Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Starea curselor auto

Starea curselor auto analiza 4tuning a momentului... starea de fapt si de drept...

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-11-04, 14:55   #61
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Daca se incearca musamalizarea cazului eu zic ca e cel mai urat lucru care se putea intampla si in acelas timp o lipsa de respect fata de noi toti ...
__________________
Many Hearts But One Soul - ACS Ghost Racing Team !
Al3xius is offline  
Old 29-11-04, 15:17   #62
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Ce bine e cand \"unii\" mai avem cunostinte si prin PSD, si prin politie...Gata, s-a rezolvat tot... Sanatate sa fie, ca pile avem destule...
Hai, nu va mai suparati draga, ce sa-i faci, combinatie de aptitudini tip Titi Argint, cu atitudine de macho men de la Corlatele si cu o minte cat un sfert de creier de gaina...nu e vina lui ca s-a nascut asa...
Nu va mai agitati atat, ca nu o sa vedeti nici o dreptate facuta...eu credeam ca s-a obisnuit lumea pana acum...
 
Old 29-11-04, 15:56   #63
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B-18-C Y F\"
De postat, posteaza multe lume aici, dar nimic concret !! Rezolvarea acestui caz pe cale legala este doar o chestiune de timp ! Dar ma intreb....:

1) Posesorul Hyundaiului cand isi va vopsi bara ?
2) Cele 2 cauciucuri cand vor fii inlucuite ??
3) Bara din spate a Matizului cand va fii vopsita ???
si....
4) CAT TIMP DE-ACUM INCOLO VA TREBUI SA NE FERIM DE ASTFEL DE OAMENI ?????????
Oare are cineva \"puterea\" sa raspunda la toate astea ??
Respect....
sa va explic eu cum merge legea in romania, ca vad ca bateti cimpii cu gratie. conform codului rutier, indiferent citi martori ati avea voi ca ala din fata a tras frina de mina sau a tras pe ma-sa, cei din spate sint vinovati. de ce ? simplu, pentru ca 1. nu au pastrat distanta suficienta si 2. nu au adaptat viteza la trafic si conditiile de mediu. daca mai ziceti ca a fost si nu stiu ce gheata pe jos, deja nu mai aveti caz in fata militiei. e simplu, in legislatia romaneasca nu exista notiunea de condus periculos sau frina tendentioasa, ca in unele state.

mai mult, chiar daca ati putea cumva comenta ca opelul (opel era nu?) ar fi vinovat de accidentarea matizului, pentru hyundai-ul din spate chiar ca nu aveti nici un fel de argument, caci inteleg ca a intrat in matiz, deci iarasi neadaptarea vitezei si nepastrarea distantei.

asa ca va ramin putine optiuni:

- proces pe cale civila si despagubiri, desi conform codului rutier nu veti putea dovedi nimic, dar cine stie, poate gasiti vreun avocat jmecher
- bataia cu care se lauda unii atita, si care mai mult ca sigur va degenera in alte treburi
- sanctiunile administrative care e posibil sa nu aiba mare valoare.

si acum intreb si eu: daca nenea ala se vedea clar ca e idiot si are chef de glume proaste, de ce v-ati pus mintea cu el ? de ce n-ati facut stinga, dreapta, de ce nu v-ati oprit sau de ce nu v-ati indreptat catre o sectie de politie ? probabil vi s-a parut foarte interesant sa va luati la \"trinta\" pe sosea, sa va dovediti unii altora cit de \"raceri\" sinteti, si acum plingeti pe forum ca uite nenea, mi s-a rupt roata/zgiriat bara etc. drumul public nu e pentru curse domnilor si domnisoarelor, ziceti mersi ca nu ati omorit si vreun pieton cu ocazia asta, si alta data aveti mai multa grija.

p.s. daca nenea cu opelul intra p-aici, sa-mi ziceti unde sa-i scriu si lui un mesaj la fel de moralizator, ca sa nu ziceti ca iau partea unuia sau a altuia
p.p.s. nu fac parte din nici un club, si nici n-am de gind, asa ca abtineti-va de la comentarii conexe.
guest is offline  
Old 29-11-04, 16:05   #64
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

De conducere imprudenta ai auzit? Adica eu, daca am chef, pot da cerculetze cand vrea muschiuletzul meu montana pe mijlocul strazii, ca aia din spate sunt vinovati ca au condus normal... Explicatie mai \"politieneasca\" ca asta n-am mai auzit pana acum...
 
Old 29-11-04, 16:12   #65
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re:

e simplu, asta e explicatia pe care o vei primi. nu ti s-a intimplat niciodata ca dobitocul din fata sa frineze brusc ca a vazut o femeie sau un coleg de taximetrie, sau sa faca stinga/dreapta la fel de brusc si sa intri in el ? cine crezi ca e vinovat ? din pacate tu, cel din spate...

si te-as ruga sa incetezi sa ma mai ataci cu cacaturile tale de acuzatii, ca m-am cam saturat sa aud de politisti si alte insinuari. get a life !
guest is offline  
Old 29-11-04, 16:48   #66
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default ....

....un punct de vedere spus \"beton \"
Catalyn is offline  
Old 29-11-04, 16:52   #67
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

1.Nimeni nu e mai presus de lege!!!!
2.Legea este deasupra tuturor!!!!
3.Cine este mai presus de lege are de unde sa cada: DE FOARTE SUS!!!!
mpa is offline  
Old 29-11-04, 19:07   #68
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Franarea brusca a celui din fata ta nu e acelasi lucru cu drifturi si cerculete in intersectie, menite a provoca accidente si a incurca circulatia...sau dupa canoanele legii, este???
Am zis ca explicatia e \"politieneasca\", nu ca ai fi tu politist...si daca esti, cu atat mai rau daca vii cu o explicatie de genul asta...nu de alta, dar am mai avut parte de o varianta idioata de la politie cand m-am pupat cu unul care venea pe ditamai bulevardul pe contrasens, iar eu vroiam sa intru pe sensul meu de pe o straduta laterala, asigurandu-ma in stanga, \"ca de ce n-am fost eu mai atent, ca sa nu provoc accidentul\"
Cand 4 martori vin si spun ca accidentul s-a intamplat din cauza ca s-a hotarat musiu' sa faca din bulevard NFSU sa impresioneze femeile, nu mai e cum zici tu...el este principalul vinovat pt ca a incalcat cele mai elementare norme de circulatie si a condus excesiv de imprudent, si asa va scrie in procesul verbal care va ajunge la asigurare...asta in cazul in care nu intervin alti \"factori\"...
 
Old 29-11-04, 20:56   #69
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Ema\"
Se pare ca ne irosim energia degeaba si ne tocim degetele pe tastatura!
Alooooo!!! MR ce faceti? Mai asteptam mult raspunsul vostru? Ce e asa greu sa aplici o sanctiune? De ce dureaza atat? Sau va ganditi ca poate membrul vostru are scapare si noi vom uita? Stati linistiti ca nu se va intampla asta!
Politia oricum va lua masuri. Voi cand?
Te superi daca incerc putin sa fiu avocatul diavolului?
Au o situatie de criza neprevazuta de ei ci de mine inca de la nastere, s-au
scindat in trei acum vor sa vad cum si in ce fel vor penetra.
Nu au pic de responsabilitate, inaijnte de a-si vedea fiecare interesele personale era bine sa rezolve aspectul acestui membru.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 29-11-04, 22:57   #70
B-18-C Y F

Stage 2
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 54
Default

Eu singur lucru imi reprosez : cand a inceput sa ma \"agreseze\" pe mine in trafic ar fii trebuit sa \"dau\" direct in el !! Poate asa m-as fii cunoscut mai bine cu cel care a provocat toate aceste discutii si acel incident !! Dar fac o promisiune !!! -->> \"DATA VIITOARE NU IL MAI IERT, SI-ASA AS VREA SA IMI REVOPSESC MASINA !!!\"
Iar tu...domnule \"guest\"....crede-ma....nu sunt un tip artagos sau care cauta scandal....din contra....DAR....probabil, daca ai permis....cu siguranta te-ai fii dat jos...si l-ai fii luat direct in suturi !! Sa fim seriosi....acel sofer o urmarea pe fata asta de 2 luni !!!!!!!!!!!!!!!!!! Vi se pare normal ?? Aaaaaa......acum veniti si ma intrebati \"De unde sti tu a o urmarea de 2 luni???\"......va spun eu de unde.....am vazut ffff multi baieti treaba asta !!!!!
Respect....
B-18-C Y F is offline  
Old 29-11-04, 23:02   #71
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


In urma unor discutii avute cu conducerea NSL acestia se vor ocupa de lamurirea acestui incident si rezolvarea problemelor ce au fost iscate cu aceasta ocazie.
SEBASTIAN is offline  
Old 29-11-04, 23:27   #72
B-18-C Y F

Stage 2
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 54
Default

Nu..nuu....incidentul s-a intamplat miercuri noaptea...iar noi....cei care nu fac parte din MR...am aflat tot....unde sta, cum sta, de ce sta, cu cine este prieten, cine ii tine parte...si tot asa...!!!
NOI INCA ASTEPTAM DECIZIA MEMBRILOR MR !!! DOMNILOOOOOOOOR.......CAT IL MAI ACOPERITI ????????? CAT IL MAI COCOLOSHITI ?????????? SPUNETI-NE SI NOUA SANCTIUNEA CARE A-TI APLICAT-O.....adica niciuna.....CA SA STIM SI NOI !!
Si apropo....ar fii trebuit (dupa ce a deslipit stiker-ul de pe luneta) sa dea si el cu putin spirt...sau ceva....ca tot au ramas urme !
B-18-C Y F is offline  
Old 29-11-04, 23:34   #73
Stella

Stage 2
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 37
Default

Iti multumesc frumos Visitatorule pentru morala facuta dar daca tot te bagi sa dai sfaturi ar trebui sa te documentezi inainte si era mai bine.
1) Comform legilor in vigoare in acest moment in Romania( iti repet ce mi-a spus si mie organele de politie), conducerea unui autoturism intr-un mod agesiv , se pedepseste comform legi cu amenda contraventionala destul de usturatoare.
2) Despre parte cu trasul pe dreapta, sau mersul la politie, am incercat si asta . Am oprit dar tipul a disparut dupa care a aparut iar in spatele meu!!!
Tin sa mentionez ca daca urmareai de la inceput topicul vedeai ca am scris destul de citet ca NU era prima oara cand ma urmarea acest individ. Dar de data asta m-am gandit ca vede si el ca sunt insotita de 2 masini si se tireaza .
3) Nu stiu ce parere ai tu despre membrii unui club de racing, dar asta nu inseamna ca daca sunt de la Ice trebuie sa ma iau cu lumea prin oras, si totusi eram cu Matizul atunci, ti-se pare cumva Matizul vreun bolid ???Tipului am ce sa-i fac si ii voi face multe !!! In primul rand amenda, in al doilea rand anvelopele mele si restul dauneleor, si crede-ma ca daca va fi nevoie il voi tara prin tribunale si asta nu datorita pagubelor de maxim 10.000.000 lei, pentru ca nu sunt o problema pentru mine, dar vreau cu adevarat sa il infund pentru felul in care mi-a vorbit!!! si daca nu voi reusi sa-l fac sa plateasca in acest fel(desi am toate sansele de partea mea) vom vorbi si altfel pentru ca stiu sa fiu si o doamna atunci cand este nevoie dar stiu sa fiu si altfel cand este vorba de mine !!!!
Vreau sa subliniez faptul ca acest individ pe care membri MR ( MR=cel mai serios club de racing, care nu le permite membrilor sai, sa faca acest gen de ilegalitati prin oras) ( acum mor de ras) il tin in brate strans, mi-a pus viata in pericol deci in acest caz daca MR-ul nu ia nici un fel de masuri, voi intelege ca ii aprobati fapte !
Stella is offline  
Old 29-11-04, 23:36   #74
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

-Treziti-va !!!!!!care MR????? nu intelegeti ca ei nu mai stiu ce si cine sunt si voi ii intrebati SF-uri..........
-In aceasta seara am fost sunat de propietarul masinii implicate si maine o sa incercam o rezolvare la aceasta situatie.
-Cred ca se poate o astfel de rezolvare . Omului ii este frica sa apara si pentru asta o sa vina cu mine la discutii. Nu intelegeti ca-i tin parte sau alte ***-uri dar cred ca medierea unui conflict care poate degenera cu timpul se mai poate face inca.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline  
Old 30-11-04, 06:10   #75
UBK

Stock
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 4
Default

Exclusiv pt. \"SpeedeR\" si \"Gabi\" : daca doriti sa-mi \"rupeti gātul ca la porumbei\" si \"sa-mi dati o bāta-n cap\" astept un mai ca sa stbilim un \"meeting\".Zmeilor...
UBK is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -