faza cu vulpea si strugurii e afumata rau si nu tine. Chiar deloc.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 20:41   #36
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"fishbone\"
M-ati spart cu argumentele, deci m-ati basculat.
blazeyblaze, cu alte cuvinte te pisi in capul consumatorului, celui care cumpara masina, ignori total cel mai important element si mergi pe ce-ti baga pe gat sectia de marketing a unei firme. Nu mai are rost sa discutam.
Sebastian: faza cu vulpea si strugurii e afumata rau si nu tine. Chiar deloc.
Nu stiu de ce insisti sa-mi spun parerea explicit, nimanui nu-i pasa de masinile alea de conjunctura.
Tot ce ti-a spus Vladut mai sus e real, am facut test cu aprope toate jeepurile, dar acel nissan-infiniti cu vrei sa-i spui e ieftin rau desi pozeaza oarecum impozant, dupa parerea mea caraghios.
Unde si cum sa fie mai complex decat un X5, du am gasit nici o portita lasata neacoperita de BMW.
E ciudata tractiunea la nissan, cutia de viteze, motorul ar vrea sa traga insa e cam departe de BMW, consumul fiabilitateasi in plus cunoscuti mei care au luat aceasta masina nu stiu cum sa scape de ele, dar daca-ti plac asa de mult ii poti ajuta dandu-le tu bani pe ele.
Ia-le tu pe toate!
Pentru noi BMW e sfant!
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 20:43   #37
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Sebastian, tu in momentul in care te-ai suit in acel Infiniti te-ai suit cu gandurile postate aici, deci nici nu mai avea rost sa te sui de fapt in el.
Motor care parca ar trage dar nu poate? Hmz, testele zic ca totusi trage!

Postati-mi va rog link care spune ca BMW are vanzari de rupe. Din umilele mele cunostinte, pierde vanzari in SUA, si pierde rau de tot. Continuand asa, in cativa ani or sa faca ce-au facut Benz-ul.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 20:56   #38
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"fishbone\"
Sebastian, tu in momentul in care te-ai suit in acel Infiniti te-ai suit cu gandurile postate aici, deci nici nu mai avea rost sa te sui de fapt in el.
Motor care parca ar trage dar nu poate? Hmz, testele zic ca totusi trage!

Postati-mi va rog link care spune ca BMW are vanzari de rupe. Din umilele mele cunostinte, pierde vanzari in SUA, si pierde rau de tot. Continuand asa, in cativa ani or sa faca ce-au facut Benz-ul.
Daca sti si ce am gandit...
Eram oarecum incantat insa am fost deprimat.
Am o parere pe care vad ca lipsa de bun simt te impiedica sa o accepti.
Nu imi place e un cacat la pretul ala la 10 000 era perfecta.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 20:56   #39
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"fishbone\"
Sebastian, tu in momentul in care te-ai suit in acel Infiniti te-ai suit cu gandurile postate aici, deci nici nu mai avea rost sa te sui de fapt in el.
Motor care parca ar trage dar nu poate? Hmz, testele zic ca totusi trage!

Postati-mi va rog link care spune ca BMW are vanzari de rupe. Din umilele mele cunostinte, pierde vanzari in SUA, si pierde rau de tot. Continuand asa, in cativa ani or sa faca ce-au facut Benz-ul.
Daca sti si ce am gandit...
Eram oarecum incantat insa am fost deprimat.
Am o parere pe care vad ca lipsa de bun simt te impiedica sa o accepti.
Nu imi place e un cacat la pretul ala la 10 000 era perfecta.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 21:04   #40
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Lipsa de bun simtz? In CEL mai RAU caz ma poti acuza de lipsa de perspectiva. Lipsa de bun simtz n-am dat dovada. Inca. Si daca nu sunt receptiv la argumentele tale asta e numai si numai din vina ta. Uita-te cat de concrete si informate sunt posturile mele. Inca astept la fel din partea ta. Nu esti in stare.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 21:32   #41
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default

infiniti si lexus sunt renumite cu cele mai bune finisaje interioare.unde ai fi vazut tu materiale slabe si interior prost finisat la infiniti nu stiu.


varul meu a avut x5 si acum are fx45.a avut probleme cu calculatoarele bmw-ului din portbagaj si timp de 2 saptamani nu a putut folosi masina. a intrat apa in locasul rotii de rezerva arzand toate calculatoarele de acolo prejudiciul fiind maricel.apoi toata suspensia fata + 4 amortizoare noi.nu denigrez bmw-ul cum ai facut tu mai devreme afirmand un neadevar cu interiorul la fx.ce mi-a placut la x5:stabilitatea exceptionala,sunetul motorului in kick-down,zgomotul usilor la inchidere etc.
dar,oricat ai afirma ca fx-ul are un interior de proasta calitate,aici fara suparare nu ai dreptate.plasticul e foarte fin la atingere si nu de proasta calitate,scaunele sunt bine lucrate,tv functioneaza mai bine ca la x5 ,e mult mai silentios,si spatiu din spate e putin mai generos decat bavareza.iar interiorul iti da senzatia de spatiu

acum,gusturile nu se discuta........e democratie si fiecare alege ce vrea
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 21:36   #42
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"300zxtt\"
infiniti si lexus sunt renumite cu cele mai bune finisaje interioare.unde ai fi vazut tu materiale slabe si interior prost finisat la infiniti nu stiu.


varul meu a avut x5 si acum are fx45.a avut probleme cu calculatoarele bmw-ului din portbagaj si timp de 2 saptamani nu a putut folosi masina. a intrat apa in locasul rotii de rezerva arzand toate calculatoarele de acolo prejudiciul fiind maricel.apoi toata suspensia fata + 4 amortizoare noi.nu denigrez bmw-ul cum ai facut tu mai devreme afirmand un neadevar cu interiorul la fx.ce mi-a placut la x5:stabilitatea exceptionala,sunetul motorului in kick-down,zgomotul usilor la inchidere etc.
dar,oricat ai afirma ca fx-ul are un interior de proasta calitate,aici fara suparare nu ai dreptate.plasticul e foarte fin la atingere si nu de proasta calitate,scaunele sunt bine lucrate,tv functioneaza mai bine ca la x5 ,e mult mai silentios,si spatiu din spate e putin mai generos decat bavareza.iar interiorul iti da senzatia de spatiu

acum,gusturile nu se discuta........e democratie si fiecare alege ce vrea
Masinile mai sunt si dupa suflet.
Masina aia era noua?
Nu spun ca nu te cred insa era ceva putred acolo poate avea o vaianta rasturnata si restaurata.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 21:37   #43
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

Lexus e altceva decat nissan-infiniti.
Oricum prefer BMW.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 22:03   #44
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Infiniti FX45 vs BMW X5

Quote:
Originally Posted by \"catharsis3k\"
ce ati alege intre:

Infiniti FX45, varianta V8 AWD 320cp

si

BMW X5 4.4i, V8 315cp


eu sincer as merge cu infinitiu ca e mai ieftin ca bmw si arata si muuuult mai marfa decat bmwu
oricand BMW in aceasta comparetie insa daca ar fi 4.6 sau mai bine 4.8...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 22:19   #45
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default

exact asta spuneam si eu dar vad ca nu vrea nimeni sa tina seama de aspectul asta

cat despre tine fishbone iti permiti cam multe concluzii in ceea ce spun eu si ai cam multe frustrari din ceea ce vad aici

te rog frumos sa incerci sa sari cu vederea peste ce am scris eu aici cu alte cuvinte nu ma baga in seama si let's stick to the subject shall we?
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -