Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Cluburi > Comunicate cluburi

Comunicate cluburi Discutii intre cluburi, comunicate, invitatii, noutati

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-09, 13:01   #31
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Quote:
Originally Posted by sparly bwc View Post
TATI SINNCER NU CRED CA O SA REUSESTI PERFORMANTA ASTA NICIODATA ,CA LA URMA URMEI UNDEI ADRENALINA SINCER ACUMA CA SA TE ALERGE STICLETI SAU SA FACI CATERINCA DE EI CAND TE OPRESC SINCER TOATA DISTRACIA ESTE NOCTURNA ,ORCUM BAFTA
trist ca ai 24 de ani si totusi , mai ai de crescut...
asa va duceti in mormant ..
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 13:36   #32
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Nu este nevoie de strans din buci pentru a realiza ceva profi. Din cate am inteles deja sunt sau vor ajunge cateva sisteme profesionale de cronometrare. Nu ramane decat de luat aprobari pe diferite aeroporturi gen Suceava, Tulcea, Craiova, Baia Mare si uite cum s-a acoperit toata tara. S-au mai facut, deci se poate. Nu vad unde este marea problema? Cursele ilegale ori ca nu se mai fac in Bucuresti? Cursele ilegale nu trebuie sa fii geniu sa-ti dai seama ca nici cu 20 de piste nu vor disparea. De ce? Pentru ca mereu vor fi persoane de 18-19 ani care abia descopera fenomenul, pentru ca este cool, ca e mai tentant, nu ai bani sau masina de mers pe pista etc. +... nici la americani nu au disparut.
Anul trecut s-au facut multe curse, pentru amatori ce-i drept, ca de profi nu prea exista materie prima. Au fost si indemanari si expozitii si drifturi.
Trebuie mers la unguri pentru a avea mai multe masini puternice la start in Ro? Nu cred ca asa se dezvolta hobby-ul asta la noi si nici artificial, cu vorbe. Pur si simplu cat timp media de putere la o cursa romaneasca este de 170-180 c.p. este clar ca nu exista nici bani nici garaje care sa stie meserie, nu sa experimenteze oferind Placebo. Deci, nu este asa, apar intrebarile: ce nu este bine la cursele actuale? mai multe curse inseamna mai multi participanti noi ori raman aceiasi? trebuie o cadenta mai mare de o cursa la 2 saptamani in sezon?.
Fiecare pe cont propriu si selectie naturala la greu. Nimeni nu vine de la 300 de km sa aduca garduri, sponsori, premii, spectatori etc. pe ochi frumosi.
Cluburile sa-si faca treaba, sa educe pe astia bezmetici prin comportamentul lor (oh da!), sa prepare masini puternice si frumoase, sa participe in numar mare la chestii legale (daca s-ar putea numai cu participare din cluburi...), sa promoveze sportivitatea (asa cum zice in statutul celor cu acte). Aud?!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 14:48   #33
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Cursele ilegale ori ca nu se mai fac in Bucuresti? Cursele ilegale nu trebuie sa fii geniu sa-ti dai seama ca nici cu 20 de piste nu vor disparea. De ce? Pentru ca mereu vor fi persoane de 18-19 ani care abia descopera fenomenul, pentru ca este cool, ca e mai tentant, nu ai bani sau masina de mers pe pista etc. +... nici la americani nu au disparut.



Cluburile sa-si faca treaba, sa educe pe astia bezmetici prin comportamentul lor (oh da!), sa prepare masini puternice si frumoase, sa participe in numar mare la chestii legale (daca s-ar putea numai cu participare din cluburi...), sa promoveze sportivitatea (asa cum zice in statutul celor cu acte). Aud?!
Foarte corect pusa problema..Sunt perfect de acord
kimi is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 14:55   #34
sparly

Presedinte SRR

Stage 5
 
sparly's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 4,714
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
[Shine Club]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Quote:
Originally Posted by kimi View Post
Foarte corect pusa problema..Sunt perfect de acord
Originally Posted by DragosT
Cursele ilegale ori ca nu se mai fac in Bucuresti? Cursele ilegale nu trebuie sa fii geniu sa-ti dai seama ca nici cu 20 de piste nu vor disparea. De ce? Pentru ca mereu vor fi persoane de 18-19 ani care abia descopera fenomenul, pentru ca este cool, ca e mai tentant, nu ai bani sau masina de mers pe pista etc. +... nici la americani nu au disparut.



Cluburile sa-si faca treaba, sa educe pe astia bezmetici prin comportamentul lor (oh da!), sa prepare masini puternice si frumoase, sa participe in numar mare la chestii legale (daca s-ar putea numai cu participare din cluburi...), sa promoveze sportivitatea (asa cum zice in statutul celor cu acte). Aud?!

da de acord si majoritatea din clubul meu sunt de acord cu problema pusa
__________________
GARAGE PERFORMANCE TUNING VA OFERA PIESE SI ACCESORII AUTO NOI SI SH LA PRETURI FARA CONCURENTA ,REPARATI SPOILERE SPARTE,LUCRARI FIBRA SI TINICHIGERIE INCLUSIV MECANICA,PT CONTACT 0764284830
sparly is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 15:17   #35
Cubanez84

Stage 5
 
Cubanez84's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Quote:
Originally Posted by sparly bwc View Post
TATI SINNCER NU CRED CA O SA REUSESTI PERFORMANTA ASTA NICIODATA ,CA LA URMA URMEI UNDEI ADRENALINA SINCER ACUMA CA SA TE ALERGE STICLETI SAU SA FACI CATERINCA DE EI CAND TE OPRESC SINCER TOATA DISTRACIA ESTE NOCTURNA ,ORCUM BAFTA
Sincer nu am vrut sa raspund la asemenea tampenie,mi se pare spusa de cineva imatur asa ca nu ma voi obosi da raspund.Ca deobicei iar Dragos pune punctul pe I si nu pot decat sa ii aprop spusele,si SPARLY BWC SCUTESTE-MA CU VORBE GEN TATI OK?
Cubanez84 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 16:12   #36
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Sincer nu sunt naiv sa cred ca vom reusi sa eradicam cursele ilegale insa cei care au aceasta pasiune si nu e vorba de terbilism trebuie sa o poata face intr-un cadru leal si sigur. Restul oricum nu trebuie sa fie intre noi.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 17:28   #37
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Sebastian, daca erai mai concis si spunei ca te referi la Bucuresti, nu incepeau oamenii sa viseze, sa spere la altele si nu ne ambalam nici astia din restul tarii cu ideile si problemele noastre.
Eu stiu ca daca vrei sa rezolvi o problema trebuie in primul rand sa stii care e aia. Pana acum s-a vorbit doar in sensuri, mai proprii sau mai figurate, in ideologii, insa, nimic concis si limpede. Adica, hai sa nu mai fie gri, ci doar negru si asa o sa avem o singura culoare. Ce ne .... pe noi de asta?
Mai bine sa spuna liderii de club ce doleante au, restul pe ale lor si fiecare daca tine la buna lui organizare sa tina cont de ele. Ba, mai mult, ar trebui un Hall of Fame cu piloti/cluburi de nota 10 respectiv de nota 0, bazat pe fapte reale si fara resentimente, ca si noi ne luam la carne dupa fiecare cursa de ne doare stomacul.
Si doar cu multe evenimente cu oameni de calitate, in timp, se poate face o diferentiere intre forum-youtube-isti si participantii la curse.
Raman la parerea ca subiectul de fata este dedicat unei singure zone, motiv pentru care, din motive obiective, ar trebui ca restul sa ne retragem.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 21:22   #38
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Ma refer la toti.
Pista poate fi la Ploiesti sau la Pitesti, Craiova... nu conteaza daca e sa se faca ceva calumea.
Problema e peste tot si pana la urma trebuie rezolvata asa cum mai inante spuneam zonal, macar fiecare zona a tarii sa fie dotata cu asa ceva.
Primul oas este ca urmeaza sa se delimiteze zone pentru Romania la nivel de stat.
Eu stiu ce vreau si ce vrem, un loc al nostru special destinat.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 21:59   #39
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Pista e o incununare a unei activitati continue, a unui campionat, a unui ceva. O sa vina si timpul ei cum va veni si vremea psihoterapiei. Dupa ce ca nu sunt masini, nu sunt nici fonduri. Eh, posibil cand strazile vor geme sub sute de cai/masina autoritatile sa vina singure cu initiativa asta. Pana atunci nu suntem decat niste "dementi" care vor unul, poate doua, hai trei locuri de joaca... ieftin, la cateva milioane de euro bucata. Cand asta? In plina "criza financiara" cand se taie din bugete ca din branza pentru soacra. Astia se cacaie pentru Lia Manoliu cu 50 de milioane si...
Nici sa vrei o pista, ca investitor, si nu poti s-o faci. De ce? Pentru ca ea contravine oricarei reguli de biznis, se amortizeaza greu, incet, nesigur. Nu vad de ce ar fi mai usor de convins autoritatile decat un Becali sau Tiriac jr. daca n-ar fi asa. Bine ca nu s-a prabusit avionul ala la Oradea ca ne scadeau sansele de 10 ori.
Strazi se inchid periodic si la noi. KOE pe aeroport se face. Singura pista din Europa de drag racing cumulata cu altele este in Anglia. Nu vad de ce ar da o primarie, consiliu judetean, minister o suma de bani catre un club/entitate, nici macar federatie, adica, unui privat. Iar daca ar face-o, astea nu se discuta pe forum.
Eu sunt extrem de pesimist si cred ca metoda buna e rabdarea si continuitatea nu petitia.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 22:05   #40
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Oare de ce Sorin oprescu a vrut sa descreteasca funtile Bucurestenilor sa-i mai scoata din anonimant atacand cateva recorduri mondiale... cu Mos Craciun, cu Tortul de fructe cu ...
In perioada de asa zisa criza se fac investitile.
Initiativa privata nu ma intereseaza acum, ar fi o pista gresita.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 19:49   #41
uncazan

Stage 5
 
uncazan's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 312
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

salut....am si eu o parere
Sebastian, de ce nu faci tu o "scrisoare" catre Sorin Oprescu in care sa-i spui cum sta problema,poate vei ajunge odata la el la o sedinta ceva. Sau sa-i sugerezi ca trebuie facut ceva in legatura cu cursele Ilegale din Bucuresti(si dupa in toata tara). Cred ca ar gasi el o solutie .




ps: cer scuze daca am scris gresit!


Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Oare de ce Sorin oprescu a vrut sa descreteasca funtile Bucurestenilor sa-i mai scoata din anonimant atacand cateva recorduri mondiale... cu Mos Craciun, cu Tortul de fructe cu ...
In perioada de asa zisa criza se fac investitile.
Initiativa privata nu ma intereseaza acum, ar fi o pista gresita.
uncazan is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 21:50   #42
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

Am facut insa nu a dat nimeni nici un raspuns.
A fost trimisa pe mail nu depusa la registratura.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 12:13   #43
uncazan

Stage 5
 
uncazan's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 312
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

mai trimite odata..sau sa trimita mai multe persoane aceeasi problema ca sa vada ce vrea lumea...si poate va raspunde intr-un final.
uncazan is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 23:10   #44
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

OK!
Dar aici e vorba de o initiativa care ii priveste pe toti.
Eu nu eram imputernicit sa vorbesc decat in numele Legal Racing.

Asociatia Club Sportiv Legal Racing , sediul in Bucuresti, sector5, Str. Dr.Petre herescu nr8, tel. 0723 691731, tel/fax 0213222903, e-mail; office@legalracing.ro

Cerere:

Domnule PRIMAR GENERAL
prof. dr. Sorin OPRESCU


Subsemnatul Sebastian SANDU in calitate de presedinte al Asociatiei Club Sportiv Legal Racing, legal constituita, avand sediul in Bucuresti si CIF 15138061, fiind membru afiliat la Federatia Romana de Automobilism Sportiv si beneficiar a doua protocoale cu IGPR si MIRA doresc a va solicita sprijinul in vederea organizarii de evenimete auto pentru amatori in Bucuresti.
Odata cu dezvoltarea economica a Romaniei si cresterea puterii de cumparare a unor segmente ale societatii, achizitionarea si tuningul unor autovehicule performante a devenit o realitate cotidiana. In mod firesc, spiritul de competitie si-a facut aparitia si in acest domeniu, mai intai sub forma unor "mici intreceri" spontane, degenerand ulterior insa, in adevarate curse, care au capatat dimensiunile unui adevarat fenomen social, aflat din pacate la limita legalitatii. Nu odata, s-au inregistrat accidente si chiar victime in aceste evolutii necontrolate, conturandu-se in acest fel un nou si real pericol public.

LEGAL RACING s-a constituit ca o asociatie non profit, cu scopul declarat de a stavili dezvoltarea in directii nedorite a acestui fenomen, dorind sa creeze un spatiu si context organizatoric, care, fara a diminua spiritul competitional si gustul adrenalinei, sa preintampine caderea nedorita in infractionalitate si prevenirea accidentelor si a dezordinii publice.Trebuie vazuta si partea buna a acestor intreceri ilegale si anume dezvoltarea spiritului de competitie, fapt mai rar intalnit in Romania zilelor noastre.

LEGAL RACING a inceput organizarea curselor sub forma unui eveniment public in noiembrie 2002, prima cursa avind loc pe 30.11.2002 in Bucuresti. De atunci s-au organizat peste 63 etape, in medie 1 la 2-3 saptamani la inceput, in functie si de conditiile meteo, la acestea adaugandu-se intalniri cu specific de tehnica si indemanare in pilotaj, in vederea testarii si imbunatatirii controlului in trafic a masinilor cu performante ridicate. In tot acet timp, LEGAL RACING a reusit sa nu se abata de la obiectivul initial, constatand din relatarile mass media si statisticile Politiei o scadere a fenomenului infractional legat de organizarea de curse ilegale.

In prezent numarul etapelor a scazut considerabil astfel permitand dezvoltarea competitilor auto ilegale, generatoare de pericol social.
Colaborarea intre Primaria Generala a Municipiului Bucuresti si A.C.S.Legal Racing se poate materiliza, prin punerea la dispozitie pentru un interval de cateva ore, intr-una din zilele sfarsitului de saptamana, cu o cadenta de o data la 3-4 saptamani, a unui sector de drum lat de minim 8m, drept si lung de cca 700-800m, plus aprobarea pentru organizare.
Conform Codului Rutier(legea49 din 2006
57. Articolul 50 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 50. - (1) Este interzisa desfasurarea de concursuri, antrenamente ori întreceri cu vehicule sau cu animale pe drumurile publice, cu exceptia celor autorizate de administratorul drumului respectiv si avizate de politia rutiera.
(2) Organizatorii întrecerilor autorizate sunt obligati sa ia toate masurile necesare pentru desfasurarea în siguranta a acestora, precum si pentru protectia celorlalti participanti la trafic.
(3) În caz de producere a unui eveniment rutier, ca urmare a neîndeplinirii atributiilor prevazute la alin. (2),organizatorii acestora raspund administrativ, contraventional, civil sau penal, dupa caz.")
astfel de competiti sportive de amatori pe un sector de drum public trebuiesc sa indeplineasca doua conditii de baza: AUTORIZAREA - Primariei sau a administratorului de drum si AVIZUL - Politiei.
Va solicitam AUTORIZAREA, punerea la dispozitie a unui sector de drum adecvat si blocarea acestuia pe perioada desfasurari competitilor auto pentru amatori, dupa ce se stabileste o locatie potrivita de comun acord.
Exemple de astfel de locatii de drum ar fi :
- Bd. Libertatii intre intersesctia cu Str Natiunile Unite si Str 13 Septembrie;
- Sos.Kiseleff intre numarul 4 si Pta. Victoriei;
- Sos Kiseleff intre Arcul de Triumf si Pta Presei;
Pentru o mai buna cunoastere am sa anexez o prezentare a tipului de eveniment pe care dorim sa-l desfasuram si o prezentare generala.
Datele de contact sunt urmatoarele: telemobil 0723 691 731 , e-mail: office@legalracing.ro , sebastian@legalracing.ro .
Va multumim anticipat!


Data: 11.08.2008 Semneaza:
Presedinte LegalRacing
Ing/Jur Sebastian SANDU


DOMNULUI PRIMAR GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 00:44   #45
_wanted_cars_

Presedinte The Wanted Cars

Stage 4
 
_wanted_cars_'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 280
Default Re: Propunere Catre Cluburi (mutat de la comunicate)

frate povesti si multe baliverne ! asta mancam zii de zii de la pliticieni! seby are o initiativa foarte buna , sunt deacord cu el din ce am inteles eu pana acum !
DragosT a facut treaba frumoasa si a reusit sa implementeze in gandirea oamenilor din Buzau cursele , masinile sau tuningul tot respectul si ne vedem si anul acesta daca reuseste sa mai faca ceva cum am fost si in anii trecuti!
Cubanez84 ai o atitudine foarte revoltatoare, ai sarit relativ pe Florica N.S.L.un om care munceste pt clubul pe care il conduce de ani buni, poate atunci nici nu stiai ce sunt alea curse sau cluburi( ca si mine recunosc ) nu spun ca nu ai idei sau initiativa , nu mai lua asa repede foc stiu ca nu ai vrut sa ataci sau sa jicnesti dar flo nu a facut decat ca si mine sau ca tine sa isi spuna parerea si cu asta basta! iar aici nu cred ca nespunem parerile dor ca sa ne bagam in seama speram sa si fie si luate in seama!( nu te supara pe mine)

seby cred ca aceasta initiativa puteai sa o iei prin cadrul pm sau prin mail catre lideri de club! evitai contradictiile si toate copilarismele! iar ilegalele nu vor disparea niciodata chiar daca in ori ce colt de tara vor fii zilnic legale si nu este o parere proprie este impartasita de mai multa lume! chiar daca se potolesc 10 azi maine isi mai ia unu carnet si vrea si el!

in fine sustin idea si vreau sa iau parte la planurile de viitor
_wanted_cars_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -