Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Cluburi > Comunicate cluburi

Comunicate cluburi Discutii intre cluburi, comunicate, invitatii, noutati

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-07, 13:40   #151
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

auzi da tu nu stii sa te uiti in imprejurimi dupa semne de interzis?
de ce trebuie sa iti spuna un politist ce sa faci?
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 15:03   #152
flexus
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
flexus's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 489
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Acuma am venit de la politie, m-am mai intalnit cu 2 baieti acolo.

Va explic despre ce e vorba aici clar ca sa nu mai fie suspiciuni. Amenzile se dau pentru "tulburarea ordinii publice", sau cum e scris pe procesul verbal "a tulburat, fara drept, linistea locuitorilor, prin producerea de zgomot". Amenda cica este intre 200 si 1000 RON pentru aceasta chestiune. Ne da minim la toti.

Nu te obliga sa scrii prostii. Te pune sa DECLARI ce faceai in momentul in care ti-a facut poza (ce cautai acolo), si mai jos te pune sa scrii CA AI LUAT LA CUNOSTINTA ca e ilegal sa faci curse sau sa fii spectator, nu ca nu ai facut sau nu o sa faci. Mi se pare decent si corect.

Eu cand am fost acolo erau bifatzi prezenti vreo 20% din foaia cu cei in aceasta situatie, deci sau v-a chemat sau mai e sa cheme ceva lume.

P.S. Cand mi-a facut procesu verbal a scris 200 RON amenda, si la capitolul daca se plateste pe loc sau in 2 zile (a sters si a scris 15 zile) se plateste jumate, nu a mai scris 100 RON si la CEC mi-a zis ca nu pot sa platesc amenda ca nu e scris acolo... Acuma nu stiu ce sa fac daca ma duc inpoi sau asa a intentionat el sa platesc 200 RON ?!?
__________________
96 Camaro SS M6 Convertible #913 - LE2 Heads+Intake, LE 223/230 .565/.565 112 LSA cam, CompCams 1.6RRs, Trickflow 30 lb/hr Injectors, Pacesetter LTs + Y-pipe, BBK 58mm TB, MSD OTVC Wire kit+Coil, Autolite 104 plugs, Madtuner PCM, UMI LCAs+PHB+SFC+TA+Crossmember, 3.73 Truetrac 10bolt rear.
flexus is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 15:38   #153
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Quote:
Originally Posted by flexus View Post
si mai jos te pune sa scrii CA AI LUAT LA CUNOSTINTA ca e ilegal sa faci curse sau sa fii spectator, nu ca nu ai facut sau nu o sa faci. Mi se pare decent si corect.
astfel nu poti invoca necunosterea legii in caz de ceva
200SX is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 17:35   #154
flexus
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
flexus's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 489
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Din cate stiu daca omori pe cineva nu prea conteaza daca ai stat sa citesti ce zice legea =)) si principiul se aplica, nu conteaza ca nu stii, este responsabilitatea ta sa stii. Daca nu stii si faci nu te iarta nimeni ca n-ai stiut =))
flexus is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 22:32   #155
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Quote:
Originally Posted by flexus View Post
Acuma am venit de la politie, m-am mai intalnit cu 2 baieti acolo.

Va explic despre ce e vorba aici clar ca sa nu mai fie suspiciuni. Amenzile se dau pentru "tulburarea ordinii publice", sau cum e scris pe procesul verbal "a tulburat, fara drept, linistea locuitorilor, prin producerea de zgomot". Amenda cica este intre 200 si 1000 RON pentru aceasta chestiune. Ne da minim la toti.

Nu te obliga sa scrii prostii. Te pune sa DECLARI ce faceai in momentul in care ti-a facut poza (ce cautai acolo), si mai jos te pune sa scrii CA AI LUAT LA CUNOSTINTA ca e ilegal sa faci curse sau sa fii spectator, nu ca nu ai facut sau nu o sa faci. Mi se pare decent si corect.

Eu cand am fost acolo erau bifatzi prezenti vreo 20% din foaia cu cei in aceasta situatie, deci sau v-a chemat sau mai e sa cheme ceva lume.

P.S. Cand mi-a facut procesu verbal a scris 200 RON amenda, si la capitolul daca se plateste pe loc sau in 2 zile (a sters si a scris 15 zile) se plateste jumate, nu a mai scris 100 RON si la CEC mi-a zis ca nu pot sa platesc amenda ca nu e scris acolo... Acuma nu stiu ce sa fac daca ma duc inpoi sau asa a intentionat el sa platesc 200 RON ?!?

Sa fim sinceri, ce ordine publica s-a tulburat la oraq aia la Pescarus?
Da e corect dar parca e exces de zel.
cand echipa de fotbal ... nu conteaza care nationala sa spunem se califica, face un meci mare si toata lumea e la Universitate oare e amendat cineva si se blocheaza centrul in totalitate, asa a fost si cand Base a trecut pe la un miting spontan-neautorizat cand a cazut motiinea de suspendare... au mai pierdut si arme...
Oare nu se vede ca lumea se uita chiras la noi?
Vreau tratament egal n sa nu se aplice legea la noi dar in nici un caz mai mult ca altii .
Eu nu vreau sa instig pe nimeni si sunt un tip f corect dar cand e vorba de circulatie si curse ... ramane sa discutam.
P.S. se incearca modificarea codului penal si ridicarea limitelor de vit max.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 22:44   #156
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Ca tot s-a adus vorba de Codul Rutier ...
Se vede ce bine este lucrat acest cod rutier.
Daca lovesti un pieton care traverseaza neregulamentar strada, iti fac dosar penal ... dar nu ai nicio vina ...

Cum mama ma-sii vine asta ?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 22:52   #157
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

la asta m-am minunat si io o saptamana.....ori ai gresit ori nu??nici ei nu stiu!!!
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 23:00   #158
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Da e o chichita juridica.
Din pdv al regulamentului de circulatie nu ai gresit, dar orice ranire se lasa cu dosar penal si daca esti in culpa e rau daca nu e bine se face up sau nup... asa simplist vorbind.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 00:07   #159
BlacK_KilleR

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 388
Member of:
[SEAT]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Mda,si eu am primit acel *** de hartie,evident insotita de un gabor.Nu stiu cu ce am deranjat eu ordinea publica cand eu eram doar parcat acolo....poate eram doar un trecator a carui masina se defectase.
Ma voi duce zilele astea la politie sa vad ce fac....alti bani aruncati de pomana....macar de am stii ca de banii aia se face o pista
BlacK_KilleR is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 00:10   #160
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Quote:
Originally Posted by BlacK_KilleR View Post
....macar de am stii ca de banii aia se face o pista
Vezi sa nu ...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 06:15   #161
flexus
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
flexus's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 489
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Comisarul care mi-a explicat faza asta (foarte amabil si prietenos dealtfel) a dat de inteles ca amenzile astea de tulburat oridinea sunt inlocuitor pentru alte amenzi potentiale si un avertisment pentru alte dati. Si le da la toata lumea pentru ca am format un mare grup si practic suntem toti responsabili si pentru cei care au facut haos.

Mi-a dat exemplu daca ar fi sa iasa bataie si unu vine cu 20 prieteni si altu singur, practic chiar daca se bat doar ei 2, aia 20 prieteni au o anumita prestantza si chiar daca nu dau pumni, fiind impreuna .... intelegeti voi, eu nu prea sunt de acord cu faza asta dar probabil ca stiu ei mai bine.

Per total, toata lumea care priemste scrisoare o sa plateasca 200 RON, nu pentru parcare, nu pentru liniutze, burnout, roshu, linie continua, ci pentru scandal practic, indiferent daca ai fost practic implicat direct sau doar parte din gashca.
flexus is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 10:53   #162
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

O poza nu poate dovedi ca ai tulburat linistea publica cu sau fara drept.

Au aparat de masurat linistea publica si daca aceasta e incalcata? Au martori care indica direct ca tu si nu altul ai incalcat aceasta lege?

Sunt ticalosi nevoie mare. Se folosesc de probele din circulatie, adica fotografiatul, pentru a oferi amende de liniste publica. Rusine!

Nu este chiar frumos ce fac si cum o fac. Daca iti aratau o plangere semnata de 10 oameni care aratau spre un anumit loc si poza cu tine acolo, da, nu mai aveai ce zice. Au primit vreo plangere?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 20:59   #163
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Vor sa-ti creeze antecedente la o adica sa fi usor catalogat gen delicvent.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 22:25   #164
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

o intrebare am....contestatie dc nu a facut nimeni???
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 13-10-07, 00:57   #165
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Repercursiunile Intalnirii De La Xxl

Pentru ca mai vor sa fie amendati o data si inca o data eventual sa ne ia si pe noi sau altii...
Atunci daca tot mergem precum mielul la taiere sa nu mai spunem nimic.
Au dreptate sa ne ...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -